Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, zio10 είπε

Απλά νομίζω ότι βγαίνει σε 2-3 εκδόσεις με διαφορετική ιπποδύναμη και δεν ξέρω αν είναι όλοι το ίδιο αξιόπιστοι.

Εκτιμώ ότι πρόκειται για το ίδιο μοτέρ με άλλη χαρτογράφηση για εμπορικούς λόγους (όπως κάνουν όλοι πλέον)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κλασικός γκαντέμης, πάτησα βίδα με το Α3 και κλασικά πήγα για μπάλωμα, αλλά όπως κατέβηκε η ζάντα (πίσω αριστερά) είδα λάδι στο αμορτισέρ... Πιστεύω ότι δεν είναι φυσιολογικό, σωστά; Το αμάξι είναι 1 έτους, τι παίζει άραγε με την εγγύηση; Απλά πάω καρεντα και τους λέω φάτε το, θέλω αντικατάσταση;

Ελπίζω να μην είναι στην αναμενόμενη φθορά και να πληρώνω εγώ από τσέπη;

 

anartisi.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, paylidis said:

Εκτιμώ ότι πρόκειται για το ίδιο μοτέρ με άλλη χαρτογράφηση για εμπορικούς λόγους (όπως κάνουν όλοι πλέον)

 

https://www.etuners.gr/renault-clio-iv-1-5dci-75hp-stage1/

Ιδιο μοτερ ειναι, ισως καποιες εκδοσεις εχουν λιγο διαφορετικα περιφερειακα.

Ισως το καλυτερο μικρο diesel μοτερ που εχει κυκλοφορησει

 

 

29 minutes ago, zio10 said:

Ο αντιστοιχος 1,5 hdi της citroen θεωρείται το ίδιο αξιόπιστος; Εκεί γύρω στο 2010 χρονολογία.

Ειναι διαφορετικα μοτερ. Υπαρχουν πολλες εκδοσεις του συγκεκριμενου μοτερ σε peugeot cintroen, mini, ford.

Απο την ford που εχω εμπειρια, εχουν καποια θεματακια και θελουν λιγη φροντιδα (πχ σιλικονες καπακιου που θελουν αλλαγη ανα καποια χιλιομετρα). Δεν τα λες αναξιοπιστα αλλα δεν ειναι στην κατηγορια της renault. 

2 minutes ago, redbullboy said:

Κλασικός γκαντέμης, πάτησα βίδα με το Α3 και κλασικά πήγα για μπάλωμα, αλλά όπως κατέβηκε η ζάντα (πίσω αριστερά) είδα λάδι στο αμορτισέρ... Πιστεύω ότι δεν είναι φυσιολογικό, σωστά; Το αμάξι είναι 1 έτους, τι παίζει άραγε με την εγγύηση; Απλά πάω καρεντα και τους λέω φάτε το, θέλω αντικατάσταση;

Ελπίζω να μην είναι στην αναμενόμενη φθορά και να πληρώνω εγώ από τσέπη;

 

anartisi.jpg

Λογικα θα στο αλλαξουν χωρις πολλα πολλα, Απλα πας καρεντα και τους λες να το δουν γιατι εχει λαδια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, redbullboy είπε

Κλασικός γκαντέμης, πάτησα βίδα με το Α3 και κλασικά πήγα για μπάλωμα, αλλά όπως κατέβηκε η ζάντα (πίσω αριστερά) είδα λάδι στο αμορτισέρ... Πιστεύω ότι δεν είναι φυσιολογικό, σωστά; Το αμάξι είναι 1 έτους, τι παίζει άραγε με την εγγύηση; Απλά πάω καρεντα και τους λέω φάτε το, θέλω αντικατάσταση;

Ελπίζω να μην είναι στην αναμενόμενη φθορά και να πληρώνω εγώ από τσέπη;

 

anartisi.jpg

Oπως και να έχει θελεις νέο αμορτισέρ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, redbullboy είπε

Κλασικός γκαντέμης, πάτησα βίδα με το Α3 και κλασικά πήγα για μπάλωμα, αλλά όπως κατέβηκε η ζάντα (πίσω αριστερά) είδα λάδι στο αμορτισέρ... Πιστεύω ότι δεν είναι φυσιολογικό, σωστά; Το αμάξι είναι 1 έτους, τι παίζει άραγε με την εγγύηση; Απλά πάω καρεντα και τους λέω φάτε το, θέλω αντικατάσταση;

Ελπίζω να μην είναι στην αναμενόμενη φθορά και να πληρώνω εγώ από τσέπη;

 

anartisi.jpg

Αν θυμάσαι (αν το είχες διαβάσει) όταν ήταν να πουλήσω το Leon και το πήγα για έλεγχο , ο μηχανικός που το είδε στο συνεργείο (ανεξάρτητο) μου είπε ότι χάνει λάδια το αμορτισερ και πρέπει να το αλλάξω.

Την επόμενη ημέρα πήγα αντιπροσωπεία και εκεί μου είπε ο τεχνικός σύμβουλος ότι στα νέα μοντέλα έχει λάδι και απέξω για καλύτερη λίπανση.

Οπότε μην αγχώνεσαι πιθανόν να είναι ακριβώς το ίδιο αυτό που βλέπεις , πήγαινε για έναν έλεγχο να σου φύγει η ιδέα

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αν θυμάσαι (αν το είχες διαβάσει) όταν ήταν να πουλήσω το Leon και το πήγα για έλεγχο , ο μηχανικός που το είδε στο συνεργείο (ανεξάρτητο) μου είπε ότι χάνει λάδια το αμορτισερ και πρέπει να το αλλάξω.

Την επόμενη ημέρα πήγα αντιπροσωπεία και εκεί μου είπε ο τεχνικός σύμβουλος ότι στα νέα μοντέλα έχει λάδι και απέξω για καλύτερη λίπανση.

Οπότε μην αγχώνεσαι πιθανόν να είναι ακριβώς το ίδιο αυτό που βλέπεις , πήγαινε για έναν έλεγχο να σου φύγει η ιδέα

Λάδι απο έξω για καλύτερη λίπανση;Να λιπαίνει τι ακριβώς;

https://amorteam.gr/τεχνογνωσία-μπούκης/ανάρτηση/τεχνολογία-των-υδραυλικών-αμορτισέρ/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Λάδι απο έξω για καλύτερη λίπανση;Να λιπαίνει τι ακριβώς;

https://amorteam.gr/τεχνογνωσία-μπούκης/ανάρτηση/τεχνολογία-των-υδραυλικών-αμορτισέρ/

Μου είχαν πει αλλά δεν θυμάμαι γιατί μου είχε κάνει και εμένα εντύπωση

Edit το βρήκα

Μου είπαν δεν έχει κανένα πρόβλημα απολύτως , είναι εμποτισμένες με λάδι οι τσιμούχες για λίπανση και αυτό που είδε είναι ουσιαστικά υγρασία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μου είχαν πει αλλά δεν θυμάμαι γιατί μου είχε κάνει και εμένα εντύπωση

Edit το βρήκα

Μου είπαν δεν έχει κανένα πρόβλημα απολύτως , είναι εμποτισμένες με λάδι οι τσιμούχες για λίπανση και αυτό που είδε είναι ουσιαστικά υγρασία

ετσι βγαζει νοημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το έλεγα υγρασία, το έλαιο φαίνεται από τον χαρακτηριστικό τρόπο που κολλάει πάνω του η βρωμιά. Θα πάω από Δευτέρα στην αντιπροσωπεία για κάρτα καυσαερίων, και θα τους δείξω και το αμορτισέρ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ένα αμάξι έχει κοτσαδούρα λέει κάτι; Που επιβαρύνεται δηλαδή ένα αμάξι που μπορεί να τράβαγε τροχόσπιτο - βάρκα κτλ; Έχω ακούσει για δίσκο αλλά αυτό είναι αναλώσιμο, μπορεί να προκύψει και πιο μόνιμη ζημιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αν ένα αμάξι έχει κοτσαδούρα λέει κάτι; Που επιβαρύνεται δηλαδή ένα αμάξι που μπορεί να τράβαγε τροχόσπιτο - βάρκα κτλ; Έχω ακούσει για δίσκο αλλά αυτό είναι αναλώσιμο, μπορεί να προκύψει και πιο μόνιμη ζημιά;

Αν έχει και τη χρησιμοποιεί για ρυμούλκηση θεωρητικα θα έχει επιβαρυμένο δίσκο πλατώ σασμάν 

Εαν έχει κ κάθεται αχρησιμοποίητος (όπως ο δικός μου) ή εάν είναι για βάση ποδηλάτου ή μπαγκαζιέρα κανένα θέμα πέραν του οποίου έξτρα βάρους που εχει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xτες είδα με μικρή χρονική διαφορά ξανά ένα ταξί Tesla, στο πλάι είχε sticker Τesla taxi athens ή κάτι τέτοιο και μετά από λίγο ένα Kia EV6 😮

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...