Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, ASTOU είπε

Καλησπέρα, βρίσκομαι αισίως στα 2500 χλμ από αρχές Φεβρουαρίου με το KIA XCEED 1.6D και έχω παρατηρήσει ήδη 3 φορές προσπάθεια να κάνει αναγέννηση το dpf (απότομο ανέβασμα της κατανάλωσης στα 12-13 lt/100, σταμάτημα του Start/Stop και μια χαρακτηριστική μυρωδιά από το air condition) χωρίς όμως κάποιο λαμπάκι στο ταμπλό ή μήνυμα στην οθόνη. Είναι φυσιολογικό σε τόσα λίγα χιλιόμετρα? 

Που τα έκανες αυτά τα χλμ; 
αν κ όπου και να τα έκανες δεν είναι φυσιολογικό να κάνει αναγέννηση στα 2500 χλμ.... λαμπάκι ή μήνυμα στα πιο πολλά αμαξια δε πεταει. 
πρόσεξε μόνο μη του κόβεις την αναγέννηση στη μέση είναι ότι χειρότερο, όταν τη ζητάει άφησε να την κάνει...

Προσωπικα στη θέση σου θα μίλαγα με την αντιπροσωπεία παντως, ειναη πολύ νωρίς για να θέλει αναγέννηση 

10 λεπτά πριν, Burgos είπε

28 βγήκε και σε μένα. Είναι καλή προσφορά γιατί στην ίδια τιμή σου δίνει δώρο το connected professional πακέτο που κανονικά κοστίζει κοντά στα 2 χιλιάρικα. Αξίζει αν κάποιος θέλει άσσο να πάρει τώρα

Αν δεν τον είχαν κάνει fwd ήταν το απόλυτο hatch........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 λεπτά πριν, tsofras είπε

thx man θα πάρω τηλέφωνο τότε μήπως πάω και εγώ για update , τσάμπα στο έκαναν φαντάζομαι ε ? Να δω μήπως έχει έρθει και το full link

Εννούσα τα software updates που κατεβάζουμε εμείς. Δεν το πήγα εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Που τα έκανες αυτά τα χλμ; 
αν κ όπου και να τα έκανες δεν είναι φυσιολογικό να κάνει αναγέννηση στα 2500 χλμ.... λαμπάκι ή μήνυμα στα πιο πολλά αμαξια δε πεταει. 
πρόσεξε μόνο μη του κόβεις την αναγέννηση στη μέση είναι ότι χειρότερο, όταν τη ζητάει άφησε να την κάνει...

Προσωπικα στη θέση σου θα μίλαγα με την αντιπροσωπεία παντως, ειναη πολύ νωρίς για να θέλει αναγέννηση 

Αν δεν τον είχαν κάνει fwd ήταν το απόλυτο hatch........

 

Δυσκολο μου φαινεται να ειναι αναγενηση σε τοσα λιγα χιλιομετρα εκτος και αν το εχεις για 2500 μονο σε κινηση

 

Σχετικα με το θεμα, εχει καποιος γνωση για καθαρισμο dpf? Οχι αναγενηση μεσω εγκεφαλου, αλλα απο αυτους που το βγαζουν το καθαριζουν και το ξανατοποθετουν. Τι κοστος βγαινει? αξιζει σαν επιλογη?

 

Εγω να πω την αμαρτια μου παντως σκεφτομαι να το καταργησω 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αν δεν τον είχαν κάνει fwd ήταν το απόλυτο hatch........

Μην κολλάς στο fwd και σκέψου πως είναι και τρικύλινδρο 🤣

Πάντως jokes aside έχει ωραία συμπεριφορά και αξιοπρεπές γκάζι. Απλά δεν ξεχωρίζει πολύ από τον ανταγωνισμό χωρίς την πίσω κίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Burgos είπε

Μην κολλάς στο fwd και σκέψου πως είναι και τρικύλινδρο 🤣

Πάντως jokes aside έχει ωραία συμπεριφορά και αξιοπρεπές γκάζι. Απλά δεν ξεχωρίζει πολύ από τον ανταγωνισμό χωρίς την πίσω κίνηση.

Καλά ναι. Το είχα βγάλει αυτό από το μυαλό μου.... που είναι οι παλιές καλές Bmw εξακύλινδρες σε σειρά...

με αυτά τα χαζά που έκαναν (3-cyl & fwd) αποκλείστηκαν τα X1-X2 από τα αποδυτήρια ενώ κατά τα αλλά μου έκαναν σαν αμαξια και λόγω εσωτερικού σχεδιασμού ένιωσα ιδιαίτερα άνετα με το που μπήκα (καθως είχα αλλά 2 στο παρελθόν)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο σημαντικό το AWD σε καθημερινή χρήση; Δεν είχα μέχρι τώρα AWD,  φαντάζομαι θα είναι πολύ χρήσιμο αν πηγαίνεις συχνά εκτός δρόμου ή σε ακραίες συνθήκες π.χ. πάγο, αλλά κατά τ'άλλα δεν ξέρω πόσο χρήσιμο μπορεί να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Giama είπε

Είναι τόσο σημαντικό το AWD σε καθημερινή χρήση; Δεν είχα μέχρι τώρα AWD,  φαντάζομαι θα είναι πολύ χρήσιμο αν πηγαίνεις συχνά εκτός δρόμου ή σε ακραίες συνθήκες π.χ. πάγο, αλλά κατά τ'άλλα δεν ξέρω πόσο χρήσιμο μπορεί να είναι.

Δεν αναφερόμουν σε awd αλλά σε rwd που ήταν η ουσία της bmw επι τόσες δεκαετίες (κ έδινε το «sheer driving pleasure» που υπερηφανευόταν). Για λόγους κόστους κατά βάση (και πρακτικούς δευτερευόντως) το κατήργησαν...

το awd δε χρειάζεται σε καθημερινή βάση, ακόμα και ηλεκτρονικό να είναι πολλες φορές παρεμβαίνει αχρείαστα στην πόλη κ το μόνο που κάνει είναι να αυξάνει τη κατανάλωση... έχω φίλο με Α4 Quattro 1.8T 20VT που δακρύζει βλέποντας τα χλμ που κάνει με ένα γέμισμα, αλλά από την άλλη δε το αλλάζει καθως τίποτα νέο δε θα του παρέχει οδηγικά ότι του παρέχει αυτό...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Που τα έκανες αυτά τα χλμ; 
αν κ όπου και να τα έκανες δεν είναι φυσιολογικό να κάνει αναγέννηση στα 2500 χλμ.... λαμπάκι ή μήνυμα στα πιο πολλά αμαξια δε πεταει. 
πρόσεξε μόνο μη του κόβεις την αναγέννηση στη μέση είναι ότι χειρότερο, όταν τη ζητάει άφησε να την κάνει...

Προσωπικα στη θέση σου θα μίλαγα με την αντιπροσωπεία παντως, ειναη πολύ νωρίς για να θέλει αναγέννηση 

 

3 ώρες πριν, imr είπε

Δυσκολο μου φαινεται να ειναι αναγενηση σε τοσα λιγα χιλιομετρα εκτος και αν το εχεις για 2500 μονο σε κινηση

Τα 2500 χιλιόμετρα έγιναν είτε σε μικρές διαδρομές περίπου 10 λεπτών με ταχύτητα ως 100 με 6η ή σε λίγο μεγαλύτερης διάρκειας κοντά στο 45 λεπτο σε επαρχιακό δρόμο οριακά με 110. Και εμένα με προβλημάτισε η τόσο σύντομη αναγέννηση αλλά δεν μίλησα ακόμα με αντιπροσωπεία γιατί δεν ήξερα αν είναι κάτι λογικό να συμβαίνει. 

Πάντως κατά τη διάρκεια της αναγέννησης, μετά από ούτε 10 λεπτά οδηγήσεις με 4η ταχύτητα στα 80+ χιλιόμετρα όλα είναι φυσιολογικά. 

Λόγω καραντίνας δεν έγιναν οι αναμενόμενες διαδρομές στην εθνική ώστε να βρίσκεται το ντίζελ στο φυσικό του περιβάλλον. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησε καλού κακου και με την αντιπροσωπεία - ξεκινώντας de facto με τη λογική του «προβλήματος». Δε δικαιολογείται με αυτά που λες αναγέννηση 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Μίλησε καλού κακου και με την αντιπροσωπεία - ξεκινώντας de facto με τη λογική του «προβλήματος». Δε δικαιολογείται με αυτά που λες αναγέννηση 

Ισχύει! Να  έπηζε δραματικά μεσα στην Αθήνα για κανα 20λεπτο τη φορά...ας πούμε πως ίσως ειχε μια βάση αλλά με τέτοια κίνηση με τίποτα πιστεύω και γω...

Επεξ/σία από and_64
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2021 στις 11:07 ΠΜ, paylidis είπε

Καλά ναι. Το είχα βγάλει αυτό από το μυαλό μου.... που είναι οι παλιές καλές Bmw εξακύλινδρες σε σειρά...

με αυτά τα χαζά που έκαναν (3-cyl & fwd) αποκλείστηκαν τα X1-X2 από τα αποδυτήρια ενώ κατά τα αλλά μου έκαναν σαν αμαξια και λόγω εσωτερικού σχεδιασμού ένιωσα ιδιαίτερα άνετα με το που μπήκα (καθως είχα αλλά 2 στο παρελθόν)...

μέχρι το 2017 είχα παράλληλα ένα X5 e53 3.0 , μπορεί να μην έβαζε φωτιά στην άσφαλτο αλλά ήταν αυτοκίνητο! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2021 στις 1:05 ΠΜ, ASTOU είπε

Καλησπέρα, βρίσκομαι αισίως στα 2500 χλμ από αρχές Φεβρουαρίου με το KIA XCEED 1.6D και έχω παρατηρήσει ήδη 3 φορές προσπάθεια να κάνει αναγέννηση το dpf (απότομο ανέβασμα της κατανάλωσης στα 12-13 lt/100, σταμάτημα του Start/Stop και μια χαρακτηριστική μυρωδιά από το air condition) χωρίς όμως κάποιο λαμπάκι στο ταμπλό ή μήνυμα στην οθόνη. Είναι φυσιολογικό σε τόσα λίγα χιλιόμετρα? 

Εγω εχω Kona 1.6D το ιδιο μοτερ με το δικο σου φοραει...σε ανοιχτο δρομο που κανω τα χιλιομετρα εχω δει με διαγνωστικο συνδεδεμενο οτι κανει αναγεννησεις καθε 400 χλμ περιπου απλα ειναι πολυ δυσκολο να τις καταλαβεις οταν γινονται...απλα σε εσενα μηπως ειχαν μαζευτει πολλες αποτυχημενες προσπαθειες για αναγεννηση και για αυτο μυρισε και ανεβασε καταναλωση τοσο πολυ εμενα οταν κανει ανεβαζει στιγμιαια καταναλωση περιπου 2-3 λτ παραπανω...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GeorgeTrzs είπε

Εγω εχω Kona 1.6D το ιδιο μοτερ με το δικο σου φοραει...σε ανοιχτο δρομο που κανω τα χιλιομετρα εχω δει με διαγνωστικο συνδεδεμενο οτι κανει αναγεννησεις καθε 400 χλμ περιπου απλα ειναι πολυ δυσκολο να τις καταλαβεις οταν γινονται...απλα σε εσενα μηπως ειχαν μαζευτει πολλες αποτυχημενες προσπαθειες για αναγεννηση και για αυτο μυρισε και ανεβασε καταναλωση τοσο πολυ εμενα οταν κανει ανεβαζει στιγμιαια καταναλωση περιπου 2-3 λτ παραπανω...

Ευχαριστώ πολύ, μια τέτοια απάντηση έψαχνα!!! Λογικά θα είχαν μαζευτεί καθώς δεν βρήκα την ευκαιρία να το ανοίξω καθόλου λόγω της κατάστασης. Και σε ένα ξένο φόρουμ λένε ότι κάθε 300 μίλια γίνεται η αναγέννηση στα dpf. Ενδεχομένως να είχε ξεκινήσει κάποια και να μην το κατάλαβα, επομένως δεν ολοκληρώθηκε και σωστά. 

Αν δω ότι πάει να κάνει ξανά σύντομα θα περάσω μια βόλτα από την αντιπροσωπεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ASTOU είπε

Ευχαριστώ πολύ, μια τέτοια απάντηση έψαχνα!!! Λογικά θα είχαν μαζευτεί καθώς δεν βρήκα την ευκαιρία να το ανοίξω καθόλου λόγω της κατάστασης. Και σε ένα ξένο φόρουμ λένε ότι κάθε 300 μίλια γίνεται η αναγέννηση στα dpf. Ενδεχομένως να είχε ξεκινήσει κάποια και να μην το κατάλαβα, επομένως δεν ολοκληρώθηκε και σωστά. 

Αν δω ότι πάει να κάνει ξανά σύντομα θα περάσω μια βόλτα από την αντιπροσωπεία.

 

Αν μαζευτούν πολλές αποτυχημένες θα ανάψει λαμπάκι...να κοιτάς και τα λάδια μήπως έχει περάσει πετρελαίο και έχει ανέβει η στάθμη...

Φαντάσου ότι εγώ κάνω 50+50 χιλιόμετρα ανοιχτού δρόμου κάθε ημέρα και πάλι τυχαίνει να έχω αποτυχημένες αναγέννησεις... επίσης η κάθε αναγέννηση σε εμένα για να ολοκληρωθεί κρατά από 10 έως 17 λεπτά.

Ότι θες εδώ είμαστε...😉

 

Επεξ/σία από GeorgeTrzs
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς το βλέπετε ότι κάνει αναγέννηση?

Φαίνετε στο διαγνωστικό? Γιατί σε εμένα με διαγνωστικό blietooth δεννεχω βρει κάποιο πεδίο να δείχνει για αναγέννηση

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...