Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, tsofras είπε

Πήραμε περιπολικά Leon ? OMG

Λοιπόν έκανα σήμερα ! (ναι σήμερα μετά απο τόσο καιρό) την πρώτη μεγάλη (οκ μεγάλη σε σχέση με το σουπερ-μαρκετ που παώ εδώ και 2 μήνες) βόλτα με το αμάξι.

Πήγα Παλαιο Φάληρο - Παλαιο Ψυχικό και πίσω.

Το άνοιξα και λίγο Συγγρού γεμίζει ωραία ο κινητήρας

Ωραίο οδηγικά , κομπλέ το κάθισμα

Ανάρτηση άθλια απο άνεση αλλά έβαλα λίγο το αμάξι στο πέταλο που σε πετάει απο Συγγρού στην Αμφιθέας και το αμάξι τραίνο. Σε κάθε λακούβα όμως αντίο ζωή , που το βρήκε άνετο ο trcoff στο review απορώ

Το κιβώτιο όμως παιδιά δεν νομίζω ότι θα το αγαπήσω ποτέ , έπεσα και σε κίνηση μου κλώτσησε μία πρώτη και μία όπισθεν και είπα αστα διάλα το βάζω αγγελία τώρα. Έβαλε και η γυναίκα μου τον καφέ στην ποτηροθήκη και δεν μπορούσα να έχω το χέρι στον τεμπέλη και να αλλάζω ταχύτητα και λέω αυτά είναι.

Εντάξει δεν νομίζω να το πουλήσω το αμάξι και να πάω και για άλλη χασούρα αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν θα καταφέρω να το αγαπήσω αυτό το αμάξι όπως του αξίζει λόγω του κιβωτίου.

Δεν ξέρω πότε θα ξανα-αλλάξω αυτοκίνητο αλλά σε μηχανικό δεν ξαναγυρίζω.

Αυτά , ξέρω ότι θα πείτε αρκετοί "στο λέγαμε" , είχα εγώ τους δικούς μου φόβους , επειδή σας είχα υποσχεθεί ειλικρίνεια όμως αυτή είναι και η γνώμη μου για το αμάξι.

 

Τσιγάρα, φαγητά και ποτά τα έχω απαγορέψει δια ροπάλου. Και μόνο στην ιδέα οτι μπορεί να πέσει σταγόνα καφέ κάπου εκεί γύρω ανατριχιάζω.
Συμφωνώ με τα σχόλια για κινητήρα και κάθισμα.
Για την ανάρτηση τι να πω... σίγουρα δεν ανήκει στις άνετες αλλά δεν με έχει ενοχλήσει τόσο. Ίσως επειδή μαρτύρησα με το ibiza για 9 χρόνια... ίσως κάτι γλυτώνει και το DCC

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Τσιγάρα, φαγητά και ποτά τα έχω απαγορέψει δια ροπάλου. Και μόνο στην ιδέα οτι μπορεί να πέσει σταγόνα καφέ κάπου εκεί γύρω ανατριχιάζω.
Συμφωνώ με τα σχόλια για κινητήρα και κάθισμα.
Για την ανάρτηση τι να πω... σίγουρα δεν ανήκει στις άνετες αλλά δεν με έχει ενοχλήσει τόσο. Ίσως επειδή μαρτύρησα με το ibiza για 9 χρόνια... ίσως κάτι γλυτώνει και το DCC

Ε εντάξει ταξίδι χωρίς καφέ δεν γίνεται. Εγώ στην τελική έχω και τα 2 παιδιά πίσω οπότε δεν την γλυτώνω :D

Αλλά είναι γεγονός ότι εκεί που είναι οι ποτηροθήκες και το τεμπέλης , τις αχρηστεύει αν θες να έχεις το χέρι στον τεμπέλη (κάτι που δεν σε προβληματίζει με το αυτόματο προφανώς) . Για αυτό θεωρώ καλύτερη θέση να είναι μπροστά απο τον λεβιέ σε μηχανικό

Φαντάζομαι ότι η ηλεκτρονική ανάρτηση θα είναι καλύτερη σε άνεση , σίγουρα δεν φταίει μόνο η ανεξάρτητη ανάρτηση γιατί θεωρητικά στους πίσω κάνει διαφορά , αλλά και το plugin που είχα κάνει test drive με ίδια ζάντα και απλά την ανεξάρτητη πίσω , την διαφορά την είχα καταλάβει αμέσως με ένα τεστ ντραιβ στο απλό και ένα στο υβριδικό των 10 λεπτών

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Ε εντάξει ταξίδι χωρίς καφέ δεν γίνεται. Εγώ στην τελική έχω και τα 2 παιδιά πίσω οπότε δεν την γλυτώνω :D

Φαντάζομαι ότι η ηλεκτρονική ανάρτηση θα είναι καλύτερη σε άνεση , σίγουρα δεν φταίει μόνο η ανεξάρτητη ανάρτηση γιατί θεωρητικά στους πίσω κάνει διαφορά , αλλά και το plugin που είχα κάνει test drive με ίδια ζάντα και απλά την ανεξάρτητη πίσω , την διαφορά την είχα καταλάβει αμέσως με ένα τεστ ντραιβ στο απλό και ένα στο υβριδικό των 10 λεπτών

Ανεξαρτητη δεν εχεις και τωρα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

όχι είναι απο > 150 άλογα

Ειναι λιγο γυφτια αυτη του γκρουπ.

Βεβαια δεν θα σε σωσει αυτο, ενα σκληρο στημενο αυτοκινητο ειναι πολλαπλων ειτε ημιακαμπτο δεν θα εχει διαφορα στην ανεση.

Την διαφορα θα την εκανε η ηλεκρονικη αναρτηση στο comfort

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, imr είπε

 

Ειναι λιγο γυφτια αυτη του γκρουπ.

Βεβαια δεν θα σε σωσει αυτο, ενα σκληρο στημενο αυτοκινητο ειναι πολλαπλων ειτε ημιακαμπτο δεν θα εχει διαφορα στην ανεση.

Την διαφορα θα την εκανε η ηλεκρονικη αναρτηση στο comfort

Θεωρώ λάθος και την 18αρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Θεωρώ λάθος και την 18αρα

18ρες ειναι υπερβολη  με 17ρες θα ησουν πολυ καλυτερα. Μπορεις να τις αλλαξεις ευκολα βεβαια οποτε θελεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, imr είπε

18ρες ειναι υπερβολη  με 17ρες θα ησουν πολυ καλυτερα. Μπορεις να τις αλλαξεις ευκολα βεβαια οποτε θελεις

 

Καλά ναι προφανώς , απλά άντε μπες σε διαδικασία να βρεις να τις πουλήσεις και να βάλεις άλλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλά ναι προφανώς , απλά άντε μπες σε διαδικασία να βρεις να τις πουλήσεις και να βάλεις άλλες

Λες να ταιριάζουν στο δικό μου που θέλει σα τρελό 18αρες;; 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, imr είπε

Κοιτα το διλιτρο επειδη θα χασει μεταπωλητικη αξια, το παντρευεσαι 😛

Περα απο την πλακα δεν θα δεις διαφορα. Τουλαχιστον σε οτι (μαμα) 2λιτρο εχω οδηγησει ειναι ενα τικ καλυτερο απο τα 1.4/.1.5. Δεν ειναι καμια τρομερη διαφορα. Μονο για μοτερ δεν αξιζει η αλλαγη.

Δεν λεω οτι δεν αξιζει ενα gti η ενα cupra, αλλα μονο στο μοτερ εφοσον το υπολοιπο αυτοκινητο ειναι ιδιο δεν ειναι τοσο μεγαλες οι διαφορες.

Με ενα προγραμα στο 1.5 θα εισαι ευκολα στα επιπεδα του διλιτρου.

 

Το DSG ειναι μονο καπως αλλα εφοσον δεν κανεις χιλιομετρα στην κινηση για να σε κουρασει το μηχανικο πιστευω θα το συνηθησεις γρηγορα

Σοβαρά τώρα?......

Δηλαδή έχεις οδηγήσει Leon Cupra και είπες "εντάξει μωρέ δεν έχει και διαφορά από 15άρι?"..Έχεις οδηγήσει Golf GTi και είπες το ίδιο??.. Ας μη λέμε ό,τι θέλουμε..Δεν έχουν καμία επαφή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, eMike είπε

Σοβαρά τώρα?......

Δηλαδή έχεις οδηγήσει Leon Cupra και είπες "εντάξει μωρέ δεν έχει και διαφορά από 15άρι?"..Έχεις οδηγήσει Golf GTi και είπες το ίδιο??.. Ας μη λέμε ό,τι θέλουμε..Δεν έχουν καμία επαφή...

Νομίζω ότι η σύγκριση που έκανε ο φίλος ήταν μεταξύ 1.4/1.5-150ps με 2.0-190ps... και όχι με 2.0 Cupra και GTi που είναι πολύ παραπάνω από 200ps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, eMike είπε

Σοβαρά τώρα?......

Δηλαδή έχεις οδηγήσει Leon Cupra και είπες "εντάξει μωρέ δεν έχει και διαφορά από 15άρι?"..Έχεις οδηγήσει Golf GTi και είπες το ίδιο??.. Ας μη λέμε ό,τι θέλουμε..Δεν έχουν καμία επαφή...

Μα το ειπα οτι το gti και το cupra δεν ειναι μονο το μοτερ. Δεν μιλαμε για το συνολο του αυτοκινητου αλλα για το μοτερ καθαρα.

Εχω οδηγησει το scirocco 1.4 και 2.0 μαζι. Μιλαμε για το ιδιο ακριβως αυτοκινητο μεχρι βιδας με μονη αλλαγη το μοτερ (160-200hp). Εχουν διαφορα 40 αλογα εργοστασιακα και φαινεται, αλλα σε καμια περιπτωση δεν εναι το WOW τι διαφορα. 

Το 6ρι dsg το θεωρω πολυ πιο σημαντικο απο τα παραπανω κυβικα.

 

 

 

 

Επεξ/σία από imr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, godslayerxp είπε

Για μια ομορφιά ζούμε... με 17ρες αυτό το Leon μοιάζει καρούλι 🙃

Όχι μωρέ μία χαρά είναι , το Xcellence που έβλεπα με τις 17αρες κομπλέ ήταν

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Λες να ταιριάζουν στο δικό μου που θέλει σα τρελό 18αρες;; 🤣

Τα καπάκια αλλάζουν φαντάζομαι απο τις ζάντες ε ? Αλλιώς θα είσαι με ζάντες Seat και εγώ με Audi 🤣

Εντάξει παίδες επειδή πρέπει να σοβαρευτώ και εγώ γιατί δεν θα έχει τέλος αυτή η κατάσταση , θα μείνω με το αμαξάκι μου να το συνηθίσω και να το χαρώ , θα φτιάξω σιγά σιγά και τα σημεία που με χαλάνε και θα τελειώνω.

Εδώ έχω ξαναπεί ότι ήταν too much τα 24Κ για την χρήση , μην πάω και δώσω άλλα 4 χιλιάρικα και χάσω άλλα 3 πάλι απο την πώληση για να κάνω το κομμάτι μου , κρίμα είναι . + φόρους , + τεκμήρια +ότι θα το παντρευτώ όπως είπατε.

Το κρατάω μία 4ετία να κάνει όση απόσβεση γίνεται και μετά να είμαστε καλά πάμε για ηλεκτρικό αυτόματο :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, imr είπε

Εχω οδηγησει το scirocco 1.4 και 2.0 μαζι. Μιλαμε για το ιδιο ακριβως αυτοκινητο μεχρι βιδας με μονη αλλαγη το μοτερ (160-200hp).

Ίδια φρένα, ίδιες αναρτήσεις, ίδιο στήσιμο? περίεργο μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...