Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, imr είπε

Τα στατιον εντω μεταξύ που λέτε οτι σιχαινεστε είναι το ιδανικό μέγεθος για χώρους, άνεση, επιδόσεις.

Κάτι ξέρουν στην Ευρώπη, εδώ είμαστε κολημενοι

Μπορεί να είναι έχεις δίκιο αλλά θυμίζει νεκροφόρα όπως και να το κάνουμε 😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η γυναίκα θέλει SUV αλλά τα λέει τζιπ.. Γιατί ρωτάω; Είναι ψηλά για να βλέπω και ναχει χώρους πίσω για το παιδί και τα πραγματα, λέει.

Έχετε δει γυναίκα να φορτώνει σε πορπαγκάζ; Σε ένα στρέμα θα το γεμίσει με 2 βαλίτσες και θα γκρινιάζει οτι είναι μικρό, ο άντρας σε 250λιτρα θα χωρέσει όλα τα πράγματα τις γυναίκας και του παιδιού και θα βάλει το σακ βουαγιάζ με τα δικά του πίσω απτο κάθισμα του οδηγού. "Και αν πάει χωριό θα φέρει και λάδι!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, atrigane είπε

Η γυναίκα θέλει SUV αλλά τα λέει τζιπ.. Γιατί ρωτάω; Είναι ψηλά για να βλέπω και ναχει χώρους πίσω για το παιδί και τα πραγματα, λέει.

Έχετε δει γυναίκα να φορτώνει σε πορπαγκάζ; Σε ένα στρέμα θα το γεμίσει με 2 βαλίτσες και θα γκρινιάζει οτι είναι μικρό, ο άντρας σε 250λιτρα θα χωρέσει όλα τα πράγματα τις γυναίκας και του παιδιού και θα βάλει το σακ βουαγιάζ με τα δικά του πίσω απτο κάθισμα του οδηγού. "Και αν πάει χωριό θα φέρει και λάδι!"

Έχω ακούσει και τη δικαιολογία της το πήρα να είναι ψηλό μη σκοτωθεί έτσι όπως οδηγεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, adi32 είπε

Έχω ακούσει και τη δικαιολογία της το πήρα να είναι ψηλό μη σκοτωθεί έτσι όπως οδηγεί 

Μην αμφιβάλλεις καθόλου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, atrigane είπε

Η γυναίκα θέλει SUV αλλά τα λέει τζιπ.. Γιατί ρωτάω; Είναι ψηλά για να βλέπω και ναχει χώρους πίσω για το παιδί και τα πραγματα, λέει.

Έχετε δει γυναίκα να φορτώνει σε πορπαγκάζ; Σε ένα στρέμα θα το γεμίσει με 2 βαλίτσες και θα γκρινιάζει οτι είναι μικρό, ο άντρας σε 250λιτρα θα χωρέσει όλα τα πράγματα τις γυναίκας και του παιδιού και θα βάλει το σακ βουαγιάζ με τα δικά του πίσω απτο κάθισμα του οδηγού. "Και αν πάει χωριό θα φέρει και λάδι!"

Πως ακριβώς θα χωρέσεις σκληρές βαλίτσες σε λιγότερο χώρο; Φυσικά οι γονείς μας καταφέρνανε και χωρούσαν όπως λένε μερικοί σε μια κούρσα πολλά πράγματα, αλλά ξεκινούσανε να φορτωνανε το αμάξι 1 ώρα πριν φύγουμε, και τα τελευταία πράγματα στριμογνωντουσαν όπως όπως. Προσωπικά θεωρώ ότι ο χρόνος είναι οτι πολυτιμότερο έχω, και δεν θέλω να τον ξοδεύω λεπτό παραπάνω αποτι χρειάζεται παίζοντας τετρις στο πορτ παγκαζ, και σε οτιδήποτε δεν με γεμίζει. Όποτε δίνω λίγο περισσότερα, παίρνω ένα SUV και είμαι χαρούμενος.

Και στην τελική, άμα η γυναίκα θέλει SUV, SUV θα της πάρω. Όπως όταν θέλω εγώ τηλεόραση 65+ ιντσών, ή κάρτα γραφικών ΧΧΧ δεν κάθεται να μου βγάλει τον αδόξαστο, έτσι και εγώ σέβομαι τις επιθυμίες της. Έστω και αν δεν τις καταλαβαίνω μερικές φορές 😛. Άμα θέλεις τώρα να κάτσει να της αναλύσεις γιατί όχι SUV, δύσκολη την βλέπω την συμβίωση πατριώτη!

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Καλά αυτό μόνο με sw δεν μοιάζει 😀

Kαλα αυτό είναι να πούμε κάνα S6 Avant, οπότε είναι λίγο άλλου. Αλλά ναι, το προβλήμα στην Ελλάδα είναι ότι τα λέμε νεκροφόρες. Βεβαια και εγω, πριν μεινω Γερμανια, αυτο πιστευα. Αλλα ακομη και τωρα, δεν ξερω αμα θα επερνα καλο SW στην Ελλαδα. Πχ ποσα BMW/AUDI/Mercedes SW κυκλοφορούνε; 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κουβαλάς τρελά πράγματα αν έχεις αυτοκίνητο με μεγάλο πορτμπαγκαζ μια χαρά χωράς. 

Είχα παλιά το xsara το διπορτο και είχαμε πάει διακοπές 4 μεγάλοι και ένα μωρό μαζί με καρότσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, adi32 είπε

Αν δεν κουβαλάς τρελά πράγματα αν έχεις αυτοκίνητο με μεγάλο πορτμπαγκαζ μια χαρά χωράς. 

Είχα παλιά το xsara το διπορτο και είχαμε πάει διακοπές 4 μεγάλοι και ένα μωρό μαζί με καρότσι 

Μωρέ όσο έχεις το γεμίζεις εγώ το Leon το γέμιζα με 380 λίτρα Πορτ μπαγκαζ μετά πήρα 360 λίτρα μπαγκαζιερα την γέμιζα και αυτή , πέρσι που δεν είχα αμάξι το καλοκαίρι πήγαμε με το c3 διακοπές με 300 λίτρα πορτ μπαγκαζ. Δεν μας έλειψε κάτι απλά η διαφορά ήταν ότι το αμάξι ήταν γεμάτο παντού μέσα τα παιδιά δεν έβλεπαν το ένα το άλλο η γυναίκα μου βγήκε σαν σίγμα και εγώ σε κάθε φρένο έτρωγα μία σανιδαυστο κεφάλι.

Επίσης άλλο να βάλεις 5 βαλίτσες και άλλο να βάλεις 2 και να γεμίσεις χύμα το αμάξι με τσάντες και πράγματα για να χωρέσει.

Όλα γίνονται το θέμα είναι πόση ταλαιπωρία θες να τραβάς.

Για αυτό σκεφτόμουν το C5 aircross στις αρχές θα έβαζα τα ποδήλατα των παιδιών στο Πορτ μπαγκαζ και θα τελείωνα. Τώρα έχω αγοράσει βάση και βαριέμαι να την βάζω και να την βγάζω και να μου βγαίνει ο αυχένας να δέσω τα ποδήλατα, οοτευ απλά τα κατεβάζω και πάμε με τα πόδια κάπου κοντά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, adi32 είπε

Πρέπει να έχεις πάνω από 420-450 λτ για να είσαι οκ 

Τα 450 με καλό άνοιγμα πορτ μπαγκαζ τα θεωρώ ιδανικά για μία τετραμελή οικογένεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Και στην τελική, άμα η γυναίκα θέλει SUV, SUV θα της πάρω. Όπως όταν θέλω εγώ τηλεόραση 65+ ιντσών, ή κάρτα γραφικών ΧΧΧ δεν κάθεται να μου βγάλει τον αδόξαστο, έτσι και εγώ σέβομαι τις επιθυμίες της. Έστω και αν δεν τις καταλαβαίνω μερικές φορές 😛. Άμα θέλεις τώρα να κάτσει να της αναλύσεις γιατί όχι SUV, δύσκολη την βλέπω την συμβίωση πατριώτη!

Δεν διαφωνώ και το παράδειγμα με την τηλεόραση είναι πολύ ακριβές, ένα, " μήπως είναι μεγάλη η 75;" είπε και μετά " καλά κάνε ό,τι θες". Οπότε και γω δεν θα κάτσω να παζαρέψω SUV ξε-SUV, αφού αυτό θέλει. Θα φροντίσω μόνο να έχει λίγο γκάζι για όταν το παίρνω και γω.

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Μωρέ όσο έχεις το γεμίζεις..

Αυτό, εγώ τα ίδια θα πάρω είτε με το κουβαδάκι είτε με το σεντάν. Οι υπόλοιποι όμως της οικογένειας όσο χώρο βλέπουν τόσο απλώνονται..

Ξέρω γω κάποτε ζούσαμε σε 60τμ σπίτι και δεν χωράγαμε, τώρα ζούμε σε 140 και μάντεψε.. πάλι δεν χωράμε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ειπωθεί άπειρες φορές σε οκα τα φόρουμ σε όλα τα θέματα:

τα SUV/ψηλά αυτοκίνητα δεν σημαίνει απαραίτητα παραπάνω χώρος. Ποσό μάλλον αν μιλάμε για C-SUV που είναι χτισμένα πάνω σε πλατφόρμες μικρομεσαίων. Το παλιότερα Suzuki sx4/fiat sedici είχε 260 λίτρα πορτμπαγκάζ και μια χαρά ψηλό ήταν.

 

δεχομαι ως επιχείρημα τη θέση οδήγησης. 
αλλα για χώρους προσοχή μη κάνετε πατάτα. Μπαγκαζιέρα για διακοπές 

 

SW για Ελλάδα δε βολευει λόγω δρόμων και στενών. Εκτός και έχεις συγκεκριμένες διαδρομές από το γκαράζ σου στην αυλη του εξοχικού 

Που το μήκος του αυτοκινήτου δε σπυ δημιουργεί πρόβλημα 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dstilio είπε

τα SUV/ψηλά αυτοκίνητα δεν σημαίνει απαραίτητα παραπάνω χώρος. Ποσό μάλλον αν μιλάμε για C-SUV που είναι χτισμένα πάνω σε πλατφόρμες μικρομεσαίων. Το παλιότερα Suzuki sx4/fiat sedici είχε 260 λίτρα πορτμπαγκάζ και μια χαρά ψηλό ήταν.

 

δεχομαι ως επιχείρημα τη θέση οδήγησης. 
αλλα για χώρους προσοχή μη κάνετε πατάτα. Μπαγκαζιέρα για διακοπές 

Ακριβώς. 

Με ανύπαρκτο πορτ μπαγκαζ δεν πάει να έχει ύψος που να χωράει όρθιος ο Τζαμπαρ δεν χωράει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...