Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Nabuko είπε

 

Δε θα ήταν καθόλου απίθανο λέγοντας αεραγωγοί να εννοούσε τις ψεύτικες απολήξεις 😂

Δεν είναι ψεύτικες απλά ξέχασαν να τις συνδέσουν 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ βάζουν ψεύτικο ήχο για τον κινητήρα.. Ειλικρινά βλέπω τα καινούρια αμάξια και νιώθω ότι βλέπω matchbox. Και να με συγχωρήσουν οι κάτοχοι καινούριων αυτοκινήτων, δεν το λέω για να προσβάλλω τις επιλογές τους, απλά κατακρίνω αυτή τη νέα τάση στην αυτοκίνηση που έχει πλέον επικρατήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atrigane είπε

Εδώ βάζουν ψεύτικο ήχο για τον κινητήρα.. Ειλικρινά βλέπω τα καινούρια αμάξια και νιώθω ότι βλέπω matchbox. Και να με συγχωρήσουν οι κάτοχοι καινούριων αυτοκινήτων, δεν το λέω για να προσβάλλω τις επιλογές τους, απλά κατακρίνω αυτή τη νέα τάση στην αυτοκίνηση που έχει πλέον επικρατήσει.

Να μην ζητάς συγνώμη δυστυχώς έτσι είναι η κατάσταση αυτά έχουμε τώρα με αυτά βολευομαστε.

Αυτό που περιγράφεις το είχα αναφέρει στο παλιό ποστ και ήταν η μεγάλη μου δυσκολία να διαλέξω αμάξι. Ακόμη και τώρα προτιμώ σαν σύνολο το προηγούμενο Leon.

Ωραία τα μπλιμπλικια αλλά σε αίσθηση δεν έχουν σχέση τα αμάξια με των προηγούμενων ετών.

Βέβαια το ίδιο μπορεί να σου πει κάποιος όταν έκανε μετάβαση από ντιζα σε ηλεκτρικό γκάζι

Προσωπικά από το νέο Leon θα κράταγα το εξωτερικό και το εσωτερικό ( καθίσματα, θέση οδήγησης, τιμόνι) και όλα τα άλλα θα τα ήθελα όπως το προηγούμενο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2021 στις 7:47 ΜΜ, Nabuko είπε

Ξεκίνησαν οι πρώτες παραγγελίες του Yaris Cross

Screenshot_20210512-195322_Chrome.jpg.89886b13bf71068237e89e2b6d65ad63.jpg

210511234053_yaris-cross-adventure-ext-04-550x312.jpg.b2a3a549ef25ba1076c786aef88330e3.jpg

210511234100_yaris-cross-premiere-edition-ext-02-550x292.jpg.dd4404dcb33da51eebbc70ccb493951e.jpg

 

Στην βασική του έκδοση το Yaris Cross εξοπλίζεται με τον τρικύλινδρο κινητήρα βενζίνης στα 1.500 κ.εκ. που αποδίδει 125 ίππους και συνδυάζεται με μηχανικό κιβώτιο έξι σχέσεων. Αυτή η έκδοση ξεκινά από τις 17.300 ευρώ, ενώ υπάρχει και αυτόματη έκδοση CVT από 18.850 ευρώ.

Το υβριδικό Yaris με τους 116 ίππους εκκινεί από τις 20.150 ευρώ με την κίνηση να μεταφέρεται στους μπροστινούς τροχούς. Ένα ατού του υβριδικού Yaris Cross θα αποτελέσει η τετρακίνητη έκδοση με ένα μοτέρ να κινεί και τους πίσω τροχούς.

Συγκεκριμένα, το σύστημα τετρακίνησης βασίζεται στην 4η γενιά της υβριδικής διάταξης του AWD-i intelligent και συνδυάζει ένα μικρό ηλεκτρικό μοτέρ στον πίσω άξονα για την μεταφορά της ροπής. Η έκδοση αυτή αναμένεται να δελεάσει αρκετούς που θέλουν ένα μικρό τετρακίνητο SUV αρκεί να διαθέτουν από 25.900 ευρώ που κοστίζει η εν λόγω έκδοση.

Από πλευράς διαστάσεων, το μήκος είναι 4,18 μέτρα, το πλάτος 1,765 μέτρα και το ύψος 1,560 μέτρα. Το μεταξόνιο των 2.560 χιλιοστών είναι ίδιο με αυτό του νέου Yaris, ενώ το μήκος έχει αυξηθεί κατά 240 χλστ. Υψηλότερη κατά 30 χλστ. είναι η απόσταση από το έδαφος και το πλάτος έχει αυξηθεί κατά 20 χλστ.

https://www.newsauto.gr/news/toyota-yaris-cross-i-times-polisis-stin-ellada/

 

Δεν μπορω να καταλαβω τι νοημα εχουν τετοια εκτρωματα οπως αυτα  

Σα να λες παιρνω μια νταλικα τσεπης ?

fiat-500L-cross-green-familycar-gallery-01-desktop-1160x580.jpg

2021-mini-cooper-countryman-108-1590517767.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, paylidis είπε

Ένα γενικό σχόλιο για το καμικ μιας κ προ ημερών είχα γράψει κάτι που δεν ήμουν βέβαιος καθως μου το είχαν πει ασχετοι:

μύθος: οι πίσω αεραγωγοί είναι διακοσμητικοί 

αληθεια: οι πίσω αεραγωγοί λειτουργούν κανονικότατα απλώς προφανως δε ρυθμίζει θερμοκρασία καθως το κλίμα του είναι διζωνικο

Προφανώς περιμένουν σε αυτοκίνητο με διζωνικό και οχι 3/4ζωνικό οι πίσω αεραγωγοί να φυσάνε σαν τους μπροστά σε ένταση (κοινώς να έχει άλλο βεντιλατέρ για τους πίσω) :rolleyes: 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Δεν μπορω να καταλαβω τι νοημα εχουν τετοια εκτρωματα οπως αυτα  

Το Yaris για κάποιο λόγο μου αρέσει αλλά δε θα έδινα αυτά τα λεφτά για να το πάρω. Αυτά που έβαλες δε θέλω να τα βλέπω 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

 

Δεν μπορω να καταλαβω τι νοημα εχουν τετοια εκτρωματα οπως αυτα  

Σα να λες παιρνω μια νταλικα τσεπης ?

fiat-500L-cross-green-familycar-gallery-01-desktop-1160x580.jpg

2021-mini-cooper-countryman-108-1590517767.jpg

Εντάξει το Yaris Cross δεν το λες εκτρώμα απλά εσωτερικά δεν έχει και την καλύτερη ποιότητα

Τώρα για το fiat ναι δεν είναι όμορφο αλλά επειδή είχα μπει από περιέργεια μου έκανε εντύπωση το ποσό ευαερο και ευηλιο το ένιωθες με πολύ ωραίους χώρους και τεράστια παράθυρα. Δεν θα το αγόραζα ποτέ αλλά ένιωθα πολύ όμορφα όσο ήμουν μέσα.

Για το mini ( Clubman?) Θα συμφωνήσω

2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Το Yaris για κάποιο λόγο μου αρέσει αλλά δε θα έδινα αυτά τα λεφτά για να το πάρω. Αυτά που έβαλες δε θέλω να τα βλέπω 😂

Και εμένα μου αρέσει αλλά με το εσωτερικό απογοητευτιηκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, atrigane είπε

Μέχρι το 2010 με ένα glanza κυπαρισσί και μετά για 2-3 χρόνια με ένα γκρι passat bwa.

Και πως και λες ότι παίζει να έχουμε βρεθεί? Είπα μήπως είδες καμία φωτό και θυμήθηκες αμάξι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, adi32 είπε

Δεν μπορω να καταλαβω τι νοημα εχουν τετοια εκτρωματα οπως αυτα  

Kι ομως εχει γεμισει ολη η Ελλαδα απο τετοιου τυπου οχηματα.

Ειναι η νεα ταση,ολες οι εταιριες εκει εχουν στραφει.

Εγω δεν μπορω να τα βλεπω ανατριχιαζω........😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Και πως και λες ότι παίζει να έχουμε βρεθεί? Είπα μήπως είδες καμία φωτό και θυμήθηκες αμάξι

Όχι απλά παρακολουθώ το τόπικ(εδώ το καινούριο) και μου φάνηκες νοσταλγός εκείνων των εποχών. Σαν να διαβάζω πράγματα που σκέφτομαι. Πρώην "άρρωστος" αν μου επιτρέπεις, σαν εμένα δηλαδή. Οπότε λέω δεν μπορεί, όλοι κάπου εκεί τριγυρίζαμε τότε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, adi32 είπε

 

Δεν μπορω να καταλαβω τι νοημα εχουν τετοια εκτρωματα οπως αυτα  

Σα να λες παιρνω μια νταλικα τσεπης ?

fiat-500L-cross-green-familycar-gallery-01-desktop-1160x580.jpg

2021-mini-cooper-countryman-108-1590517767.jpg

Το φιατ έχει τρομερούς χώρους. Μπορεί να είναι άσχημο αλλά τουλάχιστον κερδίζεις κάτι από αυτο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, atrigane είπε

Όχι απλά παρακολουθώ το τόπικ(εδώ το καινούριο) και μου φάνηκες νοσταλγός εκείνων των εποχών. Σαν να διαβάζω πράγματα που σκέφτομαι. Πρώην "άρρωστος" αν μου επιτρέπεις, σαν εμένα δηλαδή. Οπότε λέω δεν μπορεί, όλοι κάπου εκεί τριγυρίζαμε τότε. 

Μέχρι το 2011 που είχα το Opel Astra H GTC τριγυρνούσα, μετά ήρθε το παιδί οπότε σταμάτησαν οι βραδινές βόλτες και πήγα στο Astra J το οποίο ήταν μια χαρά άνετο οικογενειακό αμάξι αλλά όχι για βραδινές βόλτες 😂

Ωραίες εποχές όντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...