Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίρνεις τηλέφωνο τον υπευθυνο του συνεργείου, αναφέρεις τι βρήκες και ζητάς να δείτε το υλικό απο τις κάμερες που λογικά υπάρχουν στο χώρο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, and_64 είπε

Η πραγματική επένδυση είναι να πάρεις αυτοκίνητα που είναι κοντά στα 25 χρόνια απο την κυκλοφορία τους και δεν είχαν εισαχθεί στην Αμερική (ειδικά αν ηταν και limited σχετικά)

πχ τα rs2 που τα έδιναν απο 10-25k€ βαριά στην Ευρώπη πριν μερικά χρόνια τώρα πουλιούνται 40-50k € στο Αμέρικα εύκολα, υπάρχουν αυτοκίνητα που έφυγαν και 80k! 

rs4 b5 επίσης παρόμοια κατάσταση... αλλά θέλει ψάξιμο και να έχεις διαθέσιμο ρευστό τη στιγμή που χρειάζεται

Πολλή μανούρα να πουλάς αυτοκίνητα στην Αμερική και νομίζω τα περισσότερα που δεν εισάχθηκαν εκεί δεν παίρνουν εύκολα πινακίδες λόγω προδιαγραφών. Το ιδανικό είναι να μαντέψεις τι θα γίνει συλλεκτικό στο μέλλον και να το πάρεις τώρα φθηνό όπως πχ έβλεπα στις αγγελίες του Auto Triti όταν ήμουν πιτσιρικάς τις Integrale και τις 944 με 3 εκατομμύρια. Ακόμα βέβαια και σήμερα κάποια συλλεκτικά θα συνεχίσουν να ανεβάζουν αξία με τα χρόνια. Κάτι Testarossa πχ ή ακόμα και η Mustang που έχω απωθημένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Burgos είπε

Πολλή μανούρα να πουλάς αυτοκίνητα στην Αμερική και νομίζω τα περισσότερα που δεν εισάχθηκαν εκεί δεν παίρνουν εύκολα πινακίδες λόγω προδιαγραφών. Το ιδανικό είναι να μαντέψεις τι θα γίνει συλλεκτικό στο μέλλον και να το πάρεις τώρα φθηνό όπως πχ έβλεπα στις αγγελίες του Auto Triti όταν ήμουν πιτσιρικάς τις Integrale και τις 944 με 3 εκατομμύρια. Ακόμα βέβαια και σήμερα κάποια συλλεκτικά θα συνεχίσουν να ανεβάζουν αξία με τα χρόνια. Κάτι Testarossa πχ ή ακόμα και η Mustang που έχω απωθημένο

Μετά την 25ετία παίρνει πινακίδες και διαστημόπλοιο, γι αυτο το λέω ;)

Για αυτά τα 2 που αναφέρω σχεδόν προσέγγιζε τη βεβαιότητα το οτι θα ανέβουν αρκετά οι τιμές με το που μπορούσαν να πουληθούν Αμερική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησαν οι πρώτες παραγγελίες του Yaris Cross

Screenshot_20210512-195322_Chrome.jpg.89886b13bf71068237e89e2b6d65ad63.jpg

210511234053_yaris-cross-adventure-ext-04-550x312.jpg.b2a3a549ef25ba1076c786aef88330e3.jpg

210511234100_yaris-cross-premiere-edition-ext-02-550x292.jpg.dd4404dcb33da51eebbc70ccb493951e.jpg

 

Στην βασική του έκδοση το Yaris Cross εξοπλίζεται με τον τρικύλινδρο κινητήρα βενζίνης στα 1.500 κ.εκ. που αποδίδει 125 ίππους και συνδυάζεται με μηχανικό κιβώτιο έξι σχέσεων. Αυτή η έκδοση ξεκινά από τις 17.300 ευρώ, ενώ υπάρχει και αυτόματη έκδοση CVT από 18.850 ευρώ.

Το υβριδικό Yaris με τους 116 ίππους εκκινεί από τις 20.150 ευρώ με την κίνηση να μεταφέρεται στους μπροστινούς τροχούς. Ένα ατού του υβριδικού Yaris Cross θα αποτελέσει η τετρακίνητη έκδοση με ένα μοτέρ να κινεί και τους πίσω τροχούς.

Συγκεκριμένα, το σύστημα τετρακίνησης βασίζεται στην 4η γενιά της υβριδικής διάταξης του AWD-i intelligent και συνδυάζει ένα μικρό ηλεκτρικό μοτέρ στον πίσω άξονα για την μεταφορά της ροπής. Η έκδοση αυτή αναμένεται να δελεάσει αρκετούς που θέλουν ένα μικρό τετρακίνητο SUV αρκεί να διαθέτουν από 25.900 ευρώ που κοστίζει η εν λόγω έκδοση.

Από πλευράς διαστάσεων, το μήκος είναι 4,18 μέτρα, το πλάτος 1,765 μέτρα και το ύψος 1,560 μέτρα. Το μεταξόνιο των 2.560 χιλιοστών είναι ίδιο με αυτό του νέου Yaris, ενώ το μήκος έχει αυξηθεί κατά 240 χλστ. Υψηλότερη κατά 30 χλστ. είναι η απόσταση από το έδαφος και το πλάτος έχει αυξηθεί κατά 20 χλστ.

https://www.newsauto.gr/news/toyota-yaris-cross-i-times-polisis-stin-ellada/

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18.500 δεν είναι κακή τιμή εκκίνησης (η πρώτη έκδοση μάλλον θα είναι γυμνή). Το μοτέρ το 1.5 δεν είναι καθόλου άσχημο, αν και ατμοσφαιρικό τρικύλινδρο. Έχει λίγο κροτάλισμα 1η-2α αλλά γενικά πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, and_64 είπε

Παίρνεις τηλέφωνο τον υπευθυνο του συνεργείου, αναφέρεις τι βρήκες και ζητάς να δείτε το υλικό απο τις κάμερες που λογικά υπάρχουν στο χώρο...

Μακαρι να βγαλει ακρη… αλλα μαλλον θα γελανε με κατι τετοιο. Το θεμα ειναι να μη γινει. Αν γινει, τι να του φτιαξουν τη ζημια; Ξαναβαψιμο σε καινουριο; Εγω δεν θα το επελεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Μακαρι να βγαλει ακρη… αλλα μαλλον θα γελανε με κατι τετοιο. Το θεμα ειναι να μη γινει. Αν γινει, τι να του φτιαξουν τη ζημια; Ξαναβαψιμο σε καινουριο; Εγω δεν θα το επελεγα.

Τουλάχιστον να δει ότι έγινε εκεί ή όχι. Και τώρα που το ξανασκέφτομαι ούτε καν τηλέφωνο, καλύτερα επιτόπου να γίνει η όλη κουβέντα.

Βέβαια από τη στιγμή που παραλαμβάνεις και φεύγεις οι πιθανότητες να συνεννοηθεις μετά όντως δεν είναι και πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Burgos είπε

https://www.gocar.gr/news/feed/36021,Istorika_Aytokinhta_Oles_oi_allages_poy_.html#

Πήραμε καινούρια ας πάρουμε και ιστορικό τώρα που θα έχουν ελεύθερη κυκλοφορία 😁

Πριν βγει ο νόμος ήμουν σχεδόν έτοιμος για αγορά 2002ti για αναπαλαίωση... εκτοτε δε ξαναασχοληθηκα. Μακάρι να βγει κάποιο σοβαρό πλαίσιο κ να μπορέσουν να κυκλοφορήσουν κάποια αξιόλογα αυτοκίνητα (αν κ προβλέπω σταρλετ με πινακίδες ιστορικού να πηγαίνουν σούπερ μάρκετ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, and_64 είπε

Τουλάχιστον να δει ότι έγινε εκεί ή όχι. Και τώρα που το ξανασκέφτομαι ούτε καν τηλέφωνο, καλύτερα επιτόπου να γίνει η όλη κουβέντα.

Βέβαια από τη στιγμή που παραλαμβάνεις και φεύγεις οι πιθανότητες να συνεννοηθεις μετά όντως δεν είναι και πολλές

Δεν πιστεύω ότι θα βγει άκρη. Απίθανο να φανεί κάτι στη κάμερα.

Έχω ξενερώσει.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Δεν πιστεύω ότι θα βγει άκρη. Απίθανο να φανεί κάτι στη κάμερα.

Έχω ξενερώσει.

 

Είναι βαθιά ? Μήπως με κάποια αλοιφή στρώνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα σήμερα για 2ο test drive του 3008 για να μπορέσω να το τρέξω λίγο. 

Όλα καλά με ελάχιστο θόρυβο από την μηχανή ή τον δρόμο (με εξαίρεση κάτι τέρμα σάπια σημεία) και τον αναμενόμενο αεροδυναμικό θόρυβο λόγω καθρεφτών (λίγο λιγότερος σε σχέση με Tucson και πολύ λιγότερος σε σχέση με Tiguan). 

Μου άρεσε πολύ η συμπεριφορά του στον δρόμο, ελάχιστες κλίσεις σε κάποιες στροφές που μπήκα με λίγα παραπάνω. 

Τιμή προσφοράς 27850.

Προκαταβολή για να προχωρήσει η παραγγελία ζητήθηκε περίπου το 1/3 της αξίας και χρόνος παράδοσης περίπου 4 μήνες. 

Επεξ/σία από Deathmace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Deathmace είπε

Πήγα σήμερα για 2ο test drive του 3008 για να μπορέσω να το τρέξω λίγο. 

Όλα καλά με ελάχιστο θόρυβο από την μηχανή ή τον δρόμο (με εξαίρεση κάτι τέρμα σάπια σημεία) και τον αναμενόμενο αεροδυναμικό θόρυβο λόγω καθρεφτών (λίγο λιγότερος σε σχέση με Tuscon και πολύ λιγότερος σε σχέση με Tiguan). 

Μου άρεσε πολύ η συμπεριφορά του στον δρόμο, ελάχιστες κλίσεις σε κάποιες στροφές που μπήκα με λίγα παραπάνω. 

Τιμή προσφοράς 27850.

Προκαταβολή για να προχωρήσει η παραγγελία ζητήθηκε περίπου το 1/3 της αξίας και χρόνος παράδοσης περίπου 4 μήνες.

Μόνο σε μένα φαίνονται υπερβολικά τα 10κ προκαταβολή για αμαξι που δεν έχει μπει καν στην παραγωγή?

Να δώσεις 1000-2000? Για να το κλείσεις μου φαίνονται νορμάλ ποσο

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, imr είπε

Μόνο σε μένα φαίνονται υπερβολικά τα 10κ προκαταβολή για αμαξι που δεν έχει μπει καν στην παραγωγή?

Να δώσεις 1000-2000? Για να το κλείσεις μου φαίνονται νορμάλ ποσο

 

Είναι πολλά. 1-2 χιλιάρικα είναι νορμαλ. Μάλλον είναι κλασσικη τζιριτζατζουλα της Peugeot (παρόμοια είχαν κάνει κ στον @tsofras ) για να μην χάσουν την πωληση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα πολλά μου φάνηκαν γι'αυτό και είπα να το γράψω. 

Τόσοι και τόσοι πήραν αμάξι με τις μπρίζες που τους έβαλε ο tsofras.

Δεν θυμάμαι να είχα διαβάσει στο προηγούμενο τοπικ για τέτοια ποσά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α προσέξεις τι θα υπογράψεις γιατί είναι αλήτες και εμένα με έβαλαν και υπέγραψα και καλά για την προέγκριση δανείου και εκταμιευσαν το ποσό του δανείου πριν την παραλαβή του αυτοκινήτου και όταν άλλαξα γνώμη μου είπαν τώρα θα το πάρεις και κομμένο στα 2 αν έρθει.

Δεν είχα την ψυχολογική διάθεση να τους κυνηγήσω γιατί είχα μέχρι και αποδείξεις ότι είχα στείλει στον διεκπαιρεωτη να μην μου βγάλει πινακίδες και είχα αποσύρει την υπεύθυνη δήλωση από το gov.gr και ακόμη και τις πινακίδες τις έβγαλαν παράνομα ουσιαστικά.

Εγώ σε Peugeot δεν ξαναπαταω όσο ζω πάντως

7 ώρες πριν, Deathmace είπε

Πήγα σήμερα για 2ο test drive του 3008 για να μπορέσω να το τρέξω λίγο. 

Όλα καλά με ελάχιστο θόρυβο από την μηχανή ή τον δρόμο (με εξαίρεση κάτι τέρμα σάπια σημεία) και τον αναμενόμενο αεροδυναμικό θόρυβο λόγω καθρεφτών (λίγο λιγότερος σε σχέση με Tuscon και πολύ λιγότερος σε σχέση με Tiguan). 

Μου άρεσε πολύ η συμπεριφορά του στον δρόμο, ελάχιστες κλίσεις σε κάποιες στροφές που μπήκα με λίγα παραπάνω. 

Τιμή προσφοράς 27850.

Προκαταβολή για να προχωρήσει η παραγγελία ζητήθηκε περίπου το 1/3 της αξίας και χρόνος παράδοσης περίπου 4 μήνες. 

 

13 λεπτά πριν, paylidis είπε

Είναι πολλά. 1-2 χιλιάρικα είναι νορμαλ. Μάλλον είναι κλασσικη τζιριτζατζουλα της Peugeot (παρόμοια είχαν κάνει κ στον @tsofras ) για να μην χάσουν την πωληση

50€ είχα δώσει για το Ibiza και 500€ έδωσα για το Leon

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...