Προς το περιεχόμενο

Βελτιώσεις - Μετατροπές - Αναβαθμισεις - Πατέντες όλα εδώ!


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, imr είπε

 

Για να δεις διαφορα στην συμπεριφορα πρωτα απο ολα κοιτας για ενα καλο σετ αμορτισερ.

Η μπαρα θα σου προσφερει λιγο ακαμψια, και θα καταλαβεις διαφορα μονο στο οριο (και στις λακουβες). 

Σε συγχρονα αυτοκινητα που εχουν πολυ καλη ακαμψια ισως και να μην προσφερει απολυτως τιποτα

Αρα πρωτα να παω για σετ αναρτησεις.

Και παλι, δεν ξερω ποια ειναι η καλη επιλογη χωρις να εξατμιστει το πορτοφολι μου.

Οπως και με τα brembo που θεωρουσα οτι ειναι top.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 542
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Doped είπε

θα το κοιταξω. Υπαρχει καποιος λογος?

Είναι τα εργοστασιακής εφαρμογής καο έχουν εξαιρετικό φρενάρισμα και αντοχή στο χρόνο. Είναι λίγο πιο ακριβά από το μο αλλά αξίζουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Είναι τα εργοστασιακής εφαρμογής καο έχουν εξαιρετικό φρενάρισμα και αντοχή στο χρόνο. Είναι λίγο πιο ακριβά από το μο αλλά αξίζουν 

τελεια.

Μαζι με τους νεους δισκους, παιρνω και αλλες δαγκανες για το καλυτερο αποτελεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doped είπε

τελεια.

Μαζι με τους νεους δισκους, παιρνω και αλλες δαγκανες για το καλυτερο αποτελεσμα?

Όχι δεν υπάρχει κανένας λόγος να αλλάξεις δαγκάνες εφόσον δεν έχουν πρόβλημα…

οσο για τα brembo ΚΑΠΟΤΕ (παλιά) που ο Θωμάς κ εγώ (ίσως Κ εσυ, δε ξερω) διαβάζαμε power k burnout ήταν καλά, πλέον κάτω του μετρίου…

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Όχι δεν υπάρχει κανένας λόγος να αλλάξεις δαγκάνες εφόσον δεν έχουν πρόβλημα…

οσο για τα brembo ΚΑΠΟΤΕ (παλιά) που ο Θωμάς κ εγώ (ίσως Κ εσυ, δε ξερω) διαβάζαμε power k burnout ήταν καλά, πλέον κάτω του μετρίου…

Κριμα.

Νομιζα οτι τα τακακια μου κανουν τον τσιριχτο ηχο, αλλα και οι δισκοι τρυπιτοι περιμενα να ειναι καλυτεροι σε αποδοσεις (πιο γρηγοροι και πιο ανθεκτικοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος εδώ, αλλά θα ρωτήσω.

Πώς και γιατί επιλέγουμε αλυσίδες/χιονοκουβέρτες? Υπάρχει πρακτική διαφορά για μία μέση χρήση σε ΕΙΧ που θα χρειαστούν σε μία εκδρομή πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι αλυσιδες ειναι πολυ πιο αποτελεσματικές απο τις οποιεσδηποτε χιονοκουβερτες...

Ωστόσο ειναι αρκετά δύσκολη η τοποθετηση τους - ειδικα εαν δε ξερεις.

Προσωπικά ειχα μαθει να βαζω αλυσιδες καλοκαιρι και έκανα μάλιστα 2-3 δοκιμες επειτα κατα καιρους αλλα όταν χρειάστηκε να τις βάλω στο προηγούμενο αμαξι σε πραγματικές συνθηκες χιονιού-πάγου-φορτωμένου αυτοκινήτου ηταν ΠΑΡΑ πολυ δυσκολο (σε αυτο παιζει ρόλο και το ότι ηταν χαμηλό hatch πισωκίνητο οποτε δεν ειχε χωρο να βαλεις χερι).

Τωρα εχω αγοράσει χιονοκουβερτες - δε ξερω τι θα κανουν και ποσο ευκολα θα με βγαλουν απο μια κακη κατασταση αλλα οι 7/10 με κουβερτες δε πανε βήμα δυστυχώς (φευγουν μετα απο 3-4 μετρα)...

Εχω δει και κατι άλλα που ειναι σαν tire ups αλλα δε ξερω κατα ποσο κάνουν οντως δουλειά - νομιζω οτι στη δευτερη στροφη του τροχου θα φύγουν...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπικη μου εμπειρια απο αλυσιδες, επειδη περσι επρεπε να τις βαλω για να κατεβω απτο σπιτι, μετα να τις βγαλω κ να τις ξαναβαλω στην επιστροφη θαλεγα οτι ειναι ευκολη υποθεση ομως.. οταν πρεπει να το κανεις απρογραμματιστα κ μεσουσης της διαδρομης κ με τα αυτοκινητα να περνανε διπλα σου κ να βιαζεσαι, τοτε μπορει να γινει γορδιος δεσμος κ να σου σπασει τα νευρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη χρήση που θέλουμε οι περισσότεροι δηλαδή μια φορά στο τόσο για μερικά χιλιόμετρα οι κουβέρτες ειναι καλύτερες. 

Χάνουν πολυ σε φθορά αν πατήσουν ασφαλτο αλλά κάνουν δουλειά. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Γενικά οι αλυσιδες ειναι πολυ πιο αποτελεσματικές απο τις οποιεσδηποτε χιονοκουβερτες...

Ωστόσο ειναι αρκετά δύσκολη η τοποθετηση τους - ειδικα εαν δε ξερεις.

Προσωπικά ειχα μαθει να βαζω αλυσιδες καλοκαιρι και έκανα μάλιστα 2-3 δοκιμες επειτα κατα καιρους αλλα όταν χρειάστηκε να τις βάλω στο προηγούμενο αμαξι σε πραγματικές συνθηκες χιονιού-πάγου-φορτωμένου αυτοκινήτου ηταν ΠΑΡΑ πολυ δυσκολο (σε αυτο παιζει ρόλο και το ότι ηταν χαμηλό hatch πισωκίνητο οποτε δεν ειχε χωρο να βαλεις χερι).

Τωρα εχω αγοράσει χιονοκουβερτες - δε ξερω τι θα κανουν και ποσο ευκολα θα με βγαλουν απο μια κακη κατασταση αλλα οι 7/10 με κουβερτες δε πανε βήμα δυστυχώς (φευγουν μετα απο 3-4 μετρα)...

Εχω δει και κατι άλλα που ειναι σαν tire ups αλλα δε ξερω κατα ποσο κάνουν οντως δουλειά - νομιζω οτι στη δευτερη στροφη του τροχου θα φύγουν...

 

49 λεπτά πριν, atrigane είπε

Η προσωπικη μου εμπειρια απο αλυσιδες, επειδη περσι επρεπε να τις βαλω για να κατεβω απτο σπιτι, μετα να τις βγαλω κ να τις ξαναβαλω στην επιστροφη θαλεγα οτι ειναι ευκολη υποθεση ομως.. οταν πρεπει να το κανεις απρογραμματιστα κ μεσουσης της διαδρομης κ με τα αυτοκινητα να περνανε διπλα σου κ να βιαζεσαι, τοτε μπορει να γινει γορδιος δεσμος κ να σου σπασει τα νευρα.

 

14 λεπτά πριν, imr είπε

Για τη χρήση που θέλουμε οι περισσότεροι δηλαδή μια φορά στο τόσο για μερικά χιλιόμετρα οι κουβέρτες ειναι καλύτερες. 

Χάνουν πολυ σε φθορά αν πατήσουν ασφαλτο αλλά κάνουν δουλειά. 

Γενικά και εγώ αλυσίδες είχα στο προηγούμενο αυτοκίνητο και είχα κάνει δοκιμές στο σπίτι για να τις μάθω. Χρειάστηκε να τις βάλω μόνο μία φορά σε εκδρομή με φορτωμένο αμάξι σε επαρχιακό δρόμο, οπότε δεν υπήρχε πίεση κίνησης ή κάτι άλλο. Τις έβαλα σχετικά εύκολα. 

Τώρα για το νέο αυτοκίνητο δεν έχω πάρει κάτι αλλά το ψάχνω γιατί προγραμματίζω κάποιες χειμερινές εκδρομές σε βουνό και δεν ξέρω τι θα γίνεται από καιρό εκεί.

Έλεγα μήπως είναι καλύτερες οι κουβέρτες από άποψη οτι θα τις βάλω 1-2 φορές και για μικρή απόσταση (μάλλον), οπότε να κερδίσω την ευκολία που λέτε. Δεν ήξερα οτι φεύγουν τόσο εύκολα όμως. 

Αυτά τα tie wraps από οτι βλέπω είναι μίας χρήσης και για περίπτωση που είσαι εντελώς ξυπόλυτος στα αγκάθια, δεν ξέρω αν θα βοηθήσουν όντως, φαίνονται να δένουν καλά όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nullindex είπε

Έλεγα μήπως είναι καλύτερες οι κουβέρτες από άποψη οτι θα τις βάλω 1-2 φορές και για μικρή απόσταση (μάλλον), οπότε να κερδίσω την ευκολία που λέτε. Δεν ήξερα οτι φεύγουν τόσο εύκολα όμως. 

 

Αυτο που ειπα ειναι με βαση οτι ειδα εκεινη τη μερα που χρειαστηκε να βαλω αλυσιδες... στους περισσοτερους οι κουβερτες εφευγαν (μαλιστα ο ενας ειχε γνησιες audi και δεν καταφερε να κανει πανω απο 50 μετρα).

Δεν εχω προσωπική αποψη ακομα, πηρα ενα φθηνό σετ, αχρειαστο να ειναι... με τις αλυσιδες παντως δε τη παλευω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αυτο που ειπα ειναι με βαση οτι ειδα εκεινη τη μερα που χρειαστηκε να βαλω αλυσιδες... στους περισσοτερους οι κουβερτες εφευγαν (μαλιστα ο ενας ειχε γνησιες audi και δεν καταφερε να κανει πανω απο 50 μετρα).

Δεν εχω προσωπική αποψη ακομα, πηρα ενα φθηνό σετ, αχρειαστο να ειναι... με τις αλυσιδες παντως δε τη παλευω...

Πιστευα οτι οι κουβερτες ειναι πιο βολικες. Ειχα δει ενα audi-τυχαιο κ πηγαινε με μεγαλη ανεση οπου δεν ειχε χιονι-δηλ δεν φοβοταν μην καταστρεψει τα λαστιχα-ομως δεν τον ειδα να ανεβαινει το βουνο με το μισο μετρο χιονι να δω εκει τι ψαρια πιανει. Μηπως δεν ηταν κουβερτα κ κατι αλλο; Για μια στιγμη τον ειδα οποτε δυσκολο να συμπερανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, atrigane είπε

Πιστευα οτι οι κουβερτες ειναι πιο βολικες. Ειχα δει ενα audi-τυχαιο κ πηγαινε με μεγαλη ανεση οπου δεν ειχε χιονι-δηλ δεν φοβοταν μην καταστρεψει τα λαστιχα-ομως δεν τον ειδα να ανεβαινει το βουνο με το μισο μετρο χιονι να δω εκει τι ψαρια πιανει. Μηπως δεν ηταν κουβερτα κ κατι αλλο; Για μια στιγμη τον ειδα οποτε δυσκολο να συμπερανω.

φαινονται σιγουρα πιο βολικες, στη πραξη δε ξερω τι ψαρια πιανουν... οπως ειπα παρολο που ειδα να τους φευγουν κλπ κουβερτες πηρα αυτη τη φορά κ ο θεος βοηθος...

 

(ισως ριξω κ μερικα μεγαλα δεματικα στο πορτ μπαγκαζ για να τις στερεωσω στην περιπτωση που φευγουν αν ποτε χρειαστει :P )

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά κουβέρτας με αλυσίδα έγκειται στο ότι η πρώτη χρησιμοποιείται για νορμάλ καταστάσεις και ότι δεν σου καταστρέφει το αυτοκίνητο στα χωρίς χιονοκάλυψη κομμάτια του δρόμου.

Από την άλλη η αλυσίδα είναι πολύ πιο αποτελεσματική σε ανηφορικός δρόμους, σε χιόνι πάνω από 10cm και στον πάγο.

Όμως σε σκέτη άσφαλτο σου καταστρέφει λάστιχα και ζάντες αλουμινίου.

Πάντως μεγάλο ρόλο παίζουν και τα λάστιχα που ήδη φοράς ή αν διαθέτεις 4κινηση ή έστω grip control

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nullindex είπε

Καλημέρα,

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος εδώ, αλλά θα ρωτήσω.

Πώς και γιατί επιλέγουμε αλυσίδες/χιονοκουβέρτες? Υπάρχει πρακτική διαφορά για μία μέση χρήση σε ΕΙΧ που θα χρειαστούν σε μία εκδρομή πχ?

Οι κουβέρτες είναι για χίονι μαλακό και οι αλυσίδες για πάγο,για μένα καλύτερα αλυσίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...