Προς το περιεχόμενο

Βελτιώσεις - Μετατροπές - Αναβαθμισεις - Πατέντες όλα εδώ!


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Nabuko είπε

JR? Μου θυμίζει Mpoulakis projects

👍 JR18 18x8.5 tyre store.  Πήγα σε 3 έλεγαν από Ιανουάριο για Japan. Ήταν ο μόνος που είχε έκθεση και στοκ σε πολλά μοντέλα και όλα τα χρώματα της Japan Στους άλλους από το internet χαζεύαμε τα χρώματα..

Επεξ/σία από atrigane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 542
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση για αμορτισέρ. 

Το note έχει κάποια kyb που είχε βάλει ο προηγούμενος πριν 50κχλμ

Το αυτοκίνητο είναι βάρκα γυαλο αλλά πιο πολύ με απασχολεί ότι δεν έχουν καθόλου απόσβεση. Άνεση 0 που έχει χειροτερεψει τελευταία. 

 

Πρόσφατα το πέρασα κτεο και λέει απόσβεση στο 70%. Σαν νούμερο λέει τπτ? 

Εάν αλλάξω αμορτισέρ θα δω κάποια βελτίωση? Σε τι εταιρία να πάω με βάση την άνεση? 

(σε νορμάλ τιμή φυσικά αλλιώς παίρνω καινουργιο) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μη κοιτας τι λεει το KTEO, εχω περασει ΚΤΕΟ κυριολεκτικα με σκασμενο αμορτισερ (ειχε πεταξει και τα λαδια) ενω τα αλλα 3 δεν ειχαν σχεδον καθολου επαναφορά (δε το ειχα αντιληφθει οτι ηθελαν αλλαγμα γιατι το αμαξι ηταν γενικα κουτσουρο κ κοπαναγε)

 

Τα ΚΥΒ γενικα ειναι τιμια, αρχικης εγκαταστασης εχεις βρει τι φοραει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, paylidis είπε

καλα μη κοιτας τι λεει το KTEO, εχω περασει ΚΤΕΟ κυριολεκτικα με σκασμενο αμορτισερ (ειχε πεταξει και τα λαδια) ενω τα αλλα 3 δεν ειχαν σχεδον καθολου επαναφορά (δε το ειχα αντιληφθει οτι ηθελαν αλλαγμα γιατι το αμαξι ηταν γενικα κουτσουρο κ κοπαναγε)

 

Τα ΚΥΒ γενικα ειναι τιμια, αρχικης εγκαταστασης εχεις βρει τι φοραει;

Δεν έχω βρει τι έχει αρχικής. 

Καλά υποτιθετε τα kyb και είναι σωστός κωδικός για το αυτοκίνητο αλλά εδώ κάτι δεν πάει καλά.

Σε μάστορα που ρώτησα μου πρότεινε blistein κίτρινα αλλά ανεβαίνει πολύ και είναι too much Για αυτοκινητο πόλης. 

Θα δοκίμαζα και τα ίδια πάλι καθώς είναι οικονομικά αλλά ιδανικά θα ήθελα κάτι που να είναι πιο ανετο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας γράψω εδώ... περί ελαστικών/ζαντών. 

Περιμένω ένα Γερμανικό μεταχειρισμένο ibiza 2018 tgi fr edition, έχω ήδη ένα, style edition όμως Ελληνικό τώρα.... 

Το Ελληνικό style edition φοράει 185/65 R15,τις ίδιες διαστάσεις έβαλα και στα επόμενα 2 σετ μέχρι σήμερα, το Γερμανικό έρχεται με 15" σιδερένιες και τάσια... έχω μπερδευτεί τις τελευταίες ημέρες γιατί σκέφτομαι να βάλω 16" ή 17" και διαβάζω πολλές πληροφορίες... 

Ακόμη και στις ίδιας διαμέτρου ζάντες αλλάζοντας το προφίλ αλλάζει συμπεριφορά. 

Μέσω των σελίδων που υπολογίζεται η διαφορά μεταξύ 2 διαστάσεων βλέπω αλλαγές στις περιστροφες ανά μίλι, οπότε λογικά θα αυξηθεί η κατανάλωση, (μικρό το κακό), το κυριότερο μέλημα μου είναι η σταθερότητα στην κύλιση, κατά 90% το όχημα θα πηγαίνει Εγνατία οδό και 10% επαρχιακή οδό...

Καλή η εμφάνιση δε λέω, αλλά το όχημα έχει και ένα έξτρα σταθερό βάρος λόγω των δεξαμενών φ. α. + ότι έχει και 43 λτρ ντεποζιτο βενζίνης που συνηθίζω να το έχω μισό ή γεμάτο . 

Να πάρω 15" ή να πάω σε μεγαλύτερες; 

Σε ελαστικά αν καταλήξω σε 15",να φορέσω τις διαστάσεις του εργοστασίου 185/65/15 ή να αλλάξω προφίλ; Όσες σελίδες έχουν οδηγούς διαστάσεων βάσει του μοντέλου γράφουν μόνο 185 65 15 σε 15αρες ζάντες .

Τι ελαστικό να επιλέξω για το γερμανικό ;

-Turanza T001 φορούσε το 2018 που το παρέλαβα τώρα κυκλοφορεί το Τ00

-Dunlop Sport Bluresponse που φοράω τώρα στο ελληνικό ; 

-Continental EcoContact 6

ή κάποιο άλλο;; 🙄🤔

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, terry308 είπε

το Γερμανικό έρχεται με 15" σιδερένιες και τάσια.

Είναι σίγουρο αυτό? FR έκδοση με σιδερένιες και τάσια? Μήπως ο έμπορος πούλησε τις αλουμινίου ξεχωριστά και σου έβαλε πάνω ζάντες απ' τη βασική έκδοση? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Είναι σίγουρο αυτό? FR έκδοση με σιδερένιες και τάσια? Μήπως ο έμπορος πούλησε τις αλουμινίου ξεχωριστά και σου έβαλε πάνω ζάντες απ' τη βασική έκδοση? 

 

100% σίγουρο, εάν φορούσε τις fr ζάντες δεν θα τις πείραζα 😊

tgi fr.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, terry308 είπε

100% σίγουρο, εάν φορούσε τις fr ζάντες δεν θα τις πείραζα 😊

Άρα σου έκανε λαμογιά ο έμπορος. Σου έβαλε ζαντολάστιχα απ' τη φθηνή έκδοση 😐

Οπότε πας για fr ζάντες ή άλλες σε αντίστοιχο μέγεθος. 

Άρα 17αρες με 215/45 ή αν σου φαίνεται πολύ, τότε 16αρες με 185/60 ή 195/55. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terry308 είπε

100% σίγουρο, εάν φορούσε τις fr ζάντες δεν θα τις πείραζα 😊

tgi fr.webp

Λευτέρη είσαι σίγουρος ότι είναι FR ? Δεν ξέρω αν είναι διαφορετικό σε tgi , πάντως τα πίσω φώτα δεν τα βλέπω φιμέ όπως είχε το δικό μου και σίγουρα δεν έβγαινε με 15αρες αλλά 17αρες

Έχεις φωτό απο εσωτερικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tsofras είπε

Λευτέρη είσαι σίγουρος ότι είναι FR ? Δεν ξέρω αν είναι διαφορετικό σε tgi , πάντως τα πίσω φώτα δεν τα βλέπω φιμέ όπως είχε το δικό μου και σίγουρα δεν έβγαινε με 15αρες αλλά 17αρες

Έχεις φωτό απο εσωτερικό ?

Το ξέρω ότι φορούσε 17" λόγω fr έκδοσης , έρχεται με χτύπημα εμπρός δεξιά , οπότε ή φόρεσαν σιδερένιες για χειμώνα  ή πωλήθηκαν , ο μαντράς αυτός έχει κυρίως ελαφρώς χτυπημένα

Είναι όπως του βίντεο με μόνη διαφορά δεν είναι keyless  , Τρίτη φορτώνεται στην άμαξα και λογικά τέλος εβδομάδος θα είναι Ελλάδα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

To runflat...or not to runflat?

 

Μιας και πλεον εχω παρει ζεστά το θέμα αλλαγης σε 19αρια, ειπα να ξεκινησω τη μελετη για ελαστικά.

 

Το αυτοκινητο έρχεται με κανονικά ελαστικά.

 

Σκεφτομουν ουτως ή αλλιως όποτε ερθει η ωρα να τα αλλαξω να βαλω runflat για να κοιμαμαι ησυχος...

Facts:

-Εχω να παθω λάστιχο απο προκα κλπ περιπου 10 χρόνια,

-αντιθετα μου ειχε σκιστει πλευρικά στο κουτελο που λεμε runflat και ετρεχα μαλιστα, χωρις να το καταλαβω (το καταλαβα απο την ενδειξη tpms και μαλιστα την επομενη ημερα αφου ανοιξα το μανιουαλ)

 

Η φαση τωρα εχει ως εξης... η διαφορα στο οικονομικό ειναι περιπου 150€ στη τετραδα (μιλαμε για 10αρια). ενδεικτικα:

image.png.ef830b796d6df5b1c89d10a563e8398e.png

 

 

Αυτο που με προβληματίζει ΠΟΛΥ ειναι η συμπεριφορά του αυτοκινητου. Η διασταση και όλο το setup σαφως θα ειναι εργοστασιακό (γνησιες ζαντες 19" με τη διασταση που προτείνει η κατασκευαστρια εταιρεια-ουτε πανω ουτε κατω).

Μηπως με τα runflat 19" γινει τελειως κουτσουρο; Σε Bmw ειχα runflat σε 18αρα αρχικα και 16αρα στη συνεχεια σε δυο διαφορετικά αμαξια, αλλα δεν ειναι καλο παραδειγμα γιατι ουτως ή αλλιως το setup των Bmw sedan/hatch ειναι κουτσουρο οτι λαστιχο και αν βάλεις...

Απλως σκεφτομαι επειδη θα φυγουν ΠΟΛΛΑ λεφτα, μη παω και το κάνω απαλευτο στην οδηγηση... γνωμες; εμπειρίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, paylidis είπε

To runflat...or not to runflat?

 

δεν εχω εμπειρια απο runflat αλλα νομιζω οτι πανω απο 17'' δεν θα εβαζα για τους καροδρομους μας. 
κι εγω οριακα ειμαι με τη 17αρα, ολο ζιγκ ζαγκ να απογυγουμε φρεατια, λακουβες κ κακοτεχνιες.. με καθε γκουπ λες παει θα την παρω τετραγωνη τη ζαντα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

δεν εχω εμπειρια απο runflat αλλα νομιζω οτι πανω απο 17'' δεν θα εβαζα για τους καροδρομους μας. 
κι εγω οριακα ειμαι με τη 17αρα, ολο ζιγκ ζαγκ να απογυγουμε φρεατια, λακουβες κ κακοτεχνιες.. με καθε γκουπ λες παει θα την παρω τετραγωνη τη ζαντα..

Αυτό είναι ένας παράγοντας. 17 έχω ήδη και είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΟ - ξέρω ότι θα χάσω σε άνεση με τις 19, το θέμα είναι να μη το χάσω τελειως για αυτό ζυγίζω τα runflat 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Αυτό είναι ένας παράγοντας. 17 έχω ήδη και είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΟ - ξέρω ότι θα χάσω σε άνεση με τις 19, το θέμα είναι να μη το χάσω τελειως για αυτό ζυγίζω τα runflat 

Θα χάσεις άνεση απο 19 και θα γίνει και κούτσουρο με το runflat

Άστο ρε George έτσι , εγώ σιχτιρίζω σε κάθε λακκούβα με τις 18αρες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θα χάσεις άνεση απο 19 και θα γίνει και κούτσουρο με το runflat

Άστο ρε George έτσι , εγώ σιχτιρίζω σε κάθε λακκούβα με τις 18αρες

Με έχει φάει κάτι να το σκαλιξω… η αλήθεια είναι ότι κ με τις 17αρες να μείνει μάλλον τα λάστιχα θα τα αλλάξω με runflat γιατί δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος με τα εργοστασιακά (με μολις 12000 χλμ κιόλας-φαντάσου να πάλιωσουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...