Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, yellowdeer34 είπε

Καταλήγω σε fiat panda cng. 

κάτοχος , λίγα χλμ (~12000χλμ) , ότι θες ρώτα :)

3 ώρες πριν, yellowdeer34 είπε

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση; 

i10 και μετατροπή σε υγραέριο , όχι όμως ίδια οικονομία

3 ώρες πριν, yellowdeer34 είπε

κλασσικά τσιμπημένες τιμές δυστυχώς σε αυτή την κατηγορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, yellowdeer34 είπε

Αγορά πρώτου αυτοκινήτου, μεταχειρισμένο, μαζεμένο σε όγκο και οικονομικό. 

Καταλήγω σε fiat panda cng. 

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση; 

 

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/36433656-fiat-panda

Αυτό πως το βλέπετε;

Κάνεις ταξίδια; Αυτό είναι αυστηρά για αστικές μετακινήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Κάνεις ταξίδια; Αυτό είναι αυστηρά για αστικές μετακινήσεις...

Ταξίδια μέχρι 200χλμ σε τακτική βάση...

Τι άλλο θα μπορούσα να κοιτάξω;

Επεξ/σία από yellowdeer34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yellowdeer34 είπε

Ταξίδια μέχρι 200χλμ σε τακτική βάση...

Τι άλλο θα μπορούσα να κοιτάξω;

Είναι απο τα χειρότερα αυτοκίνητα για ταξίδια που θα μπορούσες να αγοράσεις, ψηλό, κουνάει στο δρόμο και τελείως ψόφιο. Επίσης έχει καταφέρει να πάρει 0* στο Euro NCAP, κατόρθωμα αν μη τι άλλο. https://www.euroncap.com/en/results/fiat/panda/34191

Το Panda κάνει αυστηρά για δεύτερο αυτοκίνητο οικογένειας για αστικές μετακινήσεις, φροντιστήρια, σουπερμαρκετ κλπ. Για ταξίδια είναι απο τα πλέον ακατάλληλα της αγοράς...

Για μένα προσπάθησε να βρεις κανα Fiesta Ecoboost, ναι μεν θα καιει παραπάνω αλλά ως αυτοκίνητο είναι η νύχτα με τη μέρα. Επίσης Swift μπορείς να βρεις στα λεφτά που δίνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αντιγράψω κι εδώ...

 

Καλησπέρα, 

είμαι σε αναζήτηση αγοράς του πρώτου μου αυτοκινήτου. Ως εκ τούτου λέω να κοιτάξω αποκλειστικά για μεταχειρισμένο. 

Η μεγαλύτερη χρήση θα γίνεται εκτός πόλης και υπολογίζω όχι πάνω από 7-8.000 χιλιόμετρα τον χρόνο.

Δεν θα ήθελα κάτι μεγάλο σε όγκο, οπότε κοιτάω κατηγορία super mini.

Επίσης θέλω να είναι όσο νεότερο γίνεται με όριο παλαιότητας την δεκαετία. 

Βενζίνη και χειροκίνητο σασμάν.

Το μπάτζετ έχει οριστεί στα 8.000€ κι αν κάτι αξίζει μπορεί να ανέβει. 

Αυτά που έχω βάλει στο μάτι είναι Ford Fiesta και Peugeot 208. Μ αρέσει και το c3 αλλά είναι λίγο πιο ακριβό. Το i20 που επίσης μ αρέσει, απορρίπτεται επειδή κρατάει αρκετά ψηλά την τιμή του σε σχέση με καινούριο. Μ αρέσει και το Mito αν και 3θυρο.

 

Αυτά μου έχουν κάνει κλικ από την περιοχή μου.

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/314966293-ford-fiesta

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/315245751-ford-fiesta

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/314920859-peugeot-208

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/314430105-peugeot-208

 

 

Κάποια άλλα μοντέλα που αξίζει να δω; Ή τι άλλο να προσέξω που ξεχνάω;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1.25 το Ford, επειδή το είχα νοικιάσει για μια βδομάδα, ρουφάει βενζίνη σαν 1.6. Είναι κλασικό σύμπτωμα αδύναμων αυτοκινήτων, επειδή το ζορίζεις περισσότερο για να τραβήξει, καταναλώνει αρκετά.

Αφού θες για εκτός πόλης, δες κάτι με 100 άλογα τουλάχιστον για να κινείσαι αξιοπρεπώς και με ασφάλεια. Το Ecoboost είναι μια καλή επιλογή για τη χρήση που το θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, yellowdeer34 είπε

Ταξίδια μέχρι 200χλμ σε τακτική βάση...

Τι άλλο θα μπορούσα να κοιτάξω;

και κοιτάς το Panda ? Εντάξει θα σε βγάλει ,το κάνει καθημερινά ένα μέλος στο fb group και δεν έχει πρόβλημα , αλλά να είσαι συνειδητοποιημένος οτι ειναι αμάξι πόλης

Καλύτερα Punto cng ,αν και έχει 70 άλογα , παρά το Panda για ταξίδια

Το Panda πάντως φορτωμένο παραδόξως δεν κουνά και είναι πιο άνετο , μπορείς να ψάξεις και για tuning να το πας στα ~100 άλογα ,προσωπικά θα το κάνω αν γίνεται στη λειτουργία βενζίνης μόνο

Για CNG πάντως ξεκινάς απο το Ibiza για ταξίδια , ή κάνεις μετατροπή σε υγραέριο κάποιο μοντέλο που να δέχεται άνετα το μοτέρ LPG

Αλλά και πετρέλαιο θα ταίριαζε στη φάση που το θες μιας και δε θα μπουκώνει , σίγουρα όχι βενζίνη και όχι υβριδικά (κόστος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σύγχρονο βενζινοκίνητο στην εθνική πάει με 5.5/6λ στα 100. Δεν είναι και τόσο απαγορευτική η κατανάλωση όταν μιλάμε για 8.000 χλμ το χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ένα σύγχρονο βενζινοκίνητο στην εθνική πάει με 5.5/6λ στα 100. Δεν είναι και τόσο απαγορευτική η κατανάλωση όταν μιλάμε για 8.000 χλμ το χρόνο...

δε διαφωνώ ,ίσως και λιγότερο , αλλά επειδή ξεκινά με CNG σαν επιλογή και αναφέρει συχνά ταξίδια ~200χλμ ,υποθέτω οτι θα είναι πολλά τα ετήσια χλμ γιαυτό και δεν προτείνω βενζίνη αλλά οτιδήποτε άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

δε διαφωνώ ,ίσως και λιγότερο , αλλά επειδή ξεκινά με CNG σαν επιλογή και αναφέρει συχνά ταξίδια ~200χλμ ,υποθέτω οτι θα είναι πολλά τα ετήσια χλμ γιαυτό και δεν προτείνω βενζίνη αλλά οτιδήποτε άλλο

Σορρυ τον μπέρδεψα με τον απο πάνω που είχε γράψει 8.000χλμ/ετος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Σορρυ τον μπέρδεψα με τον απο πάνω που είχε γράψει 8.000χλμ/ετος :P

ναι το κατάλαβα μετά και δεν πρόλαβα να κάνω edit!

Με την ευκαιρία , τόσα κάνω και εγώ περίπου ,αλλά πάλι βενζίνη δε θα έπαιρνα με τίποτα ,φυσικά τελείως υποκειμενικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους..πείτε μου μια γνώμη για αυτό το αυτοκίνητο https://www.car.gr/312924015?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia 

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και σε ένα άστρα 17 dynamic όλος πραγματικά όλος ο κόσμος είχε πέσει πάνω μου να πάρω το φοκους..τι γνώμη έχετε γιατί συγκεκριμένο μοντέλο την τρίτη θα πάω με μηχανικό να το ξεψαχνισουμε υπάρχει κάποιο συνήθισμενο πρόβλημα να του πω να κοιτάξει έξτρα?

Ευχαριστώ πολύ

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

και κοιτάς το Panda ? Εντάξει θα σε βγάλει ,το κάνει καθημερινά ένα μέλος στο fb group και δεν έχει πρόβλημα , αλλά να είσαι συνειδητοποιημένος οτι ειναι αμάξι πόλης

Καλύτερα Punto cng ,αν και έχει 70 άλογα , παρά το Panda για ταξίδια

Το Panda πάντως φορτωμένο παραδόξως δεν κουνά και είναι πιο άνετο , μπορείς να ψάξεις και για tuning να το πας στα ~100 άλογα ,προσωπικά θα το κάνω αν γίνεται στη λειτουργία βενζίνης μόνο

Για CNG πάντως ξεκινάς απο το Ibiza για ταξίδια , ή κάνεις μετατροπή σε υγραέριο κάποιο μοντέλο που να δέχεται άνετα το μοτέρ LPG

Αλλά και πετρέλαιο θα ταίριαζε στη φάση που το θες μιας και δε θα μπουκώνει , σίγουρα όχι βενζίνη και όχι υβριδικά (κόστος)

Από CNG κοιτάω μόνο το panda επιδή έχει και κανονικό ρεζερβουάρ βενζίνης. Αν δεν κάνω λάθος όλα τα άλλα παίρνουν 9 λίτρα βανζίνη. 

Από βενζίνη-πετρέλαιο προτιμώ βενζίνη γιατί τα χιλιόμετρα που θα κάνω δεν θα είναι πολλά και έχω διαβάσει πολλά για μεταχειρισμένα βενζίνης.

Τι άλλα μοντέλα θα μπορούσα να δω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, yellowdeer34 είπε

Από CNG κοιτάω μόνο το panda επιδή έχει και κανονικό ρεζερβουάρ βενζίνης. Αν δεν κάνω λάθος όλα τα άλλα παίρνουν 9 λίτρα βανζίνη. 

το punto αλλά και το παλιότερο ibiza είχε κανονικό ρεζερβουάρ βενζίνης.

18 λεπτά πριν, yellowdeer34 είπε

Τι άλλα μοντέλα θα μπορούσα να δω; 

με μπέρδεψες γιατί απο τη μια κοιτάς για οικονομία με CNG  και αναφέρεις συχνά 200χλμ ταξίδι ,απο την άλλη λες δεν κάνεις πολλά χλμ και προτιμάς βενζίνη απο πετρέλαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, friedman21 said:

Καλησπέρα σε όλους..πείτε μου μια γνώμη για αυτό το αυτοκίνητο https://www.car.gr/312924015?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia 

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και σε ένα άστρα 17 dynamic όλος πραγματικά όλος ο κόσμος είχε πέσει πάνω μου να πάρω το φοκους..τι γνώμη έχετε γιατί συγκεκριμένο μοντέλο την τρίτη θα πάω με μηχανικό να το ξεψαχνισουμε υπάρχει κάποιο συνήθισμενο πρόβλημα να του πω να κοιτάξει έξτρα?

Ευχαριστώ πολύ

 

 


 

Καλησπέρα και από μένα.  Πρώτο ποστ στο συγκεκριμένο θέμα.  Αυτοκινητάκιας πορωμένος.

Φίλε εάν  το αμάξι δεν έχει θέμα σοβαρού τρακου και τα χλμ είναι αληθινά, είναι σοβαρό αμάξι και με πολύ καλό  ντίζελ. Από  χρήματα δεν έχω άποψη, δεν έχω ασχοληθεί με τιμές τα τελευταία χρόνια. Πάντως έχει  πάτημα στο δρόμο, ωραίο τιμόνι και είναι και ποιοτικό. 


Επεξ/σία από Focusinos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...