Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, artshadows είπε

δηλαδη δεν μπορει ενα παλιο μεταχειρισμένο  να ειναι καλο ; Αν εχει κανει τα service του και αν εχει αλλαξει καποια πραγματα ;

Αυτόματο και παλιό μεταχειρισμένο...

Πιο πιθανό να πιάσει το τζόκερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωμες για το συγκεκριμενο? https://www.autoscout24.com/offers/hyundai-i20-kamera-bluetooth-lederlenkrad-gasoline-red-463b515f-6fb5-4223-9f34-ad2471c70b5a?utm_source=web-share&utm_medium=copy&utm_campaign=share

Οι εναλλακτικες μου με βαση τα κριτηρια και καποια συγκεκριμενα εξτρα που θελω (2ετιας ή νεοτερο, μεχρι 40 χιλ. χλμ,android auto, αισθητηρες παρκαρισματος πισω) βγαινουν ολες τουλαχιστον 2 χιλιαρικα ακριβοτερα (καποια κορσα και πολο).

Εμφανισιακα μαρεσει το i20 αλλα σε αντιθεση με τα αλλα δεν εχω καποιον γνωστο που να το εχει οδηγησει οποτε ειναι ενα ερωτηματικο προς το παρον για μενα.

Επεξ/σία από shikabalas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2021 στις 10:22 ΜΜ, artshadows είπε

χρειάζομαι αυτόματο κιβώτιο και χώρους ,αυτό πως σας φαινετε τι να κοιταξω ;https://www.car.gr/classifieds/cars/view/36824858-toyota-corolla

 

 

Αυτοματο μεταχειρισμενο; μεγαλο ρισκο. Το εκανα κ εγω κ το μετανοιωσα πικρα. Η ιστορια εχει ως εξης. Μετα απο αρκετα test drive, ενα αυτοματο mini cooper με εκανε να χαμογελασω, απο οδικη ευχαριστηση. Επειδη ομως 26.000ευρω δεν δινω για μικρο αυτοκινητο, αποφασισα να παρω ενα μεταχειρισμενο 5ετιας, με 55.000χμ απο εμπορο. Ελεχθηκε δωρεαν στην αντιπροσωπεια κ πηρα το οκ προφορικα (δεν δινουν χαρτι). Μια μερα μετα απο 6 μηνες, καθως οδηγουσα, το αυτοκινητο αρχισε να δονειται δυνατα, καθε φορα που πατουσα το γκαζι. Το πηγα σ ενα κοντινο εξειδικευμενο συνεργειο, οπου μου ειπαν ειναι καδενα, εκτιμωμενο κοστος 2.000 κ οτι επρεπε να ακινητοποιηθει αμεσα το mini, γτ αν εσπαγε η καδενα το κοστος ηταν 6.000 Αποφασισα να το παω αντιπροσωπεια, οπου μου ειπαν οτι 100% ειναι βλαβη του αυτοματου κιβωτιου. Το πιο ευχαριστο μου το ειπαν στο τελος: η αντιπροσωπεια δεν επισκευαζει τα αυτοματα κιβωτια, αλλα τα αλλαζει ολοκληρα. Κοστος 9.500ευρω. Καλη τυχη λοιπον σε οποιον αποφασισει να αγορασει αυτοματο μεταχειρισμενο.

  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ioannisto είπε

Το πιο ευχαριστο μου το ειπαν στο τελος: η αντιπροσωπεια δεν επισκευαζει τα αυτοματα κιβωτια, αλλα τα αλλαζει ολοκληρα. Κοστος 9.500ευρω. Καλη τυχη λοιπον σε οποιον αποφασισει να αγορασει αυτοματο μεταχειρισμενο.

Προφανώς και στο είπαν γιατί απο κάτι τέτοια ζούνε!

Πας έξω σε εξειδικευμένο που φτιάχνει αυτόματα και ανάλογα τη ζημιά το φτιάχνεις με 500-800 εως κανα 2000€ αν είναι κάτι βαρύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ioannisto είπε

Το πιο ευχαριστο μου το ειπαν στο τελος: η αντιπροσωπεια δεν επισκευαζει τα αυτοματα κιβωτια, αλλα τα αλλαζει ολοκληρα.

Η αντιπροσωπία που ρώτησες ίσως , άλλο συνεργείο όμως ? (μπορεί και κάποια άλλη αντιπροσωπεία , δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις, αν είναι το κιβώτιο βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, and_64 είπε

Προφανώς και στο είπαν γιατί απο κάτι τέτοια ζούνε!

Πας έξω σε εξειδικευμένο που φτιάχνει αυτόματα και ανάλογα τη ζημιά το φτιάχνεις με 500-800 εως κανα 2000€ αν είναι κάτι βαρύ 

Το εψαξα κ σε συνεργεια εκτος αντιπροσωπειας, τα οποια εξειδικευονται, υποτιθεται, σε επισκευες αυτοματων κιβωτιων. Ο ενας εψαχνε να βρει ανταλλακτικα για να το αναλαβει, δεν βρηκε ειπε, ο αλλος προτεινε μεταχειρισμενο σασμαν αλλα δεν εδινε καμια εγγυηση, που να ξερει αν βγει καλο ειπε, ο αλλος ειχε ενα συνεργειο που αν το δεις δεν του εμπιστευεσαι ουτε παπακι, αλλος, ναι μεν δινει εγγυηση επισκευης αλλα πρεπει καποιο αλλο συνεργειο να κατεβασει το σασμαν κ να του το παει, να το φτιαξει κ μετα το αλλο συνεργειο να το ξαναμονταρει, αν κατι παει στραβα αντε βρες ακρη. Οποτε για μενα μονοδρομος η αντιπροσωπεια. 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ioannisto είπε

Το εψαξα κ σε συνεργεια εκτος αντιπροσωπειας, τα οποια εξειδικευονται, υποτιθεται, σε επισκευες αυτοματων κιβωτιων. Ο ενας εψαχνε να βρει ανταλλακτικα για να το αναλαβει, δεν βρηκε ειπε, ο αλλος προτεινε μεταχειρισμενο σασμαν αλλα δεν εδινε καμια εγγυηση, που να ξερει αν βγει καλο ειπε, ο αλλος ειχε ενα συνεργειο που αν το δεις δεν του εμπιστευεσαι ουτε παπακι, αλλος, ναι μεν δινει εγγυηση επισκευης αλλα πρεπει καποιο αλλο συνεργειο να κατεβασει το σασμαν κ να του το παει, να το φτιαξει κ μετα το αλλο συνεργειο να το ξαναμονταρει, αν κατι παει στραβα αντε βρες ακρη. Οποτε για μενα μονοδρομος η αντιπροσωπεια. 

και καινούριο να το έπαιρνες , αν στην 5ετία σου έβγαζε πρόβλημα , πάλι τα ίδια θα τραβούσες (εκτός εγγύησης) .
Εύχομαι να βρεις λύση σύντομα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ioannisto είπε

Το εψαξα κ σε συνεργεια εκτος αντιπροσωπειας, τα οποια εξειδικευονται, υποτιθεται, σε επισκευες αυτοματων κιβωτιων.

Ο ενας εψαχνε να βρει ανταλλακτικα για να το αναλαβει, δεν βρηκε ειπε,

ο αλλος προτεινε μεταχειρισμενο σασμαν αλλα δεν εδινε καμια εγγυηση, που να ξερει αν βγει καλο ειπε,

ο αλλος ειχε ενα συνεργειο που αν το δεις δεν του εμπιστευεσαι ουτε παπακι,

αλλος, ναι μεν δινει εγγυηση επισκευης αλλα πρεπει καποιο αλλο συνεργειο να κατεβασει το σασμαν κ να του το παει, να το φτιαξει κ μετα το αλλο συνεργειο να το ξαναμονταρει, αν κατι παει στραβα αντε βρες ακρη.

Οποτε για μενα μονοδρομος η αντιπροσωπεια. 

Το σίγουρο είναι ότι δεν έχεις ταλέντο στην εύρεση σωστών συνεργείων 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ioannisto είπε

Το εψαξα κ σε συνεργεια εκτος αντιπροσωπειας, τα οποια εξειδικευονται, υποτιθεται, σε επισκευες αυτοματων κιβωτιων. Ο ενας εψαχνε να βρει ανταλλακτικα για να το αναλαβει, δεν βρηκε ειπε, ο αλλος προτεινε μεταχειρισμενο σασμαν αλλα δεν εδινε καμια εγγυηση, που να ξερει αν βγει καλο ειπε, ο αλλος ειχε ενα συνεργειο που αν το δεις δεν του εμπιστευεσαι ουτε παπακι, αλλος, ναι μεν δινει εγγυηση επισκευης αλλα πρεπει καποιο αλλο συνεργειο να κατεβασει το σασμαν κ να του το παει, να το φτιαξει κ μετα το αλλο συνεργειο να το ξαναμονταρει, αν κατι παει στραβα αντε βρες ακρη. Οποτε για μενα μονοδρομος η αντιπροσωπεια. 

Καλά δεν είπα οτι θα είναι εύκολο, απλά (βάσει πιθανοτήτων!) αισθητά πιο φθηνό 

Μεταχειρισμένο ειναι μια λύση υπο την προυπόθεση οτι θα ανοιχτεί/τσεκαριστεί όμως πριν αρχίσεις τα ανέβα-κατέβα τα κιβώτια....

Απο κει και πέρα οπως είπε και ο @korakios το αυτόματο είναι και λίγο τύχη, με τα 7αρια dsg τραβάνε τα μαλλιά τους οι ιδιοκτήτες απο την πρώτη μέρα σχεδόν σε καινούρια αυτοκίνητα

Επεξ/σία από and_64
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περιπετεια που ειχα με το αυτοματο κιβωτιο του mini, δεν σημαινει οτι ειναι κανονας: μεταχειρισμενο αυτοματο=βεβαιη βλαβη, αλλα αν πεσεις στην εξαιρεση οπως εγω, ειναι πολυ μεγαλο προβλημα. Ενα αλλο αυτοματο slk που εχω, 15ετιας με 90.000χιλ. δουλευει αψογα. Βεβαια ειναι συντηρημενο απ την αρχη στην αντιπροσωπεια και εχουν αλλαχθει τα λαδια του αυτοματου κιβωτιου στην ωρα τους. Αρα το συμπερασμα μου ειναι, αυτοματο μονο καινουργιο ή απο ανθρωπο που γνωριζεις οτι το προσεχε κ το κυριοτερο, ποτε απο μαντρα γτ ειναι ολα απο leasing, δηλ κακομεταχειρισμενα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ioannisto είπε

Η περιπετεια που ειχα με το αυτοματο κιβωτιο του mini, δεν σημαινει οτι ειναι κανονας: μεταχειρισμενο αυτοματο=βεβαιη βλαβη, αλλα αν πεσεις στην εξαιρεση οπως εγω, ειναι πολυ μεγαλο προβλημα. Ενα αλλο αυτοματο slk που εχω, 15ετιας με 90.000χιλ. δουλευει αψογα. Βεβαια ειναι συντηρημενο απ την αρχη στην αντιπροσωπεια και εχουν αλλαχθει τα λαδια του αυτοματου κιβωτιου στην ωρα τους. Αρα το συμπερασμα μου ειναι, αυτοματο μονο καινουργιο ή απο ανθρωπο που γνωριζεις οτι το προσεχε κ το κυριοτερο, ποτε απο μαντρα γτ ειναι ολα απο leasing, δηλ κακομεταχειρισμενα

Κοιταξε, όλα ειναι σχετικά, εμενα μου εβγαλε σε καινουργιο προβλημα ενα μηνα μετα τη λήξη της εγγυησης... κοστος αντιστοιχο (χαμηλότερο), εν τελει το επισκευασα εξω με το 1/3 του κοστους περιπου και το εδωσα γιατι το σιχαθηκα...

Καλως ή κακως εχουν μια ευπάθεια όλα τα αυτοματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Ioannisto είπε

Αυτοματο μεταχειρισμενο; μεγαλο ρισκο. Το εκανα κ εγω κ το μετανοιωσα πικρα. Η ιστορια εχει ως εξης. Μετα απο αρκετα test drive, ενα αυτοματο mini cooper με εκανε να χαμογελασω, απο οδικη ευχαριστηση. Επειδη ομως 26.000ευρω δεν δινω για μικρο αυτοκινητο, αποφασισα να παρω ενα μεταχειρισμενο 5ετιας, με 55.000χμ απο εμπορο. Ελεχθηκε δωρεαν στην αντιπροσωπεια κ πηρα το οκ προφορικα (δεν δινουν χαρτι). Μια μερα μετα απο 6 μηνες, καθως οδηγουσα, το αυτοκινητο αρχισε να δονειται δυνατα, καθε φορα που πατουσα το γκαζι. Το πηγα σ ενα κοντινο εξειδικευμενο συνεργειο, οπου μου ειπαν ειναι καδενα, εκτιμωμενο κοστος 2.000 κ οτι επρεπε να ακινητοποιηθει αμεσα το mini, γτ αν εσπαγε η καδενα το κοστος ηταν 6.000 Αποφασισα να το παω αντιπροσωπεια, οπου μου ειπαν οτι 100% ειναι βλαβη του αυτοματου κιβωτιου. Το πιο ευχαριστο μου το ειπαν στο τελος: η αντιπροσωπεια δεν επισκευαζει τα αυτοματα κιβωτια, αλλα τα αλλαζει ολοκληρα. Κοστος 9.500ευρω. Καλη τυχη λοιπον σε οποιον αποφασισει να αγορασει αυτοματο μεταχειρισμενο.

Εαν ειναι το mini cooper s με τα 175 αλογα, ειναι γνωστο το θεμα με το αυτοματο κιβωτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω γνώμες. Έλεγα να πάρω σμαρτακι του 13 14 το πολυ 6.5κ συν 500 για σέρβις κλπ. Τωρα σκεφτικά και το φιατ 500 που μου αρέσει  ( Στυλάτο διαχρονικό )αλλά σε μανουαλ ( να μην ξεχάσω να οδηγω και μανουαλ ) γιατί αυτόματο δεν έχει πολλά και είναι ακριβά.

Πιο έχει πιο φτηνό σέρβις και γενικα συντήρηση και αξιοπιστία ;  Δεν θα ψάξω αλλά αυτοκίνητα. Το φιατ πάντα σε χιλιάρακι του 14 και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mp123 είπε

Θέλω γνώμες. Έλεγα να πάρω σμαρτακι του 13 14 το πολυ 6.5κ συν 500 για σέρβις κλπ. Τωρα σκεφτικά και το φιατ 500 που μου αρέσει  ( Στυλάτο διαχρονικό )αλλά σε μανουαλ ( να μην ξεχάσω να οδηγω και μανουαλ ) γιατί αυτόματο δεν έχει πολλά και είναι ακριβά.

Πιο έχει πιο φτηνό σέρβις και γενικα συντήρηση και αξιοπιστία ;  Δεν θα ψάξω αλλά αυτοκίνητα. Το φιατ πάντα σε χιλιάρακι του 14 και μετά.

To fiat αν ειναι το δικυλινδρο 900αρι turbo (δε ξερω αν βγαινει 1000) είναι ότι να ναι... Και δε πάει και βλαβες βγαζει και κυρίως καταπίνει λάδι με τις φιάλες..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, paylidis είπε

To fiat αν ειναι το δικυλινδρο 900αρι turbo (δε ξερω αν βγαινει 1000) είναι ότι να ναι... Και δε πάει και βλαβες βγαζει και κυρίως καταπίνει λάδι με τις φιάλες..

Άρα ξεχνάω το χιλιαρακι. Βγάζει και 1.2 κάπου στα 75 άλογα δεν θέλω παραπάνω στην πόλη. αυτό τι λέει μηχανικά ; 
 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...