Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, artshadows είπε

χρειάζομαι αυτόματο κιβώτιο και χώρους ,αυτό πως σας φαινετε τι να κοιταξω ;https://www.car.gr/classifieds/cars/view/36824858-toyota-corolla

 

 

Αυτόματο με κοντά 300.000χλμ ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δηλαδη δεν μπορει ενα παλιο μεταχειρισμένο  να ειναι καλο ; Αν εχει κανει τα service του και αν εχει αλλαξει καποια πραγματα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι εδώ το κατάλληλο θέμα αλλά ίσως ξέρει κάποιος. Τα μοντέλα με εργοστασιακό φυσικό αέριο γίνονται κανονικά εκεί που κάνουν και τα συμβατικά; 

Ανέφερα σε κάποιον το panda cng και μου είπε ότι δεν υπάρχει σέρβις!

Θα ρωτήσω κι εκεί που πάω το bravo βέβαια.

Θα χρειαστούμε σχετικά σύντομα δεύτερο αυτοκίνητο, μικρό για μικρές κυρίως αποστάσεις και σκεφτόμουν σε πρώτη φάση μοντέλα με εργοστασιακό φυσικό αέριο (panda, punto, up) ή εργοστασιακό υγραέριο, είδα κάποια i10 και κάποια kia κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, artshadows είπε

δηλαδη δεν μπορει ενα παλιο μεταχειρισμένο  να ειναι καλο ; Αν εχει κανει τα service του και αν εχει αλλαξει καποια πραγματα ;

Αν όντως έχει αλλάξει ότι προβλέπει ο κατασκευαστής ναι, αλλά το κιβώτιο αν δεν το έχει αλλάξει μάλλον είναι προς το τέλος της ζωής του και είναι αρκετά ακριβή η επισκευή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zio10 είπε

Ανέφερα σε κάποιον το panda cng και μου είπε ότι δεν υπάρχει σέρβις!

Τι εννοεί(ς)  ότι δεν υπάρχει service;; Δεν υπάρχει συνεργείο που να κάνει service ή ότι δε χρειάζεται service;

ο @korakios είναι ο ο καθ ύλην αρμόδιος στα panda...

Φυσικά και υπάρχουν services στα cng οχήματα, κάποια όπως τα Fiat έχουν και φιλτρακια που συναντάμε στα lpg οχήματα,  στα υπόλοιπα κλασσικά λάδια, φίλτρα, μπουζί κτλ 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zio10 είπε

Ανέφερα σε κάποιον το panda cng και μου είπε ότι δεν υπάρχει σέρβις!

πέτυχες σε άσχετο δυστυχώς . Ίδιο service με της βενζίνης , ίδια ανταλλακτικά , μόνο τα μπουζί αλλάζουν που θέλει ιριδίου λόγω αερίου , καθώς και το φιλτράκι αερίου

edit και φυσικά αλλαγή δεξαμενής στην 20ετία

Σαν διπλού καυσίμου , θέλει βεβαίωση 15-20€ καλής λειτουργίας αερίου (ανάλογα που είσαι μπορεί και παραπάνω) για ΚΤΕΟ

Υπόψιν τσιμπά λάδι εκ φύσεως αν το ζορίσεις ,επομένως μπορεί να χρειαστείς συμπλήρωμα πριν την αλλαγή .

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, terry308 είπε

Τι εννοεί(ς)  ότι δεν υπάρχει service;; Δεν υπάρχει συνεργείο που να κάνει service ή ότι δε χρειάζεται service;

ο @korakios είναι ο ο καθ ύλην αρμόδιος στα panda...

Φυσικά και υπάρχουν services στα cng οχήματα, κάποια όπως τα Fiat έχουν και φιλτρακια που συναντάμε στα lpg οχήματα,  στα υπόλοιπα κλασσικά λάδια, φίλτρα, μπουζί κτλ 

 

23 λεπτά πριν, korakios είπε

πέτυχες σε άσχετο δυστυχώς . Ίδιο service με της βενζίνης , ίδια ανταλλακτικά , μόνο τα μπουζί αλλάζουν που θέλει ιριδίου λόγω αερίου , καθώς και το φιλτράκι αερίου

edit και φυσικά αλλαγή δεξαμενής στην 20ετία

Σαν διπλού καυσίμου , θέλει βεβαίωση 15-20€ καλής λειτουργίας αερίου (ανάλογα που είσαι μπορεί και παραπάνω) για ΚΤΕΟ

Υπόψιν τσιμπά λάδι εκ φύσεως αν το ζορίσεις ,επομένως μπορεί να χρειαστείς συμπλήρωμα πριν την αλλαγή .

Συμφωνώ σε όλα απλά μια επισήμανση. 
 

δε κάνουν όλα τα συνεργεία σέρβις σε ΦΑ καθως δεν έχουν άδεια (πχ η μεγαλύτερη αντιπροσωπεία της αττικης μπορεί να εξυπηρετήσει ΦΑ μόνο σε ένα συνεργείο της καθως τα υπόλοιπα είναι υπόγεια και δε μπορούν να πάρουν έγκριση για αέρια καύσιμα)

απο εκεί κ πέρα ΖΙΟ μπούρδες σου είπαν 

12 ώρες πριν, artshadows είπε

δηλαδη δεν μπορει ενα παλιο μεταχειρισμένο  να ειναι καλο ; Αν εχει κανει τα service του και αν εχει αλλαξει καποια πραγματα ;

Κατά κανόνα θα είναι σαβούρα και θα το πληρώσεις Διπλο, δυστυχώς..

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Συμφωνώ σε όλα απλά μια επισήμανση. 
 

δε κάνουν όλα τα συνεργεία σέρβις σε ΦΑ καθως δεν έχουν άδεια (πχ η μεγαλύτερη αντιπροσωπεία της αττικης μπορεί να εξυπηρετήσει ΦΑ μόνο σε ένα συνεργείο της καθως τα υπόλοιπα είναι υπόγεια και δε μπορούν να πάρουν έγκριση για αέρια καύσιμα)

πρώτη φορά το ακούω , αλλά δε νομίζω οτι υπάρχει σχετική νομοθεσία για CNG ακόμα

Φυσικά δε νομίζω (και ελπίζω να μην ) το πάει αντιπροσωπία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Άρα πρέπει το συνεργείο να έχει ειδική άδεια για να κάνει σέρβις σε φ.α.;

να μην είναι υπόγειο , αλλά δε νομίζω ακόμα να ισχύει (όπως πχ ο περιορισμός των LPG σε υπόγεια πάρκινκγ), αλλά έχε το στο νου σου

Δηλαδή ,να ξεκαθαρίσουμε οτι το μοτέρ είναι ίδιο με βενζίνης και όποιος ασχολείται με panda βενζίνης μπορεί να σου κάνει service κανονικά . (ίσως πλην το φίλτρο cng που θα χρειαστεί συνεργείο που να ασχολείται με αέριο)

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Από τα μικρά με φ.α. υπερτερεί κάποιο; Βρίσκω panda, citigo και up που πρέπει να μοιάζουν αρκετά.

το panda έχει το πλεονέκτημα οτι έχει κανονικό ρεζερβουάρ βενζίνης

τα υπόλοιπα citigo/mII/up του vag έχουν 9λιτρο , όμως δε χρειάζεσαι κάρτα καυσαερίου (!!) και χαρτί καλής λειτουργίας αερίου για το ΚΤΕΟ . Καίνε λίγο λιγότερο αλλά δε τραβάνε τόσο (δε νομίζω να σε νοιάζει μέσα στην πόλη)

εκτός πόλης το Panda κουράζει , εντός όμως είναι ατού η ορατότητα (είναι πιο ψηλό) και η λειτουργία city του τιμονιού το κάνει πούπουλο (βέβαια είναι ευαίσθητα στο τιμόνι τα Φίατ)

Απο προβλήματα που έχω ακούσει ,στο Panda βάση μηχανής (σπάνιο) και τιμόνι (όχι σπάνιο!)

Του vag τα πρώτα (σχετικά σπάνια) σκουριάζανε οι δεξαμενές (μεγάλο κόστος) ,σασμάν (σπάνιο) , δισκόπλακες (συχνό , θέλει aftermarket μιας και στραβώνουν)

Τώρα άκουγα (κλασσικά ηλικιωμένοι άνθρωποι με τέρμα τηλεόραση!) για αύξηση πετρελαίου/βενζίνης/υγραερίου κίνησης :(

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

πρώτη φορά το ακούω , αλλά δε νομίζω οτι υπάρχει σχετική νομοθεσία για CNG ακόμα

Φυσικά δε νομίζω (και ελπίζω να μην ) το πάει αντιπροσωπία

 

3 ώρες πριν, zio10 είπε

Άρα πρέπει το συνεργείο να έχει ειδική άδεια για να κάνει σέρβις σε φ.α.; Πρέπει ν δω αν υπάρχει στην περιοχή νου δηλαδή;

Ναι εφόσον μιλάμε για σοβαρό συνεργείο (αντιπροσωπεία ή κάποιο τοπ). Ο μπάρμπα μητσος δεν δίνει καμία σημασία στους νόμους κ τις άδειες όποτε ανάλογα που πας σε απασχολεί η όχι..

3 ώρες πριν, korakios είπε

να μην είναι υπόγειο , αλλά δε νομίζω ακόμα να ισχύει (όπως πχ ο περιορισμός των LPG σε υπόγεια πάρκινκγ), αλλά έχε το στο νου σου

Δηλαδή ,να ξεκαθαρίσουμε οτι το μοτέρ είναι ίδιο με βενζίνης και όποιος ασχολείται με panda βενζίνης μπορεί να σου κάνει service κανονικά . (ίσως πλην το φίλτρο cng που θα χρειαστεί συνεργείο που να ασχολείται με αέριο)

Ισχύει και εφαρμόζεται κανονικά. Στο μαρουσι δε δέχονται πχ ΦΑ κ θα πρέπει να πάω Γλυφάδα από εβδομάδα που έχω σέρβις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...