Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, korakios είπε

επειδή έχουμε Vitara με αντίστοιχη χρήση , σίγουρα το πετρέλαιο μετρά μιας και με βενζίνη σέρνεται (2λιτρο) και ρουφά αβέρτα , αλλά δε μπλέκεις με καθαριστικά και μύκητες όταν κάθεται μήνες

 

Είναι πρόβλημα αυτό με τους μύκητες... Και δεν γίνεται κάθε φορά να αδειάζω το ντεπόζιτο και όλα τα σωληνάκια...

 

5 λεπτά πριν, imr είπε

Εχεις παρα πολλες επιλογες. Ειχα κανει μικρη αναζητηση περσυ για 2λιτρο offroad

Το vitara ισως ειναι το καλυτερο overall,  αλλα κραταει και τιμη ψηλα (ακομα και για 2λιτρο). Ισως τις καλυτερες offroad δυνατοτητες απο την λιστα

Εγω θα επελεγα το forester καθως δεν θελεις τοσο σκληρο offroad, εχει χωρους και βρισκεις μεταχ σε καλες τιμες. 

Οπως ολα τα μεταχ πολυ σημαντικο τι θα βρεις και σε τι τιμη, ισως να μην εχει σημασια ποια μαρκα θα παρεις αλλα σε τι τιμη και κατασταση θα ειναι

 

Να πω ότι δεν πρόκειται να το ζορίσω πολύ αλλά θέλω το ύψος για ψυχολογικούς λόγους (το φορεστερ είναι το πιο χαμηλό, αν και φοβερή τετρακίνηση), γιατί αν μείνει εκεί πάνω... Θα πρέπει να αγγαρέψω συγγενείς να έρθουν να με τραβήξουν μέχρι το συνεργείο (οδική βοήθεια δεν έρχεται εκεί)...

Όπως το σκέφτομαι χρειάζομαι μεγάλους χώρους και αποσκευών... Ιδανικά θα ήταν ένα διπλοκάμπινο όπως είχε παλιά ο παππούς. Αλλά πλέον δεν είναι κανείς αγρότης...

 

Για το vitara δεν το σκέφτομαι γιατί είναι ακριβό όπως και τα ραβ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, filarhos είπε

Kia Sportage '05 2700cc ή Kia Sorento '04 2351cc

Hyundai Santa Fe '02 2700cc (άλλαξε όνομα σε Tucson '07 2000cc )

Suzuki Grand Vitara '02 2700c

Αυτά εδω αν θυμάμαι σωστα φοράνε ολα κάτι αρχαία αυτόματα 4αρια κιβώτια (για το vitara δεν είμαι σίγουρος) σε συνδυασμό με φουλ διψασμένα μοτέρ, μεγάλο βάρος και 4κινηση ετοιμάσου εύκολα για 13-15lt/100++ κατανάλωση! Μπορεί να μη σε νοιάζει γιατι θα το κυκλοφορείς λίγο αλλά είναι ένα δεδομένο.

Οδηγούσα ενα sportage τέρμα κακοσυντηρημένο στο Άγιο όρος για ~2μήνες και ήταν λίγο δράμα απο κάθε άποψη, πολύ μακριές σχέσεις και ήθελε kickdown για να επιταχύνει σοβαρά οπότε ρουφάει βενζίνη φούλ, το μοτέρ είχε ψυχή αλλά σίγουρα το συγκρεκριμένο δεν δούλευε τέλεια!

4κίνηση τυπου haldex, χωρίς αργά μόνο με ενα ηλεκτρονικο lock μέχρι τα 50χλμ που μοιράζει 50:50

Και γω προς forester τείνω...κι αυτο θα είναι διψασμένο ομως! Τα ατμοσφαρικά επίσης σέρνονται σχετικά, το turbo το είχε φίλος κάποτε ειναι ωραίο αλλά ρουφάει απίστευτα αν το πηγαίνεις, τύπου 18-20lt/100 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το 13-15 είναι σίγουρο... Η κίνηση θα είναι 10χλμ επαρχιακή οδός 50-60χλμ/ώρα και 6 χλμ χωματόδρομος με 20χλμ/ώρα.

Αντίστοιχα το punto έδειξε 4λ/100χλμ και 9λ/100χλμ αφού πηγαίναμε με 1η και 10χλμ/ώρα (κανονική κατανάλωση 4-5 λ/100χλμ). Έχασε και η ανάρτηση καμιά 10χιλχλμ ζωής😄..

Από επιδόσεις δεν με ενδιαφέρει καθόλου φτάνει να μπορεί να ανέβει ανηφόρες φορτωμένο.

 

Υ.Γ. Τώρα μου λέει η σύζυγος ότι θα μπορούμε να πάμε και σε παραλίες που θέλει εκτός δρόμου αυτοκίνητο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filarhos είπε

Είναι πρόβλημα αυτό με τους μύκητες... Και δεν γίνεται κάθε φορά να αδειάζω το ντεπόζιτο και όλα τα σωληνάκια...

βενζίνη, τόσο λίγο που θα κινείται δε νομίζω να έχεις θέμα

Σκέψου και κανα Panda με οροφής και κανα μικρό τρέιλερ απο πίσω 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, filarhos είπε

Καλά το 13-15 είναι σίγουρο... Η κίνηση θα είναι 10χλμ επαρχιακή οδός 50-60χλμ/ώρα και 6 χλμ χωματόδρομος με 20χλμ/ώρα.

Αντίστοιχα το punto έδειξε 4λ/100χλμ και 9λ/100χλμ αφού πηγαίναμε με 1η και 10χλμ/ώρα (κανονική κατανάλωση 4-5 λ/100χλμ). Έχασε και η ανάρτηση καμιά 10χιλχλμ ζωής😄..

Από επιδόσεις δεν με ενδιαφέρει καθόλου φτάνει να μπορεί να ανέβει ανηφόρες φορτωμένο.

 

Υ.Γ. Τώρα μου λέει η σύζυγος ότι θα μπορούμε να πάμε και σε παραλίες που θέλει εκτός δρόμου αυτοκίνητο.

Αν και λιγο παλιο (αλλλα σχεδον κλασικο πλεον), δες και land rover discovery.  (το 2.0 mpi)

 

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

βενζίνη, τόσο λίγο που θα κινείται δε νομίζω να έχεις θέμα

Σκέψου και κανα Panda με οροφής και κανα μικρό τρέιλερ απο πίσω 😁

Δυστυχώς είναι μικρό για τη χρήση που το θέλω (μπορεί να χρειαστεί να τραβήξω κορμό ή σκάφος φίλου ή να χρειαστεί να ρυμουλκήσει τίποτα). Επιπλέον θεωρώ ότι τα άρματα που λέω είναι πιο ασφαλή...

 

Εντωμεταξύ τα περισσότερα έχουν υγραέριο, οπότε θα πρέπει να δω τι ζημιές προκαλεί το υγραέριο στον κάθε κινητήρα και αν θα μπορεί να λειτουργήσει σε αυτές τις συνθήκες με υγραέριο... Βέβαια θα είναι πιο οικονομική η χρήση του... Καλύτερα χωρίς, να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο...

 

Υ.Γ. Άσε που μπορεί να μπω στον πειρασμό να μην καταθέσω πινακίδες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filarhos είπε

Εντωμεταξύ τα περισσότερα έχουν υγραέριο, οπότε θα πρέπει να δω τι ζημιές προκαλεί το υγραέριο στον κάθε κινητήρα και αν θα μπορεί να λειτουργήσει σε αυτές τις συνθήκες με υγραέριο... Βέβαια θα είναι πιο οικονομική η χρήση του... Καλύτερα χωρίς, να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο...

φαν του υγραερίου , αλλά όχι για τέτοιες χρήσεις . Στην καλύτερη των περιπτώσεων θα έκαιγε σκέτη βενζίνη στα ζόρια αν ήταν καλορυθμισμένο , αλλιώς θα έχουν όλα πολύ μεγάλες φθορές

Στην περίπτωσή σου δε σε ενδιαφέρει για 2 μήνες και 1000χλμ.

Αν αποφασίσεις να το κινείς παραπάνω , τότε βάζεις εσύ ένα καλό σύστημα και το γυρνάς σε βενζίνη σε ζόρια

5 λεπτά πριν, filarhos είπε

Δυστυχώς είναι μικρό για τη χρήση που το θέλω (μπορεί να χρειαστεί να τραβήξω κορμό ή σκάφος φίλου ή να χρειαστεί να ρυμουλκήσει τίποτα). Επιπλέον θεωρώ ότι τα άρματα που λέω είναι πιο ασφαλή...

οκ, νόμιζα οτι ήθελες απλά μικρή διαδρομή εκτός δρόμου .

Το vitara για τέτοια το χρησιμοποιούμε (σκάφος, ξύλα, ελιές κτλ) και σκεφτόμασταν με τον αδερφό μου να παίρναμε μικρότερο αλλά δε γινόταν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τηρουμένων των αναλογιών είναι οικονομικό μπορεί να φέρνω και ξύλα από το χωρίο (300χλμ πήγαινε έλα).

Έχουμε και ενεργειακό τζάκι και το έχουμε κλειστό γιατί το ξύλο είναι πιο ακριβό...

 

Είναι η αλήθεια ότι το scenic μου αρέσει σαν σχεδίαση αλλά δεν κυκλοφορούν πολλά...

Επόμενο το sorento (και το μικρότερο Sportage) και το  Santa Fe (και το μικρότερο Tucson ). Πουλάνε πολλά και λογικά υπάρχουν και ανταλλακτικά...

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα με τη χρήση που θες: λίγα χιλιόμετρα, χαμηλό κόστος κτήσης, φουλ αξιοπιστία (άσε καδένες μαδένες κλπ δεν είναι θέμα αξιοπιστίας αυτό) φουλ χώρους φουλ εκτός δρόμου δυνατότητες... Jeep Cherokee
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Πάει καλά;

Πήρε αέριο για οικονομία 

το εκανε σαν σαξο στο Μπουρνάζι 

και θέλει 25500;

 

Για να μη σχολιάσω ότι αυτό έχει βγει ήδη εκτός εγγύησης! 😂

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Πάει καλά;

Πήρε αέριο για οικονομία 

το εκανε σαν σαξο στο Μπουρνάζι 

και θέλει 25500;

 

Για να μη σχολιάσω ότι αυτό έχει βγει ήδη εκτός εγγύησης! 😂

 

Και λέτε για εμένα , αυτός το πήρε για οικονομία , το έκανε 190 άλογα, έριξε 5000€(τόσο λέει) για 19αρες, ελατήρια, φιμε, εξάτμιση, πρόγραμμα και το πουλάει 🤣

Που είσαι ρε Λευτέρη να το τσιμπισεις 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2021 στις 2:54 ΜΜ, bob o mastoras είπε

Καλησπέρα και από μένα,

κοιτάζω για αγορά μεταχειρισμένου hatchback κυρίως από το 2017 και μετά, μέχρι 13.500€ σε diesel.

Τριμελής οικογένεια, περίπου 15k χλμ/έτος Αθήνα και εξορμήσεις.

Χαζεύω αρκετά το Opel Astra 1.6cdti 136hp Dynamic diesel.

Όπως και το αντίστοιχο Renault Megane 1.5

Υπάρχει κάποιος κάτοχος των ανωτέρω να πει μια γνώμη;

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Ευχαριστώ για τις προτάσεις κύριοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...