Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, telis είπε

Δεν το ξέρω αυτό. Πάντως την φασαρία με τα μικρά ντίζελ για την πόλη δεν την καταλαβαίνω. Μουρμούρα για τα πετρέλαια, τα φίλτρα και την απαγόρευση. Εγώ τα θεωρώ μια χαρά λύση

Aν κάνεις πολλά χιλιόμετρα και μεγάλες διαδρομές γενικά μια χαρά είναι απο προσωπική εμπειρία με y multijet, αν οχι μάλλον περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσουν τα διάφορα φίλτρα κλπ σε βάθος χρόνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, and_64 είπε

Aν κάνεις πολλά χιλιόμετρα και μεγάλες διαδρομές γενικά μια χαρά είναι απο προσωπική εμπειρία με y multijet, αν οχι μάλλον περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσουν τα διάφορα φίλτρα κλπ σε βάθος χρόνου...

Αφού γράφω για μικρά ντιζελ στην πόλη, συνεπώς για διαδρομές πόλης. Τέλος πάντων μια χαρά είναι τα μικρά για πόλη και σε έκδοση ντίζελ και οικονομικότερα από λύσεις βενζίνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, telis είπε

Αφού γράφω για μικρά ντιζελ στην πόλη, συνεπώς για διαδρομές πόλης.

Διαδρομή πόλης είναι και το Κηφισιά-Γλυφάδα με όρους Αθήνας, δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι 2 χλμ επειδή είναι εντός πόλης... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνω μικρό αυτόματο για τη γυναίκα στα 6.000, σκέφτομαι κάνα honda jazz... Παίζει να υπάρχει κάτι αξιόπιστο ή να μην το σκέφτομαι καν για αυτόματο και μεταχειρισμένο; Κάποιο άλλο μοντέλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/9/2021 στις 11:48 ΜΜ, stred είπε

Παιδιά ψάχνω μικρό αυτόματο για τη γυναίκα στα 6.000, σκέφτομαι κάνα honda jazz... Παίζει να υπάρχει κάτι αξιόπιστο ή να μην το σκέφτομαι καν για αυτόματο και μεταχειρισμένο; Κάποιο άλλο μοντέλο;

To jazz γενικα ειναι τερμα αξιοπιστο αλλα με ακριβα ανταλακτικα απο οτι εχω ακουσει.

Αυτα με μηχανικο, για το αυτοματο δεν ξερω τι παιζει, παντως δεν κυκλοφορουν παρα πολλα

 

Επειδη το κοιταζα και εγω, καλο αυτοκινητο αλλα πανακριβο, κρατανε πολυ υψηλη τιμη στα μεταχειρισμενα  εξαιτιας της φημης για αξιοπιστια.

 

 

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πατέρας μου έχει ένα Honda civic αυτόματο από το 1996. Το αυτοκίνητο είναι ακόμη σε χρήση και με το μόνο που δεν ασχολήθηκε ποτέ είναι το κιβώτιο. Τώρα αν είναι το ίδιο αξιόπιστα και τα jazz τότε μην το φοβάσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδάκια χθες πήγα να δω για μτχ Σμαρτακι μετά του 13.Εκει που μιλάγαμε μου λέει πως ο έμποροςαυτικινητα  που φέρνει από Γερμανία υποχρεούται να το έχει κανει σέρβις όταν φεύγει από εκει  συν ότι ότι έρχεται από Γερμανία τους έχουν δύο σετ ελαστικά ολοκαίνουρια Ένα για χειμώνα ( με μεταλο μέσα ) και ένα με θερινά.Ψαχυετο όσοι παίρνετε μτχ από Γερμανία απο έμπορο εδώ στην Ελλάδα. Εμένα μου είπε με καινούρια ελαστικά, με σέρβις εδώ μπροστά μου , 6 μήνες εγγύηση,

Πήρα μια ιδέα τι παίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Παιδάκια χθες πήγα να δω για μτχ Σμαρτακι μετά του 13.Εκει που μιλάγαμε μου λέει πως ο έμποροςαυτικινητα  που φέρνει από Γερμανία υποχρεούται να το έχει κανει σέρβις όταν φεύγει από εκει  συν ότι ότι έρχεται από Γερμανία τους έχουν δύο σετ ελαστικά ολοκαίνουρια Ένα για χειμώνα ( με μεταλο μέσα ) και ένα με θερινά.Ψαχυετο όσοι παίρνετε μτχ από Γερμανία απο έμπορο εδώ στην Ελλάδα. Εμένα μου είπε με καινούρια ελαστικά, με σέρβις εδώ μπροστά μου , 6 μήνες εγγύηση,

Πήρα μια ιδέα τι παίζει 

Απέφυγε το γερμανικό. Κατά τα αλλά τα περισσότερα γερμανικά όντως έρχονται με δεύτερη τετράδα χειμερινά σε μεταλλικές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Απέφυγε το γερμανικό. Κατά τα αλλά τα περισσότερα γερμανικά όντως έρχονται με δεύτερη τετράδα χειμερινά σε μεταλλικές 

Από ότι βλέπω σμαρτακι από ιδιώτη και καλό δεν παίζει.γιατι κάνεις δεν τα πουλάει.κσι αν το πουλάει θα έχει θέμα η και αυτό θα είναι εξωτερικού.Ειδα και κάμπριο με κουκούλα πιο κούτα από τις κούτα. Σίγουρα αλλαγμένη θα είναι. Τουλάχιστον είναι προσεγμένα.τιμες από 6.5κ ένα καλό του 13 και μετα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Από ότι βλέπω σμαρτακι από ιδιώτη και καλό δεν παίζει.γιατι κάνεις δεν τα πουλάει.κσι αν το πουλάει θα έχει θέμα η και αυτό θα είναι εξωτερικού.Ειδα και κάμπριο με κουκούλα πιο κούτα από τις κούτα. Σίγουρα αλλαγμένη θα είναι. Τουλάχιστον είναι προσεγμένα.τιμες από 6.5κ ένα καλό του 13 και μετα

Ένα δίκαιο το έχεις. Δε τα πουλάνε παρά μόνο αυτοί που τα παίρνουν για κυρια κ βλέπουν ότι δεν επαρκούν τελικά…

πολυ καλό έλεγχο, έως υπερβολης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Ένα δίκαιο το έχεις. Δε τα πουλάνε παρά μόνο αυτοί που τα παίρνουν για κυρια κ βλέπουν ότι δεν επαρκούν τελικά…

πολυ καλό έλεγχο, έως υπερβολης

Μέχρι αηδίας μην σου πω.θα το πάω σε συνεργείο για σμάρι μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mp123 είπε

Παιδάκια χθες πήγα να δω για μτχ Σμαρτακι μετά του 13.Εκει που μιλάγαμε μου λέει πως ο έμποροςαυτικινητα  που φέρνει από Γερμανία υποχρεούται να το έχει κανει σέρβις όταν φεύγει από εκει  συν ότι ότι έρχεται από Γερμανία τους έχουν δύο σετ ελαστικά ολοκαίνουρια Ένα για χειμώνα ( με μεταλο μέσα ) και ένα με θερινά.Ψαχυετο όσοι παίρνετε μτχ από Γερμανία απο έμπορο εδώ στην Ελλάδα. Εμένα μου είπε με καινούρια ελαστικά, με σέρβις εδώ μπροστά μου , 6 μήνες εγγύηση,

Πήρα μια ιδέα τι παίζει 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Κάποιοι σοβαροί έμποροι όντως τους κάνουν έλεγχο-σέρβις στην τοπική Mercedes, υποχρεωτικοί απο το νόμο είναι μόνο οι έξι μήνες εγγύηση. Επίσης στη Γερμανία δεν είναι υποχρεωμένοι να δηλώνουν αν είναι ατρακάριστο ή οχι, ούτε η ίδια η Merc δε λέει. Τέλος έρχονται με δύο ζευγάρια λάστιχα αλλά όχι ολοκαίνουρια, ο,τι τύχει να έχει το καθένα. Αν κάποιο έχει τα χειμερινά φαγωμένα, με αυτά θα φύγει.

Και αυτά στα λέω έχοντας κάνει στη Γερμανία αυτή τη δουλειά, σε μάντρα μεταχειρισμένων με Smart :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Κάποιοι σοβαροί έμποροι όντως τους κάνουν έλεγχο-σέρβις στην τοπική Mercedes, υποχρεωτικοί απο το νόμο είναι μόνο οι έξι μήνες εγγύηση. Επίσης στη Γερμανία δεν είναι υποχρεωμένοι να δηλώνουν αν είναι ατρακάριστο ή οχι, ούτε η ίδια η Merc δε λέει. Τέλος έρχονται με δύο ζευγάρια λάστιχα αλλά όχι ολοκαίνουρια, ο,τι τύχει να έχει το καθένα. Αν κάποιο έχει τα χειμερινά φαγωμένα, με αυτά θα φύγει.

Και αυτά στα λέω έχοντας κάνει στη Γερμανία αυτή τη δουλειά, σε μάντρα μεταχειρισμένων με Smart :P

Δεν αντιλέγω αλλά είδα τα σμαρτακι με απάτητα χειμερινά λάστιχα.Μου είπε πως στην αποθήκη έχει καινούργια θερινά.. 

Δεν ξέρω αν πηγα σε έμπορο που είναι σωστός και όντος φέρνει προσεγμένα αυτοκίνητα.ειχε δύο κάμπριο το μαγαζί που οι κουκούλες τουσ ήταν ολοκαίνουριες, και εξωτερικά εσωτερικά ήταν πολύ προσεγμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mp123 είπε

Δεν αντιλέγω αλλά είδα τα σμαρτακι με απάτητα χειμερινά λάστιχα.Μου είπε πως στην αποθήκη έχει καινούργια θερινά.. 

Δεν ξέρω αν πηγα σε έμπορο που είναι σωστός και όντος φέρνει προσεγμένα αυτοκίνητα.ειχε δύο κάμπριο το μαγαζί που οι κουκούλες τουσ ήταν ολοκαίνουριες, και εξωτερικά εσωτερικά ήταν πολύ προσεγμένα.

Να το παμε και αλλιως, γιατι εχω πεσει και εγω σε αυτη τη λουμπα και αφότου τα είχα να καθονται πόσο καιρο τα πουλησα σετ με τις ζάντες τους...

να τα κάνεις τι τα χειμερινα ελαστικα στην Αττικη; (εκτος εαν μενεις ξερω γω κανενα κρυονερι, αγιο στεφανο κλπ που νομιζω πως οχι)

απλα ενθουσιαστηκες απο αυτό 😉

Ψαξε καλα... πολυ καλα... ξαναλεω ιδανικα απο ιδιώτη (όπου θα μπορεις να διεκδικήσεις ισως κ καλυτερη τιμή εφοσον δεν εχεις αναγκη τη χρηματοδότηση)

Οι κουκουλες αυτες δε φθειρονται ευκολα εκτος εαν το παρατας κατω απο κανενα δεντρο και εισαι κανενας μπιχλας που το πλενεις μια φορα καθε 3 μήνες, αυτο που ισως φθαρει (κ αν φθαρει ποτε σε αυτες τις νέες γενιες που εχουν αλλαξει τα υλικα) ειναι η μεμβράνη ("πισω τζάμι") της κουκουλας. Πιο πολυ να σε νοιαζει να δεις οτι η κουκουλα δουλευει ρολοι κ δε θα χρειαστει ντιζες, γραναζια κλπ

Εαν χρειαστεις καλο συνεργειο για σμαρτ στειλε ΠΜ (ή εαν ερθεις στη μαζωξη στα λεω και απο κοντα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επαναφέρω λίγο το θέμα:

Ψάχνω για τετρακίνητο για εκτός δρόμου κίνηση για 1000χλμ τον χρόνο. Έχουμε πει για santa fe, sorento, forester και jeep (δεν θυμάμαι μοντέλο).

Επιπλέον χαρακτηριστικό να είναι 7θέσιο... Τι λέτε υπάρχει κάποιο;

 

Υ.Γ. Αν έβγαινε 7θέσιο αλλά η άδεια είναι για 5 θέσεις μπορεί να αλλάξει με τις αντίστοιχες αλλαγές σε θέσεις και ζώνες; Μου έβαλαν ένα σενάριο που θα υπάρχει 6ος επιβάτης και δεν συμφέρει κάθε φορά δύο διαδρομές. Δεν μου αρέσει να βάλω 4 άτομα πίσω για λόγους ασφαλείας, καλύτερα να φτιάξω τις δυο πίσω θέσεις σωστά κι ας είναι παράνομη η χρήση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...