Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, koynoypis είπε

Καλησπέρα,

ξεκινησα σιγα σιγα να ψαχνω για το 1ο μου αυτοκινητο. Κοιταω προς μεσαια κατηγορια kia ceed, ford focus κτλ μαξ 10ετιας(2012-2024). μπατζετ αρχικα ελεγα 6-7κ αλλα μετα απο λιγο ψαξιμο καταλαβα οτι θα πρεπει να ανεβω.

Εχω δει ενα Kia ceed βενζινη αυτοματο 1.6 2014 περιπου 110κ χλμ στα 8κ(απο ιδιωτη). έχει κανεις εμπειρια απο το συγκεκριμενο μοντελο? αξιζει αν ολα ειναι καλα ή τσιμπημενο?

Καθε αλλη συμβουλη ευπροσδεκτη.

 

Πολλές πληροφορίες μπορώ να σου δώσω για το Ceed την τρέχουσας γενιάς μιας και αυτό χρησιμοποιώ. Σε αυτή την γενιά που είδες να έχεις στο μυαλό σου οτι καίει αρκετά και άμα έχεις βαρύ πόδι το διψήφιο νούμερο είναι πάντα σίγουρο. Επίσης ένα θέμα που έχω δει σε μερικά είναι οτι καίγονται τα led ημέρας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι τιμές εχουν ξεφύγει και στα μεταχειρισμενα. Ότι θέλει ζητάει ο καθένας. 

Τώρα που ξανά ψάχνω μου ήρθαν τραυματικές εμπειρίες από την τελευταία αναζήτηση πριν 2 χρονια. Γενικά κυκλοφορει πολύ σαβούρα ( 9/10 αγγελίες ευκολα)

Επειδή δεν θέλω να χρεωθω αυτήν την περίοδο για καινούργιο έχω βάλει ένα budget στις 10-11κ. 

 

Κριτήρια είναι οι χώροι για 3μελη οικογένεια, και η οικονομία καυσίμου. 

Αφήνοντας στην άκρη την giulieta που μάλλον θα μείνει στην σκέψη λόγω χωρών από ότι έχω δει ξεχωρίζουν τα 2008 και 3008. 

Στα ίδια λεφτά το 2008 είναι 3-4 χρόνια νεότερα, με λιγότερα χιλιόμετρα αλλά με πολύ μικρότερους χωρους

Υπέρ και κατά? Πόσο αξιόπιστος είναι ο 1.6 diesel? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα αυτοματα της πεζω περιοδο 2010 - 2015 τι παιζει απο αξιοπιστια? Εχει νοημα η μενουμε μακρυα?

Συγκεκριμενα για 3008 1.6 diesel. Ειναι aisin? Το μονο που με απασχολει ειναι αξιοπιστια

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, imr είπε

Με τα αυτοματα της πεζω περιοδο 2010 - 2015 τι παιζει απο αξιοπιστια? Εχει νοημα η μενουμε μακρυα?

Συγκεκριμενα για 3008 1.6 diesel. Ειναι aisin? Το μονο που με απασχολει ειναι αξιοπιστια

Εγω μονο και μονο γαλλικο και ντιζελ και αυτοματο και 7ετιας ουτε θα το σκεφτόμουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Εγω μονο και μονο γαλλικο και ντιζελ και αυτοματο και 7ετιας ουτε θα το σκεφτόμουν. 

Και το προηγούμενο μου γαλλικό και ντιζελ ήταν με 150κ χιλιόμετρα το πήρα και το έφτασα 200κ χωρίς να ζητήσει τπτ. 

Εάν χρησιμοποιούσε και τότε aisin κιβώτια δεν θα με χάλαγε αυτοματο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2022 στις 9:17 ΠΜ, telis είπε

Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που έχει πάρε-δώσε με εταιρίες leasing ? θέλω να τον ρωτήσω κάτι ενόψει απόκτησης εταιρικού 

για πες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, seloner είπε

Για αυτοκίνητο του 2020 με αρχική τιμή 23κ και 25.000 km τι τιμή θα θεωρούσατε καλή;

Ετσι οπως ειναι η αγορα μπορει να είναι και 26 🤣

Τι αυτοκινητο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/4/2022 στις 12:57 ΠΜ, imr είπε

Οι τιμές εχουν ξεφύγει και στα μεταχειρισμενα. Ότι θέλει ζητάει ο καθένας. 

Τώρα που ξανά ψάχνω μου ήρθαν τραυματικές εμπειρίες από την τελευταία αναζήτηση πριν 2 χρονια. Γενικά κυκλοφορει πολύ σαβούρα ( 9/10 αγγελίες ευκολα)

Επειδή δεν θέλω να χρεωθω αυτήν την περίοδο για καινούργιο έχω βάλει ένα budget στις 10-11κ. 

 

Κριτήρια είναι οι χώροι για 3μελη οικογένεια, και η οικονομία καυσίμου. 

Αφήνοντας στην άκρη την giulieta που μάλλον θα μείνει στην σκέψη λόγω χωρών από ότι έχω δει ξεχωρίζουν τα 2008 και 3008. 

Στα ίδια λεφτά το 2008 είναι 3-4 χρόνια νεότερα, με λιγότερα χιλιόμετρα αλλά με πολύ μικρότερους χωρους

Υπέρ και κατά? Πόσο αξιόπιστος είναι ο 1.6 diesel? 

Προσωπικά πούλησα το αμάξι μου 48κ, από 42κ που το είχα αγοράσει 14 μήνες πριν. Καλή φάση... 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...