Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, john1987 είπε

Για μένα είναι αισχροκέρδεια. Τιμή αναφοράς για το μεταχειρισμένο είναι πόσο το αγόρασες και όχι εάν πήραν πάνω τα καινούργια ή αν έχουν μεγάλο χρόνο παράδοσης.

αισχροκέρδεια δεν ειναι καθώς δε σε υποχρεώνει κανείς να αγοράσεις ούτε είναι γάλα για τα παιδιά σου, συνεπώς πουλάει όσο θέλει και αν του μείνει απούλητο αναγκαστικά θα λογικευτεί. Επίσης το πόσο αγόρασες κάτι δεν έχει να κάνει με τη τρέχουσα αξία πώλησης. Δλδ εγώ που κληρονόμησα ένα αυτοκίνητο και το έδωσα μετά από 5 χρόνια χρήσης τι έπρεπε να κάνω? Πόσο να το έδινα στο χαμηλό σημείο στο μ.ο ή στο όσο περισσότερα μπορούσα να πιάσω?

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, john1987 είπε

Για μένα είναι αισχροκέρδεια. Τιμή αναφοράς για το μεταχειρισμένο είναι πόσο το αγόρασες και όχι εάν πήραν πάνω τα καινούργια ή αν έχουν μεγάλο χρόνο παράδοσης.

Αυτό που το διάβασες για να το δουμε και εμείς? Είσαι εκτός πραγματικότητας.

 

Αν εγώ αγοράσω ένα προιόν 20.000 ευρώ και μετά από 5 χρόνια το αντίστοιχο καινούριο έχει 10.000 , δέχεσαι εσύ να αγοράσεις το δικό μου μεταχειρισμένο 13.000ευρώ γιατί τιμή αναφοράς είναι πόσο το αγόρασα εγώ? Να είμαστε λογικοί , μην λέμε κουταμάρες που μας βολεύουν απλα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, john1987 είπε

Για μένα είναι αισχροκέρδεια. Τιμή αναφοράς για το μεταχειρισμένο είναι πόσο το αγόρασες και όχι εάν πήραν πάνω τα καινούργια ή αν έχουν μεγάλο χρόνο παράδοσης.

Είμαστε σε αναζήτηση 2ου cng οχήματος , προς αντικατάστασης του σχεδον 18ετιας βενζίνης+lpg ... 

Βάζω μια αγγελία ζήτησης στις ομάδες fb  , μου στέλνουν ένας - δυο , τιμές καινούργιου ... ευχαριστώ πολύ απαντάω , κοιτάω car.gr καθημερινά , πολλές φορές τι ανανεώσεις υπάρχουν στα μοντέλα που με ενδιαφέρουν , είναι ένα το βλέπω κανένα χρόνο τώρα γιατί έψαχνε δικό μου άτομο , +-500€ ανα μήνα (προσφορά-τέλος προσφοράς), τώρα έχει +1500€ κι είναι απούλητο πάνω από χρόνο ... βλέπω κι  όσα αγοράστηκαν με εκπτώσεις καλές ... σήμερα αγγίζουν τιμές καινούργιου ... εν τέλει βρήκα στη Γερμανία και κατέβασα ενα που με τις εργασίες που θα χρειαστεί θα είναι φθηνότερο τους κατά πολύ και με καλύτερο εξοπλισμό .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, terry308 είπε

εν τέλει βρήκα στη Γερμανία και κατέβασα ενα που με τις εργασίες που θα χρειαστεί θα είναι φθηνότερο τους κατά πολύ και με καλύτερο εξοπλισμό .

Καλά έκανες και κοίταξες το συμφέρον σου και εγώ αγόραζα μπιχλιμπίδια από Κίνα στο 1/5 της τιμής από Ελλάδα αλλά αυτό είναι ασχετο. Ο καθένας πουλάει όσο νομίζει και αν είναι εντός λογικής τότε μπορεί να βρει αντισυμβαλλόμενο. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς κατανάλωση σε Civic 1.8 του 2008; (2006-2011, hatchback) και στο Focus του 2012-2013 με τον χιλιάρη ecoboost;

Αν και λογικά δεν θα πάω στο Focus μιας και είδα θέματα με την ψύξη του κινητηρα και ότι παίρνεις τον κινητήρα στο χέρι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, john1987 είπε

Για μένα είναι αισχροκέρδεια. Τιμή αναφοράς για το μεταχειρισμένο είναι πόσο το αγόρασες και όχι εάν πήραν πάνω τα καινούργια ή αν έχουν μεγάλο χρόνο παράδοσης.

ναι αλλά ξεχνάς το οτι για να αλλάξει ο άλλος αμάξι θα πρέπει και αυτός να δώσει παραπάνω λεφτά

δυστυχώς η τιμή ενός μεταχειρισμένου με ελάχιστα χιλιόμετρα είναι ακριβώς όσο αγοράστηκε 3 χρόνια πριν

και επειδή τυχαίνει και κοιτάω την αγορά στα ~5000€ εκεί είναι πολύ μεγαλύτερο το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Αυτό που το διάβασες για να το δουμε και εμείς? Είσαι εκτός πραγματικότητας.

 

Αν εγώ αγοράσω ένα προιόν 20.000 ευρώ και μετά από 5 χρόνια το αντίστοιχο καινούριο έχει 10.000 , δέχεσαι εσύ να αγοράσεις το δικό μου μεταχειρισμένο 13.000ευρώ γιατί τιμή αναφοράς είναι πόσο το αγόρασα εγώ? Να είμαστε λογικοί , μην λέμε κουταμάρες που μας βολεύουν απλα.

Άρα για σένα είναι απολύτως λογικό να πωλείται ενα προϊόν μεταχειρισμένο στην τιμή που αγοράστηκε, όπως στα ελαφρώς μεταχειρισμένα 

Κατά τα άλλα μάθε να είσαι πολιτισμενος και να μην ισοπεδωνεις την αντίθετη άποψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, john1987 είπε

Άρα για σένα είναι απολύτως λογικό να πωλείται ενα προϊόν μεταχειρισμένο στην τιμή που αγοράστηκε,

Για εμένα η τιμή που αγοράστηκε δεν έχει καμία σημασία. Σημασία έχει ποιες είναι οι τωρινές συνθήκες και πόσα είναι διατεθημένοι να δώσουν οι αγοραστές. Εστω ότι έχω πετρελαιοκίνητο των 30Κ 5ετίας , αν απαγορευτεί το πετρέλαιο δεν θα βρίσκω να το δώσω ούτε 10Κ. Αν όμως τα καινούρια έχουν 1 χρόνο αναμονής και κάποιος έχει ανάγκη να κινηθεί μπορεί να με παρακαλάει να μου το πάρει 35Κ ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο που υπο άλλες συνθήκες δεν θα μπορούσα να το δώσω ούτε 10Κ.

Οπότε οι συνθήκες της αγοράς και οι ανάγκες των αγοραστών διαμορφώνουν την τιμή και κανένας δεν νοιάζεται πόσο το αγόρασα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για 100000% κάλυψη και των 2 πλευρών μόνο τραπεζική μεταφορά 

Τώρα εαν μια πλευρά θέλει να "καλύψει" οτιδήποτε το μεγαλύτερο μέρος πάλι τραπεζικώς...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2022 στις 10:36 ΜΜ, jgeorgiou είπε

Για εμένα η τιμή που αγοράστηκε δεν έχει καμία σημασία. Σημασία έχει ποιες είναι οι τωρινές συνθήκες και πόσα είναι διατεθημένοι να δώσουν οι αγοραστές. Εστω ότι έχω πετρελαιοκίνητο των 30Κ 5ετίας , αν απαγορευτεί το πετρέλαιο δεν θα βρίσκω να το δώσω ούτε 10Κ. Αν όμως τα καινούρια έχουν 1 χρόνο αναμονής και κάποιος έχει ανάγκη να κινηθεί μπορεί να με παρακαλάει να μου το πάρει 35Κ ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο που υπο άλλες συνθήκες δεν θα μπορούσα να το δώσω ούτε 10Κ.

Οπότε οι συνθήκες της αγοράς και οι ανάγκες των αγοραστών διαμορφώνουν την τιμή και κανένας δεν νοιάζεται πόσο το αγόρασα.

Συγνωμη φιλε μου αλλά αυτα που λες δεν γίνονται ουτε στο σινεμα . Τα εχεις μπερδεψει λιγο 

Εδω  μιλαμε για αυτοκίνητα κσι οχι για σπιτια η γενικά ακινητα που υπάρχει περιπτωση να γινουν οσα λες. 

5 ώρες πριν, zio10 είπε

Να πάρω μετρητά για το αμάξι που πουλάω; Έστω ένα ποσό αν όχι όλα.

Οπως θες παρτα. Εγω περσι πουλησα  την μια μηχανη με μετριτα και την αλλη με τραπεζικη μεραφορα. Δεν παιζει ρολο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανένας γνώμη για την Mercedes C200 diesel του 2016, 2017 με τον κινητήρα της Renault με τα 136 άλογα?  Βλεπω τιμές από 25Κ μέχρι 30Κ.

Αξίζει?  Κανένας έχει αυτό το αυτοκίνητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, telis είπε

Έχει κανένας γνώμη για την Mercedes C200 diesel του 2016, 2017 με τον κινητήρα της Renault με τα 136 άλογα?  Βλεπω τιμές από 25Κ μέχρι 30Κ.

Αξίζει?  Κανένας έχει αυτό το αυτοκίνητο?

Δεν ξερω για την Μερσεντες αλλα ο 1.5 της ρενω ειναι τρομερο μοτερ.

 

Τερμα αξιοπιστος (θελει προσοχη οπως ολοι οι diesel, dpfs, μπεκ κτλ) εχει ικανοποιητικη ροπη και πολυ λογικη καταναλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

ξεκινησα σιγα σιγα να ψαχνω για το 1ο μου αυτοκινητο. Κοιταω προς μεσαια κατηγορια kia ceed, ford focus κτλ μαξ 10ετιας(2012-2024). μπατζετ αρχικα ελεγα 6-7κ αλλα μετα απο λιγο ψαξιμο καταλαβα οτι θα πρεπει να ανεβω.

Εχω δει ενα Kia ceed βενζινη αυτοματο 1.6 2014 περιπου 110κ χλμ στα 8κ(απο ιδιωτη). έχει κανεις εμπειρια απο το συγκεκριμενο μοντελο? αξιζει αν ολα ειναι καλα ή τσιμπημενο?

Καθε αλλη συμβουλη ευπροσδεκτη.

Επεξ/σία από koynoypis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, koynoypis είπε

Καλησπέρα,

ξεκινησα σιγα σιγα να ψαχνω για το 1ο μου αυτοκινητο. Κοιταω προς μεσαια κατηγορια kia ceed, ford focus κτλ μαξ 10ετιας(2012-2024). μπατζετ αρχικα ελεγα 6-7κ αλλα μετα απο λιγο ψαξιμο καταλαβα οτι θα πρεπει να ανεβω.

Εχω δει ενα Kia ceed βενζινη αυτοματο 1.6 2014 περιπου 110κ χλμ στα 8κ(απο ιδιωτη). έχει κανεις εμπειρια απο το συγκεκριμενο μοντελο? αξιζει αν ολα ειναι καλα ή τσιμπημενο?

Καθε αλλη συμβουλη ευπροσδεκτη.

Γενικά στα μεταχειρισμενα πάντα καλούμε καλό έλεγχο.

Επίσης καλό είναι να μην φτάσεις τι ταβάνι σου από χρήματα αλλά να αφησεις μια καβατζα για έκτακτα εξοδα/βλάβες. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...