Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Σύνολο όλο το χρόνο η μετακίνηση προς/από τη δουλειά είναι κάπου 7500χλμ.

Περίπου 11-12χλμ την ημέρα 5 φορές την εβδομάδα.

αν υποθέσουμε ότι καίει 2ευρώ/100χλμ περισσότερο , τότε +150ευρώ/έτος καύσιμο +185/ετος τέλη +60-70ευρώ ασφάλεια σύνολο 400ευρώ/έτος επιβάρυνση.

Αν βάλουμε ένα χρονικό ορίζοντα 5 ετών τότε

α) θα πάρεις το αυτοκίνητο που γουστάρεις

β)  θα σου βγάζει λιγότερες ζημειές 

γ) Θα το πάρεις ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ από το άλλο που μπορεί να είναι σάποιο?

Μήπως τα 2.000ευρώ που θα σου κοστίσει έξτρα κόστος χρήσης στην 5ετία σε συμφέρουν γιατί έχει χαμηλό κόστος απόκτησης και δεν θα βγάζει ζημιές?

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για την ασφάλεια πάντως δεν παίρνω και όρκο, στο insurance market που μπήκα να συγκρίνω (κάποια στιγμή) νομίζω περίπου τα ίδια έβγαινε η ετήσια ασφάλεια. Περίπου 260€/έτος (groupama).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες βράδυ πήρα το citroen και έκανα λίγα χιλιόμετρα. Να μην το ματιάσω αλλά φαίνεται πολύ καλό, μου άρεσε πολύ και στο δρόμο.

Τώρα σειρά έχει να πουληθεί το φιατ για να κλείσουμε!(προς το παρόν :D ).

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σκέφτομαι για αγορά μεταχειρισμένου με εργοστασιακό CNG. Δεν έχω κοντά πρατήριο, αλλά ταξιδεύω συχνά σε περιοχή που έχει. Για να μη με περιορίζει η διαθεσιμότητα των πρατηρίων και το μικρό ντεπόζιτο βενζίνης των καινούργιων σκέφτομαι για ένα πριν τη μετάβαση στα 9L ντεπόζιτα. Αυτό που μου αρέσει ιδιαίτερα είναι το Α3 περιόδου 2013-2018, καθώς τα αντίστοιχα Golf, Leon, Octavia δε με τρελαίνουν. Στην ελληνική αγορά, όμως, είναι κάπως περιορισμένα τα πράγματα. Έχω βρει από Γερμανία Α3 μοντέλο s-line του 2017 με καλό εξοπλισμό και γύρω στα 100.000 χλμ, το οποίο θα βγει εδώ 20.000 ευρώ. Πιστεύετε ότι αξίζει σαν αγορά; Υπολογίζω ότι με περίπου 10.000 χλμ το χρόνο θα γλυτώνω σχεδόν 1.000 ευρώ σε καύσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Γερμανια παιζουν Α3 με καλο εξοπλισμο κ πιο κατω (11-12) τα εβλεπα εχθες. Υπολογιζε 6 έως 8 κατοσταρικα μεταφορά αναλογα που βρισκεται (βορια - νότια) και το τελωνειο - τελη ταξινόμησης (θεωρω κατω απο 2Κ)

Ο @terry308 ειναι πολυ κοντα στο να φερει CNG απο εξω κ κοιτουσε και Α3, μπορει να σε βοηθησει θεωρω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Astreos είπε

Παιδιά, σκέφτομαι για αγορά μεταχειρισμένου με εργοστασιακό CNG. 

Ανάλογα τις ανάγκες και το budget σου, όπως γράφει ο Γιώργος, το αμάξι το έχω ήδη κλείσει, ibiza 2018 σα το υπάρχον, προτιμήθηκε λόγω έκδοσης που δεν ερχόταν στην Ελλάδα + λόγω 43 λτρ ντεπόζιτου βενζίνης και κυρίως λόγω τιμής με τα έξοδα που χρειάζεται, με βοήθεια δικού μου ανθρώπου στα διαδικαστικά εντός κι εκτός Ελλάδας , την επικοινωνία και τον έλεγχο στη Γερμανία. 

Το Α3 είναι έρωτας, αλλά έφευγε από το budget μας..

Αν χρειαστείς βοήθεια πες μου 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Astreos είπε

Υπολογίζω ότι με περίπου 10.000 χλμ το χρόνο θα γλυτώνω σχεδόν 1.000 ευρώ σε καύσιμα.

εξαρτάται με τι το συγκρίνεις , ακούγεται κάπως η διαφορά 10€/100χλμ , βασικά δε βγαίνει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

εξαρτάται με τι το συγκρίνεις , ακούγεται κάπως η διαφορά 10€/100χλμ , βασικά δε βγαίνει

 

Το αντίστοιχο Βενζινοκίνητο με 7,5/100 σε 10.000 χλμ θα κάψει 750Λ σε ένα χρόνο * 1,9 €/Λ = 1.425 €

Το CNG με 4 κιλά /100 σε 10.000 χλμ θα κάψει 400 κιλά σε ένα χρόνο * 1,2 €/κιλό = 480 €. 

Κάνω κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Astreos είπε

Το αντίστοιχο Βενζινοκίνητο με 7,5/100 σε 10.000 χλμ θα κάψει 750Λ σε ένα χρόνο * 1,9 €/Λ = 1.425 €

Το CNG με 4 κιλά /100 σε 10.000 χλμ θα κάψει 400 κιλά σε ένα χρόνο * 1,2 €/κιλό = 480 €. 

Κάνω κάτι λάθος;

Οχι καλα τα λες απλα τα 4 κιλα καντα 5 για σιγουρια. Και παλι εχεις >800€ εξοικονομηση, χωρια του οτι με το CNG επειδη ειναι φθηνό θα κάνεις πολυ παραπανω απο τα 10000 χλμ (πχ για μια διαδρομη τυπου αθηνα-θεσσ με 2+ ατομα, που υπο αλλες συνθηκες μπορει να επελεγες αεροπλανο εαν εβρισκες οικονομικα εισητηρια, με το cng θα πας 100% με το αμαξι-απο προσωπικη πειρα αυτό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, paylidis είπε

Οχι καλα τα λες απλα τα 4 κιλα καντα 5 για σιγουρια. Και παλι εχεις >800€ εξοικονομηση, χωρια του οτι με το CNG επειδη ειναι φθηνό θα κάνεις πολυ παραπανω απο τα 10000 χλμ (πχ για μια διαδρομη τυπου αθηνα-θεσσ με 2+ ατομα, που υπο αλλες συνθηκες μπορει να επελεγες αεροπλανο εαν εβρισκες οικονομικα εισητηρια, με το cng θα πας 100% με το αμαξι-απο προσωπικη πειρα αυτό)

αν χρησιμοποιήσεις το αυτοκίνητο που καίει μ.ο. 7.5λτ/100 σαν CNG με το έξτρα βάρος κάνε τα πάνω από 5 , εγώ θα έλεγα γύρω στα 5,5 κιλά.

επίσης για να βρεις τιμή 1.2ευρώ ανα κιλό πρέπει να πηγαίνεις να εφοδιάζεσαι εκτός Ελλάδας , δεν υπάρχει πουθενά τόσο χαμηλη. Η πραγματική διαφορά είναι από -30 έως -40% ανάλογα με τα σκαπανευάσματα των καυσίμων η οποία είναι αξιοπρόσεκτη σε κάθε περίπτωση.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

αν χρησιμοποιήσεις το αυτοκίνητο που καίει μ.ο. 7.5λτ/100 σαν CNG με το έξτρα βάρος κάνε τα 5,5 κιλά.

επίσης για να βρεις τιμή 1.2ευρώ ανα κιλό πρέπει να πηγαίνεις να εφοδιάζεσαι εκτός Ελλάδας , δεν υπάρχει πουθενά τόσο χαμηλη.

1,15 εχει το CNG στα FYSIKON... Ακουγεται επισης εντονα οτι θα πεσει γιατι μπηκε κρατική επιδότηση 

to 5 ΦΑ/7.5 βενζινη ειναι λογικο και πραγματικό για τα δικα μου δεδομενα στο καμικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

1,15 εχει το CNG στα FYSIKON... Ακουγεται επισης εντονα οτι θα πεσει γιατι μπηκε κρατική επιδότηση

Οκ , γιατί έβαλα με φίλο μου πριν τα χριστουγεννα με 1,7 !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Οκ , γιατί έβαλα με φίλο μου πριν τα χριστουγεννα με 1,7 !!!

Ενα πρατηριο στην αττικη το ειχε παει τόσο και πλεον δε παταει ψυχη. Ομοιως και 1-2 στην περιφερεια όπου και συνεβη το ιδιο. Ακομα και αυτοι μπηκαν πλεον σε τροχια καθόδου καθως επεσαν οι τιμες, αυτο συνεβη επειδη δεν ειχαν συμβολαια προμηθειας χονδρικης (όπως κανει η ΔΕΠΑ) οποτε αγοραζαν με ανοιχτη τιμή (χωρις ωστόσο να τη ριχνουν οταν ειναι στα κατω του το ΦΑ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

επίσης για να βρεις τιμή 1.2ευρώ ανα κιλό πρέπει να πηγαίνεις να εφοδιάζεσαι εκτός Ελλάδας , 

1.159€/kg στα fisikon πρατήρια. 

1.189€/kg σε 2-3 που έχουν άλλη τιμολογιακή πολιτική (όπως Διαβατά και Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης). 

1.266€/kg σε αυτά που τροφοδοτούνται μέσω συριγγιων/τρακτορων όπως ΣΕΑ Ευαγγελισμού, Ψαθοπυργου, πρατήριο κτελ Ιωαννίνων  και Κοιλων Κοζάνης. 

και στα εκτός fisikon πλέον έχουν πέσει έως και στα 1.62€/kg. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...