Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, GangMW είπε

Καλημέρα σε όλους !

Θα ήθελα την βοήθειά σας αν είναι εύκολο, μιας και πρόκειται να αγοράσω μεταχειρισμένο αυτοκίνητο με απόλυτο ταβάνι τα 5000 ευρώ. 

Θα ήθελα να είναι μέχρι 1400 cc (τέλη 135 ευρώ), επίσης να είναι οικονομικό σε κατανάλωση καύσιμου, να μην βγάζει εύκολα ζημιές ή να έχει οικονομικά ανταλλακτικά. 

Θα ήμουν ευγνώμων αν με βοηθήσει κάποιος που έχει περισσότερες γνώσεις από μένα πάνω στο αντικείμενο.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

1300 cc μαλλον θελεις για τα τελη

 

Τι αναγκη εχεις απο χωρους? μικρο μεγαλο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, GangMW είπε

Καλημέρα σε όλους !

Θα ήθελα την βοήθειά σας αν είναι εύκολο, μιας και πρόκειται να αγοράσω μεταχειρισμένο αυτοκίνητο με απόλυτο ταβάνι τα 5000 ευρώ. 

Θα ήθελα να είναι μέχρι 1400 cc (τέλη 135 ευρώ), επίσης να είναι οικονομικό σε κατανάλωση καύσιμου, να μην βγάζει εύκολα ζημιές ή να έχει οικονομικά ανταλλακτικά. 

Θα ήμουν ευγνώμων αν με βοηθήσει κάποιος που έχει περισσότερες γνώσεις από μένα πάνω στο αντικείμενο.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Καταρχην εφοσον θες τελη 125 μιλαμε για εως 1300 κυβικα και οχι 1400, βεβαια παιζει ρόλο και η πρωτη άδεια του αυτοκινητου κοινως μπορει να βρεις και 1800 του 2011 που λεει ο λογος με 135 ευρω τελη (οκτ του 2010 αλλαξε το συστημα).

 

για απολυτη οικονομια εαν εισαι αθηνα ή θεσσαλονικη https://www.car.gr/classifieds/cars/view/322696468-fiat-panda

στα λεφτα αυτα υποθετω μικρο θες, σωστα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Καταρχην εφοσον θες τελη 125 μιλαμε για εως 1300 κυβικα και οχι 1400

 

Mέχρι 1358 κυβικά, έχει 135 ευρώ τέλη, πχ το Hyndai GETZ 1.4  είναι 1341 cc !  τα πιο πολλά 1400cc μου είπαν ότι είναι κάτω από 1358 cc , άρα έχουν 135 ευρώ τέλη.

Επεξ/σία από GangMW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, GangMW είπε

 

τα πιο πολλα 1400 ειναι 1398 παντως, οποτε μη το δενεις κομπο αυτο που σου ειπαν... ισχυει το 1350 που λες παντως αλλα δεν ειναι πολλα... απλα τυγχανει το getz να ειναι κατω απο το οριο και κανονικα θεωρειται 1300...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

τα πιο πολλα 1400 ειναι 1398 παντως, οποτε μη το δενεις κομπο αυτο που σου ειπαν... ισχυει το 1350 που λες παντως αλλα δεν ειναι πολλα... απλα τυγχανει το getz να ειναι κατω απο το οριο και κανονικα θεωρειται 1300...

Δεν ξέρω αλήθεια τι ισχύει, έτσι μου είπαν, γι' αυτό ρώτησα κι εδώ, για να πάρω καμιά συμβουλή από άτομα που γνωρίζουν περισσότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GangMW είπε

Δεν ξέρω αλήθεια τι ισχύει, έτσι μου είπαν, γι' αυτό ρώτησα κι εδώ, για να πάρω καμιά συμβουλή από άτομα που γνωρίζουν περισσότερα. 

τελικα τι κατηγορια χρειαζεσαι; χλμ/ετος; αναγκες γενικοτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να είναι 4πορτο ιδανικά, και να έχει μια σχετική άνεση σε ταξίδι, δηλαδή δεν θέλω κάποιο μίνι των 50-60 ίππων, γιατί προορίζεται για χρήση προαστιακή και μικρά ταξίδια, όχι για κίνηση μέσα στην πόλη.

Ελπίζω τώρα να το έθεσα πιο σωστά, με συγχωρείς για την παράλειψη.

Επεξ/σία από GangMW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GangMW είπε

Θα ήθελα να είναι 4πορτο ιδανικά, και να έχει μια σχετική άνεση σε ταξίδι, δηλαδή δεν θέλω κάποιο μίνι των 50-60 ίππων, γιατί προορίζεται για χρήση προαστιακή και μικρά ταξίδια, όχι για κίνηση μέσα στην πόλη.

Ελπίζω τώρα να το έθεσα πιο σωστά, με συγχωρείς για την παράλειψη.

ταξιδαρικο μεσαιας κλιμακας και οικονομικο ταυτοχρονα; δυσκολη εξισωση... το Getz πχ που ανεφερες σιγουρα δε κανει (και καιει τα κερατα του πιστεψε με το γνωριζω εκ πειρας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

ταξιδαρικο μεσαιας κλιμακας και οικονομικο ταυτοχρονα; δυσκολη εξισωση... το Getz πχ που ανεφερες σιγουρα δε κανει (και καιει τα κερατα του πιστεψε με το γνωριζω εκ πειρας)

Όχι δεν ψάχνω ταξιδιάρικο (κυρίως προορίζεται για προαστιακή χρήση όπως προείπα) αλλά να μπορεί να κάνει άνετα ένα μικρό ταξίδι, να μην είναι πχ to panta που μου πρότεινες αλλά κάποιο σαν το 4πορτο Getz (τυχαία αναφορά) ή κάποιο ελάχιστα μεγαλύτερο να είναι σχετικά μεγαλύτερο από τα σούπερ μίνι : Panda, Αtos, Ματίζ κλπ - δεν ξέρω πως λέγεται η κατηγορία που ψάχνω, μικρομεσαία ή μίνι, αλήθεια έχω λίγο μαύρα μεσάνυχτα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, GangMW είπε

Όχι δεν ψάχνω ταξιδιάρικο (κυρίως προορίζεται για προαστιακή χρήση όπως προείπα) αλλά να μπορεί να κάνει άνετα ένα μικρό ταξίδι, να μην είναι πχ to panta που μου πρότεινες αλλά κάποιο σαν το 4πορτο Getz (τυχαία αναφορά) ή κάποιο ελάχιστα μεγαλύτερο να είναι σχετικά μεγαλύτερο από τα σούπερ μίνι : Panda, Αtos, Ματίζ κλπ - δεν ξέρω πως λέγεται η κατηγορία που ψάχνω, μικρομεσαία ή μίνι, αλήθεια έχω λίγο μαύρα μεσάνυχτα !!!

To panda ειναι σαφως ανωτερο σε ταξιδι απο το getz για αυτο στο λεω...

με τη μετεξελιξη μαλιστα του getz μας επαιρνε ο αερας και μας αλλαζε λωριδα στην αττικη οδο (και ηταν ενας απο τους λογους που το πουλησαμε), μια φορα εκανε η γυναικα μου το λαθος να βγει εκτος πολης και να παει προς πυργο και στην επιστροφή πηγε απο παλια εθνικη γιατι τα ειδε ολα στον αυτοκινητοδρομο με τον κουβα...

απο την άλλη επειδη ειχα Panda βενζινη 1200 στα χερια μου μπορω να σου πω οτι ήταν πολυ πιο ανετο σε ταξιδι και πολυ πιο οικονομικό (το ιδιο και το επομενο μοντελο πετρελαίου του 2014 που ειχα για καποιο καιρό)

 

ριξε μια ματια και σε Grande punto...

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/320913859-fiat-grande-punto

 

απλως τα χλμ σου ανα ετος ποσα θα ειναι ξερεις; γιατι αναλογα παει κ η προταση καυσιμου

εγω τωρα στα πλαισια οικονομιας σου εδειξα 2 φθηνα Cng (κ η περιοχη παιζει ρολο για αυτο σε ρωτησα, γιατι δεν εχει παντου CNG)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν διαφωνώ, απλά έχω μπει και στα δυο και το getz μου φάνηκε πιο άνετο σε χώρους , γενικά το Panda (είχε 60 άλογα αυτό που είχα δει, νομίζω 1200 κυβικά, αν δεν κάνω λάθος) δεν είχε καμιά σχέση σε επιτάχυνση σε σχέση με το Getz, σε κάθε προσπέραση στην εθνική ήταν εμφανές, το panda υστερούσε σε δύναμη ξεκάθαρα. Δεν ξέρω ίσως να είναι καλύτερο σε όλα, αλλά σε αυτό το τομέα δεν υπήρχε καν σύγκριση. 

Επεξ/σία από GangMW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GangMW είπε

Δεν διαφωνώ, απλά έχω μπει και στα δυο και το getz μου φάνηκε πιο άνετο σε χώρους , γενικά το Panda (είχε 60 άλογα αυτό που είχα δει, νομίζω 1200 ηβικά, αν δεν κάνω λάθος) δεν είχε καμιά σχέση σε επιτάχυνση σε σχέση με το Getz, σε κάθε προσπέραση στην εθνική ήταν εμφανές, το panda υστερούσε σε δύναμη ξεκάθαρα. Δεν ξέρω ίσως να είναι καλύτερο σε όλα, αλλά σε αυτό το τομέα δεν υπήρχε καν σύγκριση. 

σε χωρους σιγουρα ειναι μεγαλυτερο το γκετζ. στο παντα προφανως κ αν μπουν 4 ατομα απο 100 κιλα θα υπαρχει θεμα αποδοσης αλλα το ιδιο θα γινει κ στο γκετζ πιστεψε με :P 

 

προσωπικά ειμαι κατα του να κολλησεις στο θεμα των τελων πχ ειναι πολυ προτιμοτερο να παρεις ενα i30 https://www.car.gr/classifieds/cars/view/322167764-hyundai-i-30 απο ενα getz καθως ειτε το πιστευεις ειτε οχι καιει λιγοτερο απο το getz. Εναλλακτικα κατι τετοιο https://www.car.gr/classifieds/cars/view/322937301-citroen-c3 

 

εαν παλι θες τα <135 μια τιμια επιλογη ειναι το κορσα https://www.car.gr/classifieds/cars/view/323025681-opel-corsa και η fabia (2010+) https://www.car.gr/classifieds/cars/view/321825676-skoda-fabia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, GangMW είπε

γιατί προορίζεται για χρήση προαστιακή και μικρά ταξίδια

Μήπως να κοίταζες και για πετρέλαιο? 

Δεν έχεις αναφέρει και μέχρι πόσο πίσω μπορείς να πας σε έτος κατασκευής πόσα χλμ είναι ανεκτά από μέρους σου. Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τα Skoda Fabia ή Rapid. Και τα Panda και Grande Punto που πρότεινε ο @paylidisείναι καλά. Από κει και πέρα ίσως και Corsa, Lancia Y

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Μήπως να κοίταζες και για πετρέλαιο? 

 

βασικα αν δεν αναφερει χλμ και περιοχη ειναι λιγο εγκυκλοπαιδικη η κουβεντα... ;) 

 

γιατι αν μιλαμε για 5000 το χρονο σαφως και συμφερει η βενζινη ακομα και στα 2.3 :P 

χωρια που αν μιλαμε για 5000 χλμ το χρονο προσωπικα θα επαιρνα και 1600-1800 να το χαρω κιολας

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...