Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, tsofras είπε

Μα καλά προτίμησε να το δώσει σε αντιπροσωπεία αντί σε ιδιώτη που θα έβγαζε και παραπάνω?

Κρίμα, κάθε εμπόδιο για καλό, για να προτίμησε να το δώσει αντιπροσωπεία μπορεί να είχε κάποιο θέμα οπότε καλύτερα

Και όχι μόνο παραπάνω, 2 με 3 φορές λιγότερα... Εκτός αν άλλαξε κάτι και πλέον τα παίρνουν στην τιμή που αξίζουν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ όταν πούλησα το Focus δεν ασχολήθηκα καθόλου με αγγελία, το πήγα σε μεγάλη εμπορία μεταχειρισμένων ( που το διαφημίζει ότι αγοράζει το αυτοκίνητο σου στο fb ) και το έδωσα 500 κάτω από την τιμή που θεωρούσα ότι το θα το έδινα σε ιδιώτη. Όμως, δεν πλήρωσα τα τέλη ( ήταν τέλος του 2021 ), δεν έκανα το ετήσιο service που πλησίαζε η ώρα και δεν έκανα και τίποτα άλλο ( ίσως ένα γυάλισμα ή κάποιο βιολογικό να το ήθελε ). Το έβαλαν μετά από 10-15 μέρες αγγελία σχεδόν τρία χιλιάρικα πάνω και μέσα στο μήνα το πούλησαν από ότι κατάλαβα. Εγώ προσωπικά τέτοια τιμή στο Focus δεν θα έβαζα με τίποτα, θα με εκραζαν οι αγοραστές. Αυτοί όμως έχουν τον τρόπο ( προφανώς ) και το κάνουν και βγάζουν λεφτά. Προσωπικά δεν με χάλασε, ξέρω ότι δεν θα έπαιρνα ποτέ τόσα λεφτά και γλίτωσα και ότι ταλαιπωρία με τηλέφωνα, τρέχα γύρω γύρω για ελέγχους σε συνεργεία κτλ κτλ. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bkran είπε

Εγώ όταν πούλησα το Focus δεν ασχολήθηκα καθόλου με αγγελία, το πήγα σε μεγάλη εμπορία μεταχειρισμένων ( που το διαφημίζει ότι αγοράζει το αυτοκίνητο σου στο fb ) και το έδωσα 500 κάτω από την τιμή που θεωρούσα ότι το θα το έδινα σε ιδιώτη. Όμως, δεν πλήρωσα τα τέλη ( ήταν τέλος του 2021 ), δεν έκανα το ετήσιο service που πλησίαζε η ώρα και δεν έκανα και τίποτα άλλο ( ίσως ένα γυάλισμα ή κάποιο βιολογικό να το ήθελε ). Το έβαλαν μετά από 10-15 μέρες αγγελία σχεδόν τρία χιλιάρικα πάνω και μέσα στο μήνα το πούλησαν από ότι κατάλαβα. Εγώ προσωπικά τέτοια τιμή στο Focus δεν θα έβαζα με τίποτα, θα με εκραζαν οι αγοραστές. Αυτοί όμως έχουν τον τρόπο ( προφανώς ) και το κάνουν και βγάζουν λεφτά. Προσωπικά δεν με χάλασε, ξέρω ότι δεν θα έπαιρνα ποτέ τόσα λεφτά και γλίτωσα και ότι ταλαιπωρία με τηλέφωνα, τρέχα γύρω γύρω για ελέγχους σε συνεργεία κτλ κτλ. 

Για ένα 500αρικο και εγώ θα προτιμούσα τον έμπορο απο το να με ζαλίζει ο κάθε πικραμένος (αν και στα 2 τελευταία που πούλησα ήμουν τυχερός και έπεσε σε καλά παιδιά και μέσα απο το φορουμ :D )

Επίσης ο έμπορος έχει ένα ατού σε σχέση με τον ιδιώτη : Μπορεί να κάνει διακανονισμό , οπότε έχει μεγαλύτερη γκάμα αγοραστώ ειδικά όσο ανεβαίνει η τιμή πώλησης

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bkran είπε

Εγώ όταν πούλησα το Focus δεν ασχολήθηκα καθόλου με αγγελία, το πήγα σε μεγάλη εμπορία μεταχειρισμένων ( που το διαφημίζει ότι αγοράζει το αυτοκίνητο σου στο fb ) και το έδωσα 500 κάτω από την τιμή που θεωρούσα ότι το θα το έδινα σε ιδιώτη. Όμως, δεν πλήρωσα τα τέλη ( ήταν τέλος του 2021 ), δεν έκανα το ετήσιο service που πλησίαζε η ώρα και δεν έκανα και τίποτα άλλο ( ίσως ένα γυάλισμα ή κάποιο βιολογικό να το ήθελε ). Το έβαλαν μετά από 10-15 μέρες αγγελία σχεδόν τρία χιλιάρικα πάνω και μέσα στο μήνα το πούλησαν από ότι κατάλαβα. Εγώ προσωπικά τέτοια τιμή στο Focus δεν θα έβαζα με τίποτα, θα με εκραζαν οι αγοραστές. Αυτοί όμως έχουν τον τρόπο ( προφανώς ) και το κάνουν και βγάζουν λεφτά. Προσωπικά δεν με χάλασε, ξέρω ότι δεν θα έπαιρνα ποτέ τόσα λεφτά και γλίτωσα και ότι ταλαιπωρία με τηλέφωνα, τρέχα γύρω γύρω για ελέγχους σε συνεργεία κτλ κτλ. 

Πολύ τυχερός!! 

Εμένα η εμπειρία μου είναι κακή από εμπόρους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, filarhos είπε

Πολύ τυχερός!! 

Εμένα η εμπειρία μου είναι κακή από εμπόρους...

Η συγκεκριμένη εταιρεία έχει καλή φήμη γενικά, έχει μάντρες σε διάφορα σημεία και γενικά φέρθηκαν πολύ επαγγελματικά στη συναλλαγή μας. Περισσότερο αναγνωριστική ήταν η επίσκεψη, αλλά αφού μου έκανε το νούμερο δεν πήρε και πολύ χρόνο να το αποφασίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια.. ψαχνω αυτοκίνητο 'άμεσα θα είναι το πρώτο μου, σκέφτομαι για μεταχειρισμένο λογού αμεσότητας παραδοσης, κανω καθημερινα αποσταση 54 χιλιωμετρων πηγαινε ελα απο αγιο δημητριο κορωπι και θελω κατι οικονομικο ψαχνω καιρο και δεν εχω καταληξει ...LPG η cng η diesel τι με συμφέρει περισσοτερο; ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, SV_35 είπε

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια.. ψαχνω αυτοκίνητο 'άμεσα θα είναι το πρώτο μου, σκέφτομαι για μεταχειρισμένο λογού αμεσότητας παραδοσης, κανω καθημερινα αποσταση 54 χιλιωμετρων πηγαινε ελα απο αγιο δημητριο κορωπι και θελω κατι οικονομικο ψαχνω καιρο και δεν εχω καταληξει ...LPG η cng η diesel τι με συμφέρει περισσοτερο; ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Λογικά ψάχνεις πρώτα CNG, μετά LPG (κατά προτίμηση εργοστασιακό ή να βάλεις εσύ στο αμάξι που θα πάρεις) και μετά μάλλον το Diesel.

Γράψε ποσό που έχεις διαθέσιμο για την αγορά (πλην ενός ποσού για τα πρώτα έξοδα) και τι κατηγορία ψάχνεις.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, SV_35 είπε

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια.. ψαχνω αυτοκίνητο 'άμεσα θα είναι το πρώτο μου, σκέφτομαι για μεταχειρισμένο λογού αμεσότητας παραδοσης, κανω καθημερινα αποσταση 54 χιλιωμετρων πηγαινε ελα απο αγιο δημητριο κορωπι και θελω κατι οικονομικο ψαχνω καιρο και δεν εχω καταληξει ...LPG η cng η diesel τι με συμφέρει περισσοτερο; ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Cng το καλύτερο αλλά βρίσκεις λίγα αυτοκίνητα και ακριβα

 

Εδώ ενδεικτικά μπορείς να κάνεις κάποιους υπολογισμούς πόσο θα καις με το κάθε καυσιμο

Gas Cost Scenarions v5.xlsx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Λογικά ψάχνεις πρώτα CNG, μετά LPG (κατά προτίμηση εργοστασιακό ή να βάλεις εσύ στο αμάξι που θα πάρεις) και μετά μάλλον το Diesel.

Γράψε ποσό που έχεις διαθέσιμο για την αγορά (πλην ενός ποσού για τα πρώτα έξοδα) και τι κατηγορία ψάχνεις.

Αρχικα ευχαριστώ πολύ το budget μου για μετρητά είναι το πολύ 7-8χιλ. μετα παω σε δανειοδότηση για αυτοκινητο απο "καλο" μαντρά ειτε καινούργιο με μικρη περιοδο παράδοσης αν υπάρχει κατι τέτοιο και αν συμφέρει γενικοτερα στις μερες μας η αγορα καινούργιου οπου σε αυτο το σεναριο σκεφτομαι και τα υβριδικα της toyota (corolla)

10 ώρες πριν, imr είπε

Cng το καλύτερο αλλά βρίσκεις λίγα αυτοκίνητα και ακριβα

 

Εδώ ενδεικτικά μπορείς να κάνεις κάποιους υπολογισμούς πόσο θα καις με το κάθε καυσιμο

Gas Cost Scenarions v5.xlsx 21 kB · 2 downloads

Πολυ ωραιο το εξελακι, ευχαριστω πολυ, εγω εψαχνα απο  εδω

 https://www.spritmonitor.de/en/

Δεν ειναι ομως και σημαντικο το ρισκο που περνει κανεις με τις τιμες του CNG οι οποιες απο οτι εω κατλαβει δεν ακολουθουν αυτες τις βενζινης απολυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SV_35 είπε

Αρχικα ευχαριστώ πολύ το budget μου για μετρητά είναι το πολύ 7-8χιλ. μετα παω σε δανειοδότηση για αυτοκινητο απο "καλο" μαντρά ειτε καινούργιο με μικρη περιοδο παράδοσης αν υπάρχει κατι τέτοιο και αν συμφέρει γενικοτερα στις μερες μας η αγορα καινούργιου οπου σε αυτο το σεναριο σκεφτομαι και τα υβριδικα της toyota (corolla)

Πολυ ωραιο το εξελακι, ευχαριστω πολυ, εγω εψαχνα απο  εδω

 https://www.spritmonitor.de/en/

Δεν ειναι ομως και σημαντικο το ρισκο που περνει κανεις με τις τιμες του CNG οι οποιες απο οτι εω κατλαβει δεν ακολουθουν αυτες τις βενζινης απολυτα;

Το βασικό πρόβλημα του cng είναι ότι δεν υπάρχει δίκτυο διανομής και μικρή ποικιλία οχημάτων. Εάν έχεις πρατήριο κοντά σου ένα panda είναι η καλύτερη λύση από πλευράς οικονομιαα

 

Τώρα σχετικά με το LPG και το πετρέλαιο είναι παρόμοιες καταναλώσεις με το καθένα τα υπέρ και τα κατά του.

Το LPG ποιο φτηνό σαν καύσιμο αλλά με παραπάνω κατανάλωση. Χρειάζεται προσοχή ο εγκατάστασης και σε τι κινητήρα μπαίνει. Κάποια μοτέρ περνούν εύκολα κάποια δύσκολα. Καλύτερη επιλογή κάποια clio και dacia με εργοστασιακή εγκατασταση. 

Το πετρέλαιο έχει ακριβύνει μαζί με την βενζίνη αρκετά άλλα έχουν αρκετά μικρότερη κατανάλωση. Γενικά τα diesel μοτέρ είναι πολύ αξιοπιστα αλλά μπορει να βγάλουν ακριβές βλάβες αν δεν το προσέχεις (πχ μπεκ). 

Το πετρέλαιο επίσης λόγω του dpf που έχουν πλέον δεν ενδεικνύεται για μικρές αποστάσεις, χρειάζετε ανοιχτό δρομο για να κάνει αναγέννηση. 

Επίσης είμαι αβέβαιο τι θα γίνε με πετρέλαια και απαγόρευση στα κέντρα πολεων

Εν συντομία εγώ θα κοίταγα LPG για κίνηση πόλης και πετρέλαιο για εκτός και αρκετανχιλιομετρα

 

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SV_35 είπε

Δεν ειναι ομως και σημαντικο το ρισκο που περνει κανεις με τις τιμες του CNG οι οποιες απο οτι εω κατλαβει δεν ακολουθουν αυτες τις βενζινης απολυτα;

ναι είναι

9 ώρες πριν, SV_35 είπε

το budget μου για μετρητά είναι το πολύ 7-8χιλ.

δες για κανα punto cng με επαληθεύσιμα χιλιόμετρα (τα panda είναι τσιμπημένα)

είναι αδύναμο το μοτέρ , αλλά τίμιο αμάξι

αλλιώς κανα βενζινοκίνητο που να παίρνει εύκολα υγραέριο ή κανα clio lpg εργοστασιακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/6/2022 στις 9:29 ΠΜ, SV_35 είπε

Αρχικα ευχαριστώ πολύ το budget μου για μετρητά είναι το πολύ 7-8χιλ. μετα παω σε δανειοδότηση για αυτοκινητο απο "καλο" μαντρά ειτε καινούργιο με μικρη περιοδο παράδοσης αν υπάρχει κατι τέτοιο και αν συμφέρει γενικοτερα στις μερες μας η αγορα καινούργιου οπου σε αυτο το σεναριο σκεφτομαι και τα υβριδικα της toyota (corolla)

Πολυ ωραιο το εξελακι, ευχαριστω πολυ, εγω εψαχνα απο  εδω

 https://www.spritmonitor.de/en/

Δεν ειναι ομως και σημαντικο το ρισκο που περνει κανεις με τις τιμες του CNG οι οποιες απο οτι εω κατλαβει δεν ακολουθουν αυτες τις βενζινης απολυτα;

Αν πάρεις καινούριο, πάρε το Clio με το εργοστασιακό LPG. Άσε τις υβριδικοπαπαριές της Τογιότα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αν πάρεις καινούριο, πάρε το Clio με το εργοστασιακό LPG. Άσε τις υβριδικοπαπαριές της Τογιότα. 

Πριν κάνα χρόνο ήταν τρομερό value. 

Πόσο έχει πάει τώρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι σε δίλημμα σχετικά με το καύσιμο. 

Κοιτάζω για μεταχ στα 10κ και υπαρχει επιλογή πετρέλαιο και υγραέριο.

Με τις τωρινές τιμες υπολογίζω ίδιο κόστος καυσίμου. 

Η διαφορά είναι ότι το πετρέλαιο θέλει περισσότερη προσοχή (μπεκ dpf)  έχει ακριβές βλάβες αλλά θεωριτικα αντέχει πολλά χιλιόμετρα. 

Η βενζίνη μετατροπη αντίστοιχα χρειάζετε προσοχή σωστή ρύθμιση κτλ.

 

Ενα καλό παράδειγμα είναι το captur.  Με 12κ μπορώ να πάρω πετρέλαιο η αντίστοιχα τον χλιαρή βενζίνη ο οποίος πρέπει να είναι ιδανικός για αέριο γιατί τον βάζουν στα dacia 

Η κίνηση θα είναι κυρίως για εκτός πόλης οπότε προσωπικά τείνω προς το πετρέλαιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...