Προς το περιεχόμενο

'Ανοιγμα επιχείρησης υπολογιστών με επιδότηση ΟΑΕΔ'


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, s98i είπε

Στο τέλος βλέπω να τα παίρνουμε όλα μαζί τα λεφτά.. καλησπέρα 

Ξεφτιλες. Ήθελε ο εγγονός του βρικόλακα να δείξει πλεόνασμα και έκλεισε τη στρόφιγγα ενώ έπρεπε να πληρωθούμε πριν το τέλος του 21. Αλητειες. Λογικά μέχρι μέσα Μάρτη ΠΡΈΠΕΙ να έχουμε πληρωθεί. Αν καθυστερήσει ο έλεγχος άνω των 30* ημερών (έως 30 ημέρες έχουν νόμιμη προθεσμία) και η καταβολή των χρημάτων πάλι άνω των 30 ημερών προτείνω να κινηθούμε μαζικως νομικά.Μας έβαλαν χρόνοπλαίσιο για να καταθέσουμε δικαιολογητικά;Ναι! Μας χάρισαν χρόνο; Όχι! Γιατί να τους χαρίσουμε εμείς; Μας έχουν βγάλει τη ψυχή τα καθίκια. Πως ρε βλαμμένοι άνθρωποι εκεί στα επιτελεία σας, στο ζεστό γραφείο σας εκ του ασφαλούς με τον παγιομένο μισθό του δημοσίου σας, ένας ΑΝΕΡΓΟΣ να βρει λεφτά να ανοίξει επιχείρηση; (ΒΑΣΙΚΌ ΚΡΙΤΉΡΙΟ ήταν να είσαι άνεργος, μη ξεχνιόμαστε.) Και άντε και βρίσκει. Κάνει το σκατό του παξιμάδι, ζητά από γονείς συγγενείς και φίλους και βρίσκει μερικά χρήματα. Μετά τι; Από τον Σεπτέμβρη μέχρι και όταν καταβληθεί το μεγαααααλο ποσό των 4.000€ , πως στην ευχή θα τα βγάλει πέρα; Και άντε ότι βάζει "πλάτη", στα τέσσερα, και καταφέρνει να επιζήσει 7 μήνες. Μετά τι; Θα του πετάξεις 4 χιλιάρικα, να ξεχρεωσει ότι έχει χρεωθεί και να περιμένει άλλους 6 μήνες να δει ένα μικρό φως ξανά. 

Θερμή παράκληση. Μετά από 1 χρόνο που θα τελειώσει το πρόγραμμα μας θέλω όλους πάλι εδώ να κάνουμε έναν απολογισμό και μετά από λίγο καιρό αφού κλείσει ο χρόνος για έναν τελικό απολογισμό. Εγώ πάντως σας το λέω ξεκάθαρα. Δεν έχω καλό προαίσθημα...

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 951
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, και εγώ συμφωνώ με τον απο πάνω, αυτά τα προγράμματα πιο πολύ μάλλον κακό κάνουν (σου βγαίνει η ψυχή) παρά καλό! Είχα κάνει και εγώ αίτηση για ένα παρεμφερές πρόγραμμα του οαεδ το καλοκαίρι και μέχρι και τώρα ούτε σεντ. Η προσωπική μου εμπειρία είναι: πολύ τρέξιμο, έξοδα για λογιστή που θα ασχοληθεί, αναμονή, ξανά τρέξιμο γιατί κάτι δεν έγινε σωστά απο τον λογιστή, ξανα άλλα έξοδα για νέο λογιστή - γραφείο που εξειδικεύεται, ξανα τρέξιμο να γίνουν οι αιτήσεις, αναμονή, απόρριψη για ψύλλου πήδημα, ένσταση η οποία δεν έχει εξεταστεί μετά από 3 μήνες (μέχρι και σήμερα)! Προσωπικά το παράτησα γιατί τόσους μήνες, μετά από περίοδο πεσμένη λόγω covid, τα έξοδα ήταν πολλά και δεν γίνεται να ζήσεις περιμένοντας την επιδότηση να ξεχρεώσεις πράγματα. Αναγκαστικά για να τα βγάλω πέρα πρέπει να πιάσω και μια δουλειά νύχτα ίσα ίσα να μπορέσω να κλείσω καμία τρύπα, γιατί δεν βγαίνει αλλιώς - και αυτομάτως είμαι «εκτός» προγράμματος γιατί απαγορεύει την παράλληλη εργασία σε άλλον. Να πάνε να μαμηθουν, μας έχουν ισοπεδώσει την αξιοπρέπεια μας, να είμαστε τυπικοί αλλά αυτοί να μας γλεντάνε.

Υ.Γ. Όσοι γενναίοι προχωρήσετε, προσοχή: έμαθα ότι υπάρχει το ενδεχόμενο (έχει συμβεί) κάποια δαπάνη που στο ένα τρίμηνο να την εγκρίναν, στο επόμενο να την απορρίψουν (γιατί αν κάποιες κεντρικές επιτροπές τύχει να εξετάσουν κάποιες και τελικά να μην τις δέχονται, παίρνει η μπάλα όλους που τις είχαν) και είτε να ζητήσουν το ποσό επιστροφή (για την δαπάνη) έως και απόρριψη εξ´ολοκλήρου από το πρόγραμμα και απαίτηση επιστροφής όλης της επιδότησης.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ξεφτίλες. Καθημερινά βλέπουμε ότι είναι η χειρότερη κυβέρνηση που πέρασε τα τελευταία χρόνια από την χώρα και εννοείτε ότι δεν έπρεπε να είχαμε αισιοδοξία ότι θα χειριζόντουσαν με ευαισθησία μια κατάσταση που αφορά ευάλωτες κατηγορίες πληθυσμού. Και εγώ έχω βρεθεί εγκλωβισμένος σε αυτό το πρόγραμμα παγίδα του ΟΑΕΔ από τον Σεπτέμβριο. Να κάνουμε την κατάρτιση μας είπαν, να περιμένουμε την επόμενη φάση του προγράμματος μας είπαν. 4 μήνες μετά και δεν έχουμε καμία πληροφόρηση και με όποιον έχω επικοινωνήσει δεν έχει κάτι νεότερο. 4 μηνες μετά και δε ξέρουμε καν ποτέ θα ανακοινωθεί η επόμενη φάση. Αν τρέξει και με τους ρυθμούς που βλέπω ότι ζείτε εσείς πρέπει να πούμε ευχαριστώ αν πάρουμε επιδότηση το 2024!
Αλήτες. Είχα βρει δουλειά και επειδή πίστεψα σε αυτό το πρόγραμμα που μου έκαναν πλύση εγκεφάλου να ξεκινήσω κάτι δικό μου, έκανα το λάθος και την απέρριψα γιατί έπρεπε να διατηρήσω την ιδιότητα του άνεργου. 
Ηλίθιοι! Να κάνουμε business plan μας είπαν. @&€@« να βρω κατάστημα, να κάνω έρευνα αγοράς, να διαβάζω για το ένα και για το άλλο. Ποσό θα μπορούσε να μείνει ανοίκιαστο το κατάστημα; Τώρα δηλαδή πρέπει να βρω άλλο και να κάνω άλλη έρευνα; Χάσιμο χρόνου και χρήματος. 
Σου δίνουν 12 μήνες επιδότηση άνεργου και σου λένε να πάρεις μέρος σε πρόγραμμα που θα ολοκληρωθεί σε 36 μηνες;; Αλήτες. Τελείωσε το επίδομα ανεργίας και τρώμε το κεφάλαιο που είχαμε.

  • Like 2
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας !!! Εγώ παιδιά είμαι στο προγραμμα για επιχορήγηση με έμφαση στις γυναίκες νομίζω από το 2020 , έκανα μαθήματα , κάναμε business plan , αλλάξαμε σύμβουλο και είχαμε και προσωπικά μαθήματα για το τελικό business plan , και εν τέλη επειδή και εγώ είχα πιστέψει στην αμεσότητα , έχω βρει και έδρα τόσους μήνες την οποία την πληρώνω μέχρι και σήμερα γιατί είμαι σε αναμονή όπως όλοι !!

και γω είμαι ακόμα στο στάδιο ότι η τροποποιητική μου είναι υποβεβλημενη!!

προφανως και τόσους μήνες με κοβιντ και όλα τα κακά που ήρθαν δεν υπάρχουν χρήματα , αλλά είπα θα το ξεκινήσω λίγο λίγο και όπου βγει !!

τωρα το ερωτήμα μου είναι ένα ! Όταν ( και αν )έρθει ο έλεγχος ξέρει κάποιος τι πρπει να δει ;; Τι πρπει να έχουμε σε αυτή την έδρα για να μην γίνει καμία στραβη και μας απορρίψουν ; 

Επισης κάπου άκουσα πως και σε αυτό το προγραμμα θα πληρωθούμε μόνο μέσω τιμολογίων ( δηλαδή ότι χαλάσαμε σε εξοπλισμό κ.α πλην του εμπορεύματος ) ότι αυτά δικαιούμαστε ! Προφανώς θέλω να πιστεύω πως αυτός που μου το είπε δεν γνωρίζει για το προγραμμα όπως πρέπει , γιατί το χω διαβάσει 100 φορές και εγώ δεν διάβασα ποτέ πως πληρωνόμαστε μόνο με επίδειξη τιμολογίων ! 

Οποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει ! Ευχαριστώ πολύ παιδιά !!

απογοητευση πια , μόνο αυτό !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Sofiasor είπε

Καλησπέρα σας !!! Εγώ παιδιά είμαι στο προγραμμα για επιχορήγηση με έμφαση στις γυναίκες νομίζω από το 2020 , έκανα μαθήματα , κάναμε business plan , αλλάξαμε σύμβουλο και είχαμε και προσωπικά μαθήματα για το τελικό business plan , και εν τέλη επειδή και εγώ είχα πιστέψει στην αμεσότητα , έχω βρει και έδρα τόσους μήνες την οποία την πληρώνω μέχρι και σήμερα γιατί είμαι σε αναμονή όπως όλοι !!

και γω είμαι ακόμα στο στάδιο ότι η τροποποιητική μου είναι υποβεβλημενη!!

προφανως και τόσους μήνες με κοβιντ και όλα τα κακά που ήρθαν δεν υπάρχουν χρήματα , αλλά είπα θα το ξεκινήσω λίγο λίγο και όπου βγει !!

τωρα το ερωτήμα μου είναι ένα ! Όταν ( και αν )έρθει ο έλεγχος ξέρει κάποιος τι πρπει να δει ;; Τι πρπει να έχουμε σε αυτή την έδρα για να μην γίνει καμία στραβη και μας απορρίψουν ; 

Επισης κάπου άκουσα πως και σε αυτό το προγραμμα θα πληρωθούμε μόνο μέσω τιμολογίων ( δηλαδή ότι χαλάσαμε σε εξοπλισμό κ.α πλην του εμπορεύματος ) ότι αυτά δικαιούμαστε ! Προφανώς θέλω να πιστεύω πως αυτός που μου το είπε δεν γνωρίζει για το προγραμμα όπως πρέπει , γιατί το χω διαβάσει 100 φορές και εγώ δεν διάβασα ποτέ πως πληρωνόμαστε μόνο με επίδειξη τιμολογίων ! 

Οποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει ! Ευχαριστώ πολύ παιδιά !!

απογοητευση πια , μόνο αυτό !

καλησπέρα, 

κανείς μας δεν ξερει τι πρέπει να έχουμε και τι όχι.. τώρα αυτό για το τιμολόγια άλλοι λένε ισχύει άλλοι λένε ότι δεν ισχύει.. στον τοπικό οαέδ που είχα ρωτήσει εγώ η κοπέλα μου είχε πει δεν ισχύει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, s98i είπε

Καλημέρα σε όλους! Έχει ανοίξει η πλατφόρμα!! Πάμε δυναμικά καλό μήνα 😀

Καλημέρα!! Ελπίζω αυτό το μήνα να προχωρήσουν λίγο οι διαδικασιες.. Όποτε τώρα προχωράμε στην συμπλήρωση της πλατφόρμας! Είχα την εντύπωση ότι θα περιμέναμε να μας έρθει κάποιο mail. Μιλήσατε με ΟΑΕΔ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, EIRINIO είπε

Καλημέρα!! Ελπίζω αυτό το μήνα να προχωρήσουν λίγο οι διαδικασιες.. Όποτε τώρα προχωράμε στην συμπλήρωση της πλατφόρμας! Είχα την εντύπωση ότι θα περιμέναμε να μας έρθει κάποιο mail. Μιλήσατε με ΟΑΕΔ;

με μια γνωστή μου που μίλησα μου είπε να περιμένουμε να βγει η προκύρηξη ένταξεις και μετά ή να μας έρθει κάποιο μειλ.. εσείς έχετε κάτι νεότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη ποια πλατφόρμα άνοιξε ; Φωτιστεμε λιγο ευχαριστώ ! Γιατί η λογίστρια μου λέει ότι το είχε κάνει αυτό ενώ άνοιξε σήμερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Grigoris199530 είπε

Παιδιά συγνώμη ποια πλατφόρμα άνοιξε ; Φωτιστεμε λιγο ευχαριστώ ! Γιατί η λογίστρια μου λέει ότι το είχε κάνει αυτό ενώ άνοιξε σήμερα 

άνοιξε η πλατφόρμα για να κάνουμε αίτηση για καταβολή των χρημάτων.. δεν είναι η ίδια αίτηση που κάναμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Grigoris199530 είπε

Παιδιά συγνώμη ποια πλατφόρμα άνοιξε ; Φωτιστεμε λιγο ευχαριστώ ! Γιατί η λογίστρια μου λέει ότι το είχε κάνει αυτό ενώ άνοιξε σήμερα 

όσοι είμαστε εδώ αναφερόμαστε στο πρόγραμμα ΟΑΕΔ - Ο1ΝΕ - Προκήρυξη της δράσης «Πρόγραμμα επιχορήγησης επιχειρηματικών πρωτοβουλιών απασχόλησης νέων ελεύθερων επαγγελματιών ηλικίας 18 έως 29 ετών με έμφαση στις γυναίκες(Α΄κύκλος) και όχι για άλλα προγράμματα του ΟΑΕΔ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό λέω που είχε ανοίξει στις 10 Μαΐου του 2021 . Εσάς σας έχει έρθει έλεγχος στο μαγαζί ; Και που μπαίνω που είναι αυτή η πλατφόρμα ; Ευχαριστώ 

Ναι αυτό λέω που είχε ανοίξει στις 10 Μαΐου του 2021

68E9D3EB-42E6-48E3-B401-5AF66F2B7B72.png

Και ξέχασα να σας πω πως εγώ εγκρίθηκα μετά με ένσταση γιατί υπήρχε λάθος έγγραφο του στρατού 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Grigoris199530 είπε

Ναι αυτό λέω που είχε ανοίξει στις 10 Μαΐου του 2021 . Εσάς σας έχει έρθει έλεγχος στο μαγαζί ; Και που μπαίνω που είναι αυτή η πλατφόρμα ; Ευχαριστώ 

Ναι αυτό λέω που είχε ανοίξει στις 10 Μαΐου του 2021

68E9D3EB-42E6-48E3-B401-5AF66F2B7B72.png

Και ξέχασα να σας πω πως εγώ εγκρίθηκα μετά με ένσταση γιατί υπήρχε λάθος έγγραφο του στρατού 

ο έλεγχος έρχεται αφού κάνεις αίτηση για λεφτά.. 

και η πλατφόρμα που κάνεις την αίτηση είναι η :https://www.ependyseis.gr/mis/(S(vfgwty5ob2csyauukepn2jiw))/System/Login.aspx?exit=1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, s98i είπε

ο έλεγχος έρχεται αφού κάνεις αίτηση για λεφτά.. 

και η πλατφόρμα που κάνεις την αίτηση είναι η :https://www.ependyseis.gr/mis/(S(vfgwty5ob2csyauukepn2jiw))/System/Login.aspx?exit=1

Υπάρχει κανείς που έκανε αίτημα για έλεγχο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...