Προς το περιεχόμενο

Diablo II: Resurrected


mordred

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οταν εχουμε το ακριβως αντιθετο στο D3 , χανεται και η ουσια ομως. Αν φτιαξεις νεο char στο D3 και σε τρεξει μερικα runs ενας αλλος , εχεις μαξαρει level και εχεις μαζεψει ενα οποιοδηποτε σετ της αρεσκειας σου μεσα σε λιγες ωρες.

Χανεται η αξια των αντικειμενων ... θα μου πεις ισως το κανουν για να ντυνεται σε ευλογο χρονικο διαστημα και ο casual παιχτης και να μην αποθαρυννεται. Κατανοητο ως ενα βαθμο. Αλλα δεν ξερω...καταληγει να μην επιβραβευεται ο hardcore παιχτης. Μην παρεξηγηθω και εγω casual θεωρουμαι πλεον , αλλα θελω να υπαρχουν και οι ισορροπιες.
 

Δεν ειναι κακο παιχνιδι. Αν εξαιρεσουμε τα cinematic cuts και τους διαλογους που οκ το παρακανανε (δεν τα εκοβα για να δω λιγο το στορυ) , σε γενικες γραμμες ηταν καλο παιχνιδι. Λιγο το end game με χαλασε . 
Αφου τελειωσεις το main quest line , αυτο που κανεις μετα ειναι να ... παιζεις civilization :) Και εξηγουμαι...
Αυτο που κανεις ουσιαστικα ειναι να διοικεις την πολη που ειχες ως βαση καθ'ολη την διαρκεια του παιχνιδιου. Εχει διαφορα "κτιρια" τα οποια αναβαθμιζεις και τα οποια αυτα με την σειρα τους σου προσφερουν διαφορα. Blacksmith , armory , barracks , κλπ κλπ. Για να αναβαθμιστουν , χρειαζονται καποιου ειδους "ποντων" , τους οποιους συλλεγεις κανοντας αποστολες , bounties κλπ , που ειναι ουσιαστικα , τραβα στο ταδε dungeon και καθαρισε το. Καπου το παρατησα , γιατι περα απο το γεγονος οτι θελω να παιζω ολα αυτα που περιεγραψα και οχι civilization , για να αναβαθμισεις ενα "κτιριο" οι ποντοι που απαιτουνται δεν ειναι 1-2 runs , αλλα αντιστοιχοι των 5-6-10 runs , αναλογως το "κτιριο". Ε καπου κουραζει , γιατι στην ουσια απλα grind-αρεις dungeons διχως αυριο...
Θα μου πεις αυτη δεν ειναι η ουσια σε αυτα τα παιχνιδια ? Κανεις κατι διαφορετικο στα αλλα ? Στο diablo ? 

Προφανως οχι , αλλα οπως ειπα και στον φιλο στην παραπανω παραθεση/απαντηση , στο diablo δεν μαζευεις gear αμεσα , εκτος και αν εισαι τιποτα κωλοφαρδος. Οποτε grind-αρεις και εχεις κατι να περιμενεις ... καλυτερο gear . 
Στο D3 φαρμαρεις rifts/grifts και τι περιμενεις αν εισαι ηδη σε ενα καλο επιπεδο gear ? To 0.000001% να πεσει το ιδιο gear με καλυτερα stats ? Ή ancient gear του char που παιζεις ? Οι πιθανοτητες ειναι γελοιωδως λιγες.
Που για να βγαλεις στοχευμενο ancient πλεον , πρεπει να παιξεις με convert στον cube , αρα θες materials απο τα bounties . Αρα να φαρμαρεις bounties διχως αυριο.... Οσες φορες το εχω κανει , και μαλιστα σε γκρουπ για πιο γρηγορα.... η βαρεμαρα ερχεται πολυ γρηγορα :) 
Τουλαχιστον στο D2 θα πας στα bosses και εχεις ελπιδες να βγαλεις κατι που θα ειναι οντως upgrade ... και τα boss fights ειναι σοβαρα , με επιπτωσεις... οχι time penalty και μαλακιες :)

 

Για να συγκρινουμε μηλα με μηλα , πρεπει να συγκρινεις το D2 ressurected με καποιο remake παιχνιδιου της ιδιας εποχης και του ιδιου στυλ (hack n slash , dungeon crawler). Το rpg κομματι του diablo ειναι υπο συζητηση :)
 

Κοιτα , εγω εσκασα το 40αρι γιατι ειδα οτι εχει γινει καλη δουλεια σε ενα καλο για την εποχη του και οχι μονο παιχνιδι. Για το warcraft 3 reforged δεν θα τα εσκαγα που ακουω οτι δεν εγινε καλη δουλεια , ασχετα που το original παιχνιδι το ειχα λιωσει εκεινη την εποχη. Για το Age of empires 4 , που ειμαι στην closed beta δεν θα τα εσκαγα , ασχετα που εχω λιωσει ολη την σειρα την εποχη που ειχαν βγει ... Αναφερω το Aoe4 στην συζητηση γιατι ουσιαστικα ειναι Aoe2 με καινουργια γραφικα , δεν προσφερει τιποτα ως καινουργιο release...
Προφανως για την εποχη που διανυουμε το D2 ressurected ειναι παλιακο , αλλα οπως λες , θα το παιξουν οι μεγαλοι που ζησανε τις δοξες του και θα νοιωσουν μια καποια νοσταλγια... Σκεψου οτι ακομα και τωρα εχω εγκατεστημενο το original diablo2 + median xl mod , να αναπολω που και που εκεινες τις εποχες :) 

υπαρχει και το Nox με ενα ταληρακι στο origin

αν εισαι μερακλης γτ ειναι του 2000

Επεξ/σία από firepc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, firepc είπε

υπαρχει και το Nox με ενα ταληρακι στο origin

αν εισαι μερακλης γτ ειναι του 2000

Οταν με το καλο το κανουν κανα remaster :) Γιατι οταν τα παιζαμε τοτε , τα γραφικα μας φαινονταν θεικοτατα (και πολλων αλλων παιχνιδιων της εποχης) , αλλα αυτο συνεβαινε επειδη δεν ειχαμε δει κατι καλυτερο στην ζωη μας.
Τωρα εχει αλλαξει η αισθητικη μας , εχοντας δει μεχρι και 4k textures και αναλυσεις και πλεον τα γραφικα αυτα δεν μας κανουν...

Ωρα για περισσοτερα remaster θα ελεγα εγω , μιας και εκεινη η εποχη ειχε πολλα "διαμαντια"...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dalan2007 είπε

εγω τελικα παιζω το grim dawn :P

Πολύ καλό παιχνίδι. Τεράστιοι χάρτες + το expansion πλέον. Θέλει να ψάξεις τι build θες να ακολουθήσεις γιατί άπαξ και διαλέξεις τα δύο "races" , δεν έχει γυρισμό. Τα skill points είναι reset-able. Επίσης να δεις τι items θέλει το κάθε build ,γιατί κάποια από αυτά θα πρέπει να τα αγοράσεις από npc εφόσον "πιάσεις" το reputation του faction του. Επίσης υπάρχουν secret areas (μερικά με quests) που θέλει γοογλαρισμα για να βρεις τις τοποθεσίες τους.

Τέλος ειδική αναφορά πρέπει να κάνω στα κάθε λογής materials. Τα μαζεύεις όλα . Το crafting πάει σύννεφο. Επίσης προσοχή σε εκείνα τα dungeons - περιοχές που μπαίνεις με τα skeleton keys. Πέφτει στυλιαρι. Τόσο απλά ! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από ότι διάβασα το diablo 2 resurrected δεν θα αναβαθμίσει το diablo II του 2000. Mπορείς να τα έχεις και τα 2 στο pc σου.

Σε αντίθεση με το warcraft 3 reforged που αναβάθμισε to original warctaft 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, πήγαινα να κάνω topic! 

 

Θέλω CREW από δω μέσα ε; Κανονικό day 1. Στείλτε, αφήστε εδώ IGN δε ξέρω τι και πως.

 

Βρήκα να το αγοράσω από άλλον με 30€. Είναι εμπιστεύσιμη διαδικασία αυτή; Δεν έχω ξαναπάρει 2ο χέρι γκέυμ.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Παιδιά, πήγαινα να κάνω topic! 

 

Θέλω CREW από δω μέσα ε; Κανονικό day 1. Στείλτε, αφήστε εδώ IGN δε ξέρω τι και πως.

 

Βρήκα να το αγοράσω από άλλον με 30€. Είναι εμπιστεύσιμη διαδικασία αυτή; Δεν έχω ξαναπάρει 2ο χέρι γκέυμ.. :P

Το παιχνιδι ακομα δεν εχει κυκλοφορησει και το βρηκες απο 2ο χερι? Πως γινεται αυτο? Μυριζομαι σκαμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Gift λέει.. ίσα ίσα, έχει πολλές θετικές και μόνο θετικές αξιολογήσεις.

 

bnet, όχι Steam. 

Ρε φιλε αν σου λειπει το 10αρικο , να κανουμε εναν ερανο εδω μεσα να το μαζεψουμε. Δεκα ατομα αν μαζευτουμε και τσονταρουμε απο 1 ευρω , το βγαλαμε... απο το να μπλεκεις με ιστοριες !! Αν ειναι δυνατον δηλ... μονο και μονο για να λες οτι το πηρες στα 30... ειμαι σιγουρος οτι δεν σου λειπει το 10αρικο...

Οσο για crew και day 1 , μυριζομαι βιασυνες... το παιχνιδι αυτο ειναι να το παιζεις χαλαρα και ομορφα... οχι ποιος θα φτασει πρωτος στο diablo και αλλα τετοια λες και μας κυνηγανε... Αν ημουν streamer βεβαια , θα ελεγα αλλα τραγουδια... δεν ειμαι ομως! ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Λάθος συμπέρασμα όμως. Γιατί δε ρωτάς. Το είπα σαν ημέρα συνάντησης, όχι ως ξεκίνημα του τέλους της προσωπικής μας αν μη τη άλλο ζωής μας. Δεν ξαναζώ εποχές grinding, θέλω τη μουσική του και να δω ξανά ενεργά ladder με τα τότε trade των gems που δεν έζησα, παρά το να ρίξω 10 άτομα σε pvp. Μη παρεξηγηθώ, καθώς ακούω στο γραφείο μουσική στο xiaomi bluetooth του ενός αφτιού, δε περνάει μια βδομάδα που να μην ακούω μουσικές d2 στο spotify.. Χρόνια τώρα. αααλλά είναι αλλιώς να είμαι ΚΑΙ γύρω από το ίδιο το γκέυμ.

 

Αρχικά τα 10 τα σκέφτομαι γιατι αγοράζω με τη σέσουλα, δε μου λείπει τίποτα στη ζωή, φτάνω να παίρνω πράγματα που με τα βίας χρειάζομαι. Απλά όλα λίγο πολύ τα αγοράζω δεύτερο χέρι, γιατί έχω σχετικά χαμηλό μισθό και ζω μόνος. Προτιμώ τα δοκιμασμένα για -30-70% των αξιών. Να μη σώσω να κάνω unboxing ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Το είπα σαν ημέρα συνάντησης

Ε θα συναντηθουμε εδω στο φορουμ να πουμε τον πονο μας. Να συναντηθουμε εντος παιχνιδιου ? Για ποιον αλλο λογο απο το να "ξεπεταχτει" στα γρηγορα content ? Τα παιχνιδια της blizzard ευνοουν το multiplayer... το κανει η blizz για τους δικους της λογους , οι παιχτες κερδιζουν γρηγορο progress . Εξ'ου και το συμπερασμα μου.
 

26 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Δεν ξαναζώ εποχές grinding

Ε θα τις ξαναζησεις. Το παιχνιδι ειναι το ιδιο , η εμφανιση αλλαξε. Και εφοσον το παιχνιδι ειναι το ιδιο , παλι θα λιωσει το κορμι μας.
 

27 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

να δω ξανά ενεργά ladder

Δεν μου ελειψαν και ουτε θα μου λειψουν. Οπως δεν μου λειπουν και τα seasons στο Diablo 3. Γιατι μιλαμε για ακριβως το ιδιο πραγμα. Σου λεει η blizzard , οταν τελματωνει η συμμετοχη των παιχτων , πως θα ξανατραβηξω κοσμο στο παιχνιδι ?
Ας βαλω τα seasons ( ladders ) , να τους βαζω να φτιαχνουν νεους χαρακτηρες απο την αρχη και για "τυρακι" θα τους βαλω και ενα scoreboard για να νοιωσουν καποιοι , συν καποια νεα στοιχεια , ειτε αυτα ειναι διακοσμητικα ειτε νεα passives/buffs/whatever που θα ειναι season/ladder-only ... 
Το οτι ο κοσμος εν ετει 2021 , ακομα τσιμπαει με αυτο το σκηνικο με ξεπερναει...
 

31 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Αρχικά τα 10 τα σκέφτομαι γιατι αγοράζω με τη σέσουλα, δε μου λείπει τίποτα στη ζωή, φτάνω να παίρνω πράγματα που με τα βίας χρειάζομαι. Απλά όλα λίγο πολύ τα αγοράζω δεύτερο χέρι, γιατί έχω σχετικά χαμηλό μισθό και ζω μόνος. Προτιμώ τα δοκιμασμένα για -30-70% των αξιών. Να μη σώσω να κάνω unboxing ποτέ.

Δεν καταλαβα πολλα. Εχεις χαμηλο μισθο αλλα ταυτοχρονα εισαι υπερκαταναλωτικος ? Και ως χρυση τομη εχεις βρει την αγορα προιοντων απο δευτερο χερι ? Αυτο μπορει να δουλευει σε καποιες περιπτωσεις... αλλα σε παιχνιδια ειδικα στυλ blizzard/bnet/online κλπ δεν ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλες.
Διαβασε εδω λιγο τι παιζει με το "gifting".  Δυο πραγματα ξεχωρισα :
1. Πρεπει να εχεις τον αλλον στην "friend list" για τουλαχιστον τρεις μερες πριν μπορεσεις να του κανεις gift οτιδηποτε.
2. Το Diablo 2 ressurected , τουλαχιστον σε αυτην την φαση που ειναι pre-purchase δεν εχει gift button . Αρα πρεπει να σου κανει ο τυπος "gift battle.net balance". Δηλαδη να σου στειλει χρημα απο τον bnet λογαριασμο του στον δικο σου.

Αρα εσυ μετα θα πρεπει να αγορασεις με αυτο το "balance" το παιχνιδι απο μονος σου... η blizzard το πουλαει 40 , εσυ πληρωσες στον τυπο 30 ... δεν ξερω , τα μαθηματικα μου , μου λενε οτι θα βαλεις και 10 ευρω απο την τσεπη σου :) 

Δεν ξερω αν θα ενεργοποιηθει το "gift" για το D2 ressurected μετα την κυκλοφορια του , αλλα αυτην την στιγμη δεν βλεπω ενεργο καποιο σχετικο κουμπι/επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ το κλείσιμο της τελευταίας μεγάλης, θα τα έχω στο νου.. αν και ο ίδιος δε μου πήρε τα λεφτά, για το "ασε η blizz τα αλλάζει τα πράγματα και μια δε μπορείς να κάνεις το ένα μια το άλλο" και μου έδινε και παραδείγματα.

 

Δείχνει μάλαμα.. κάτσε να δω το "2" σου όμως....

 

9 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν καταλαβα πολλα. Εχεις χαμηλο μισθο αλλα ταυτοχρονα εισαι υπερκαταναλωτικος ? Και ως χρυση τομη εχεις βρει την αγορα προιοντων απο δευτερο χερι ? Αυτο μπορει να δουλευει σε καποιες περιπτωσεις...

Κοίτα.. δε μπορούσες να το θέσεις πιο σωστά. Ίσα ίσα με βοηθάς να δω πως ναι.. είμαι υπερκαταναλωτικός. Όσο δεν έγινα στα απολύτως αναλώσιμα έχω γίνει σε ρούχα, gadgets και πόσα άλλα κέρατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Κοίτα.. δε μπορούσες να το θέσεις πιο σωστά. Ίσα ίσα με βοηθάς να δω πως ναι.. είμαι υπερκαταναλωτικός. Όσο δεν έγινα στα απολύτως αναλώσιμα έχω γίνει σε ρούχα, gadgets και πόσα άλλα κέρατα.

Κοιτα σε εναν μικρο βαθμο ειμαι μια απο τα ιδια. Ειμαι γκατζετακιας τρελος. Θελω το νεο φορητο , το νεο κινητο , το νεο οτιδηποτε. Αλλα γενικως δεν βγαινω να τα εχω ολα. Eχω καταλαβει ομως οτι καποια πραγματα ειναι ρισκο να τα παιρνεις μεταχειρισμενα. Ειτε μιλαμε για ηλεκτρονικες συσκευες ειτε παιχνιδια σε digital μορφη.
Τις blizzard τα παιχνιδια παντα τα επαιρνα νομιμα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Δεν ξερω αν ο τυπος εχει ακρη και τα προμηθευεται φτηνα και τα πουλαει φτηνα.
Αν παντως σκεφτεις να προχωρησεις σε κανα τετοιο σκηνικο , φροντισε να εξασφαλιστεις στην συναλλαγη. Μην του περασεις το χρημα και εσυ δεν δεις ποτε παιχνιδι ή b.net balance...

Βασικα δεν εχει καν νοημα να σου κανει gift , bnet balance. Γιατι εσυ θα πρεπει να πληρωσεις 40 για το παιχνιδι μετα.
Αρα βαλε εξαρχης 40 απο την τσεπη σου και παρτο. Η μονη περιπτωση που αξιζει ειναι να του δωσεις 30 και να σου κανει gift απευθειας το παιχνιδι , που στην παρουσα φαση δεν βλεπω να γινεται μιας και δεν υπαρχει "gift button".

Παρολα αυτα , οπως ειπα , κοιτα να εξασφαλιστεις στην συναλλαγη , μην σε πιασει τιποτα κοτσο :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς διάβασα. Αν δεν υπάρχει gift button, τότε μόνο balance. Σε αυτή τη περίπτωση δε θα μου δώσει το ΟΚ ο ίδιος όπως τον ψυχολόγησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...