Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως γινεται να μην σας φτάνει ο χώρος. Δηλαδή ποσα games παιζετε ταυτοχρονα; Εχω εγκατεστημενα τα εξης 

NBA 2K22, FIFA 22 για να παιζω με κανα φιλο. 1 racing (FH5) και 1-2 single player games για να παιζω για την ιστορια. Αντε καποιος, που σε αντιθεση με μενα, παιζει online να εχει και κανα CoD ή Fortnite. Ε τι αλλο; Οπως δεν βλεπω μια ταινια, σταματαω στα 20 λεπτα για να δω αλλη ετσι και τα games. Δηλαδη μονο εγώ ξεκιναω, τελειωνω ενα game και μετα βαζω αλλο;

Φτάνει, αλλά αυτό το ρημάδι το gamepass σε βάζει σε πειρασμούς να τα κατεβάζεις μόνο και μόνο για να τα δεις συν οι προσφορές που βρίσκεις στα ξένα stores.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, aekoupoli είπε

Ευχαριστω τα παρήγγειλα ,22/11 Λεει θα ειναι εδω

Και εγώ θα ήθελα να τα παραγγείλω, και εγώ δεν ξέρω Γαλλικά.

Δεν μου κρατάει translated την σελίδα μόλις κάνω login για να συνεχίσω.

Να το πάω με μαντεψιά, και ότι έρθει ? 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Και εγώ θα ήθελα να τα παραγγείλω, και εγώ δεν ξέρω Γαλλικά.

Δεν μου κρατάει translated την σελίδα μόλις κάνω login για να συνεχίσω.

Να το πάω με μαντεψιά, και ότι έρθει ? 😄

Εγώ το έκανα με Chrome από υπολογιστή και σε κάθε σελίδα ξαναπατουσα translate

9 λεπτά πριν, leo066 είπε

Ο χάρτης είναι τεράστιος οπότε είναι ιδιαίτερα χρήσιμο το fast travel. Χρειάζεσαι βέβαια fast travel boards για να μην πληρώνεις κάπου 10000cr 

Ναι εγώ πληρώνω 4.400 τώρα. Αν τα βρεις όλα τα fast travel είναι δωρεάν μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Malthador είπε

Ok, so, σου βγάζει τρία διαφορετικά errors που δεν συνδέονται και τα τρία μεταξύ τους. Με μικρή επιφύλαξη το τρίτο ίσως λυθεί αν λυθεί το πρώτο. Το πρώτο που πρέπει να δοκιμάσεις είναι να ανοίξεις το UPnP από το interface του router σου και να κάνεις restart το router και την κονσόλα. Μόλις τα κάνεις αυτά, τεστάρεις το NAT type από τα settings της κονσόλας και λογικά θα σου γυρίσει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Το δεύτερο error περί latency θα σε ταλαιπωρήσει, το είχα πάθει κι εγώ. Θα πρέπει να δοκιμάσεις διάφορα γιατροσόφια ώστε να ρίξεις το latency μεταξύ κινητού και κονσόλας, όσο το δυνατόν περισσότερο μπορείς. Το καλό είναι ότι μόλις περάσεις το initial test μετά θα μπορέσεις να συνδέσεις όποια συσκευή θέλεις με την κονσόλα, δεν θα χρειάζεται να το ξανακάνεις. Μερικές προτάσεις:

  • Αφήνεις επάνω στο router συνδεδεμένα μόνο την κονσόλα και το smartphone
  • Παίζεις με τα ασύρματα δίκτυα (βγάζεις κωδικούς, αλλάζεις μπάντες κλπ) και με τα κανάλια των ασύρματων μέσα από το interface του router
  • Βάζεις το κινητό σε airplane mode και ανοίγεις μόνο το wifi
  • Δοκιμάζεις να κάνεις το τεστ με άλλο κινητό.
  • Κάνεις δοκιμές και με 4G
  • Συνδέεις το κινητό στο router με ethernet και ανταπτοράκι

Δυστυχώς δεν υπάρχει μαγική λύση εδώ, θα πρέπει να ταλαιπωρηθείς λίγο αναγκαστικά. Εγώ τελικά κατάφερα να το κάνω bypass χρησιμοποιώντας το κινητό της γυναίκας μου και με 4G.

Καλή τύχη.

Αφού βρήκα κάποια βιντεακια στο yt και ψιλό έφτιαξα το nat type συνδέθηκα. Βέβαια μάλλον υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με το κινητό μου γιατί δεν παίζουν κάποια κουμπιά ασύρματα. Με ένα παλιότερο κινητό που έχω και με της γυναίκας μου έπαιξε μια χαρά. Ευχαριστώ για τις υποδείξεις. 

Τώρα είμαι σε αυτή τη φάση :

Screenshot_20211110-153701_Xbox.jpg

1 ώρα πριν, UncleKim είπε

Και εγώ θα ήθελα να τα παραγγείλω, και εγώ δεν ξέρω Γαλλικά.

Δεν μου κρατάει translated την σελίδα μόλις κάνω login για να συνεχίσω.

Να το πάω με μαντεψιά, και ότι έρθει ? 😄

Μην το γελάς καθόλου. Έτσι το έκανα χθες από το γαλλικό αμαζον με ένα ποντίκι που είχε βάλει σε προσφορά. 

Αφού πατούσα κουμπιά από μνήμης και τελείωσε η διαδικασία ήρθε mail επιβεβαίωσης. Οπότε μάλλον όλα καλά πήγαν. 😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Αφού βρήκα κάποια βιντεακια στο yt και ψιλό έφτιαξα το nat type συνδέθηκα. Βέβαια μάλλον υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με το κινητό μου γιατί δεν παίζουν κάποια κουμπιά ασύρματα. Με ένα παλιότερο κινητό που έχω και με της γυναίκας μου έπαιξε μια χαρά. Ευχαριστώ για τις υποδείξεις. 

Τώρα είμαι σε αυτή τη φάση :

Screenshot_20211110-153701_Xbox.jpg

Μην το γελάς καθόλου. Έτσι το έκανα χθες από το γαλλικό αμαζον με ένα ποντίκι που είχε βάλει σε προσφορά. 

Αφού πατούσα κουμπιά από μνήμης και τελείωσε η διαδικασία ήρθε mail επιβεβαίωσης. Οπότε μάλλον όλα καλά πήγαν. 😂😂😂😂

Λογικα άμα ανοίξεις upnp μέσα από ρουτερ θα έχεις Nat type open. Αν πάλι δεν έχεις βάλε σταθερή ip στο Xbox μέσα από router και άνοιξε για την συγκεκριμένη ip το dmz. Αλλιώς άνοιξε χειροκίνητα τα ports που  προτείνει η Microsoft. Αν πάντως γενικά δεν έχεις προβλημα σε online κτλ μια χαρά είναι και το moderate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Λογικα άμα ανοίξεις upnp μέσα από ρουτερ θα έχεις Nat type open. Αν πάλι δεν έχεις βάλε σταθερή ip στο Xbox μέσα από router και άνοιξε για την συγκεκριμένη ip το dmz. Αλλιώς άνοιξε χειροκίνητα τα ports που  προτείνει η Microsoft. Αν πάντως γενικά δεν έχεις προβλημα σε online κτλ μια χαρά είναι και το moderate

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοια πράγματα. Ακόμα και αυτά που έκανα σήμερα μου πήρε σχεδόν 1 ώρα. Όπως είναι modarate μπαίνω με κινητό να παίξω ασύρματα. Το κακό είναι ότι με το δικό μου κινητό ενώ μπαίνω δε δουλεύουν τα περισσότερα κουμπιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοια πράγματα. Ακόμα και αυτά που έκανα σήμερα μου πήρε σχεδόν 1 ώρα. Όπως είναι modarate μπαίνω με κινητό να παίξω ασύρματα. Το κακό είναι ότι με το δικό μου κινητό ενώ μπαίνω δε δουλεύουν τα περισσότερα κουμπιά. 

Εχεις κλειστο το control toυ χβοχ?εγω που το ειχα δοκιμασει αν το ειχα ανοιχτο το κοντρολ του χβοχ σε καποια παιχνιδια μου εκανε προβληματα,πχ να παταει pause μονο του κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες Help θα τρελαθώ!

Πριν δύο μέρες αποσύνδεσα το καλώδιο hdmi από το xbox και το σύνδεσα στο pc monitor (για πιο competitive gaming). Το έχω ξανακάνει αρκετές φορές, απλά αυτήν την φορά το καλώδιο το άφησα συνδεδεμένο στο monitor για 4-5 μέρες (δεν ξέρω αν έχει σημασία απλά το αναφέρω).

Σήμερα που μου ζήτησε η κόρη μου να της βάλω ταινία, πήγα να συνδέσω πάλι το hdmi στην tv και δεν δίνει σήμα με την καμία!

Έχω κάνει ότι μπορούσα και ότι βρήκα στο internet:

- τσέκαρα αν λειτουργεί η συγκεκριμένη θύρα hdmi (λειτουργεί),

- το σύνδεσα σε άλλη θύρα hdmi

- τσέκαρα αν λειτουργεί το καλώδιο hdmi

- έκανα hard reset στο xbox

- έκανα μέχρι και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στην tv

- μπορεί να ξεχνάω και τπτ ακόμη.

Το xbox αρνείται πεισματικά να δώσει σήμα στην tv. Στο monitor δίνει κανονικά :(

Όποια βοήθεια-ιδέα καλοδεχούμενη.... (η γκρίνια που ακούω είναι ανυπέρβλητη :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δοκίμασε αυτό για να γίνει reset στην ανάλυση

  • If there's a disc in the console, eject it.
  • On the console, press and hold the Xbox button for 10 seconds to turn off the console.
  • Press and hold the Xbox button and the Eject button until you hear a beep to turn on the console. You’ll hear one beep right away and a second beep 10 seconds later. The power light will flash on before the second beep. Don’t let go until you hear the second beep or see the console start up in low resolution mode (the Xbox startup screen will appear slightly pixelated).
Λογικά θα φτιάξει. Αν δν φτιάξει βάλτο πάλι στο μόνιτορ και τικαρε όλα τα hz για την οθόνη στις ρυθμίσεις του xbox
Επεξ/σία από aekoupoli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα πριν και δεν έδωσε σήμα στην tv. Το σύνδεσα στο Monitor και είχε κάνει reset στην ανάλυση....

Θα δοκιμάσω να πειράξω τις ρυθμίσεις του xbox από το monitor μπας και γίνει τπτ...

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nevermore είπε

Το δοκίμασα πριν και δεν έδωσε σήμα στην tv. Το σύνδεσα στο Monitor και είχε κάνει reset στην ανάλυση....

Θα δοκιμάσω να πειράξω τις ρυθμίσεις του xbox από το monitor μπας και γίνει τπτ...

Ευχαριστώ!

Στις ρυθμίσεις τηλεορασης για δες ρυθμίσεις hdmi και ενεργοποιήσε uhd color κτλ για την συγκεκριμένη θυρα. Δεν ξέρω και πια τβ εχεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Στις ρυθμίσεις τηλεορασης για δες ρυθμίσεις hdmi και ενεργοποιήσε uhd color κτλ για την συγκεκριμένη θυρα. Δεν ξέρω και πια τβ εχεις

Μία παλιά Panasonic Plasma (TX-P42UT30E)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aekoupoli είπε

Εχεις κλειστο το control toυ χβοχ?εγω που το ειχα δοκιμασει αν το ειχα ανοιχτο το κοντρολ του χβοχ σε καποια παιχνιδια μου εκανε προβληματα,πχ να παταει pause μονο του κτλ

Έκανα πολλές δοκιμές είναι η αλήθεια. Σε ολα τα σενάρια το κινητό μου δεν έπαιζε. Το είχε ξανά κάνει κάποια στιγμή παλιότερα αλλά έστρωσε. Έχω ένα controller της razer που κουμπώνει στο κινητό και παίζεις. Είτε συνεδεα αυτό με το κινητό μου είτε το controller του xbox το ίδιο είναι το αποτέλεσμα. Με τα άλλα 2 κινητά που δοκίμασα σε όλα τα σενάρια έπαιζαν μια χαρά. 

Γιαυτό είπα και πριν πως κάποια ασυμβατότητα ή κάποια ρύθμιση που δεν μπορώ να σκεφτώ φταίει και ενώ έχω εικόνα από κινητό δε δουλεύουν όλα τα κουμπιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...