Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, qwertyuiop2 είπε

Εντάξει, το κατάφερα με άλλο browser. Οπότε εμμένει η απορία: Μπορώ να δηλώσω το χωριό μου ως τόπο διαμονής;

Δεν μπορείς να δηλώσεις το χωριό σου σαν τόπο μόνιμης διαμονής (ελπίζω να θυμάμαι σωστά) . Από κάπου γίνεται διασταύρωση οτι δεν μένεις εκεί (και πάλι δεν το λέω με βεβαιότητα.) θα το ρωτήσω και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Παντού βασιλεύει το μέσον, και στις μοριοδοτησεις, κάνουν αίτηση γνωστοί και τους βάζουν παραπάνω μόρια για να φαίνεται και καλά ότι όλα έγιναν νομοτυπα. 

Λες μέγιστες ανοησίες χώρου χωρίς να έχεις ιδέα μόνο για να πεις κάτι αρνητικό ( με το συμπαθειο). Είναι με μόρια  όπως πάρα πολλά χρόνια ισχύει στο δήμοσιο από το 1995. Το παραμύθι του μέσου στο διορισμό με κάποια σύμβαση η μόνιμος πρέπει επιτέλους να σταματήσει . ΑΣΕΠ λέγεται. Δεν έχει πολλές αιτήσεις τη στιγμή που γίνεται και δεν βλέπω να το καλύπτουν. Είχα δουλέψει σαν φοιτητής πριν από  πολλά χρόνια κ ήταν ενδιαφέρουσα εμπειρία ( χωρίς να ξέρω κάνεναν). Αν κάποιος είναι άνεργος πτυχιούχος είναι κάποια συμπαθητικά χρήματα ( όχι αρκετά) αλλά δεν έχει ωράριο. Και οι απογραφεις για 150 € για μια μέρα δουλειά (εξαντλητική όμως) είναι πολύ καλά. Εκεί θα χρειαστούν αρκετούς υπερδεκαπλασιους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

760177830_.png.a5c700d2e5f63add37f81012e908a4a6.png

 

Γι' αυτό δεν έχετε πολλές αιτήσεις, επειδή θα πρέπει να γίνει μέσα στο καλοκαίρι η απογραφή κτιρίων που είναι περίοδος διακοπών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ακούγεται αν και έχω πολλές επιφυλάξεις για το αν θα ανοίγουν οι κάτοικοι για να γίνει η απογραφή, ειδικά τώρα με covid. Σε περίπτωση που ο τομεάρχης δεν καταφέρει να ολοκληρώσει την προβλεπόμενη απογραφή λόγω απροθυμίας κατοίκων να συμμετέχουν, τι προβλέπεται για την αμοιβή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι, ισως να μη καταλαβαζ καλα. Ο ηδη εργαζομενος και μαλιστα στο δημοσιο, εχει περισσοτερα μορια απο τον ανεργο ? Ειδα σωστα ?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panoc είπε

Να ρωτησω κατι, ισως να μη καταλαβαζ καλα. Ο ηδη εργαζομενος και μαλιστα στο δημοσιο, εχει περισσοτερα μορια απο τον ανεργο ? Ειδα σωστα ?

Τα δικά μας παιδιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, infini είπε

Καλό ακούγεται αν και έχω πολλές επιφυλάξεις για το αν θα ανοίγουν οι κάτοικοι για να γίνει η απογραφή, ειδικά τώρα με covid. Σε περίπτωση που ο τομεάρχης δεν καταφέρει να ολοκληρώσει την προβλεπόμενη απογραφή λόγω απροθυμίας κατοίκων να συμμετέχουν, τι προβλέπεται για την αμοιβή;

Δεν προβλέπεται αμοιβή χωρίς την ολοκλήρωση της εργασίας λόγω απροθυμίας συμμετοχής των κατοίκων.

13 λεπτά πριν, panoc είπε

Να ρωτησω κατι, ισως να μη καταλαβαζ καλα. Ο ηδη εργαζομενος και μαλιστα στο δημοσιο, εχει περισσοτερα μορια απο τον ανεργο ? Ειδα σωστα ?

Σωστά είδες ... δεν γνωρίζω για ποιο λόγο πρέπει να έχει περισσότερα μόρια ο Δ/Υ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Σωστά είδες ... δεν γνωρίζω για ποιο λόγο πρέπει να έχει περισσότερα μόρια ο Δ/Υ

Ντροπη και αισχος τοτε. Απλα ντροπή και αισχος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Δεν προβλέπεται αμοιβή χωρίς την ολοκλήρωση της εργασίας λόγω απροθυμίας συμμετοχής των κατοίκων.

Σωστά είδες ... δεν γνωρίζω για ποιο λόγο πρέπει να έχει περισσότερα μόρια ο Δ/Υ

Που σημαίνει οτι αν π.χ. μου ανατεθούν 100 κτίρια για απογραφή και μου ανοίξουν στα 50, θα πληρωθώ το μισό ποσό από αυτό που αναλογεί, ή καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, infini είπε

Που σημαίνει οτι αν π.χ. μου ανατεθούν 100 κτίρια για απογραφή και μου ανοίξουν στα 50, θα πληρωθώ το μισό ποσό από αυτό που αναλογεί, ή καθόλου;

Δεν γίνεται να παραδώσεις την μισή εργασία. Στα κτήρια πρέπει να ολοκληρωθεί η απογραφή. Καταλαβαίνω οτι είναι υπαρκτό το πρόβλημα που αναφέρεις όμως οι οδηγίες λένε οτι πληρωμή με μισή εργασία ή μέρος αυτής γίνεται μόνο αν αντιμετωπίσει πρόβλημα υγείας ο τομεάρχης.

Καταλαβαίνεις οτι αν υπήρχε διαφορετική οδηγία (δηλαδή πληρωμής μέρους της εργασίας της απογραφής) τότε η Απογραφή κτηρίων θα ήταν καταδικασμένη σε αποτυχία από την αρχή.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το 2001 που είχα συμμετάσχει ως απογραφέας, αν θυμάμαι καλά μας είχαν πει ότι έχουμε δικαίωμα να καλέσουμε αστυνομία αν αρνηθεί κάποιος να απογραφεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Πάντως το 2001 που είχα συμμετάσχει ως απογραφέας, αν θυμάμαι καλά μας είχαν πει ότι έχουμε δικαίωμα να καλέσουμε αστυνομία αν αρνηθεί κάποιος να απογραφεί...

Στην Απογραφή Πληθυσμού αυτό ισχύει. Στην Απογραφή κτηρίων δεν έχω τέτοια ενημέρωση ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...