Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα; επειδή θεωρητικά η διαδικασία θα έπρεπε να είχε ξεκινήσει εδώ και 3 εβδομάδες θα είναι μειωμένος ο χρόνος για την καταγραφή των κτιρίων ή θα δοθεί παράταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 22/07/2021 at 10:06, grpvap said:

πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα; επειδή θεωρητικά η διαδικασία θα έπρεπε να είχε ξεκινήσει εδώ και 3 εβδομάδες θα είναι μειωμένος ο χρόνος για την καταγραφή των κτιρίων ή θα δοθεί παράταση;

Βγήκαν τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω την ομάδα. Είναι το μόνο μέρος που βρήκα συζήτηση επι του θέματος. Λοιπόν, ελαβα σήμερα ενα mail όπου με καλούν να απαντήσω σε 48 ωρες αν δεχομαι να πάω... Εχω φυσικά πολλούς προβληματισμούς. Καταρχάς δεν με πειράζει το πόρτα πόρτα σχεδόν καθόλου, μιας και θα είμαι επαρχία, είμαι αισιόδοξη γι' αυτό! Επειδή όμως έχω σχετικό φόρτο και απο άλλες υποχρεώσεις, υπολόγισα οτι αν βγάζω 20 κτίρια τη μερα, θα μου παρει ενα μηνα.

Είναι αποδεκτό αυτό; εννοώ μπορεί κανείς να έχει το δικό του ρυθμό στην απογραφή; Επίσης, η παντελής ελλειψη γνωσεων μηχανικου/ αρχιτεκτονα θα δυσκολέψει πολύ; Είναι όντως 320/ μήνα ; Και τελικά με κάλεσαν τέτοια ημερομηνία επειδή παραιτήθηκαν/ αρνήθηκαν οι προηγούμενοι; Τόσο χάλια είναι;;;;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά επειδή το κίνητρο είναι καθαρα χρηματικό κι επειδη υπάρχουν κι άλλα, θέλω μια δευτερη γνώμη

Ευχαριστώ

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, protea είπε

Καλησπερίζω την ομάδα. Είναι το μόνο μέρος που βρήκα συζήτηση επι του θέματος. Λοιπόν, ελαβα σήμερα ενα mail όπου με καλούν να απαντήσω σε 48 ωρες αν δεχομαι να πάω... Εχω φυσικά πολλούς προβληματισμούς. Καταρχάς δεν με πειράζει το πόρτα πόρτα σχεδόν καθόλου, μιας και θα είμαι επαρχία, είμαι αισιόδοξη γι' αυτό! Επειδή όμως έχω σχετικό φόρτο και απο άλλες υποχρεώσεις, υπολόγισα οτι αν βγάζω 20 κτίρια τη μερα, θα μου παρει ενα μηνα.

Είναι αποδεκτό αυτό; εννοώ μπορεί κανείς να έχει το δικό του ρυθμό στην απογραφή; Επίσης, η παντελής ελλειψη γνωσεων μηχανικου/ αρχιτεκτονα θα δυσκολέψει πολύ; Είναι όντως 320/ μήνα ; Και τελικά με κάλεσαν τέτοια ημερομηνία επειδή παραιτήθηκαν/ αρνήθηκαν οι προηγούμενοι; Τόσο χάλια είναι;;;;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά επειδή το κίνητρο είναι καθαρα χρηματικό κι επειδη υπάρχουν κι άλλα, θέλω μια δευτερη γνώμη

Ευχαριστώ

1600€ μικτα δηλαδη 1200 καθαρα (εκτος αν εχεις πανω απο 9Κ εισοδημα, χανεις λιγα ακομα).

Όσο πιο αραιοκατοικημένα και λιγότερα διαμερίσματα στο καθε κτήριο , τοσο πιο πολυς κόπος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
@velissarios1
Ερώτηση σε όποιον ξέρει:
Πρέπει η απογραφή κτιρίων να γίνει μέσα στον Αύγουστο; Δεν μπορεί ας πούμε ένας τομεάρχης να την κάνει σε μεταγενέστερο χρόνο;
Επίσης θα μας δοθούν κάποιες οδηγίες για την απογραφή κτιρίων;
 
Ακόμα μετά την απογραφή κτιρίων θα πρέπει να πάλι τον Οκτώβρη να εποπτεύσουμε τους απογραφείς ή θα υπάρξει δουλειά και τον Σεπτέμβριο;

Τέλος μπορούμε να φέρουμε άτομα εκπρόθεσμα που δεν ήξεραν για τη δήλωση;
 
Επεξ/σία από Psz_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psz_13 είπε
Ερώτηση σε όποιον ξέρει:
Πρέπει η απογραφή κτιρίων να γίνει μέσα στον Αύγουστο; Δεν μπορεί ας πούμε ένας τομεάρχης να την κάνει σε μεταγενέστερο χρόνο;
Επίσης θα μας δοθούν κάποιες οδηγίες για την απογραφή κτιρίων;
 
Ακόμα μετά την απογραφή κτιρίων θα πρέπει να πάλι τον Οκτώβρη να εποπτεύσουμε τους απογραφείς ή θα υπάρξει δουλειά και τον Σεπτέμβριο;

Τέλος μπορούμε να φέρουμε άτομα εκπρόθεσμα που δεν ήξεραν για τη δήλωση;
 

Κι εγώ θέλω να ρωτήσω για τη σύζυγο μου γιατί τις επόμενες δύο εβδομάδες θα λείπουμε από την Αττική για διακοπές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Proodevtikos είπε

Κι εγώ θέλω να ρωτήσω για τη σύζυγο μου γιατί τις επόμενες δύο εβδομάδες θα λείπουμε από την Αττική για διακοπές.

Αυτό. Πολλοί θα λείπουν. Ειναι τοσο έξυπνοι που δεν εχουν δώσει καν ενα χρονοδιάγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει, τις πληροφορίες για την απογραφή ενός κτιρίου μπορεί να στις δώσει ένα άτομο; Ή θα πρέπει να μιλήσεις με όλους όσους κατοικούν στο κτίριο; Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει; 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TheConstant είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει, τις πληροφορίες για την απογραφή ενός κτιρίου μπορεί να στις δώσει ένα άτομο; Ή θα πρέπει να μιλήσεις με όλους όσους κατοικούν στο κτίριο; Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει; 😊

Μπορεί και ένα άτομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ηρθε και εμενα μηνυμα και αποδεχτηκα, ειχα συμμετασχει και παλια σε απογραφη ,τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα, το αντιθετο θα ελεγα... βεβαια για πληρωμες τωρα δεν ξερω τι παιζει, και η θεση ειναι "τομεαρχης" οποτε δεν ξερω ποια η διαφορα με τον απλο απογραφεα.... 

εστειλα email στον υπευθυνο μου και βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, antbyron είπε

Βγήκαν τα αποτελέσματα.

 

3 ώρες πριν, Proodevtikos είπε

Δεν μου ανοίγει

Καλησπέρα σε όλους. Στον παρακάτω σύνδεσμο τα αποτελέσματα και οι πίνακες κατάταξης.

 

https://www.statistics.gr/el/2021-census-pop-hous-enum

2 ώρες πριν, Psz_13 είπε
@velissarios1
Ερώτηση σε όποιον ξέρει:
Πρέπει η απογραφή κτιρίων να γίνει μέσα στον Αύγουστο; Δεν μπορεί ας πούμε ένας τομεάρχης να την κάνει σε μεταγενέστερο χρόνο;
Επίσης θα μας δοθούν κάποιες οδηγίες για την απογραφή κτιρίων;
 
Ακόμα μετά την απογραφή κτιρίων θα πρέπει να πάλι τον Οκτώβρη να εποπτεύσουμε τους απογραφείς ή θα υπάρξει δουλειά και τον Σεπτέμβριο;

Τέλος μπορούμε να φέρουμε άτομα εκπρόθεσμα που δεν ήξεραν για τη δήλωση;
 

Προς το παρόν δεν υπάρχει χρονοδιάγραμμα έναρξης λήξης εργασιών απογραφής κτιρίων.  Off the record μάλλον μέχρι τις 15 Σεπτεμβρίου θα πρέπει να έχει τελειώσει η απογραφή κτιρίων.

Τον Οκτώβρη θα εποπτεύσουν οι Τομεάρχες τους απογραφείς.  Νωρίτερα δεν θα κάνουν τίποτα.

Εκπρόθεσμα δεν γίνεται να εισαχθούν άτομα παρά μόνο σε περιοχές που δεν έχουν κλείσει τις ανάγκες τους για τομεάρχες. Θα ενημερώσω μόλις έχω ενημέρωση

2 ώρες πριν, Proodevtikos είπε

Κι εγώ θέλω να ρωτήσω για τη σύζυγο μου γιατί τις επόμενες δύο εβδομάδες θα λείπουμε από την Αττική για διακοπές.

Λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα αλλά θα πρέπει να γίνει συνεννόηση με τον αντίστοιχο υπεύθυνο. Νομίζω οτι θα υπάρχει ανοχή

1 ώρα πριν, TheConstant είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει, τις πληροφορίες για την απογραφή ενός κτιρίου μπορεί να στις δώσει ένα άτομο; Ή θα πρέπει να μιλήσεις με όλους όσους κατοικούν στο κτίριο; Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει; 😊

Η ερώτηση που χρήζει απάντησης (από τις 14 του δελτίου) από άτομο εντός κτιρίου είναι η εξής:

Πότε κατασκευάστηκε το κτίριο; Λογικά κάποιος εντός κτιρίου θα ξέρει να σου απαντήσει.

3 ώρες πριν, protea είπε

Επειδή όμως έχω σχετικό φόρτο και απο άλλες υποχρεώσεις, υπολόγισα οτι αν βγάζω 20 κτίρια τη μερα, θα μου παρει ενα μηνα.

Είναι αποδεκτό αυτό; εννοώ μπορεί κανείς να έχει το δικό του ρυθμό στην απογραφή; Επίσης, η παντελής ελλειψη γνωσεων μηχανικου/ αρχιτεκτονα θα δυσκολέψει πολύ; Είναι όντως 320/ μήνα ; Και τελικά με κάλεσαν τέτοια ημερομηνία επειδή παραιτήθηκαν/ αρνήθηκαν οι προηγούμενοι; Τόσο χάλια είναι;;;;

Για 20 κτίρια την ημέρα θα χρειαστεί να ξοδέψεις γύρω στα 40-60 λεπτά από τον χρόνο σου και το λέω πλούσια πλούσια. Δεν είναι προς συμφέρον σου να καθυστερήσεις τόσο πολύ επειδή δεν υπάρχει τόσος χρόνος και ελέγχεσαι μέσω Online εφαρμογής.

Δεν χρειάζονται γνώσεις μηχανικού...απλώς να γράφεις αυτά που βλέπεις.

Δεν έχει προλάβει να παραιτηθεί ακόμα ΚΑΝΕΝΑΣ σε βεβαιώνω.

Κάποιος έγραψε για το λάθος χρόνο (μέσα Αυγούστου) έχει δίκιο.

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία...

Στη σελίδα 4 αναφέρει ότι θα χορηγηθεί tablet.

image.png.392e20104d08d5320afba8557aec641a.png

Αλλά η υπεύθυνη δήλωση ζητάει να επιβεβαιώσω ότι έχω συσκευή που θα διαθέσω για την απογραφή...

 

 

image.png.a80eeab1df6e4cb886fb98193435c564.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, elio_1 είπε

Μια απορία...

Στη σελίδα 4 αναφέρει ότι θα χορηγηθεί tablet.

image.png.392e20104d08d5320afba8557aec641a.png

Αλλά η υπεύθυνη δήλωση ζητάει να επιβεβαιώσω ότι έχω συσκευή που θα διαθέσω για την απογραφή...

 

 

image.png.a80eeab1df6e4cb886fb98193435c564.png

Είναι bug της εφαρμογής...έχουν ενημερωθεί οι υπεύθυνοι για να γίνει διόρθωση του παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...