Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Ο υπάλληλος σίγουρα θα πρέπει να φοράει μάσκα. Αν αυτό δεν ισχύει θα πρέπει να φοράτε εσείς.

Αυτό με τους απατεώνες και τους κλέφτες που υποδύονται συνεργεία, ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ κτλ, θα συμβεί σίγουρα είναι αναπόφευκτο.

Και τα τροχαία γίνονται, αλλά προσέχουμε , δεν λέμε οδηγώ όπως να 'ναι αφού είναι αναπόφευκτα.

Δεν καταλαβαίνω την λογική σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, grpvap είπε

  Πάντως δεν έχω καταλάβει απο που προκύπτει το ποσό των 1200 Ε ? εγώ έψαχνα πληροφορίες για την αμοιβή και δεν βρήκα τίποτα. Επίσης εμεις που έχουμε ήδη εισόδημα σίγουρα τα χρήματα θα είναι πολύ λιγότερα διοτι θα ανέβουμε κλιμάκιο φόρου. Τα χρήματα πάντως εμένα μου φαίνονται λίγα.

Δεν όλη η Ελλάδα πολυκατοικίες αν αναλάβεις κάποια χωριά θα χρειαστεί να διανύσεις αρκετά χιλιόμετρα για να φτάσεις τις 600κατοικίες

 . Και το 150 για τους απογραφείς που λέτε δεν μου ακούγετε σωστό. Σαν απογραφέας θυμάμαι είχα βγάλει γυρω στα 450Ε. Παρακολουθώντας την κουβέντα βλέπω οτι  σας αγχώνει πιο πολύ  η  απογραφή των κτηρίων ενω κατα την γνώμη μου το πιο ζόρικό κομμάτι είναι η επιτήρηση των απογραφέων καθώς εσυ μπορεί να έχεις τρέξει να έχεις καταγράψει τα κτίρια να τα έχεις κάνει όλα σωστά και να βρεθεί ένας μη συνεργάσιμος απογραφές να τα καταστρέψει όλα. 

Υ.Γ. Ο κύριος που λέει οτι χρειάζεται μέσο για να σε πάρουν είναι τουλάχιστον άσχετος για να μην πω κάτι χειρότερο.

https://www.statistics.gr/documents/20181/17279235/ΦΕΚ_2356_Β_ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ-ΤΟΜΕΑΡΧΩΝ.pdf/6569abd5-20b2-e1ff-dfa2-b7ec5166362b

Στο ΦΕΚ περιγράφεται η αμοιβή που ανέφερα. Συμφωνώ με το περπάτημα.

Τα 150 € για τον απογραφέα αναφέρθηκαν σαν ένα σχετικό ποσό καθώς 450 € θεωρώ πως είναι πάνω από τον μέσο όρο αμοιβών απογραφέα. Δυστυχώς δεν έχουν κλείσει ακόμα οι θέσεις των Τομεαρχών και ανεβάζουν το άγχος μας όπως καταλαβαίνεις.

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

https://www.statistics.gr/documents/20181/17279235/ΦΕΚ_2356_Β_ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ-ΤΟΜΕΑΡΧΩΝ.pdf/6569abd5-20b2-e1ff-dfa2-b7ec5166362b

Στο ΦΕΚ περιγράφεται η αμοιβή που ανέφερα. Συμφωνώ με το περπάτημα.

Τα 150 € για τον απογραφέα αναφέρθηκαν σαν ένα σχετικό ποσό καθώς 450 € θεωρώ πως είναι πάνω από τον μέσο όρο αμοιβών απογραφέα. Δυστυχώς δεν έχουν κλείσει ακόμα οι θέσεις των Τομεαρχών και ανεβάζουν το άγχος μας όπως καταλαβαίνεις.

Σαν τι εχεις αγχος...? Δεν εχω καταλαβει...Φσικα και δεν προκειται να βρεις 12000 κοροιδα για να τρεχουν μεσα στο καλοκαιρι εν μεσω πανδημιας για απογραφη για να παρουν 1200 ευρω οποτε της καπνισει της ΕΛΣΤΑΤ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Δυστυχώς δεν έχουν κλείσει ακόμα οι θέσεις των Τομεαρχών και ανεβάζουν το άγχος μας όπως καταλαβαίνεις.

Όταν δε βρίσκεις κάποιον να σου κάνει τη δουλειά, προσφέρεις περισσότερα :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Όταν δε βρίσκεις κάποιον να σου κάνει τη δουλειά, προσφέρεις περισσότερα :P 

Τι να σου προσφερουν...? Κοροιδα ψαχνουν ...250 ευρωτο μηνα και αυτα μετα τους 6 μηνες και οταν εχουν γινει ολα τελεια...Ζησε Μαη να φας τριφύλλι...

Επεξ/σία από ppaio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ppaio είπε

Σαν τι εχεις αγχος...? Δεν εχω καταλαβει...Φσικα και δεν προκειται να βρεις 12000 κοροιδα για να τρεχουν μεσα στο καλοκαιρι εν μεσω πανδημιας για απογραφη για να παρουν 1200 ευρω οποτε της καπνισει της ΕΛΣΤΑΤ...

 

Επειδή συμμετέχω σαν υπεύθυνος σε ένα τμήμα της Χώρας λογικά έχω το άγχος. Όσον αφορά στους Τομεάρχες θα αναφέρω απλώς οτι για 10 μέρες δουλειά (10 απογεύματα δηλαδή) και μετά τοποθέτηση-παρακολούθηση των απογραφέων τους θα λάβουν περίπου 1200 καθαρά. Πολλά ή λίγα εξαρτάται από τις ανάγκες του καθενός.

Να τονίσω οτι κάποιος μισθωτός στον ιδιωτικό τομέα με βασικό μισθό θα πρέπει να δουλέψει δύο μήνες (44 οχτάωρα ή 52 αν δουλεύει και Σάββατα) για να πάρει αυτά τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, velissarios1 είπε

 

Να σου κανω καποιες ερωτησεις μιας και βλεπω οτι ξερεις.

1) στην προκηρυξη αναφερει μονο τομεαρχες,αλλα στις λεπτομερειες αναφερει και καποιους ως ''απογραφεις'', τι ακριβως σημαινει αυτο? Πως θα ξερω αν κανω αιτηση αν θα με παρουν για τομεαρχη η απογραφεα?

2) λιτα και ξεκαθαρα, η εργασια ειναι 10 μερες τον αυγουστο οπου θα κανεις απογραφη των κτηριων στην περιοχη που  εχεις οριστει,και μετα τον οκτωβρη αλλες χ μερες(ποσες?) οπου θα κανεις απογραφη του πληθυσμου αυτη τη φορα. ειναι σωστο αυτο που γραφω ? αλλιως διορθωσε με

3) διαβασα στη προκυρηξη οτι Η αποζημίωση των Τομεαρχών πραγματοποιείται μετά την ολοκλήρωση της εργασίας τους στον Τομέα που έχουν αναλάβει και τον έλεγχο ορθότητας και πληρότητας των ερωτηματολογίων που έχουν συμπληρωθεί, την παρακολούθηση καλής εκτέλεσης του έργου των Απογραφέων ευθύνης τους, τον έλεγχο ορθότητας και ποιότητας των ερωτηματολογίων τους, την παράδοση όλου του συμπληρωμένου και ασυμπλήρωτου υλικού της Απογραφής Πληθυσμού-Κατοικιών, τη βεβαίωση καλής εκτέλεσης του έργου (ποιοτικά και ποσοτικά) από τους αρμόδιους Επόπτες και την έκδοση του σχετικού χρηματικού εντάλματος πληρωμής σύμφωνα με το νόμο.

αυτος ο ''ελεγχος΄΄ μπορει να παρει μηνες,και εφοσον ηδη το προγραμμα θα ειναι 5 μηνων μπορει η  πληρωμη να φτασει να γινει ισως και του χρονου το καλοκαιρι σωστα?

4)το σεμιναριο που αναφερουν θα γινει ηλεκτρονικα η δια ζωσης?και ποσο θα διαρκεσει?

 

 

Πραγματικα προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου να κανει αιτηση(θεωρητικα αιτηση=σε παιρνουν με τοσο μικρη συμμετοχη) μιας κ ειναι και αυτο ενα  εισοδημα αλλα μου φαινεται πολυ περιπλοκο κ μεγαλη ταλαιπωρια για τα λεφτα που δινουν..

 

Επεξ/σία από miucce
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα κάποιος θέλει να ζητήσει δήμο με εξοχικά κυρίως, δεν θα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα στην ολοκλήρωση; Ακόμα και τον Αύγουστο σίγουρα θα υπάρχουν σπίτια που θα είναι κλειστά, δηλαδή δεν έχουν τα έχουν ανοίξει από το 2019.
Επίσης βλέπω ότι ζητάει και συμπλήρωση ονομασίας οδών, έλα που αρκετές είναι ιδιωτικές ή ανώνυμες.
Μου φαίνεται μπορεί να είναι απίστευτη η ταλαιπωρία σε τέτοιο μέρος.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tompgr είπε

Και τα τροχαία γίνονται, αλλά προσέχουμε , δεν λέμε οδηγώ όπως να 'ναι αφού είναι αναπόφευκτα.

Δεν καταλαβαίνω την λογική σου.

 

Δεν κατάλαβες τι έγραψα. Περιπτώσεις απατεώνων που θα εκμεταλλευτουν την απογραφή και θα υποδυονται δήθεν τους απογραφείς ενώ θα είναι άτομα που μπήκαν για να κλέψουν και να κάνουν διαρρήξεις, θα υπάρξουν σίγουρα, όπως γίνεται με δήθεν από ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΟΤΕ κλτ. 

Προφανώς και θα πρέπει να είναι όλοι προσεκτικοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, miucce είπε

Να σου κανω καποιες ερωτησεις μιας και βλεπω οτι ξερεις.

1) στην προκηρυξη αναφερει μονο τομεαρχες,αλλα στις λεπτομερειες αναφερει και καποιους ως ''απογραφεις'', τι ακριβως σημαινει αυτο? Πως θα ξερω αν κανω αιτηση αν θα με παρουν για τομεαρχη η απογραφεα?

2) λιτα και ξεκαθαρα, η εργασια ειναι 10 μερες τον αυγουστο οπου θα κανεις απογραφη των κτηριων στην περιοχη που  εχεις οριστει,και μετα τον οκτωβρη αλλες χ μερες(ποσες?) οπου θα κανεις απογραφη του πληθυσμου αυτη τη φορα. ειναι σωστο αυτο που γραφω ? αλλιως διορθωσε με

3) διαβασα στη προκυρηξη οτι Η αποζημίωση των Τομεαρχών πραγματοποιείται μετά την ολοκλήρωση της εργασίας τους στον Τομέα που έχουν αναλάβει και τον έλεγχο ορθότητας και πληρότητας των ερωτηματολογίων που έχουν συμπληρωθεί, την παρακολούθηση καλής εκτέλεσης του έργου των Απογραφέων ευθύνης τους, τον έλεγχο ορθότητας και ποιότητας των ερωτηματολογίων τους, την παράδοση όλου του συμπληρωμένου και ασυμπλήρωτου υλικού της Απογραφής Πληθυσμού-Κατοικιών, τη βεβαίωση καλής εκτέλεσης του έργου (ποιοτικά και ποσοτικά) από τους αρμόδιους Επόπτες και την έκδοση του σχετικού χρηματικού εντάλματος πληρωμής σύμφωνα με το νόμο.

αυτος ο ''ελεγχος΄΄ μπορει να παρει μηνες,και εφοσον ηδη το προγραμμα θα ειναι 5 μηνων μπορει η  πληρωμη να φτασει να γινει ισως και του χρονου το καλοκαιρι σωστα?

4)το σεμιναριο που αναφερουν θα γινει ηλεκτρονικα η δια ζωσης?και ποσο θα διαρκεσει?

 

1. Η προκήρυξη αναφέρεται ρητά στους Τομεάρχες και μόνο. Η αίτηση που θα κάνεις είναι για Τομεάρχης

2. Κάποιος θια τελειώσει στις 10 μέρες κάποιος στις 5 κάποιος στις 8 μέρες κλπ. Είναι έργο όχι ωράριο. Όσο πιο γρήγορα το τελειώσεις δηλαδή τόσο καλύτερα. Όσον αφορα΄στην απογραφή παρέχεις βοήθεια - υποστήριξη στους απογραφείς σου αν και όταν σου ζητηθεί.

3. Δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά σ αυτο. Δυστυχώς το Δημόσιο δεν φημίζεται για την ταχύτητα των πληρωμών του.

4. Το σεμινάριο των Τομεαρχών μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά αλλά και δια ζώσης. Δεν έχει διευκρινιστεί αν θα ακολουθηθεί ο ένας ο άλλος ή και οι δύο τρόποι. Μπορεί να εξαρτηθεί και από την Εποπτεία που θα έχεις ορισθεί. Θα έχει μικρή διάρκεια καθώς πρέπει να αναλυθεί ένα ερωτηματολόγιο 14 ερωτήσεων.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, miucce είπε

Να σου κανω καποιες ερωτησεις μιας και βλεπω οτι ξερεις.

1) στην προκηρυξη αναφερει μονο τομεαρχες,αλλα στις λεπτομερειες αναφερει και καποιους ως ''απογραφεις'', τι ακριβως σημαινει αυτο? Πως θα ξερω αν κανω αιτηση αν θα με παρουν για τομεαρχη η απογραφεα?

2) λιτα και ξεκαθαρα, η εργασια ειναι 10 μερες τον αυγουστο οπου θα κανεις απογραφη των κτηριων στην περιοχη που  εχεις οριστει,και μετα τον οκτωβρη αλλες χ μερες(ποσες?) οπου θα κανεις απογραφη του πληθυσμου αυτη τη φορα. ειναι σωστο αυτο που γραφω ? αλλιως διορθωσε με

3) διαβασα στη προκυρηξη οτι Η αποζημίωση των Τομεαρχών πραγματοποιείται μετά την ολοκλήρωση της εργασίας τους στον Τομέα που έχουν αναλάβει και τον έλεγχο ορθότητας και πληρότητας των ερωτηματολογίων που έχουν συμπληρωθεί, την παρακολούθηση καλής εκτέλεσης του έργου των Απογραφέων ευθύνης τους, τον έλεγχο ορθότητας και ποιότητας των ερωτηματολογίων τους, την παράδοση όλου του συμπληρωμένου και ασυμπλήρωτου υλικού της Απογραφής Πληθυσμού-Κατοικιών, τη βεβαίωση καλής εκτέλεσης του έργου (ποιοτικά και ποσοτικά) από τους αρμόδιους Επόπτες και την έκδοση του σχετικού χρηματικού εντάλματος πληρωμής σύμφωνα με το νόμο.

αυτος ο ''ελεγχος΄΄ μπορει να παρει μηνες,και εφοσον ηδη το προγραμμα θα ειναι 5 μηνων μπορει η  πληρωμη να φτασει να γινει ισως και του χρονου το καλοκαιρι σωστα?

4)το σεμιναριο που αναφερουν θα γινει ηλεκτρονικα η δια ζωσης?και ποσο θα διαρκεσει?

 

 

Πραγματικα προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου να κανει αιτηση(θεωρητικα αιτηση=σε παιρνουν με τοσο μικρη συμμετοχη) μιας κ ειναι και αυτο ενα  εισοδημα αλλα μου φαινεται πολυ περιπλοκο κ μεγαλη ταλαιπωρια για τα λεφτα που δινουν..

 

Οχι δεν ειναι 10 ημερες  ειναι μεχρι να γινει η απογραφη και αυτο σημαινει οτι μπορει να παρει και μηνες αφου λογω καλοκαιριου η αλλων λογων πολλοι θα απουσιαζουν...

Η αμοιβη δινεται αρκετους μηνες ισως και ενα χρονο μετα την ληξη του προγραμματος...

Το να τρεχεις εν μεσω πανδημιας βαζει εσενα και τους απογραφομενους σε κινδυνο...

Για αυτο θα ελεγα να το αποφυγετε δεν αξιζει καθολου τον κοπο...

Επεξ/σία από ppaio
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν εγώ το '10. Τα λεφτά είναι καλά για το χρόνο απασχόλησης. Η δουλειά στην ουσία είναι η απογραφή κτηρίων στην αρχή, δε θυμάμαι πόσες μέρες και ελάχιστα μετά ο συντονισμός των απογραφέων. Στο μεσοδιάστημα δεν ασχολείσαι καθόλου.

Για τη φάση της απογραφής νοικοκυριών, είχα 3 απογραφείς. Οι δύο σαίνια, ένας συμμαθητής μου που τα έκανε όλα μόνος του και μία νεαρή κοπέλα που είχε θέμα με 2-3 κατοικίες, όπου πήγα μόνος μου, αλλά ούτε εγώ έβγαλα άκρη. Η τρίτη είχε σοβαρά θέμα, την τελευταία μέρα(νομίζω ήταν 3 μέρες τότε) πήγαμε μαζί σε καμιά 30αριά κατοικίες*. Και μετά είχαμε 2ωρη-3ωρη συνάντηση με τον καθένα για να συμπληρώσουμε τα δελτία, δε θυμάμαι ακριβώς τι κάναμε. Ήταν έντυπα τότε.

Για την απογραφή κτηρίων, που στην ουσία είναι το 90% της δουλειάς, δε θα πω και τα καλύτερα. Ήμουν σε μια τεράστια περιοχή με μεζονέτες και χαμόσπιτα και είχα αναλάβει αφού αποχώρησε η προηγούμενη απογραφέας, αφού είχαν παρέλθει τα 2/3 της προθεσμίας, χωρίς να μου δώσουν τίποτα από προηγούμενη δουλειά. Η ενημέρωση από το κράτος κυριολεκτικά ανύπαρκτη, ζήτημα 1-2 στους 100 να είχαν ενημέρωση για το τι έκανα και κανένα επίσημα διακριτικό. Ξυπόλητος στα αγγάθια, πολύ "ξύλο" μεταφορικά και είχα και περίπτωση παρ' ολγίγον κυριολεκτικού, αλλά σε άλλη φάση αργότερα. 

Για τη συλλογή στοιχείων, το καλό είναι ότι μπορείς να γράψεις ότι θες. Εγώ να πω την αλήθεια, μετά από τρεις μέρες πήγα να παραιτηθώ, αλλά μέσες άκρες μου πανε κάνε ότι μπορείς, όπως μπορείς. Θυμάμαι το δυσκολότερο ήταν η παλαιότητα και τα τετραγωνικά(νομίζω ήθελε επιφάνεια κτηρίου), αλλά το σημαντικότερο και κυριότερο είναι καταγράψεις κάθε κτήριο και πόσες κατοικίες έχει, γιατί εκεί βασίζεται η απογραφή των νοικοκυριών, βλέπε * πιο πάνω. Ομολογώ ότι πραγματική "συνέντευξη" πήρα από 1 στα 5 κτήρια και πλήρες στοιχεία έδωσαν 1 στους 10, not my proudest job. Τετραγωνικά και παλαιότητα τα υπολόγιζα με το ματι ή βάσει όσων παραπλήσιων είχα πάρει. Τουλάχιστον στα κτήρια και στα νοικοκυριά έκανα σχετικά καλή δουλειά. Tip: Σε πολυκατοικία μπορείς να δεις τα κουδούνια ή να μπεις και να μετρήσεις πόρτες. Το κανονικό είναι να πάρεις "συνέντευξη" από το διαχειριστή.

Αυτά μέσες άκρες. Τα λεφτά είναι πολύ καλά σε σχέση με το χρόνο απασχόλησης και δε θέλει προϋπηρεσίες κλπ. Εμένα έτσι με πήρανε, έστω και αναπληρωματικό. Αν είσαι σε καμιά επαρχία ή κάνα χωριό ίσως είναι καλή φασή. Ειδάλλως η δουλειά είναι σκατά και θα είναι ακόμα χειρότερα τώρα. Αν έχεις τα guts να πηγαίνεις πόρτα πόρτα δεν είναι κακό. Δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα, αλλά κάπου είδα για ένσημα. Όχι, σε εμάς δεν είχε ένσημα ούτε πήρα κάποιο χαρτί ώστε να το επιδεικνύω για προϋπηρεσία τουλάχιστον. Όπως τα voucher, όπως ειπώθηκε. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Δυστυχώς δεν έχουν κλείσει ακόμα οι θέσεις των Τομεαρχών και ανεβάζουν το άγχος μας όπως καταλαβαίνεις.

Καλύτερα αντί να ανεβάζουν το άγχος σας να ανέβαζαν την αποζημίωση.

Για να λέμε την αλήθεια δε φαίνεται για ΠΟΛΥ δουλειά, αλλά για ΣΚΑΤΟδουλειά. Μάλλον χειρότερο.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, velissarios1 είπε

https://www.statistics.gr/documents/20181/17279235/ΦΕΚ_2356_Β_ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ-ΤΟΜΕΑΡΧΩΝ.pdf/6569abd5-20b2-e1ff-dfa2-b7ec5166362b

Στο ΦΕΚ περιγράφεται η αμοιβή που ανέφερα. Συμφωνώ με το περπάτημα.

Τα 150 € για τον απογραφέα αναφέρθηκαν σαν ένα σχετικό ποσό καθώς 450 € θεωρώ πως είναι πάνω από τον μέσο όρο αμοιβών απογραφέα. Δυστυχώς δεν έχουν κλείσει ακόμα οι θέσεις των Τομεαρχών και ανεβάζουν το άγχος μας όπως καταλαβαίνεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση το είδα κι εγώ στα συνημμένα της προκήρυξης. Επειδή είστε μέσα στα πράγματα Θέλω να μου απαντήσετε σε κάποια ερωτήματα αν είναι εύκολο διότι προσπαθώ να πείσω τόσο εμένα όσο κάποια συγγενικά πρόσωπα να συμμετάσχουν αλλά έχω βασικές απορίες.

 1. τι γίνεται στην περίπτωση (χτύπα ξύλο) που ο τομεάρχης νοσήσει με covid  χρειαστεί καραντίνα και δεν προλάβει να ολοκληρώσει την εργασία καταγραφής των οικιών εντός του χρονοδιαγράμματος.

2,  δεν έχετε αναφερθεί καθόλου στο κομμάτι της επιτήρησης.  Τί γίνεται αν κάποιος απογραφέας δεν κάνει καλά την δουλειά του  ή τα παρατήσει στο τέλος και παραδώσει ασυμπλήρωτα δελτία; Είναι υποχρεωμένος π.χ. ο τομεάρχης να αναλάβει την υποχρέωση συμπλήρωσης των ερωτηματολογίων του απογραφέα;  

3, τι θα γίνει στην περίπτωση που δεν συμπληρωθεί ο απαιτούμενος αριθμός τομεαρχών ; θα κληθεί να αναλάβει μεγαλύτερη περιοχή ο τομεάρχης; 

4, Καταλάβα οτι τα απογραφέντα κτίρια θα ανεβαίνουν online απο το tablet και για αυτό χρειάζeται ο τομεάρχης να αγοράσει κάρτα sim. Και ερωτώ ποιος θα πληρώνει τα δεδομένα 4G του tablet?

Και μια ακόμη ερώτηση για όσους είμαστε εργαζόμενοι και όχι άνεργοι (αν το  γνωρίζετε) 

5. Λέτε πιο πάνω ότι η αμοιβή είναι 1131ευρώ καθαρά + 123ευρω επιστροφή φόρου αν έχεις εισόδημα εως 9000 ευρώ .  Αν περνάς για λίγο τις 9000 χιλιάδες σίγουρα δεν παίρνεις την επιστροφή μήπως όμως φορολογείτε επιπλέον με βάση τα κλιμάκια του φόρου εισοδήματών πχ. κάποιος που έχει εισόδημα 10000 +1131= 11131 άρα 1131*0,22= 230ευρω κρατήσεις επιπλέον ,δηλαδή πληρωτέο 882,18 ευρώ 

 

ευχαριστώ

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, grpvap είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση το είδα κι εγώ στα συνημμένα της προκήρυξης. Επειδή είστε μέσα στα πράγματα Θέλω να μου απαντήσετε σε κάποια ερωτήματα αν είναι εύκολο διότι προσπαθώ να πείσω τόσο εμένα όσο κάποια συγγενικά πρόσωπα να συμμετάσχουν αλλά έχω βασικές απορίες.

 1. τι γίνεται στην περίπτωση (χτύπα ξύλο) που ο τομεάρχης νοσήσει με covid  χρειαστεί καραντίνα και δεν προλάβει να ολοκληρώσει την εργασία καταγραφής των οικιών εντός του χρονοδιαγράμματος.

2,  δεν έχετε αναφερθεί καθόλου στο κομμάτι της επιτήρησης.  Τί γίνεται αν κάποιος απογραφέας δεν κάνει καλά την δουλειά του  ή τα παρατήσει στο τέλος και παραδώσει ασυμπλήρωτα δελτία; Είναι υποχρεωμένος π.χ. ο τομεάρχης να αναλάβει την υποχρέωση συμπλήρωσης των ερωτηματολογίων του απογραφέα;  

3, τι θα γίνει στην περίπτωση που δεν συμπληρωθεί ο απαιτούμενος αριθμός τομεαρχών ; θα κληθεί να αναλάβει μεγαλύτερη περιοχή ο τομεάρχης; 

4, Καταλάβα οτι τα απογραφέντα κτίρια θα ανεβαίνουν online απο το tablet και για αυτό χρειάζeται ο τομεάρχης να αγοράσει κάρτα sim. Και ερωτώ ποιος θα πληρώνει τα δεδομένα 4G του tablet?

Και μια ακόμη ερώτηση για όσους είμαστε εργαζόμενοι και όχι άνεργοι (αν το  γνωρίζετε) 

5. Λέτε πιο πάνω ότι η αμοιβή είναι 1131ευρώ καθαρά + 123ευρω επιστροφή φόρου αν έχεις εισόδημα εως 9000 ευρώ .  Αν περνάς για λίγο τις 9000 χιλιάδες σίγουρα δεν παίρνεις την επιστροφή μήπως όμως φορολογείτε επιπλέον με βάση τα κλιμάκια του φόρου εισοδήματών πχ. κάποιος που έχει εισόδημα 10000 +1131= 11131 άρα 1131*0,22= 230ευρω κρατήσεις επιπλέον ,δηλαδή πληρωτέο 882,18 ευρώ 

 

ευχαριστώ

 

 

1. Δεν το γνωρίζω, δεν έχουμε ενημέρωση για τέτοια περίπτωση προς το παρόν. Πολλά θα εξαρτηθούν από το χρονοδιάγραμμα ολοκλήρωσης της Απογραφής κτιρίων.

2. Η επιτήρηση  των Απογραφέων (και γενικά οι Απογραφικές εργασίες των Απογραφέων) είναι η επόμενη φάση και δεν μπορώ να αναφερθώ σε αυτήν καθώς ακόμα δεν έχει ξεκινήσει η Απογραφή κτιρίων. Πιστεύω όμως οτι θα υπάρχουν όπως και στην προηγούμενη 10ετία αναπληρωματικοί απογραφείς.

3. Όχι δεν θα αναλάβει μεγαλύτερη περιοχή.

4. Το tablet αποθηκεύει τα δεδομένα στην μνήμη του. Το βράδυ σπίτι σας με  wifi θα ανεβάζετε τα δεδομένα σας στην κεντρική βάση.Η κάρτα sim χρειάζεται για να γίνει ενίσχυση του gps του  tablet και να καταγράψει καλύτερα την τοποθεσία του κτιρίου (συντεταγμένες). Το κόστος της καρτας σύμφωνα με την ΕΛΣΤΑΤ συμπεριλαμβάνεται στην αμοιβή του τομεάρχη.

5. Δεν γνωρίζω να σας απαντήσω καθώς μπαίνουμε σε οικονομικές λεπτομέρειες που δεν θα ρισκάρω να απαντήσω (επειδή δεν τις γνωρίζω) για αποφυγή λανθασμένων συμπερασμάτων.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...