Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Δε σε υποχρεωνει κανενας να το κανεις αυτο,οποτε χαλαρωσε.
Σιγα μη σε αφησω να μπεις σπιτι μου.Ποιος εισαι εσυ δλδ;

Λογικο ειναι να φοβαται ο κοσμος.

μα οταν ερχομαι για την απογραφη εχω ταυτοτητα και την πιστοποιηση οτι διεξαγω την απογραφη, το κρατος κανει την απογραφη, και με ορισε το κρατος ως απογραφεα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, crsweber είπε

μα οταν ερχομαι για την απογραφη εχω ταυτοτητα και την πιστοποιηση οτι διεξαγω την απογραφη, το κρατος κανει την απογραφη, και με ορισε το κρατος ως απογραφεα

Και το FBI να σε ορισε,δε θα σε αφησω να μπεις στο σπιτι μου.

Εισαι αγνωστος,ξενος.Δε θελω να δεις αν εχω μια ή τρεις τηλεορασεις,ή οτι αλλο μπορει να εχω στο σπιτι,σε συνδιασμο με το οτι ξερεις ποσοι και ποιοι μενουν στο σπιτι.

Εσυ οχι,αλλα καποιοι θα πανε να τα πουνε σε καποια καλοπαιδα φιλου τους,και μαντεψε τι θα γινει μετα.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Και το FBI να σε ορισε,δε θα σε αφησω να μπεις στο σπιτι μου.

Εισαι αγνωστος,ξενος.Δε θελω να δεις αν εχω μια ή τρεις τηλεορασεις,ή οτι αλλο μπορει να εχω στο σπιτι,σε συνδιασμο με το οτι ξερεις ποσοι και ποιοι μενουν στο σπιτι.

Εσυ οχι,αλλα καποιοι θα πανε να τα πουνε σε καποια καλοπαιδα φιλου τους,και μαντεψε τι θα γινει μετα.

τα καταλαβαινω αυτα που γραφετε, οτι καποιοι φοβουνται να βαλουνε ξενους στο σπιτι τους, αλλα πως θα γινει η απογραφη ομως , θα γραψουμε το ερωτηματολογιο απο το μπαλκονι μεσα στο κρυο? γιατι σιγουρα τον δεκεμβριο θα εχει κρυο εξω, να πεις οτι ητανε σεπτεμβριος δεν θα με πειραζε να τα συμπληρωνα ολα εξω στην εξωπορτα της πολυκατοικιας

το συμπερασμα παντως βγαινει οτι θα ειναι μεγαλη πανωλεθρια η απογραφη και με κοβω για παραιτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι, μια γρήγορη ερώτηση,  τον κωδικό απογραφέα μου που μπορώ να τον βρω, το καρτελάκι δεν ήταν συμπληρωμένο. Εινσι μήπως ο γνωστός 7ψηφιος αριθμός που παραμένει σταθερος στην Ο3;

Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

26 λεπτά πριν, crsweber είπε

με ορισε το κρατος ως απογραφεα

 

9 λεπτά πριν, crsweber είπε

θα γραψουμε το ερωτηματολογιο απο το μπαλκονι μεσα στο κρυο?

Μιας και σε όρισε το κράτος ως απογραφέα, κάνετε Rapid test για να μπαίνετε στα σπίτια του κόσμου;

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, crsweber είπε

το συμπερασμα παντως βγαινει οτι θα ειναι μεγαλη πανωλεθρια η απογραφη και με κοβω για παραιτηση

Το μονο σιγουρο.Το θεμα ειναι ποσο πολυ θα ταλαιπωρηθειτε για να παρετε τα λεφτα σας μετα,και κατα ποσο θα αξιζει τον κοπο η φασαρια.

  

28 λεπτά πριν, crsweber είπε

θα γραψουμε το ερωτηματολογιο απο το μπαλκονι μεσα στο κρυο?

Μαλλον αυτο θα γινεται.

 

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, thant said:

 

 

Μιας και σε όρισε το κράτος ως απογραφέα, κάνετε Rapid test για να μπαίνετε στα σπίτια του κόσμου;

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως περιορισμός στους απογραφείς.

Μόνο μάσκα και άγιος ο Θεός.

Θα απογραφουν τους παππούδες και μετά θα τους "ξεαπογραφουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω το θέμα περιστασιακά και θέλω να πω σε κάποιους λόγω εμπειρίας

Η ρ ε μ ή σ τ ε

Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται απογραφή, κάθε 10 χρόνια γίνεται το ίδιο με πάνω κάτω την ίδια μεθοδολογία και σχετική προχειρότητα. Φέτος υπάρχει η πρόσθετη δυσκολία λόγω Covid αλλά και η πρόσθετη ευκολία της ηλεκτρονικής απογραφής.

Μεγάλη υπόθεση. Όσοι μπορούν θα προτιμήσουν να την κάνουν ηλεκτρονικά. Απλά επειδή η νοοτροπία είναι τέτοια, οι περισσότεροι θα την κάνουν τελευταία στιγμή. Όσοι δεν, να έχετε τη μασκούλα σας και το αντισηπτικό σας και να κρατάτε τις αποστάσεις. Προσωπικά θα "απαιτούσα" να έχει κάνει εμβόλιο, ή test και ο απογραφέας και ο απογραφόμενος. Απογραφή από την εξώπορτα.., μια χαρά, ακόμα καλύτερα και για τους δυο.

Να είστε σοβαροί και να φέρεστε επαγγελματικά. Θα δείτε κάθε καρυδιάς καρύδι, από τον μετανάστη που θα φοβάται να ανοίξει, τον συνωμοσιολόγο, τον θέλω εξηγήσεις, τον δεν με νοιάζει, τον μένω σε σπίτι που δεν δηλώνω, τον θέλω να απογραφώ στο χωριό  κτλ κτλ. Σε κάποιους που δεν βρίσκετε, θα ξαναπάτε και ξανά και ξανά. Με κάποιους θα μαλλιάσει η γλώσσα σας να δεχθούν να απαντήσουν σε κάποιες ερωτήσεις. Για το 95% έχει τον τρόπο του. Ένα 5% θα είναι πάντα αρνητικό. Οκ, "να κι αν απογραφείς, να και αν όχι". Εσείς να είστε πάντα ευγενικοί. Όμως σε κάθε οικοδομή, γειτονιά, όροφο θα πετύχετε και ανθρώπους να ξέρουν και να θέλουν να βοηθήσουν με κάποια πληροφορία που δεν βρίσκετε.

Για τους παππούδες γιαγιάδες -βασικά ο λόγος που μπήκα στη διαδικασία να απαντήσω- γενικά παίζει να είναι οι πιο πρόθυμοι, τυπικοί, εύκολοι και ευχάριστοι για απογραφή που θα συναντήσετε. Θα το δείτε όταν θα έχετε τελειώσει.

Καλή απογραφή

 

Επεξ/σία από iml
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, crsweber είπε

και πως θα απογραψω καποιον με το ζορι, εμενα μια γιαγια μολις με ειδε εξω να βαραω το κουδουνι, βγηκε και ειπε ειμαι μονη μου δεν ειναι αλλος κανενας, δεν ξερω τιποτα απο απογραφες. αυτα τα ατομα πως θα τα πεισεις ειδικα με τον κορονοιο να μπεις μεσα στο σπιτι να σου απαντησουν ερωτησεις, γιατι δεν γινεται απο το πεζοδρομιο να ρωτας 10 λεπτα

Πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό. Μια χαρά μπορέι να γίνει κι από το μπαλκόνι ή κι από το θυροτηλέφωνο. Υπάρχουν και καλύτεροι τρόποι όμως. Είτε να βρεις το διαχειριστή ή κάποιον άλλο ένοικο που τη γνωρίζει και να πάτε μαζί στο σπίτι της, να της εξηγήσει ποιος είσιαι και τι χρειάζεται να κάνει και να την καθησυχάσει, να της ζητήσεις να κλείσετε τηλεφωνικό ραντεβού, αν έχει παιδιά ή εγγόνια να της ζητήσεις να τους ρωτήσει για την απογραφή ή ακόμα καλύτερα αν μπορεί κάποιο εξ αυτών να είναι μαζί της όταν ξαναπεράσεις, κοκ...

Ο φόβος δεν είναι άρνηση, αυτόν χρειάζεται με όμορφο τρόπο και ευγένεια να προσπεράσετε.

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μακρινό 2001 που είχα συμμετάσχει ως απογραφέας, τα πράγματα ήταν πολύ απλά 

Σε περίπτωση άρνησης ενημερώναμε τον τομεάρχη.

Εάν δεν έβγαζε και αυτός άκρη, μετά πήγαινε στην αστυνομία 

Η απογραφή είναι υποχρεωτική, δεν είναι προαιρετική

Εάν θέλετε να κάνετε μαγκιές, μπορείτε να ζητήσετε rapid test ή πιστοποιητικό από τον αστυνομικό που θα έρθει

Και αν το παίξετε και εκεί μαγκιά, έχει και εισαγγελέα μετά, εκεί να σας δω...

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, iml said:

Απλά επειδή η νοοτροπία είναι τέτοια, οι περισσότεροι θα την κάνουν τελευταία στιγμή.

Ειδικά αν έρθει τελευταία στιγμή το πακέτο/γράμμα. 10 μέρες έμειναν, τίποτα ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, crsweber είπε

μα οταν ερχομαι για την απογραφη εχω ταυτοτητα και την πιστοποιηση οτι διεξαγω την απογραφη, το κρατος κανει την απογραφη, και με ορισε το κρατος ως απογραφεα

Το κρατος σε ορισε απογραφεα , δεν σου εδωσε το δικαιωμα να μπεις στο σπιτι του αλλου με το ετσι θελω. Ειναι διαφορετικά πραγματα. 

Προσωπικα οποιος ερθει κατω στην εισοδο στο πλατυσκαλο εντος της πολυκατοικιας με την καρεκλιτσα που θα του εχω και καφεδακι αν γουσταρει αλλα μεχρι εκει. μεσα δεν μπαινει που να ειναι και ο θεος.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Στο μακρινό 2001 που είχα συμμετάσχει ως απογραφέας, τα πράγματα ήταν πολύ απλά 

Σε περίπτωση άρνησης ενημερώναμε τον τομεάρχη.

Εάν δεν έβγαζε και αυτός άκρη, μετά πήγαινε στην αστυνομία 

Η απογραφή είναι υποχρεωτική, δεν είναι προαιρετική

Εάν θέλετε να κάνετε μαγκιές, μπορείτε να ζητήσετε rapid test ή πιστοποιητικό από τον αστυνομικό που θα έρθει

Και αν το παίξετε και εκεί μαγκιά, έχει και εισαγγελέα μετά, εκεί να σας δω...

Ποιος σου ειπε οτι ο αστυνομικος μπορει να μπει στο σπιτι επειδη "ετσι γουσταρει" ?

,Επειδη καποιος καραγκιοζης ειπε καποτε οτι οι ταρατσα ειναι "δημοσιος χωρος"?

Η μηπως νομιζεις οτι ετσι οπως ειναι τα πραγματα και εισαγγελεας να ερθει εαν δεν εχει rapid η εχει κανει εμβολιο καποιος γαματος δικηγορος δεν θα του τη μπουμπουνισει την καταγγελια ?

Δεν γινεται να υποχρεωνεις εμενα σε τετοια μετρα για να παω στη δουλεια μου αλλα αυτος που με υποχρεωνει να μην τα τηρει ο ιδιος. και ειδικα στο σπιτι μου. Στο σπιτι μου κουμαντο κανω εγω.

 

 

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...