Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, NTC Labs είπε

Ποιος σου ειπε οτι ο αστυνομικος μπορει να μπει στο σπιτι επειδη "ετσι γουσταρει" ?

 

 

Δε διάβασες προσεκτικά τι έγραψα 

Είσαι ελεύθερος να κανεις ότι θέλεις, αλλά θα υποστείς και τις ανάλογες συνέπειες 

Εαν δε θες να συνεργαστείς ούτε μετά από παρότρυνση της αστυνομίας, υπάρχει πάντα ο εισαγγελέας υπηρεσίας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Δε διάβασες προσεκτικά τι έγραψα 

Είσαι ελεύθερος να κανεις ότι θέλεις, αλλά θα υποστείς και τις ανάλογες συνέπειες 

Εαν δε θες να συνεργαστείς ούτε μετά από παρότρυνση της αστυνομίας, υπάρχει πάντα ο εισαγγελέας υπηρεσίας

 

Το ΦΕΚ που οριζεται η αρνηση απογραφης τουλαχιστον ως πταισμα το εχουμε η μιλαμε στον αερα?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως ταλαιπωρούμαστε οι απογραφείς, επειδή ο σύγχρονος Έλληνας θέλει να ανήκει σε ένα σύγχρονο κράτος μόνο για τα δικαιώματα που απολαμβάνει χωρίς καμία αίσθηση υποχρέωσης όμως προς αυτό το κράτος και την κοινωνία που ζει. Για αυτόν τον λόγο χωρίς ύπαρξη κάποιας ποινής ο Έλληνας απλά δεν συνεργάζεται. Κάποτε όμως δεν ήταν έτσι, η πλειοψηφία των Ελλήνων συμμορφωνόταν σε ό,τι θεωρούσε υποχρέωσή του. Το γιατί έχουμε γίνει έτσι ως λαός, δλδ αρνητές των πάντων και επαναστάτες της φακής, πρέπει μάλλον να το αναζητήσουμε σε διάφορους παράγοντες των τελευταίων ετών, που είναι κοινωνιολογικής φύσης μάλλον.

  • Like 21
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Το ΦΕΚ που οριζεται η αρνηση απογραφης τουλαχιστον ως πταισμα το εχουμε η μιλαμε στον αερα?

Δηλαδή αν κάτι διά νόμου είναι υποχρεωτικό, πρέπει να υπάρχει και το ανάλογο ΦΕΚ που να ορίζει πως τιμωρείται η μη συμμόρφωση στο νόμο ; 

Τι να σου πω, δικηγόρος δεν είμαι, ας μας πει κάνας νομικός τι ισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ptsk είπε

'H απογραφη ειναι υποχρεωτικη αλλα δεν υπαρχει καμια συνεπεια για οποιον αρνηθει'

Απαντηση εποπτη σε τομεαρχη... σε εμενα δηλαδη....

Είναι σαν τη συμμετοχή στις εκλογές.

5 λεπτά πριν, seafront είπε

Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως ταλαιπωρούμαστε οι απογραφείς, επειδή ο σύγχρονος Έλληνας θέλει να ανήκει σε ένα σύγχρονο κράτος μόνο για τα δικαιώματα που απολαμβάνει χωρίς καμία αίσθηση υποχρέωσης όμως προς αυτό το κράτος και την κοινωνία που ζει. Για αυτόν τον λόγο χωρίς ύπαρξη κάποιας ποινής ο Έλληνας απλά δεν συνεργάζεται. Κάποτε όμως δεν ήταν έτσι, η πλειοψηφία των Ελλήνων συμμορφωνόταν σε ό,τι θεωρούσε υποχρέωσή του. Το γιατί έχουμε γίνει έτσι ως λαός, δλδ αρνητές των πάντων και επαναστάτες της φακής, πρέπει μάλλον να το αναζητήσουμε σε διάφορους παράγοντες των τελευταίων ετών, που είναι κοινωνιολογικής φύσης μάλλον.

Βασικά είμαστε αρνητές σε αστεία πράγματα, από τα οποία δεν εισπράτουμε και κάποιο όφελος. Για τα σημαντικά, δεν αντιδράμε καθόλου, με αποτέλεσμα να έχουμε τους μισθούς που έχουμε, τα ενοίκια να έχουν φτάσει στο Θεό και να συνεχίζουν να ανεβαίνουν, κοκ.
Τα ακούμε από το αφεντικό χωρίς να βγάλουμε άχνα και μετά τα χώνουμε στη γυναίκα και τα παιδιά μας, γιατί θεωρούμε ότι εκεί μας παίρνει, αυτή τη νοοτροπία έχουμε δυστυχώς ακόμα...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, seafront είπε

Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως ταλαιπωρούμαστε οι απογραφείς, επειδή ο σύγχρονος Έλληνας θέλει να ανήκει σε ένα σύγχρονο κράτος μόνο για τα δικαιώματα που απολαμβάνει χωρίς καμία αίσθηση υποχρέωσης όμως προς αυτό το κράτος και την κοινωνία που ζει. Για αυτόν τον λόγο χωρίς ύπαρξη κάποιας ποινής ο Έλληνας απλά δεν συνεργάζεται. Κάποτε όμως δεν ήταν έτσι, η πλειοψηφία των Ελλήνων συμμορφωνόταν σε ό,τι θεωρούσε υποχρέωσή του. Το γιατί έχουμε γίνει έτσι ως λαός, δλδ αρνητές των πάντων και επαναστάτες της φακής, πρέπει μάλλον να το αναζητήσουμε σε διάφορους παράγοντες των τελευταίων ετών, που είναι κοινωνιολογικής φύσης μάλλον.

Γι' αυτό σε έβαλε το κράτος να ταλαιπωρηθείς και να πληρωθείς. Γιατί άμα γινόταν όλα αυτόματα τότε δεν θα σε επέλεγαν.

Τώρα, μίλα για σύγχρονο κράτος, δικαιώματα που απολαμβάνει και υποχρεώσεις σε κανέναν άνεργο και μετά μιλάμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα το χαρτί στο γραμματοκιβώτιο, μπήκα online συμπλήρωσα τα πάντα σε 5? 10? λεπτά το πολύ.

Έδωσα και οδηγίες στους δικούς μου ανθρώπους μεγάλης ηλικίας να πάρουν το χαρτάκι και θα κάνω τη διαδικασία εγώ ηλεκτρονικά.

50 σελίδες για κάτι που η το κράτος όρισε ως υποχρεωτικό....Too much fuzz about nothing.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαινοντας να κανω αυτοαπογραφη βλεπω οτι αναγραφει λαθος νουμερο διεθυνσης. 12 αντι 14  Τα νουμερα  ποιος τα περναει στο συστημα, ο απογραφεας ή τα παιρνει ετοιμα απο καπου? Αν εχει γινει λαθος πως το διορθωνω? Εχει σημασια ή να μην ασχοληθω? Στο τηλ που παιρνω στον απογραφεα συνεχεια μη διαθεσιμο μου τον βγαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκληρωσα την απογραφη ταχιστα οταν διαπιστωσα οτι τα ψεκια εγιναν και αρνητες απογραφης, ανακλαστικα σκεφτηκα οτι σιγουρα θα ειναι κατι καλο για την χωρα μας και τους πολιτες αφου οσοι εχουν τηγανισμενο εγκεφαλο την αρνουνται

Στην παλαιοτερη απογραφη αλλοι εξυπνοι απογραφονταν στο χωριο αντι πχ για το Παγκρατι οπου εμεναν,ωστε το κρατος να κανει υποδομες (λεμε τωρα) στο χωριο που ΔΕΝ μενουν και στο Παγκρατι να μεινουν με το σχολειο του 1960. 

Η φορμα δεν ειναι καθολου ευχρηστη (για γερους ειναι λιγο mission impossible) και στον αριθμο δωματιων εχει ενα ιδιομορφο ορισμο αλλα οκ.

 

 

  • Like 11
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, chill είπε

Βρήκα το χαρτί στο γραμματοκιβώτιο, μπήκα online συμπλήρωσα τα πάντα σε 5? 10? λεπτά το πολύ.

Έδωσα και οδηγίες στους δικούς μου ανθρώπους μεγάλης ηλικίας να πάρουν το χαρτάκι και θα κάνω τη διαδικασία εγώ ηλεκτρονικά.

50 σελίδες για κάτι που η το κράτος όρισε ως υποχρεωτικό....Too much fuzz about nothing.

 

Κακώς άφησε ο απογραφέας το χαρτί σε γραμματοκιβώτιο, είναι προσωπικό δεδομένο και οφείλει είτε να το παραδώσει στα χέρια κάποιου ενοίκου ή να το πετάξει κάτω από την πόρτα, ώστε να μην υπάρξει ο κίνδυνος να χαθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, LongSinceDark είπε

Μπαινοντας να κανω αυτοαπογραφη βλεπω οτι αναγραφει λαθος νουμερο διεθυνσης. 12 αντι 14  Τα νουμερα  ποιος τα περναει στο συστημα, ο απογραφεας ή τα παιρνει ετοιμα απο καπου? Αν εχει γινει λαθος πως το διορθωνω? Εχει σημασια ή να μην ασχοληθω? Στο τηλ που παιρνω στον απογραφεα συνεχεια μη διαθεσιμο μου τον βγαζει

Λάθος του τομεάρχη που κατέγραψε αρχικά τα κτήρια/κατοικίες πριν 1-2 μήνες.

Ο απογραφέας ακολουθεί τις καταγραφές του τομεάρχη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, seafront είπε

Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως ταλαιπωρούμαστε οι απογραφείς, επειδή ο σύγχρονος Έλληνας θέλει να ανήκει σε ένα σύγχρονο κράτος μόνο για τα δικαιώματα που απολαμβάνει χωρίς καμία αίσθηση υποχρέωσης όμως προς αυτό το κράτος και την κοινωνία που ζει. Για αυτόν τον λόγο χωρίς ύπαρξη κάποιας ποινής ο Έλληνας απλά δεν συνεργάζεται. Κάποτε όμως δεν ήταν έτσι, η πλειοψηφία των Ελλήνων συμμορφωνόταν σε ό,τι θεωρούσε υποχρέωσή του. Το γιατί έχουμε γίνει έτσι ως λαός, δλδ αρνητές των πάντων και επαναστάτες της φακής, πρέπει μάλλον να το αναζητήσουμε σε διάφορους παράγοντες των τελευταίων ετών, που είναι κοινωνιολογικής φύσης μάλλον.

Ταλαιπωρεισαι επειδη ο αλλος δεν θελει να βαλει ξενο στο σπιτι του ( προσοχη δεν αναφερομαι στη περιπτωση που δεν θελει να απογραφει) ? Τι λες βρε παιδι μου να δας στρωσουμε και κανα κρεβατι να ξαπλωσετε? Πρωινο το πρωι που θα ξυπνησετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NTC Labs είπε

Ταλαιπωρεισαι επειδη ο αλλος δεν θελει να βαλει ξενο στο σπιτι του ( προσοχη δεν αναφερομαι στη περιπτωση που δεν θελει να απογραφει) ? Τι λες βρε παιδι μου να δας στρωσουμε και κανα κρεβατι να ξαπλωσετε? Πρωινο το πρωι που θα ξυπνησετε?

έχεις κολλήσει με το σπίτι σου 

δε νομίζω ότι θα έχει θέμα ο οποιοσδήποτε απογραφέας αν του πεις όμορφα κι ωραία "λόγω της κατάστασης παρακαλώ να σταθούμε 2 μέτρα μακρυά, στο πλατύσκαλο"

ίσα ίσα που λογικά και ο ίδιος καλύτερα θα νιώσει κατά πάσα πιθανότητα

το θέμα είναι ότι φαίνεται ότι έχει δημιουργηθεί κίνημα άρνησης απογραφής, όχι "άρνησης εισόδου απογραφέα στο σαλόνι σου"

όπως πάει το πράμα, πάω στοίχημα ότι οσονούπω θα δεις και το ΦΕΚ που θα έχει ωραιότατες κυρώσεις για τους αρνητές (και δε το λέω προσωπικά για εσένα, ξαναλέω μιλάω για αυτούς που δεν θα συνεργάζονται καθόλου)

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Ταλαιπωρεισαι επειδη ο αλλος δεν θελει να βαλει ξενο στο σπιτι του ( προσοχη δεν αναφερομαι στη περιπτωση που δεν θελει να απογραφει) ? Τι λες βρε παιδι μου να δας στρωσουμε και κανα κρεβατι να ξαπλωσετε? Πρωινο το πρωι που θα ξυπνησετε?

Νομιζεις πως θέλει κανένας να μπει σε σπίτι άλλου? Καταρχάς μακάρι να γίνει 100% αυτοαπογραφη, αλλιώς καλύτερα στα όρθια στην είσοδο. Βασικά σαν απογραφεας πιο άβολα θα νιώσω αν μου πουν περνα μεσα και θα προτείνω να μην μπω, απλά υπάρχει το θέμα πως υποτίθεται δεν πρέπει να γίνει η απογραφή σε κοινόχρηστο χώρο που μπορεί να διαρευσουν πληροφοριες. Και φυσικά γίνεται και τηλεφωνικά και μετά περνάει ο απογραφεας για έλεγχο και υπογραφή. 

Επεξ/σία από Darky
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimakos00 είπε

Γι' αυτό σε έβαλε το κράτος να ταλαιπωρηθείς και να πληρωθείς. Γιατί άμα γινόταν όλα αυτόματα τότε δεν θα σε επέλεγαν.

Τώρα, μίλα για σύγχρονο κράτος, δικαιώματα που απολαμβάνει και υποχρεώσεις σε κανέναν άνεργο και μετά μιλάμε.

Το κράτος με έβαλε θεωρητικά να απογράψω πολίτες που ξέρουν τι είναι απογραφή πληθυσμού και συνεργάζονται προς αυτόν τον σκοπό χωρίς να μου φέρονται επιθετικά ή με αδιαφορία. Ευτυχώς υπάρχουν και κάποιες φωτεινές περιπτώσεις ανθρώπων ευγενικών και συνεργάσιμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...