Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Covid Free GR app για την επαλήθευση των πιστοποιητικών εμβολιασμού


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
4 minutes ago, The Spirit said:

Η αλήθεια είναι πως δεν έχουν περάσει, παίζει ρόλο αυτό?

Εννοεις αν παίζει στο να βγαίνει έγκυρο ή όχι ή από ιατρικής πλευράς? 

Σίγουρα ναι το στο 1ο, λογικά ναι και στο 2ο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, The Spirit είπε

Η αλήθεια είναι πως δεν έχουν περάσει, παίζει ρόλο αυτό?

Ναι. Το εγραψα και παραπισω. Δεν εχει προβλημα η εφαρμογη. Ειναι οι 14 μερες γιαυτο στο βγαζει ακυρο

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ναι. Το εγραψα και παραπισω. Δεν εχει προβλημα η εφαρμογη. Ειναι οι 14 μερες γιαυτο στο βγαζει ακυρο

Εντάξει δε το γνώριζα αυτό. Οπότε το δοκιμάζουμε σε λίγες μέρες πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, elteo είπε

Atix τζάμπα ασχολείσαι με τους "γιατρούς" του facebook. Είναι σαν να μιλάς σε τοίχο. Δεν υπάρχει σωτηρία. Οταν κολλήσουν και κάνουν την κωλοτούμπα ελπίζω να μην είναι αργά για αυτούς ή κάποιο συγγενή τους.

Αυτό ακριβώς!

3 ώρες πριν, toyo73 είπε

Aσε βρε φιλε.Εμβολιασε εσυ την οικογενεια σου και ασε την δικη μου.Η οικογενεια μου ειναι ατρωτη για τους δικους της λογους.Εχω οικογενειακους γιατρους να εμπιστευτω και οχι τον καθε μιζαδωρο.

Δυστυχώς ένας από αυτούς δεν έκανε καλή δουλειά, να τον αλλάξεις τώρα που είναι νωρίς

5 ώρες πριν, toyo73 είπε

Δεν πιστευω στην απατη των ανακοινωσεων και την  τρομολαγνοια.Στην περιοχη μου οσοι πεθαναν ηταν  ηλικιωμενοι-παχυσαρκοι με αρκετα προβληματα υγειας.Κανενας 18χρονος η υγιης.Ξερω δεκαδες που το περασανε σαν γριππη.Αυτα μπορω να επιβεβαιωσω απο πρωτο χερι και οχι τα παπαγαλακια.Δεν εμβολιαζομαι για κανενα.Θα εμβολιαστω για εμενα, οπως το εκανα πριν 3 χρονια για την ιππατιτιδα και δεν απετησα να εμβολιαστη ολη η Θεσσαλια για να μην κολλησω εγω.

Ζωνη ασφαλειας φοραω για εμενα, για να μην ερθει ο απεναντι επανω μου.Απο εκει και περα δεν υποχρεωνω τον απεναντι να φορεση.Ας κανει οτι θελει.

Οταν σου έρει ο απέναντι με έναν κοβιντ ΝΑΑΑΑΑΑ με το συμπάθειο και μεταλλαγμένο  και πέσει πάνω σου, αφου σαν και σένα δεν θα έχει εμβολιαστεί και δεν θα πιστεύει και τίποτε, και σε στείλει για διασωλήνωση τότε να σε δούμε, που μου συγκρίνεις τις ζώνες ασφαλείας και τον Covid και τη νοσηρότητα του

 

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

spacer.png

@toyo73 Το τελευταιο σου ποστ ηταν και το καλυτερο παραδειγμα γιατι ατομα σαν εσενα δεν πρεπει να εχουν αποψη σε επιστημονικα θεματα!  

Αυτό λέγεται παραλήρημα, όχι άποψη! Άσε που όσο έχει αυτός νοσήσει από κοβιντ όπως λέει άλλο τόσο η γη είναι επίπεδη!!...ωχ, συγγνώμη @toyo73, στο χάλασα και αυτό ε? Ναι τελικά μετά από μελέτες είναι σχεδόν βέβαιο πως η γη είναι στρογγυλή!!!

2 ώρες πριν, toyo73 είπε

Tα αλογα, επειδη ειναι αλογα καθονται να τα εμβολιασουν χωρις κριση αγαπητε.Οποτε υπαρχουν και αρκετα διποδα  αλογα που αν και εμβολιασμενα μεταδιδουν.

και που να δεις τα ανεμβολίαστα τι κάνουν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Εχουν αρχισει οι παρενεργειες του τρυπηματος, που να περασουν 1-2 χρονια.

Μάλλον εσύ που πήρες τον αυθεντικό, τον καλό, τον ίδιο τον ιό παραληρείς. 🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Εχουν αρχισει οι παρενεργειες του τρυπηματος, που να περασουν 1-2 χρονια.

ayto_363.jpg.548d8efa19962998bca9ca5910ca2eac.jpg
 

ΥΓ: για την ιστορία η φωτογραφία είναι από συγκέντρωση αντίεμβολιαστών…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, billdanos είπε

Είχα πετύχει μια πολύ καλή ανάλυση από έναν δικηγόρο:

"Βγαίνουν οι νομομαθείς (λέμε τώρα...) και λένε ότι η Σύμβαση του Οβιέδο (Σύμβαση του Συμβουλίου της Ευρώπης για την προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και της αξιοπρέπειας του ατόμου σε σχέση με τις εφαρμογές της βιολογίας και της ιατρικής - Σύμβαση για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα και τη Βιοϊατρική, ν. 2619/1998, ΦΕΚ Α'132/1998) απαγορεύει δια ροπάλου την ιατρική επέμβαση χωρίς την συναίνεση του ασθενούς.

Πράγματι, η σύμβαση στο άρθρο 5 "Γενικός Κανόνας" ορίζει ότι:

«Επέμβαση σε θέματα υγείας μπορεί να υπάρξει μόνον αφού το ενδιαφερόμενο πρόσωπο δώσει την ελεύθερη συναίνεσή του, κατόπιν προηγούμενης σχετικής ενημέρωσής του. Το πρόσωπο αυτό θα ενημερώνεται εκ των προτέρων καταλλήλως ως προς το σκοπό και τη φύση της επέμβασης, καθώς και ως προς τα επακόλουθα και κινδύνους που αυτή συνεπάγεται. Το ενδιαφερόμενο πρόσωπο μπορεί ελεύθερα και οποτεδήποτε να ανακαλέσει τη συναίνεση του.»

Πρώτον: Η διάταξη αυτή αναφέρεται στην ιατρική επέμβαση (και ο εμβολιασμός είναι πράγματι μια τέτοια επέμβαση) και απαγορεύει την πραγματοποίησή της χωρίς την συναίνεση του ατόμου, αλλά δεν απαγορεύει οπωσδήποτε την θέσπιση κινήτρων ή αντικινήτρων ή και επιβολή περιορισμών και κυρώσεων στο άτομο που δεν δίνει την συναίνεσή του. Κατά την διάταξη, δεν επιτρέπεται να βάλεις κάτω κάποιον και να τον εμβολιάσεις με το ζόρι, αλλά καθόλου δεν ασχολείται με το αν θα του απαγορεύσεις να μπαίνει σε μπαρ ανεμβολίαστος ή να δουλεύει στο σύστημα υγείας.

Δεύτερον και πιο σημαντικό. Η ίδια η Σύμβαση, στο άρθρο 26 "Περιορισμοί δικαιωμάτων", στο οποίο ΚΑΝΕΝΑΣ από τους παραπάνω νομομαθείς δεν αναφέρεται, ίσως γιατί δεν διάβασαν την Σύμβαση μέχρι το τέλος, ορίζει ότι:

«1. ∆εν τίθενται περιορισμοί στην άσκηση των δικαιωμάτων και προστατευτικών διατάξεων της παρούσας Σύμβασης πλην όσων ορίζονται δια νόμου και είναι αναγκαίοι σε μια δημοκρατική κοινωνία προς το συμφέρον της δημόσιας ασφάλειας, την πρόληψη του εγκλήματος, την προστασία της δημόσιας υγείας ή την προστασία των δικαιωμάτων και ελευθεριών των άλλων. 2. Οι κατά την προηγούμενη παράγραφο περιορισμοί δύνανται να μην εφαρμόζονται ως προς τα άρθρα 11, 13, 14, 16, 17, 19, 20 και 21.»

Δηλαδή, για να το κάνουμε λιανά, για τους λόγους που αναφέρονται στην παρ. 1 του άρθρου 26, επιτρέπεται ακόμη και η ενέργεια της ιατρικής πράξης χωρίς την συναίνεση του ατόμου.

Κάτι τέτοιο, άλλωστε, υποστηρίζω ότι δεν απαγορεύεται ούτε από το Σύνταγμα, ούτε από καμιά άλλη Διεθνή Σύμβαση κλπ. Βέβαια, για την διενέργεια εμβολιασμού με φυσικό εξαναγκασμό οι απαιτούμενες προϋποθέσεις είναι τέτοιες που την καθιστούν εξαιρετικά απίθανο ενδεχόμενο, αλλά δεν την αποκλείουν σε ακρότατες συνθήκες. Ας πούμε, είναι εύκολο να πεις σ' έναν γιατρό "ή εμβολιάζεσαι ή απολύεσαι". Αλλά τι θα πεις σ΄ έναν φυλακισμένο, όταν πχ υπάρχουν συνθήκες πανδημίας μιας εξαιρετικά μεταδοτικής και 100% θανατηφόρου νόσου για την μετάδοση της οποίας αρκεί ο απλός συγχρωτισμός για ελάχιστο χρόνο με φορείς; "Ή εμβολιάζεσαι ή απολύεσαι"; Ούτε εγώ δεν θα εμβολιαζόμουν. Ή στον αξιωματικό που βρίσκεται σε πολεμικό μέτωπο; "Πάρε δεκαπενθήμερη άδεια και απομονώσου σ' ένα ρηζόρτ, μην κολλήσουν οι φαντάροι έμπολα και δεν προλάβουν να σκοτωθούν από σφαίρα";

Είναι γελοίο πια το πώς ο καθένας αισθάνεται ότι διαβάζοντας σε μια ανάρτηση ενός ξυλοσχίστη μισό άρθρο μιας συνθήκης που μέχρι χθες αγνοούσε την ύπαρξή της (και την ύπαρξη της πόλης του Οβιέδο μην σου πω) μπορεί να γράψει κι αυτός μια γνωμοδότηση και να την τρίψει στην μούρη του σαπρήμ του κωρτ, του ΣτΕ, του Ομοσπονδιακού Δικαστηρίου και κάθε σοβαρού ανθρώπου που διαβάζει λίγο παραπάνω πράγματα από ανοησίες σε ανορθόγραφες αναρτήσεις."

:) 

Αχ αγαπητέ μου φίλε πόσο δίκιο έχεις αλλά που να το βρεις...

κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να διαβάσει κάτι μέχρι τέλους

οι διάφοροι που το παίζουν νομικοί/δικηγόροι η απλά θέλουν να προβάλλουν με αυτόν τον τρόπο ότι η γνώμη τους είναι η σωστή λένε για το σύνταγμα ή για τις διεθνείς/ευρωπαικές συμβάσεις

αλλά ανάθεμα αν έχουν διαβάσει τι λέει το σύνταγμα ή οι διεθνείς/ευρωπαικές συμβάσεις για τα ανθρώπινα δικαιώματα κτλ.

εγώ πάντως λύση έχω για αυτούς που είναι αρνητές των εμβολιασμών

μην το κάνουν αυτοί θα νοσήσουν - αυτοί θα νοσηλευτούν σε ΜΕΘ - αυτοί θα πεθάνουν

άλλωστε όταν αρχίσει η τωρινή μετάλλαξη ή επόμενη που θα έρθει να στέλνει στα νοσοκομεία για νοσηλεία ή στις ΜΕΘ ή να βλέπουν "τα ραδίκια ανάποδα" τους αρνητές των εμβολιασμών να δεις πως θα πάνε να κάνουν το εμβόλιο....

όποιος από αυτούς δουλεύει στον δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα και πρέπει υποχρεωτικά να κάνει το εμβόλιο και αρνείται να το κάνει εκτός την άδεια άνευ αποδοχών να τρώει και ένα πρόστιμο 10.000 ευρώ

όποιος έχει πλαστό πιστοποιητικό εμβολιασμού να τρώει ένα πρόστιμο 10.000 ευρώ εκτός της φυλάκισης και λοιπών ποινικών ευθυνών

στην δική μου οικογένεια πρώτα εμβολιάστηκαν τα άτομα που ανήκουν σε ευπαθή κοινωνική/ηλικιακή ομάδα και τέλος εμβολιάστηκα και εγώ

ο λόγος που εμβολιάστηκα ήταν καθαρά για να προστατεύσω τους οικείους μου - τους συγγενείς μου - τους φίλους μου - τους συναδέλφους μου - τους γείτονες μου και τέλος τον εαυτό μου γιατί είμαι 49 χρονών έτσι αντέχω μιας και ο οργανισμός μου είναι δυνατός από άποψη υγείας και φυσικής κατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AtiX είπε

ayto_363.jpg.548d8efa19962998bca9ca5910ca2eac.jpg
 

ΥΓ: για την ιστορία η φωτογραφία είναι από συγκέντρωση αντίεμβολιαστών…

Bασικά η φωτό είναι από κορωνοπάρτι στην Κυψέλη πριν 2-3 μηνες, αλλά το θέμα είναι σωστό!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

Αχ αγαπητέ μου φίλε πόσο δίκιο έχεις αλλά που να το βρεις...

κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να διαβάσει κάτι μέχρι τέλους

οι διάφοροι που το παίζουν νομικοί/δικηγόροι η απλά θέλουν να προβάλλουν με αυτόν τον τρόπο ότι η γνώμη τους είναι η σωστή λένε για το σύνταγμα ή για τις διεθνείς/ευρωπαικές συμβάσεις

αλλά ανάθεμα αν έχουν διαβάσει τι λέει το σύνταγμα ή οι διεθνείς/ευρωπαικές συμβάσεις για τα ανθρώπινα δικαιώματα κτλ.

εγώ πάντως λύση έχω για αυτούς που είναι αρνητές των εμβολιασμών

μην το κάνουν αυτοί θα νοσήσουν - αυτοί θα νοσηλευτούν σε ΜΕΘ - αυτοί θα πεθάνουν

άλλωστε όταν αρχίσει η τωρινή μετάλλαξη ή επόμενη που θα έρθει να στέλνει στα νοσοκομεία για νοσηλεία ή στις ΜΕΘ ή να βλέπουν "τα ραδίκια ανάποδα" τους αρνητές των εμβολιασμών να δεις πως θα πάνε να κάνουν το εμβόλιο....

όποιος από αυτούς δουλεύει στον δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα και πρέπει υποχρεωτικά να κάνει το εμβόλιο και αρνείται να το κάνει εκτός την άδεια άνευ αποδοχών να τρώει και ένα πρόστιμο 10.000 ευρώ

όποιος έχει πλαστό πιστοποιητικό εμβολιασμού να τρώει ένα πρόστιμο 10.000 ευρώ εκτός της φυλάκισης και λοιπών ποινικών ευθυνών

στην δική μου οικογένεια πρώτα εμβολιάστηκαν τα άτομα που ανήκουν σε ευπαθή κοινωνική/ηλικιακή ομάδα και τέλος εμβολιάστηκα και εγώ

ο λόγος που εμβολιάστηκα ήταν καθαρά για να προστατεύσω τους οικείους μου - τους συγγενείς μου - τους φίλους μου - τους συναδέλφους μου - τους γείτονες μου και τέλος τον εαυτό μου γιατί είμαι 49 χρονών έτσι αντέχω μιας και ο οργανισμός μου είναι δυνατός από άποψη υγείας και φυσικής κατάστασης.

Βασικά, θέλουν οσοι αρνούνται, χωρίς σοβαρό λόγο, και αφου θεωρούν οτι δεν υπάρχει ο ιος δεν ειναι τόσο επικίνδυνος κλπ να υπογράφουν οτι σε περίπτωση νοσηλείας θα επιβαρυνθούν με όλα τα έξοδα οι ιδιοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Spect~ είπε

Βασικά, θέλουν οσοι αρνούνται, χωρίς σοβαρό λόγο, και αφου θεωρούν οτι δεν υπάρχει ο ιος δεν ειναι τόσο επικίνδυνος κλπ να υπογράφουν οτι σε περίπτωση νοσηλείας θα επιβαρυνθούν με όλα τα έξοδα οι ιδιοι.

όχι διαφωνώ με αυτό

εμένα μου αρκεί να εφαρμόσουν το πρόστιμο 10.000 ευρώ.

αυτός που είναι αρνητής των εμβολιασμών όταν χρειαστεί να μπει στο νοσοκομείο για νοσηλεία ή στην ΜΕΘ να του έρχεται ο λογαριασμός και να λέει 10.000 ευρώ πρόστιμο γιατί αρνηθήκατε να κάνετε το εμβόλιο και τώρα στερείται μια θέση από κάποιον που ίσως την χρειάζεται περισσότερο από εσάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Βασικά, θέλουν οσοι αρνούνται, χωρίς σοβαρό λόγο, και αφου θεωρούν οτι δεν υπάρχει ο ιος δεν ειναι τόσο επικίνδυνος κλπ να υπογράφουν οτι σε περίπτωση νοσηλείας θα επιβαρυνθούν με όλα τα έξοδα οι ιδιοι.

Εδω είναι διατεθειμένοι να πληρώνουν 60 αρια για μοριακά για να πάνε για έναν καφέ, τι να πεις.... και αρνούνται να κάνουν κάτι που τους παρέχεται δωρεάν για την υγεία όλων μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...