Προς το περιεχόμενο

Freedom Pass


zimdim38

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/8/2021 στις 6:45 ΜΜ, kostass03 είπε

Παιδιά, πως ξέρω αν γίνεται να κλείσω ένα δωμάτιο σε ξενοδοχείο μέσω ebooking και να το πληρώσω με freedom pass? Ρώτησα 4 διαφορετικά ξενοδοχεία αν δέχονται πληρωμή και λένε όχι. Ξέρετε αν έχουν δίκιο ή αν απλά δεν ξέρουν τι γίνεται;

γινεται κανονικα, αλλα επειδη πολλοι απλα δεν ξερουν, μην τους αναφερεις καν, πεςαπλα οτι πληρωνεις με καρτα...

εργάζομαι σε Ξενοδοχείο και ήδη αρκετά παιδιά έχουν πληρώσει με Freedom pass, και εξ αποστάσεως και με φυσική παρουσία!

Στις 2/8/2021 στις 8:10 ΜΜ, george1807 είπε

Όταν λες ebooking; Booking.com;

Το freedom pass ισχύει για αγορές εντός Ελλάδα και σε συγκεκριμένους ΚΑΔ. Αν πληρώσεις απευθείας στο ξενοδοχείο κατά την άφιξη δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν θες μέσω Booking com δεν περνάει γιατί τα χρήματα πάνε πρώτα Ολλανδία και μετά πίσω. 

δεν μπορω να σου πω με σιγουρια τι γινεται στην υποπεριπτωση που επιλεξεις να πληρωσεις απευθειας στην Booking, οπου και εκει μεσολαβητης ειναι, δημιουργει μια εικονικη καρτα την οποια χρεωνει το Ξενοδοχειο, αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις, το οτι κανεις κρατηση μεσω Booking δεν σημαινει οτι τα χρηματα σου τα διαχειριζεται η ιδια η εταιρία, αλλά απευθείας το Ξενοδοχείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρίς να θέλω να γκρινιάξω αλλά είναι αναπόφευκτο: σήμερα έχοντας κάνει την έρευνά μου σχετικά με το κατάστημα στο οποίο ήθελα να κλείσω τα εισιτήρια για τη συναυλία που ανέφερα, βλέποντας ότι το κατάστημα έχει μόνο τα μετρητά ως πληρωμή στο Google maps, αποφασίζω να τηλεφωνήσω ώστε να ρωτήσω αν έχουν τελικά POS, ώστε να μπορέσω να κάνω τη συναλλαγή από εκεί. Η απάντηση ηταν ότι  κάνουν συναλλαγές μόνο με μετρητά, με αποτέλεσμα να μην μπορώ ούτε να παραλάβω τα εισιτήρια από το φυσικό κατάστημα, αλλά ούτε και να μπορώ να τα παραγγείλω online. Πόσο βολικό για αυτούς να είναι το μόνο κατάστημα το οποίο πουλάει τα συγκεκριμένα εισιτήρια για τη συγκεκριμένη συναυλία και επίσης online να μην μπορώ επίσης να τα παραγγείλω. 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/8/2021 στις 8:37 ΜΜ, pagouris είπε

Το όνομα κατόχου είναι στα ελληνικά και δεν μπορώ να κλείσω εισιτήρια με Aegean. Με σταματάει στην πληρωμή στον web browser γιατί δεν δέχεται ελληνικούς χαρακτήρες στο πεδίο κατόχου της κάρτας... Ξέρετε τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση;

 

UPDATE: η φίλη που έκλεισε έιχε και αυτή το όνομα κατόχου στα ελληνικά. Μάλλον δεν είναι αυτό το θέμα. Εμένα η κατάσταση της αίτησης που φαίνεται στην σελίδα του gov αφού βάλεις τα στοιχεία σου είναι ΑΠΕΣΤΑΛΜΈΝΗ ενώ της φίλης είναι ΕΓΚΡΙΘΕΙΣΑ. Το περίεργο είναι ότι έχουμε και οι δύο πρόσβαση στην κάρτα μέσω του viva wallet. Θέλει μήπως κάποιες μέρες για να ενεργοποιηθεί;;;

Επεξ/σία από pagouris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω, θέλω να κλείσω ένα ξενοδοχείο με την παρέα μου και θα πληρώσουμε με το freedom pass, το θέμα είναι αν θα δεχτούν να πληρώσουμε με πολλαπλά freedom pass από την παρέα η δέχονται ένα μόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους γίνεται να κλείσω εισιτήρια η πακέτο(του ταξ.γραφείου) για εξωτερικό μέσω ταξιδιωτικού γραφείου χρησιμοποιώντας το Freedom Pass το εχω ψάξει παρα πολυ και δεν εχω βρει απαντηση ευχαριστω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manolisgr133 είπε

Καλησπέρα σε όλους γίνεται να κλείσω εισιτήρια η πακέτο(του ταξ.γραφείου) για εξωτερικό μέσω ταξιδιωτικού γραφείου χρησιμοποιώντας το Freedom Pass το εχω ψάξει παρα πολυ και δεν εχω βρει απαντηση ευχαριστω! 

Εξωτερικό δεν μπορείς. Οι συναλλαγές είναι μόνο για Ελλάδα. Τώρα δεν ξέρω αν μπορείτε σε ταξιδιωτικό να πληρώσετε και να κλείσετε εισιτήρια για εξωτερικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ερώτηση. Εγώε την βιβα εκανα μια πληρωμή τεστ σε μετρό και απλά είχα ανοιχτό το νφσ ούτε καν την εφαρμογή και το δέχτηκε. Δεν μου εμφάνισε πουθενά το "προσθήκη στο Google pay" απλά το έκανε.

Η κοπέλα μου δεν έχει νφσ οπότε έβαλα τα το e-banking της στο κινητό μου και βρήκα την κάρτα της. (Έφτιαξα 2 χρήστη για να μπει με τα δικά της μειλ στοιχεία κλπ και να μην διαγράφω τα δικά μου)

Βρήκα την κάρτα στο αλφα μομπαιλ και.καταφςρα να την συνδέσω με Google pay. Ωστόσο δεν με άφηνε να συνδεθώ στο alpha wallet. Θα μπορέσω να κάνω την συναλλαγή; Επίσης που βρίσκεται το πιν της κάρτας για αλφα; Αυτά!

12 λεπτά πριν, GiannisSpooky είπε

Καλησπέρα, ερώτηση. Εγώε την βιβα εκανα μια πληρωμή τεστ σε μετρό και απλά είχα ανοιχτό το νφσ ούτε καν την εφαρμογή και το δέχτηκε. Δεν μου εμφάνισε πουθενά το "προσθήκη στο Google pay" απλά το έκανε.

Η κοπέλα μου δεν έχει νφσ οπότε έβαλα τα το e-banking της στο κινητό μου και βρήκα την κάρτα της. (Έφτιαξα 2 χρήστη για να μπει με τα δικά της μειλ στοιχεία κλπ και να μην διαγράφω τα δικά μου)

Βρήκα την κάρτα στο αλφα μομπαιλ και.καταφςρα να την συνδέσω με Google pay. Ωστόσο δεν με άφηνε να συνδεθώ στο alpha wallet. Θα μπορέσω να κάνω την συναλλαγή; Επίσης που βρίσκεται το πιν της κάρτας για αλφα; Αυτά!

Το πιν το βρήκα στο στέλνει με μύνημα, απλά τώρα πως κάνω πληρωμή; Απλά το έχω ανοιχτό το νφσ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Vaggos18 είπε

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω, θέλω να κλείσω ένα ξενοδοχείο με την παρέα μου και θα πληρώσουμε με το freedom pass, το θέμα είναι αν θα δεχτούν να πληρώσουμε με πολλαπλά freedom pass από την παρέα η δέχονται ένα μόνο;

ΔΕΝ θα αναφερετε οτι πληρωνετε με freedom pass για να μην πεσετε σε κανα περιεργο. Θα ζητησετε να πληρωσετε ο καθενας το ποσο που θελει με καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Έχει κλείσει κανείς αεροπορικά εισητήρια στην Aegean με το freedom pass σε κάποιο άλλο όνομα από αυτού που ανήκει το πάσο; Κανονικά αναφέρεται ότι το freedom pass είναι για ονομαστική χρήση αλλά εφ’ όσον χρησιμοποιειται σαν κανονική κάρτα δεν μπορούμε να βάλουμε όποιο όνομα θέλουμε στο εισητήριο; Εξακριβώνεται κάπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, katerinatheo98 είπε

Καλησπέρα παιδιά! Έχει κλείσει κανείς αεροπορικά εισητήρια στην Aegean με το freedom pass σε κάποιο άλλο όνομα από αυτού που ανήκει το πάσο; Κανονικά αναφέρεται ότι το freedom pass είναι για ονομαστική χρήση αλλά εφ’ όσον χρησιμοποιειται σαν κανονική κάρτα δεν μπορούμε να βάλουμε όποιο όνομα θέλουμε στο εισητήριο; Εξακριβώνεται κάπως;

αεροπορικα οχι αλλα ακτοπλοικά έκλεισα για τη κοπέλα μου πληρώνοντας με το δικό μου φρεντο πασς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση για όποιον ξέρει: μένω Κέρκυρα και τα λεωφορεία εδώ είναι ιδιωτικά και όχι δημόσια. Ρώτησα αν μπορώ να κλείσω εισιτήρια για αστικό μέσω κάρτας και δέχονται. Όμως αναρωτιέμαι αν το Freedom pass ισχύει και για αστικά λεωφορεία, γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ev_filippas12 είπε

Μία ερώτηση για όποιον ξέρει: μένω Κέρκυρα και τα λεωφορεία εδώ είναι ιδιωτικά και όχι δημόσια. Ρώτησα αν μπορώ να κλείσω εισιτήρια για αστικό μέσω κάρτας και δέχονται. Όμως αναρωτιέμαι αν το Freedom pass ισχύει και για αστικά λεωφορεία, γνωρίζει κανείς;

https://help.vivawallet.com/el/articles/5405943-πώς-και-πού-μπορώ-να-χρησιμοποιήσω-το-freedom-pass

ρωτα τους αν ανηκουν σε αυτες τις κατηγοριες (ισως 4789 ή 8641)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εαν θέλω να κάνω μια συναλλαγή πχ των 200 ευρώ, αλλά στο freedom pass (μέσω viva wallet) εχω μονο τα 150 ευρώ, τι κάνω?

Γίνεται να το συνδέσω στον λογαριασμό paypal και αυτόματα να συμπληρωθούν τα 50 ευρω από την χρεωστική μου κάρτα? 

 

(το ρώτησα σε υπαλλήλους της viva wallet και δεν ήξεραν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, chrysa_anagnostou είπε

Λοιπόν, εαν θέλω να κάνω μια συναλλαγή πχ των 200 ευρώ, αλλά στο freedom pass (μέσω viva wallet) εχω μονο τα 150 ευρώ, τι κάνω?

Γίνεται να το συνδέσω στον λογαριασμό paypal και αυτόματα να συμπληρωθούν τα 50 ευρω από την χρεωστική μου κάρτα? 

 

(το ρώτησα σε υπαλλήλους της viva wallet και δεν ήξεραν)

Όχι δεν γίνεται. PayPal, curve και όλα τα αντίστοιχα κάνουν χρέωση για επιβεβαίωση κάρτας, η οποία χρέωση δεν περνάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2021 στις 12:05 ΜΜ, SabotazNic είπε

ΔΕΝ θα αναφερετε οτι πληρωνετε με freedom pass για να μην πεσετε σε κανα περιεργο. Θα ζητησετε να πληρωσετε ο καθενας το ποσο που θελει με καρτα

Κατάλαβα, το θέμα όμως είναι ότι δεν έχουμε όλοι nfc στα κινητά, υπάρχει άλλος τρόπος για να πληρώσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...