Προς το περιεχόμενο

Freedom Pass


zimdim38

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, MamoGirl είπε

οχι, το τσεκαρα πριν απο λιγο, γιατι διαβαζα τα μηνυματα εδω μιας και εχω freedom pass και δεν εχω τι να το κανω μιας και δεν θα παω διακοπες λογω της καταστασης, αλλα το efood δεχεται κανονικα πληρωμη με apple pay 

Ταξι, κινηματογραφος, Κτελ, πολιτιστικα κτλ. Και να μην πηγαινετε κινητογραφο συχνα, ειναι μια καλη ευκαιρια για 1 εξοδο/1-2 εβδομαδες

Δλδ ελεος με το "δεν εχω που να τα φαω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ταξι, κινηματογραφος, Κτελ, πολιτιστικα κτλ. Και να μην πηγαινετε κινητογραφο συχνα, ειναι μια καλη ευκαιρια για 1 εξοδο/1-2 εβδομαδες

Δλδ ελεος με το "δεν εχω που να τα φαω"

Δυστιχως ειμαι σε μια περιοχη της Ελλαδας που δεν υπαρχει τιποτα απο ολα αυτα και αυτα που υπαρχουν δεν εχουν pos προφανως γιατι, πρωτα ειναι επαρχεια και δευτερων μη τουριστικο μερος οποτε οι επιλογες μου ειναι μηδαμινες αρα θα τα κανω δωρο στο κρατος για τα Χριστουγγενα χαχα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MamoGirl είπε

Δυστιχως ειμαι σε μια περιοχη της Ελλαδας που δεν υπαρχει τιποτα απο ολα αυτα και αυτα που υπαρχουν δεν εχουν pos προφανως γιατι, πρωτα ειναι επαρχεια και δευτερων μη τουριστικο μερος οποτε οι επιλογες μου ειναι μηδαμινες αρα θα τα κανω δωρο στο κρατος για τα Χριστουγγενα χαχα!!

Μπορεις να το δωσεις σε φιλο (μια συνδεση με τα στοιχεια σου θελει) και να το ξοδεψει εκεινος (με nfc) και να σου δωσει καποιο ποσο πισω (πχ 120 ευρω αν ξοδεψει τα 150)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μπορεις να το δωσεις σε φιλο (μια συνδεση με τα στοιχεια σου θελει) και να το ξοδεψει εκεινος (με nfc) και να σου δωσει καποιο ποσο πισω (πχ 120 ευρω αν ξοδεψει τα 150)

Νομιζω παρα πανω ειπανε οτι δεν γινεται να δωθει σε τριτους γιατι θελει εξακριβοση στοιχειων αλλα αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα ευχαριστως θα το εκανα αν μου εδινε τα χρηματα στο χερι πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MamoGirl είπε

Νομιζω παρα πανω ειπανε οτι δεν γινεται να δωθει σε τριτους γιατι θελει εξακριβοση στοιχειων αλλα αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα ευχαριστως θα το εκανα αν μου εδινε τα χρηματα στο χερι πχ

Μεσω nfc απλα πληρωσεις σαν μια οποιαδηποτε καρτα. Δεν ζητανε στοιχεια ή τπτ τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μεσω nfc απλα πληρωσεις σαν μια οποιαδηποτε καρτα. Δεν ζητανε στοιχεια ή τπτ τετοιο.

Ναι αλλα πρεπει να εχεις το κινητο σου γιατι ουσιαστικα με αυτο πληρωνεις αρα αν υπαρχει η δυνατοτητα να το δωσεις πρεπει να δωσεις το κινητο σου στον φιλο/η που σε περιπτωση καταληματος δεν ειναι εφικτο να δωσεις το κινητο σου για μια εβδομαδα πχ, γενικα το ολο θεμα του freedom pass μπαζει απο παντου και θα επρεπε να το ειχαν σκεφτει καλητερα  πχ να συμπεριλαμβανει εστιαση εστω! 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Εννοεί να δώσεις τα στοιχεία για login (στο Viva Wallet ή στην Alpha) οπότε να βάλει την κάρτα σου κάποιος φίλος/η στο κινητό του/της.

Σε ηλεκτρονική συναλλαγη αυτο ειναι φυσικα εφικτο αλλα σε συναλλαγη σε pos χρειαζεται το κινητο οπως δηποτε γιατι αυτο ειναι ουσιαστικα η καρτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MamoGirl είπε

Σε ηλεκτρονική συναλλαγη αυτο ειναι φυσικα εφικτο αλλα σε συναλλαγη σε pos χρειαζεται το κινητο οπως δηποτε γιατι αυτο ειναι ουσιαστικα η καρτα 

Παμε παλι. Δινεις τα στοιχεια της εφαρμογης viva wallet/alpha στον/ην φιλο/η σου και συνδεεται στο δικο του/της κινητο με αυτα. Μετα σου δινει τα χρηματα στο χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, MamoGirl said:

Σε ηλεκτρονική συναλλαγη αυτο ειναι φυσικα εφικτο αλλα σε συναλλαγη σε pos χρειαζεται το κινητο οπως δηποτε γιατι αυτο ειναι ουσιαστικα η καρτα 

Μα δεν έχει κάτι μαγικό το κινητό σου. Όπως πρόσθεσες την κάρτα σου στο δικό σου και πληρώνεις σε POS, έτσι μπορεί να την προσθέσει και κάποιος άλλος στο δικό του αν του δώσεις τον κωδικό σου :P παίζει δηλαδή να μπορεί και απευθείας στο Google Pay μόνο με τα στοιχεία που γράφει πάνω η κάρτα, αν και δεν το έχω δοκιμάσει.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Παμε παλι. Δινεις τα στοιχεια της εφαρμογης viva wallet/alpha στον/ην φιλο/η σου και συνδεεται στο δικο του/της κινητο με αυτα. Μετα σου δινει τα χρηματα στο χερι.

Ειναι και αυτο μια λυση ευχαριστω πολυ!, θα δω τι κανω γιατι θελω να περασει λιγος καιρος μπας και το ανοιξουν καπως, λεμε τωρα!

11 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Μα δεν έχει κάτι μαγικό το κινητό σου. Όπως πρόσθεσες την κάρτα σου στο δικό σου και πληρώνεις σε POS, έτσι μπορεί να την προσθέσει και κάποιος άλλος στο δικό του αν του δώσεις τον κωδικό σου :P παίζει δηλαδή να μπορεί και απευθείας στο Google Pay μόνο με τα στοιχεία που γράφει πάνω η κάρτα, αν και δεν το έχω δοκιμάσει.

Στο προιγουμενο απαντησα ηδη, οσο για το google play, ενω υποτιθετε την περασε κανονικα μετα εμενα προσωπικα δεν μου την εμφανιζε στον λογαριασμο μου ως τροπο πληρωμης οποτε δεν ξερω τι παιζει με αυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, asdfnikos είπε

και τα δύο που ειπες την ίδια σημασία έχουν 

Το πρώτο υπονοεί ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα 150€ που έχεις πάρει ενώ το δεύτερο ότι θα μπορείς να τα ξοδέψεις αλλά δεν θα μπορούν να τα πάρουν αυτοί που έκαναν αίτηση για freedom pass μετά από τις 31/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε το διαθέσιμο υπόλοιπο σας μέχρι την ολοκλήρωση του προγράμματος στις 31/12/21.

https://emvolio.gov.gr/freedompass

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...