Προς το περιεχόμενο

Freedom Pass


zimdim38

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά έχω μια ερώτηση. Έχω το Freedom Pass Viva Wallet. Πήγα σήμερα να πληρώσω ένα εισιτήριο στα ΚΤΕΛ και δεν μου το δέχτηκε. Κάτι μου είπε η κοπέλα ότι πρέπει να κάνω αλλά ούτε εκείνη ήξερε. Έχω μόνο το Viva Wallet εφαρμογή που λέει στοιχεία κάρτας κτλπ. 

Ξέρω πως να βαζω τα στοιχεία σε ηλεκτρονικές αγορές, αλλά με φυσική παρουσία σε POS πως πληρώνουμε; Ξέρει κανείς; 

Επεξ/σία από AntoMast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 15/8/2021 στις 12:29 ΜΜ, alien_chungus είπε

Γίνεται να συνδεθεί το freedom pass με Curve τελικά;

Όχι και έχει ήδη απαντηθεί 

38 λεπτά πριν, AntoMast είπε

Ρε παιδιά έχω μια ερώτηση. Έχω το Freedom Pass Viva Wallet. Πήγα σήμερα να πληρώσω ένα εισιτήριο στα ΚΤΕΛ και δεν μου το δέχτηκε. Κάτι μου είπε η κοπέλα ότι πρέπει να κάνω αλλά ούτε εκείνη ήξερε. Έχω μόνο το Viva Wallet εφαρμογή που λέει στοιχεία κάρτας κτλπ. 

Ξέρω πως να βαζω τα στοιχεία σε ηλεκτρονικές αγορές, αλλά με φυσική παρουσία σε POS πως πληρώνουμε; Ξέρει κανείς; 

Θέλεις προφανώς το gpay. Το viva wallet και δεν είναι κάτι παραπάνω από ένα απλό e banking. Βλέπεις υπόλοιπο. 

Είτε κατεβάζεις το Google pay apk (έκδοση 29 Απριλίου) από Google, είτε δοκιμάζεις μόνο το κουμπί gpay που έχει στο viva wallet και θα δουλέψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Όχι και έχει ήδη απαντηθεί 

Θέλεις προφανώς το gpay. Το viva wallet και δεν είναι κάτι παραπάνω από ένα απλό e banking. Βλέπεις υπόλοιπο. 

Είτε κατεβάζεις το Google pay apk (έκδοση 29 Απριλίου) από Google, είτε δοκιμάζεις μόνο το κουμπί gpay που έχει στο viva wallet και θα δουλέψει

Ααα μαλιστα..Γι αυτο. Ειχα ξεχασει να ενεργοποιησω το gpay. Να σαι καλα.

Αφου το κανω αυτο, πως το σκαναρω στο POS? Δειχνω στα στοιχεια καρτας και το αποδεχεται;

Επεξ/σία από AntoMast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, AntoMast είπε

Ααα μαλιστα..Γι αυτο. Ειχα ξεχασει να ενεργοποιησω το gpay. Να σαι καλα.

Αφου το κανω αυτο, πως το σκαναρω στο POS? Δειχνω στα στοιχεια καρτας και το αποδεχεται;

Δεν γίνεται σκανάρισμα, λειτουργεί ακριβώς όπως η πλαστική κάρτα, ανέπαφα. Αρκεί να έχεις το NFC ενεργοποιημένο.

Ακολούθησε τις οδηγίες της Viva wallet 

https://help.vivawallet.com/el/articles/4866405-πώς-προσθέτω-τη-viva-wallet-κάρτα-μου-στο-google-pay

https://help.vivawallet.com/el/collections/3042576-freedom-pass

Η εφαρμογή GPay δεν χρειάζεται και δεν ειναι και διαθέσιμη στην Ελλάδα. Είναι πλέον ενσωματωμένο στις υπηρεσίες Google

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να κάνω μια πληρωμή στο Booking και δεν μου δέχεται το Freedom Pass. Γράφει "δυστυχώς δε κατορθωσαμε να λάβουμε τη πληρωμή σας γιατί η συναλλαγή απορρίφθηκε"

Μηπως ξέρετε τι μπορώ να κάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KonstantinaSk είπε

Προσπαθώ να κάνω μια πληρωμή στο Booking και δεν μου δέχεται το Freedom Pass. Γράφει "δυστυχώς δε κατορθωσαμε να λάβουμε τη πληρωμή σας γιατί η συναλλαγή απορρίφθηκε"

Μηπως ξέρετε τι μπορώ να κάνω? 

Δεν περνάει η πληρωμή σε Booking και AirBnB γιατί είναι εταιρίες στο εξωτερικό και η κάρτα δεν επιτρέπει πληρωμές σε εμπόρους εξωτερικού. 
Μπορείς να μιλήσεις με το ξενοδοχείο τηλεφωνικά να κάνεις κράτηση για να πληρώσεις κατά την άφιξη μέσω Google/apple pay 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά

Το Freedom Pass μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε μόνο στη Aegean ή και σε άλλες αεροπορικές με έδρα στο εξωτερικό; Έχουμε βρει κάποια αεροπορικά με Ryanair και δεν ξέρω αν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε. Αν δεν γίνεται, μήπως είναι εφικτό μέσω κάποιας τρίτης πλατφόρμας αγοράς εισιτήριων;

Επεξ/σία από giwrgostr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ev_filippas12 είπε

Ερωτησουλα: μπορούμε να πληρώσουμε ταξί ή μέσω εφαρμογής beat με το freedom pass? Έχει δοκιμάσει κανείς;

Λίγο δυσκολο να γίνει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω κι εγω μία ερώτηση. Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το πας σε κατάλυμα διαμονής. Είχα δει λοιπόν ότι booking και airbnb δεν το δέχονται. Μία κυρία που είχε το κατάλυμα και ήρθα σε επικοινωνία μαζί της μου είπε ότι και άλλοι ειχαν χρησιμοποιήσει το pass και μου στείλε ενα λινκ με καταλύματα το οποίο ήταν ελληνικό (https://holihouse.gr  εαν το γνωρίζει κανείς). Αναγκαστικά έκανα 2 κρατήσεις μία με το πας και μία με την κανονική μου κάρτα για να μπορέσω να πληρώσω όλο το ποσό. Απόδειξη από τη συναλλαγή με την κανονική μου κάρτα μου ήρθε αλλά απο το pass όχι και ούτε στο viva wallet όταν συνδέθηκα είχε δεσμευτεί κάποιο ποσό. Γνωρίζει κάποιος ή έχει καμία ιδέα; Οποιαδήποτε παρόμοια εμπειρία θα μου ήταν χρήσιμη γιατί όσο να ναι έχω αγχωθεί μην δεν το δεχτεί. Ευχαριστώ πολυ.

 

 

 
Επεξ/σία από Nefeli97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Nefeli97 είπε

Καλησπερα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω κι εγω μία ερώτηση. Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το πας σε κατάλυμα διαμονής. Είχα δει λοιπόν ότι booking και airbnb δεν το δέχονται. Μία κυρία που είχε το κατάλυμα και ήρθα σε επικοινωνία μαζί της μου είπε ότι και άλλοι ειχαν χρησιμοποιήσει το pass και μου στείλε ενα λινκ με καταλύματα το οποίο ήταν ελληνικό (https://holihouse.gr  εαν το γνωρίζει κανείς). Αναγκαστικά έκανα 2 κρατήσεις μία με το πας και μία με την κανονική μου κάρτα για να μπορέσω να πληρώσω όλο το ποσό. Απόδειξη από τη συναλλαγή με την κανονική μου κάρτα μου ήρθε αλλά απο το pass όχι και ούτε στο viva wallet όταν συνδέθηκα είχε δεσμευτεί κάποιο ποσό. Γνωρίζει κάποιος ή έχει καμία ιδέα; Οποιαδήποτε παρόμοια εμπειρία θα μου ήταν χρήσιμη γιατί όσο να ναι έχω αγχωθεί μην δεν το δεχτεί. Ευχαριστώ πολυ.

 

 

 

Έκανα και εγώ πληρωμή για δωμάτιο και όντως ούτε εμένα μου έχει δεσμευτεί κάποιο ποσό ακόμα. Μπορείς να ρωτήσεις αν γίνεται να πληρώσεις στο κατάλυμα με την κάρτα εκείνη την ώρα το υπολειπόμενο πόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ev_filippas12 είπε

Έκανα και εγώ πληρωμή για δωμάτιο και όντως ούτε εμένα μου έχει δεσμευτεί κάποιο ποσό ακόμα. Μπορείς να ρωτήσεις αν γίνεται να πληρώσεις στο κατάλυμα με την κάρτα εκείνη την ώρα το υπολειπόμενο πόσο.

Ρωτησα σε αυτο το σαιτ και μου ειπαν οτι η κρατηση εχει γινει αλλα περιμενουν επιβεβαιωση απο την τραπεζα που διαχειριζεται την καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2021 στις 12:13 ΜΜ, ev_filippas12 είπε

Ερωτησουλα: μπορούμε να πληρώσουμε ταξί ή μέσω εφαρμογής beat με το freedom pass? Έχει δοκιμάσει κανείς;

Μεσω beat γινεται κανονικα, το δοκιμασα πριν 3 εβδομαδες...

Στις 18/8/2021 στις 1:02 ΜΜ, giwrgostr είπε

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά

Το Freedom Pass μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε μόνο στη Aegean ή και σε άλλες αεροπορικές με έδρα στο εξωτερικό; Έχουμε βρει κάποια αεροπορικά με Ryanair και δεν ξέρω αν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε. Αν δεν γίνεται, μήπως είναι εφικτό μέσω κάποιας τρίτης πλατφόρμας αγοράς εισιτήριων;

Μονο Aegean και Ολυμπιακη. Η αλλη λυση ειναι να τα κλεισεις απο ταξιδιωτικο γραφειο αλλα δεν ξερω αν σε συμφερει οικονομικα συγκριτικα με την Aegean που σου διπλασιαζει το voucher...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...