Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογή timologio από την ΑΑΔΕ για δωρεάν έκδοση παραστατικών και αυτόματης αποστολής τους στο myDATA


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλημερα! Μετα απο χρηση 2 εβδομαδων της εφαρμογης,με μικρο ογκο τιμολογιων,ως ιδιοκτητης ατομικης επιχειρησης εχω να πω οτι με καλυπτει για την ωρα η εφαρμογη.Σε συνεργασια με το λογιστη μου εκανα καποιες ρυθμισεις στην αρχη,περασα και το πελατολογιο μου και μπηκα στον χορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα 

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως και αν γίνεται να κάνουμε καταχώρηση υποκαταστήματος/δευτερεύουσας δραστηριότητας στο timologio?
Από την ΑΑΔΕ στο τηλέφωνο μου είπαν να φτιάξω απλά διαφορετικούς χρήστες, όμως το κάθε login σε πάει στο ίδιο account της βασικής δραστηριότητας.
Οι κατηγορίες που θα χρησιμοποιηθούν είναι οι ίδιες, δηλαδή ΑΠΥ και ΤΠΥ.
Με αυτό τον τρόπο που μου είπαν απ την ΑΑΔΕ, θα πρέπει να αλλάζω τα στοιχεία της επιχείρησης κάθε φορά με edit...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DeKaLoUdiS είπε

Καλησπέρα 

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως και αν γίνεται να κάνουμε καταχώρηση υποκαταστήματος/δευτερεύουσας δραστηριότητας στο timologio?
Από την ΑΑΔΕ στο τηλέφωνο μου είπαν να φτιάξω απλά διαφορετικούς χρήστες, όμως το κάθε login σε πάει στο ίδιο account της βασικής δραστηριότητας.
Οι κατηγορίες που θα χρησιμοποιηθούν είναι οι ίδιες, δηλαδή ΑΠΥ και ΤΠΥ.
Με αυτό τον τρόπο που μου είπαν απ την ΑΑΔΕ, θα πρέπει να αλλάζω τα στοιχεία της επιχείρησης κάθε φορά με edit...
 

πιθανότατα να μην υπάρχει άλλος τρόπος , είναι πολύ φειδωλοί στα features για να μην ανταγωνίζονται τα εμπορικά πακέτα των ιδιωτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Δοκίμασε να κόψει ΑΠΥ αυτές τις μέρες κάποιος μέσω "timologio"? Δεν με αφήνει να βάλω "σειρά", η οποία φυσικά είναι υποχρεωτική προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Δοκίμασα με 2 διαφορετικούς browsers, με/χωρίς adblocks (και εντελώς vanilla), τα ίδια.

Επίσης, στο mydata δεν μου επιτρέπει να επιλέξω τον κλειδάριθμο για copy/paste και έκανα αλχημείες τελικά για να τα καταφέρω και να μη γράφω ψηφίο-ψηφίο το μακρυνάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Καλησπέρα.

Δοκίμασε να κόψει ΑΠΥ αυτές τις μέρες κάποιος μέσω "timologio"? Δεν με αφήνει να βάλω "σειρά", η οποία φυσικά είναι υποχρεωτική προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Δοκίμασα με 2 διαφορετικούς browsers, με/χωρίς adblocks (και εντελώς vanilla), τα ίδια.

Επίσης, στο mydata δεν μου επιτρέπει να επιλέξω τον κλειδάριθμο για copy/paste και έκανα αλχημείες τελικά για να τα καταφέρω και να μη γράφω ψηφίο-ψηφίο το μακρυνάρι.

Θα πας Ρυθμισεις->Κατηγοριες Παραστατικων και εκει θα δημιουργησεις ενα "προφιλ" για τις ΑΠΥ και απο εκει θα ορισεις και τη "σειρα".Οσο για το copy/paste προς το παρον σε win10 και σε ενα mac mini που εχουμε στο γραφειο σε κανενα δεν αφηνει να περασεις ετσι τον κλειδαριθμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Θα πας Ρυθμισεις->Κατηγοριες Παραστατικων και εκει θα δημιουργησεις ενα "προφιλ" για τις ΑΠΥ και απο εκει θα ορισεις και τη "σειρα".Οσο για το copy/paste προς το παρον σε win10 και σε ενα mac mini που εχουμε στο γραφειο σε κανενα δεν αφηνει να περασεις ετσι τον κλειδαριθμο.

Μη χειρότερα. Μέχρι πριν 10 μέρες που έφτιαξα το τελευταίο ΤΠΥ, γινόταν κανονικά η επιλογή για τον κλειδάριθμο. Ποντίκι κρατημένο και σύρσιμο, copy/paste κι όλα καλά.

Έχει κολπάκι ο edge (ξεπεσμός...), αν θέλεις (αν και φαντάζομαι πως το έχεις περάσει σε ένα txt και το αντιγράφεις από εκεί).

Μια ερώτηση ακόμα. Στο πεδίο "Έναρξη α/α παραστατικών", βάζω την επόμενη από το μπλοκ για ΑΠΥ που έχω? Αν ναι, τί θα γίνει αφού θα συμπίπτει ο αριθμός όταν θα κόβω χειρόγραφες (αναγκαστικά λόγω φύσης δουλειάς) και μετά θα πρέπει να τις δηλώνω? Να βάλω αριθμό σειράς 002 και να έχω τον 001 για τις χειρόγραφες?

Νέος "μπλοκάκιας" όπως καταλαβαίνεις και η λογίστρια δυσεύρετη αυτές τις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Μη χειρότερα. Μέχρι πριν 10 μέρες που έφτιαξα το τελευταίο ΤΠΥ, γινόταν κανονικά η επιλογή για τον κλειδάριθμο. Ποντίκι κρατημένο και σύρσιμο, copy/paste κι όλα καλά.

Έχει κολπάκι ο edge (ξεπεσμός...), αν θέλεις (αν και φαντάζομαι πως το έχεις περάσει σε ένα txt και το αντιγράφεις από εκεί).

Μια ερώτηση ακόμα. Στο πεδίο "Έναρξη α/α παραστατικών", βάζω την επόμενη από το μπλοκ για ΑΠΥ που έχω? Αν ναι, τί θα γίνει αφού θα συμπίπτει ο αριθμός όταν θα κόβω χειρόγραφες (αναγκαστικά λόγω φύσης δουλειάς) και μετά θα πρέπει να τις δηλώνω? Να βάλω αριθμό σειράς 002 και να έχω τον 001 για τις χειρόγραφες?

Νέος "μπλοκάκιας" όπως καταλαβαίνεις και η λογίστρια δυσεύρετη αυτές τις μέρες.

Ακριβως ετσι.Θα κρατησεις μια σειρα για τις χειρογραφες και αλλη για τις online,το να εχουν ιδιο αριθμο αλλα διαφορετικη σειρα δεν σε πειραζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Ακριβως ετσι.Θα κρατησεις μια σειρα για τις χειρογραφες και αλλη για τις online,το να εχουν ιδιο αριθμο αλλα διαφορετικη σειρα δεν σε πειραζει.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Υπόχρεος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα/σπέρα.

Είναι οff το mydata? Προσπαθώ να μπω με 2 διαφορετικά δίκτυα από διαφορετικές συσκευές και είτε πετάει κάποιο error είτε απλά φορτώνει ατέρμονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα στην ομάδα,

Ανοίγω ξανά το θέμα γιατί με καίει αυτή την περίοδο, βρήκε κανείς κάποια εφαρμογή για να κόβει τιμολόγια?

Εγώ βρήκα μια φθηνή λύση, το etilos.gr αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι!

Έχει κανείς καμιά ιδέα ποια να προτιμήσουμε?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και δυο μηνες χρησιμοποιώ την ααδε κ δεν εχω κανενα προβλημα για τιμολογηση

με  εξαιρεση το ''μπλακ αουτ''  [ μιλησαν για επιθεση χακερς απο ολανδια] το προηγουμενο σαβ/κο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...