Προς το περιεχόμενο

Τα νέα iPhone 13 έρχονται στην Ελλάδα στις 15 Οκτωβρίου από €869 έως €1999


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 hours ago, cgioris said:

2000 ευρώ για κινητό, ανεξαρτήτως μαρκας και με πιάνει εγκεφαλικό. 4+ μισθοί. Μόνο το άγχος μη σου σπάει, μην το κλέψουν αρκεί. Μπορείς να το ασφαλίσεις βέβαια και να πληρώσεις ακόμα περισσότερα. Αλλά ξέχασα, για κάποιους είναι εργαλείο δουλειάς: Αλλά για πόσους; 

Φαντάσου εγκεφαλικά με αυτοκίνητο 1000000€! 2000 μισθοί! 

Ή με σπίτι 5000000€!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, skritikos είπε

Αν η αγορά ενός smartphone είναι για κάποιον αυτά που λες παραπάνω τότε έχει πολύ λάθος προτεραιότητες και στόχους στην ζωή του. Θα έπρεπε να είναι ένα εργαλείο που κάνει καλύτερους κάποιους τομείς της ζωής μας, που μας διευκολύνει. 

Όχι που μας υποδουλώνει.

Κάποτε πρέπει να μάθουμε να ξοδεύουμε με βάση το capacity μας.

Δηλαδή αν έχεις αγοράσει μια ακριβή συσκευή επειδή σου αρέσει και κάνει τη δουλειά που θέλεις, αν την προσέχεις και δεν την πετάς από δω κι από εκεί σημαίνει ότι σε υποδουλωνει;; 🤔  τι γράφεται ορισμένοι; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Babis_allos είπε

Πραγματικά η τιμολόγηση της σειράς των ipad πολύ παράξενη κατά την γνώμη μου με τα ipad/ipad air/ipad mini/ipad pro να δίνουν διαφορετικά πράγματα σε σχετικά κοντινές τιμές (ipad air/ipad mini) συν ένα αρκετά χαμηλότερα και ένα πολύ ακριβο (ipad/ipad pro). 

To ipad pro πραγματικά απευθύνεται μάλλον περισσότερο σε όσους δεν την παλεύουν με το lag του pencil στα υπόλοιπα λόγω 60hz και σε όσους ίσως το θέλουν πραγματικά ως αντικατάσταση laptop. Τα ipad air/ipad mini δεν ειμαι σιγουρος σε ποιους απευθυνονται οταν το ipad είναι 380 ευρώ. Μάλλον σε όσους δεν ψήνονται να πάρουν προϊόν του 2021 με επεξεργαστή δύο χρόνια πίσω, αλλά πραγματικά ο Α13 είναι υπερ-αρκετός εκτός αν κάποιος θέλει πολύ heavy work για ipad o οποίος ουτως η άλλως πάει σε pro...

Προσωπικά δεν άντεξα την μη laminated οθόνη του απλού ipad ,την μη ύπαρξη usb type c,  τον αδικαιολόγητα χαμηλής έντασης ήχο, και το αρχαίο 4/3 aspect ratio για αυτο και το έδωσα και πήγα στο air το οποίο θεωρώ οτι με λίγα παραπάνω σου δίνει πολλά περισσότερα απο το απλό iPad 

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, skritikos είπε

Μarketing. Τεχνολογικά δεν δικαιολογούν ίσως ούτε τα μισά χρήματα.

Δεν ξέρω με βάση ποιόν κανόνα της τεχνολογίας δεν δικαιολογούν ούτε τα μισά χρήματα αλλά όσον αφορά τιμολογιακές πολιτικές οι κανόνες που ακολουθούνται είναι οικονομικοί και όχι τεχνολογικοί. Και το Μαρκετινγκ έχει έναν πολύ χρήσιμο ρόλο να παίξει ο οποιός εκ του αποτελέσματος είναι χρήσιμος στον κόσμο. Και έχει πολλά παρακλάδια. Όπως περιέγραψα σε κάποιο ποστ νωρίτερα η συζήτηση μόνιμα είναι iPhone VS Android.

Αν έχεις 1000 ευρώ για κινητό πχ το Δεκέμβρη του 2021 και θές να αγοράσεις iPhone (μη μεταχειρισμένο), η δουλειά σου είναι πολύ απλή. Κοιτάς τις τιμές των κινητών που βγήκαν τον Σεπτέμβρη και διαλέγεις ποιό είναι στο budget σου και αν η διαφορά με κάποιο πιο κάτω απ το budget σου ή πάνω απ το budget σου αξίζει να σώσεις ή να βάλεις κάποια παραπάνω λεφτά αντίστοιχα. Το αγοράζεις και τελείωσες. Ξέρεις ότι έχεις αγοράσει ένα ποιοτικό κινητό που αποτελεί την καλύτερη επιλογή για εσένα που θέλεις iPhone και iOS και που γνωρίζεις ότι η τιμή του δεν θα αλλάξει μέχρι να βγεί το επόμενο iPhone σε 10 μήνες. Δεν σε απασχολεί καν τι κάνουν τα Android. Σε 5-10 λεπτά έχεις αποφασίσει και έχεις πάρει την σωστή για εσένα απόφαση.

Αν έχεις 1000 ευρώ για κινητό και θές να πάρεις Android πχ πάλι τον Δεκέμβρη του 2021, τα πράγματα είναι πολύπλοκα. Πρέπει να αρχίσεις να κοιτάς πολλές ήδη διαφορετικές εταιρείες (Οπότε το να ξεφύγεις απ' τις 3-5 βασικές τα κάνει ΑΚΟΜΗ πολύ πιο δύσκολα) που βγάζουν πολλά κινητά κάθε χρόνο και που ανανεώνουν τις τιμές κατά τη διάρκεια του έτους. Παράλληλα, πρέπει να κοιτάς και τα περσινά και προπέρσινα μοντέλα γιατί είναι πολύ πιθανό την στιγμή που θές να αγοράσεις να υπάρχει κάποια πολύ καλύτερη επιλογή στα παλαιότερα μοντέλα από τα καινούρια για το budget σου. Αν θεωρητικά υπάρχει μια επιλογή που θα ηταν το καλύτερο κινητό για εσένα, εκείνη την στιγμή, σε αυτά τα χρήματα, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην την βρείς την επιλογή ή να σου φάει πάρα πολύ χρόνο να την εντοπίσεις. Και παράλληλα, η σωστή επιλογή μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή. Μπορεί πολλοί να μην το αντιλαμβάνονται, αλλά αυτό το απλό πράγμα εκτός από το ότι σου δίνει πολλές επιλογές που είναι θετικό, σου δίνει και έναν μεγάλο πονοκέφαλο που ο περισσότερος κόσμος πολύ απλά δεν θέλει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλα όταν κάποιος με προσωπική θυσία έχει αγοράσει κάτι που επιθυμεί τότε πρέπει να ειναι ιδιαίτερα προσεκτικός για να μην κλαίει κοινώς τα λεφτα του….

Σίγουρα βοηθάει να είναι προσεκτικός. Όπως για κάθε τι, φθηνό ή ακριβό.

 

Σχετικό και άσχετο: γνωστός μου που έχει κατάστημα επισκευών μου είπε πρόσφατα "απορώ ποιος δίνει τα χρήματα σε τόσο ανεύθυνα παιδιά να παίρνουν τέτοια τηλέφωνα" μιλώντας για επισκευές κυρίως σε οθόνες από iPhone. Μου μίλησε για τα νούμερα έπειτα και μου πέσανε τα μαλλιά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει καν τι είναι αυτό που λες. Κι εγώ μαζί τους. Μπορεί να είμαι "Advanced user" όσο "advanced" μπορεί να γίνει κάποιος με ένα τηλέφωνο αλλά ποτέ δεν ήμουν audiophile. Τα Airpods όμως έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στο πως δουλεύω το τηλέφωνο. Αυτόματη εναλλαγή καταλαβαίνοντας ποια συσκευή θέλει να τα χρησιμοποιήσει, απίστευτη ποιότητα κλήσεων (και με ακούν και τους ακούω), spatial audio (και σύντομα θα είναι διαθέσιμο και σε facetime calls. Μπορεί να μην είναι τα "best sounding" earphones, αλλά σίγουρα είναι αν όχι τα πιο βολικά και feature rich, από τα κορυφαία. Και απογειώνονται αν βάλεις στην εξίσωση ένα iPad, mac ή γενικά περισσότερες από μία συσκευές. 

Γενικά οι περισσότερες εταιρίες τώρα έχουν αρχίσει και μπορούν να "αντιγράφουν" με επιτυχία κάποια χαρακτηριστικά των Airpods. Αλλά ακόμα και αυτά, σε κάτι θα υστερούν. Το τονίζω ξανά, αν θες υπέροχο ήχο κτλ, προφανώς δεν πας σε airpods. Αν έχεις iPhone και θες ακουστικά που θα σου δώσουν μια ωραία εμπειρία χρήσης, είναι μονόδρομος αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να τα πάρεις.

Oύτε αυτό ισχύει ρε μαν, μην επιμένεις σε κάτι που είναι λάθος.

Υπάρχουν ήδη ανώτερες τεχνολόγιες σε spatial audio. Για παράδειγμα τα mobius της audeze με planar magnetics.

Για ευκολία χρήσης ίσως να συμφωνήσω μαζι σου, αλλά αν θες featureset και ποιότητα και μάλιστα σε ασύρματο ήχο, πας σε android των 10€ και όχι σε iphone. Το LDAC (ή aptxhd) είναι must, δεν γίνεται κάποιος που θα αγοράσει ακριβά ακουστικά να μην αποζητάει και καλό ήχο. Μπορεί δηλαδή να μην ξέρεις τι είναι το LDAC αλλά θα το καταλάβεις στα αυτιά σου όταν αγοράζοντας ακριβά BT ακουστικά παίζουν αρκετά καλύτερα σε μια συσκευή από ότι σε μια άλλη

Το οποίο είναι περίεργο γενικότερα, γιατί η Apple είχε παράδοση στον θέμα ήχο.  Έβαζε πολύ δυνατές κάρτες στις φορητές τις συσκευές και γενικά το είχε με τον ήχο. Τώρα δεν ξέρω τι έχει πάθει με τα iphones και τα παραδοσιακά σάπια ακουστικά που βγάζει (αν και στο τελευταίο έχει βελτιωθεί τα τελευταία χρόνια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skritikos είπε

Σίγουρα βοηθάει να είναι προσεκτικός. Όπως για κάθε τι, φθηνό ή ακριβό.

 

Σχετικό και άσχετο: γνωστός μου που έχει κατάστημα επισκευών μου είπε πρόσφατα "απορώ ποιος δίνει τα χρήματα σε τόσο ανεύθυνα παιδιά να παίρνουν τέτοια τηλέφωνα" μιλώντας για επισκευές κυρίως σε οθόνες από iPhone. Μου μίλησε για τα νούμερα έπειτα και μου πέσανε τα μαλλιά.

 

Προσωπικά τρελαίνομαι όταν βλέπω πανάκριβες συσκευές σε άθλια κατάσταση στα χέρια πιτσιρικάδων , δεν σέβονται ούτε τον κόπο των γονιών τους  - τα θεωρώ εντελώς κακομαθημένα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, koutsis είπε

Δηλαδή αν έχεις αγοράσει μια ακριβή συσκευή επειδή σου αρέσει και κάνει τη δουλειά που θέλεις, αν την προσέχεις και δεν την πετάς από δω κι από εκεί σημαίνει ότι σε υποδουλωνει;; 🤔  τι γράφεται ορισμένοι; 

Αν η απώλεια της συγκεκριμένης συσκευής ανά πάσα τυχαία στιγμή επηρεάζει σημαντικά τα οικονομικά σου στοιχεία, φυσικά και ναι. Αν δεν το καταλαβαίνεις, είτε έχεις μια σχετική οικονομική άνεση είτε άγνοια επί του θέματος.

Και για να μην λέμε μόνο για smartphone, το ίδιο ισχύει και για ένα πιθανό αυτοκίνητο, μοτοσυκλέτα, ακόμη και ποδήλατο. Αν αγοράζει πάνω από της δυνατότητες σου μια πιθανή απώλεια ή ζημιά αυτού που αγόρασες μπορεί να έχει καταστροφικά αποτελέσματα στον οικονομικό προγραμματισμό σου (έννοια άγνωστη σε μεγάλο μέρος του ελληνικού πληθυσμού και όχι μόνο)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, armagedwnn said:

Καταπληκτικός αναγνώστης! 

Όταν μάθεις να διαβάζεις όλη την παράγραφο και την συζήτηση, και από αυτό που παρέθεσες τι γράφω στο τέλος τα ξαναλέμε.

Όλο το μήνυμά σου διάβασα καθώς και την υπόλοιπη συζήτηση. 

Από αυτό ήθελα να σχολιάσω μόνο το αστείο άρθρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Oύτε αυτό ισχύει ρε μαν, μην επιμένεις σε κάτι που είναι λάθος.

Υπάρχουν ήδη ανώτερες τεχνολόγιες σε spatial audio. Για παράδειγμα τα mobius της audeze με planar magnetics.

Για ευκολία χρήσης ίσως να συμφωνήσω μαζι σου, αλλά αν θες featureset και ποιότητα και μάλιστα σε ασύρματο ήχο, πας σε android των 10€ και όχι σε iphone. Το LDAC (ή aptxhd) είναι must, δεν γίνεται κάποιος που θα αγοράσει ακριβά ακουστικά να μην αποζητάει και καλό ήχο. Μπορεί δηλαδή να μην ξέρεις τι είναι το LDAC αλλά θα το καταλάβεις στα αυτιά σου όταν αγοράζοντας ακριβά BT ακουστικά παίζουν αρκετά καλύτερα σε μια συσκευή από ότι σε μια άλλη

Το οποίο είναι περίεργο γενικότερα, γιατί η Apple είχε παράδοση στον θέμα ήχο.  Έβαζε πολύ δυνατές κάρτες στις φορητές τις συσκευές και γενικά το είχε με τον ήχο. Τώρα δεν ξέρω τι έχει πάθει με τα iphones και τα παραδοσιακά σάπια ακουστικά που βγάζει (αν και στο τελευταίο έχει βελτιωθεί τα τελευταία χρόνια).

Το θέμα είναι πως ο κόσμος που δεν ασχολείται, δεν θα κοιτάξει τις εταιρίες που ανέφερες (που ούτε αυτές τις ξέρω). Και το 99% του κόσμου, απλά δεν θα ασχοληθεί. Πολύς κόσμος εδώ μέσα δεν καταλαβαίνει πως η Apple και γενικά όλες οι εταιρίες, δεν απευθύνονται στους απόλυτα απαιτητικούς, αλλά σε έναν χρήστη που απλά θέλει κάτι να δουλεύει.

Προσωπικά, δεν με νοιάζει να θυσιάσω ποιότητα ήχου για να έχω όλα τα υπόλοιπα.

Επίσης, τα ακουστικά που ανέφερες, ψάχνοντάς τα, είδα ότι είναι headphones (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με). Που μιλάμε για άλλη κατηγορία και άλλο αγοραστικό κοινό, πιο απαιτητικό. Καμία σχέση με earphones που ο αγοραστής τα θέλει on the go, για κλήσεις, χαλαρή μουσική κτλ. Τα airpods, είναι στην ίδια κατηγορία με galaxy buds, κάτι άλλα sony και bose τα οποία παίζουν πάνω κάτω στα ίδια λεφτά και εκεί υστερούν λίγο σε ήχο που δύσκολα καταλαβαίνεις αν δεν ξέρεις τι να ακούσεις αλλά κερδίζουν στα γύρω γύρω έξτρα features. Τα airpods κερδίζουν γενικά στην all around εμπειρία και δύσκολα μπορεί να αμφισβητηθεί. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Το θέμα είναι πως ο κόσμος που δεν ασχολείται, δεν θα κοιτάξει τις εταιρίες που ανέφερες (που ούτε αυτές τις ξέρω). Και το 99% του κόσμου, απλά δεν θα ασχοληθεί. Πολύς κόσμος εδώ μέσα δεν καταλαβαίνει πως η Apple και γενικά όλες οι εταιρίες, δεν απευθύνονται στους απόλυτα απαιτητικούς, αλλά σε έναν χρήστη που απλά θέλει κάτι να δουλεύει.

Προσωπικά, δεν με νοιάζει να θυσιάσω ποιότητα ήχου για να έχω όλα τα υπόλοιπα.

Επίσης, τα ακουστικά που ανέφερες, ψάχνοντάς τα, είδα ότι είναι headphones (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με). Που μιλάμε για άλλη κατηγορία και άλλο αγοραστικό κοινό, πιο απαιτητικό. Καμία σχέση με earphones που ο αγοραστής τα θέλει on the go, για κλήσεις, χαλαρή μουσική κτλ. Τα airpods, είναι στην ίδια κατηγορία με galaxy buds, κάτι άλλα sony και bose τα οποία παίζουν πάνω κάτω στα ίδια λεφτά και εκεί υστερούν λίγο σε ήχο που δύσκολα καταλαβαίνεις αν δεν ξέρεις τι να ακούσεις αλλά κερδίζουν στα γύρω γύρω έξτρα features. Τα airpods κερδίζουν γενικά στην all around εμπειρία και δύσκολα μπορεί να αμφισβητηθεί. 

 

Nαι headphones είναι, αλλά αναφέρομαι κυρίως στην τεχνολογία που χρησιμοποιούν που ονομάζεται nx waves. Μπορεί να μπεί στα πάντα. Ούτως ή άλλος όταν μιλάμε για spatial audio δεν τα χρησιμοποιείς στο δρόμο. Το spatial φαντάζομαι το θες για όταν είσαι σπίτι.

Μπορεί να το σκέφτομαι εγώ λάθος αλλά υπάρχει κόσμος που θα δώσει 200-300-400€ για ακουστικά χωρίς να το ψάξει και χωρίς να ενδιαφέρεται λίγο παραπάνω?

Η audeze είναι η κορυφαία εταιρεία σε planar magnetic drivers. Ξέρω, σου μιλάω κινέζικα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NickTG είπε

Όλο το μήνυμά σου διάβασα καθώς και την υπόλοιπη συζήτηση. 

Από αυτό ήθελα να σχολιάσω μόνο το αστείο άρθρο. 

Η αίσθηση του χιούμορ είναι υποκειμενική. Ο καθένας με ότι τι βρίσκει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Mi_ka είπε

όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια, όποιος δε φτάνει εκεί ψωνίζει ποιοτική δευτεράτζα Ανδροειδούς μέχρι 3-4 κατοστάρικα μαξ και μαζεύει για προαγωγή αργότερα

Προφανώς οποίος έχει τα χρήματα του τα κάνει ότι θέλει , τα καίει να σου πω...ΑΛΛΑ...δεν ξέρω πόσο είσαι αλλά μάλλον θα πρέπει να κουνήσεις λίγο το κεφάλι σου πέρα δώθε πάνω κάτω να επαναπροσδιορίσει τον τρόπο που σκέφτεται για την "αξία χρημάτων - αντικειμένων". Σου το λέω εντελώς φιλικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλα για όλους. Υπάρχουν smartphones με 50 ευρώ, με 300 ευρώ, με 700 ευρώ κοκ.

Και επιτέλους πρέπει να καταλάβετε ότι η Apple μοστράρει το brand name, το λογισμικό της κτλ κτλ.

Σαν να λέμε γιατί η Louis Vuitton τσάντα κάνει 2000 ευρώ? Μια τσάντα είναι, δεν κάνει κάτι παραπάνω από τις άλλες.

αυτοί που τα έχουν και τα θέλουν, καλά κάνουν και τα αγοράζουν. Ο καθένας ας κοιτάει την τσέπη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Herald είπε

Ακριβα ρουχα δεν φορας? Αν πας κάθε μέρα σε γραφείο με dress code με ενα παπουτσι 200 παντελόνι σακακι η πουκάμισο αλλα τοσα, μπουφάν ζωνες γραβάτες κλπα πιανεις ανετα 1000αρικο. Φοβασαινμη σου κλεψουν τα ρούχα ομως? Ε δε νομίζω 

Πάλι καλά που στο τέλος κατάλαβες πόσο άκυρο ήταν το παράδειγμά σου. Διότι ούτε φοβάται κάποιος μην του κλέψουν τα ρούχα, ούτε το αν αυτά θα του πέσουν κάτω.

Επεξ/σία από john_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...