Προς το περιεχόμενο

Ειναι τα ΜΜΕ τοσο αξιοπιστα ωστε να εφευρισκουν νεους ορους και κατηγοροποιησεις?


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, michael92 είπε

30 χρόνια ενασχόλησης με κοινωνικά θέματα σε κάναν κακό στη στατιστική; 

Όχι, με έκαναν να καταλαβαίνω από στατιστικά στοιχεία και να μην μπερδεύω τους θανάτους από φυσικές αιτίες, ατυχήματα και ασθένειες με την δολοφονίες…

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Όχι, με έκαναν να καταλαβαίνω από στατιστικά στοιχεία και να μην μπερδεύω τους θανάτους από φυσικές αιτίες, ατυχήματα και ασθένειες με την δολοφονίες…

Εξήγησε μας με τι συγκρίνεις τις 11 δολοφονίες και σου βγαίνουν πολλές, γιατί αδυνατώ να σε καταλάβω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, randomcat είπε

Είναι, όταν ο άντρας θεωρείται αναλώσιμος και οι "ανδροκτονίες" δεν προβάλλονται το ίδιο.

Επίσης, βλέπω ότι στην υπογραφή σου λες ότι "Ελπίζω η επόμενη γενιά πατεράδων να αγχώνεται μήπως βγάλει γιο νταή, βιαστή ή γυναικοκτονο κι όχι ομοφυλόφιλο…"

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει καθόλου πόσο καθυστερημένο είναι αυτό που γράφεις:

- Οι "γυναικοκτόνοι" δεν μεγάλωσαν μόνο με πατέρα, αλλά και με μητέρα
- Ο πατέρας συνήθως στην Ελληνική κοινωνία δεν ασκεί μεγαλύτερη επιρροή στο μεγάλωμα του "γυναικοκτόνου" απ' ό,τι η μητέρα
- Η Ελληνική κοινωνία είναι γυναικοκεντρική, και στην συντριπτική τους πλειοψηφία οι οικογένειες είναι μητριαρχικές
- Η μητέρα ασκεί τη μεγαλύτερη επιρροή στα παιδιά, εκείνη συνήθως κινεί τα νήματα, και εκείνη συνήθως έχει την επιμέλεια των παιδιών
- Μέχρι το 2021 δεν υπήρχε νομοσχέδιο για συνεπιμέλεια, και στην συντριπτική πλειοψηφία στις διαλυμένες οικογένειες, την επιμέλεια την έχει η μάνα
- Σχεδόν ποτέ κανείς δεν χρησιμοποιεί τη λέξη "μπαμπάκιας" για να περιγράψει έναν υιό, ενώ η λέξη "μαμάκιας" είναι πολύ διαδεδομένη
- Στην συντριπτική πλειοψηφία των παντρεμένων, όταν ένα ζευγάρι (άνδρας+γυναίκα) τρέφει μίσος προς τα πεθερικά, συνήθως είναι περισσότερο προς την πεθερά - λογικό αφού οι μανάδες συνήθως ασκούν μεγαλύτερη επιρροή και κινούν τα νήματα.

Οπότε ίσως να το γυρίσεις σε "επόμενη γενιά μανάδων" εάν θέλεις να έχεις κάποια επαφή με την πραγματικότητα.

Υ.Σ.: Ένα μικρό ποτ-πουρί ανθρωποκτονιών έτσι για να θυμούνται οι παλιοί και να τα βλέπουν και οι νέοι: https://mikropragmata.lifo.gr/zoi/5-dolofonoi-pou-epsachnan-stin-nikolouli-ta-thymata-tous/

Είσαι τόσο πίσω σε απόψεις που πρέπει επειγόντως να διαβάσεις σύγχρονες μελέτες και Ελλήνων αλλά και ξένων κοινωνιολόγων, ψυχολόγων… 

Update δεν θα σου κάνω εγώ…

ΥΓ: Σε ευχαριστώ που είδες την υπογραφή μου η οποία έχει αλλάξει εδώ και μήνες…

9 λεπτά πριν, michael92 είπε

Εξήγησε μας με τι συγκρίνεις τις 11 δολοφονίες και σου βγαίνουν πολλές, γιατί αδυνατώ να σε καταλάβω...

Ο μέσος όρος αν θυμάμαι καλά ανα έτος και για στοιχεία μετά του 2007 και ως το 2018 ήταν 5-6 γυναικοκτονιες… τα επόμενα χρόνια ο αριθμός αυτός ηταν αυξητικός σε σημείο που πολλοί να πιστεύουν ότι πάμε για διπλασιασμό των θυμάτων για φέτος…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το θέμα δεν έχει να κάνει συγκεκριμένα με τις γυναικοκτονιες απαραίτητα. Προφανώς αυτοί που υποστηρίζουν πως είναι σημαντικότατο θέμα αφορμή για συζήτηση για τον σεξισμό, μισογυνισμό, πατριαρχία κλπ ψάχνουν. Ορισμένες φορές λόγο προσωπικών βιωμάτων άλλες φορές λόγο μιας ακαταμάχητης ανάγκης που νιώθουν πως πρέπει να εκπολιτιστουμε εισάγοντας τα μεγάλα ζητήματα των ΗΠΑ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Νομίζω πως το θέμα δεν έχει να κάνει συγκεκριμένα με τις γυναικοκτονιες απαραίτητα. Προφανώς αυτοί που υποστηρίζουν πως είναι σημαντικότατο θέμα αφορμή για συζήτηση για τον σεξισμό, μισογυνισμό, πατριαρχία κλπ ψάχνουν. Ορισμένες φορές λόγο προσωπικών βιωμάτων άλλες φορές λόγο μιας ακαταμάχητης ανάγκης που νιώθουν πως πρέπει να εκπολιτιστουμε εισάγοντας τα μεγάλα ζητήματα των ΗΠΑ κλπ.

Όταν θα πάρεις “συνέντευξη” από κακοποιημένη γυναίκα, έλα να μου πεις τα περί μόδας και ξενόφερτων θεμάτων…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Είσαι τόσο πίσω σε απόψεις που πρέπει επειγόντως να διαβάσεις σύγχρονες μελέτες και Ελλήνων αλλά και ξένων κοινωνιολόγων, ψυχολόγων… 

Update δεν θα σου κάνω εγώ…

Φυσικά και δεν πρόκειται να κάνεις κανένα απολύτως update, αφού δεν έχεις ούτε αληθινά δεδομένα, ούτε κάποια τεκμηρίωση (και ούτε μία άποψη δεν μπορείς να υποδείξεις), ούτε σε ενδιαφέρει η πραγματικότητα με την οποία είσαι τσακωμένος, παρά μόνο μία πραγματικότητα που έχεις συναισθηματικά δημιουργήσει στον μικρόκοσμό σου και όπως και άλλοι θες φασιστικά να σερβίρεται αυτή εις βάρος των αληθινών γεγονότων.

Αφού γουστάρεις τόσο πολύ στατιστική, όλο δικό σου: https://www.hamogelo.gr/media/uploads_file/2021/02/03/p1etjp7orcmlj1mrp1g5pthe1jkbt.pdf

Πανελλαδικά Στατιστικά Στοιχεία 2020 - Αναφορές Κακοποίησης Παιδιών, 386 αναφορές κακοποίησης από μητέρες, 191 από πατέρες. Αλλά αυτοί οι πατεράδες! Οι πατεράδες! Θα πρέπει "η επόμενη γενιά πατεράδων να αγχώνεται"!

(Φιλιά, τα 'παμε. Επόμενος.)

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, randomcat είπε

Φυσικά και δεν πρόκειται να κάνεις κανένα απολύτως update, αφού δεν έχεις ούτε αληθινά δεδομένα, ούτε κάποια τεκμηρίωση (και ούτε μία άποψη δεν μπορείς να υποδείξεις), ούτε σε ενδιαφέρει η πραγματικότητα με την οποία είσαι τσακωμένος, παρά μόνο μία πραγματικότητα που έχεις συναισθηματικά δημιουργήσει στον μικρόκοσμό σου και όπως και άλλοι θες φασιστικά να σερβίρεται αυτή εις βάρος των αληθινών γεγονότων.

Αφού γουστάρεις τόσο πολύ στατιστική, όλο δικό σου: https://www.hamogelo.gr/media/uploads_file/2021/02/03/p1etjp7orcmlj1mrp1g5pthe1jkbt.pdf

Πανελλαδικά Στατιστικά Στοιχεία 2020 - Αναφορές Κακοποίησης Παιδιών, 386 αναφορές κακοποίησης από μητέρες, 191 από πατέρες. Αλλά αυτοί οι πατεράδες! Οι πατεράδες! Θα πρέπει "η επόμενη γενιά πατεράδων να αγχώνεται"!

(Φιλιά, τα 'παμε. Επόμενος.)

Όταν θα μάθεις να ξεχωρίζεις την κακοποίηση από την ανατροφή έλα να μιλήσουμε…

ξανα λέω είσαι όχι απλά εκτός τόπου αλλά και χρόνου…

Θέλεις να έχει και ο επόμενος… τρομάρα σου!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Όταν θα μάθεις να ξεχωρίζεις την κακοποίηση από την ανατροφή έλα να μιλήσουμε…

ξανα λέω είσαι όχι απλά εκτός τόπου αλλά και χρόνου…

Πωπωπω κάτι επιχειρήματα και τεκμηριώσεις, ανατρίχιασα!!!

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Θέλεις να έχει και ο επόμενος… τρομάρα σου!!!!

gg ez 360 noscoped, rekt son

(Επόμενος!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, randomcat είπε

Πωπωπω κάτι επιχειρήματα και τεκμηριώσεις, ανατρίχιασα!!!

gg ez 360 noscoped, rekt son

(Επόμενος!)

Να πω την αλήθεια περίμενα με το ανατροφή να καταλάβεις κάτι και να το σταματήσεις… δεν πειράζει… ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι που δεν ξέρεις τι είναι ανατροφή…

το ότι συνεχίζεις να μου επιβεβαιώνεις την μη γνώση πάνω σε βασικά πράγματα  με κάνει να πιστεύω ότι ο επόμενος νομίζεις ότι θα είναι επιπέδου νηπιαγωγείου μπας και πάρεις τα πάνω σου…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Να πω την αλήθεια περίμενα με το ανατροφή να καταλάβεις κάτι και να το σταματήσεις… δεν πειράζει… ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι που δεν ξέρεις τι είναι ανατροφή…

Μάλλον δεν με έμαθε καλά η μαμά μου ρε συ. Ίσως να πρέπει να αγχώνεται! Τα λέμε σε μελλοντικό thread για την επίπεδη Γη, όπου θα σου διδάξω ότι δεν είναι, εγώ θα πω επόμενος, εσύ θα πεις κάτι για νηπιαγωγεία κ.λπ. και γενικά fun times.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όταν θα πάρεις “συνέντευξη” από κακοποιημένη γυναίκα, έλα να μου πεις τα περί μόδας και ξενόφερτων θεμάτων…

Εγώ στα είπα στην προηγούμενη σελίδα αρκετά αναλυτικά. Είναι προφανές πως τον τόνο τον δίνουν οι ΗΠΑ. Αυτά έχουν και θετικά (περισσότερο προφανή) και αρνητικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, randomcat είπε

Μάλλον δεν με έμαθε καλά η μαμά μου ρε συ. Ίσως να πρέπει να αγχώνεται! Τα λέμε σε μελλοντικό thread για την επίπεδη Γη, όπου θα σου διδάξω ότι δεν είναι, εγώ θα πω επόμενος, εσύ θα πεις κάτι για νηπιαγωγεία κ.λπ. και γενικά fun times.

Δυστυχώς η ιστορία, των γραπτών σου, λέει ότι εσύ θα υποστηρίζεις τα περί επίπεδης γης και όταν σου αναφέρω την σφαιρικότητα θα λες ότι δεν είναι επιχείρημα…

 

2 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Εγώ στα είπα στην προηγούμενη σελίδα αρκετά αναλυτικά. Είναι προφανές πως τον τόνο τον δίνουν οι ΗΠΑ. Αυτά έχουν και θετικά (περισσότερο προφανή) και αρνητικά.

Δεν μπορείς να δώσεις τόνο σε κάτι που δεν υπάρχει, είναι σαν να λες ότι η Ελλάδα έδωσε τον τόνο για την δημοκρατία…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απάντηση δόθηκε από το 2ο κιολας ποστ.

Απορώ τι κάθεστε και συζητάτε για τις μπαρούφες συγκεκριμένου πολιτικού χώρου που έχει κάνει τη βλακεία επιστήμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν μπορείς να δώσεις τόνο σε κάτι που δεν υπάρχει, είναι σαν να λες ότι η Ελλάδα έδωσε τον τόνο για την δημοκρατία…

Δεν αμφιβάλω πως υπάρχει, εσύ μάλλον αμέλησες να διαβάσεις αυτά που έγραψα και έχεις καταλάβει οτι σου κατέβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...