Προς το περιεχόμενο

Ειναι τα ΜΜΕ τοσο αξιοπιστα ωστε να εφευρισκουν νεους ορους και κατηγοροποιησεις?


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Εκανα εντιτ. Απλά δεν υπάρχει. Εξαναγκασμός και εξώθηση σε πορνεια από γυναίκα σε άντρα δεν υπάρχει. Δεν έχει καμμία σχέση με τα βιώματά μου. 

Αν μια γυναίκα ωθεήσει μια άλλη γυναίκα σε πορνεία είναι "έμφυλη βία"; (και μη μου πεις ότι δεν υπάρχει)

Αν μια κοινωνία ωθεί έναν άνδρα επειδή "πρέπει να είναι ο κουβαλητής του σπιτιού" να δουλέυει 3 δουλειές, να παίρνει ρίσκα στην υγεία του ή την ασφάλειά του που μπορεί αν η ίδια κοινωνία είχε την ίδια "απαίτηση" από μια γυναίκα να είναι "η κουβαλήτρια του σπιτού" να μην ήταν το ίδιο, είναι "έμφυλη βία";

Αν μια κοινωνία απαιτεί τον από τον άνδρα να να ρισκάρει τη ζωή του σε μια ένοπλη σύγκρουσή - ή ακόμα και να παρατήσει τη ζωή του για 1-2 χρόνια για να μπει στο στρατό, αλλά δεν έχει την ίδια απαίτηση από μια γυναίκα είναι "έμφυλη βία";

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Snoob είπε

Δεν χρειάζεται να μου στείλεις τίποτε.

Το δικό μου επιχείρημα είναι απλό:

Για τους φόνους αντρών από τις συντρόφους τους, ουδέποτε χρησιμοποιήθηκε ειδικός όρος. 

Επομένως, διερωτώμαι, η συστηματική χρήση ενός αδόκιμου όρου τώρα, για τις γυναίκες, συνδέεται με έξαρση αυτών των φαινομένων;

Αν ναι, καλώς.

Αν όχι, δεν με ενδιαφέρει να μπω στη συζήτηση γιατί συμβαίνει, ο καθένας ας εικάσει ό,τι νομίζει.

 

Το ότι μέχρι στιγμής 11 γυναίκες έχασαν την ζωή τους μέσα σε 9 μήνες δεν το έχεις πάρει χαμπάρι???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Snoob είπε

Για όνομα, πώς προκύπτει αυτός ο συλλογισμός;

Εγώ ρωτάω, έχουμε ένα γλωσσολογικό φαινόμενο, την ξαφνική και συστηματική εισαγωγή ενός αδόκιμου όρου στη γλώσσα μας. Αυτό, προκύπτει από ενίσχυση αυτών των φαινομένων;

Τι "νέγρους" και μπάλες στις εξέδρες είναι αυτά που "απαντάς";

Σου απανταω πολυ συγκεκριμενα και πολυ στοχευμενα. 
 

Η κοινωνια αλλάζει και σταματα να ανέχεται περιστατικα βιας προς μελη της που πριν θεωρουνταν δεδομενα. Χωρις κατ’ανάγκη να υπαρχει αυξηση αναλογικα των φαινομενων αυτων. 
 

Αυτο το σκοπο εξυπηρετει η χρηση «αδοκιμων» όρων, να καταδειξει ενα φαινομενο που πρεπει να αλλάξει (ακόμα και αν εχει μειωθει με το περας του χρονου). 

Τα θυματα ρατσιστικης βιας προφανως και εχουν μειωθει την τελευταια 100 ετια στην Αμερικη. Υπαρχουν ακομη, ωστοσο. Γι αυτο και γινεται τετοιος κακος χαμος. 
 

Η βια προς τις γυναικες εξακολουθει να υπαρχει. Αυξημενη, μειωμενη ή στον ιδιο βαθμο σε σχεση με το παρελθον, δε παιζει κανενα ρολο. Γιατι ειναι εκει. 
 

Επομενως αυτοι οι «αδοκιμοι» οροι χρησιμευουν αποκλειστικα στο να καταδειξουν την ΥΠΑΡΞΗ του φαινομενου (οχι την αυξηση ή τη μειωση) που δεν εχει θεση σε μια ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΟΔΕΥΕΙ. 
 

 

Επεξ/σία από xgol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αν μια γυναίκα ωθεήσει μια άλλη γυναίκα σε πορνεία είναι "έμφυλη βία"; (και μη μου πεις ότι δεν υπάρχει)

Αν μια κοινωνία ωθεί έναν άνδρα επειδή "πρέπει να είναι ο κουβαλητής του σπιτιού" να δουλέυει 3 δουλειές, να παίρνει ρίσκα στην υγεία του ή την ασφάλειά του που μπορεί αν η ίδια κοινωνία είχε την ίδια "απαίτηση" από μια γυναίκα να είναι "η κουβαλήτρια του σπιτού" να μην ήταν το ίδιο, είναι "έμφυλη βία";

Αν μια κοινωνία απαιτεί τον από τον άνδρα να να ρισκάρει τη ζωή του σε μια ένοπλη σύγκρουσή, αλλά δεν έχει την ίδια απαίτηση από μια γυναίκα είναι "έμφυλη βία";

Αν μου βρεις έναν άντρα με τρεις δουλειές δηλαδή να δουλεύει το λειψότερο 16 ώρες την ημέρα, εδώ είναι για να σου απαντήσω και στα υπόλοιπα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αν μια γυναίκα ωθεήσει μια άλλη γυναίκα σε πορνεία είναι "έμφυλη βία"; (και μη μου πεις ότι δεν υπάρχει)

Αν μια κοινωνία ωθεί έναν άνδρα επειδή "πρέπει να είναι ο κουβαλητής του σπιτιού" να δουλέυει 3 δουλειές, να παίρνει ρίσκα στην υγεία του ή την ασφάλειά του που μπορεί αν η ίδια κοινωνία είχε την ίδια "απαίτηση" από μια γυναίκα να είναι "η κουβαλήτρια του σπιτού" να μην ήταν το ίδιο, είναι "έμφυλη βία";

Αν μια κοινωνία απαιτεί τον από τον άνδρα να να ρισκάρει τη ζωή του σε μια ένοπλη σύγκρουσή, αλλά δεν έχει την ίδια απαίτηση από μια γυναίκα είναι "έμφυλη βία";

Μόνο αν και υποθέσεις διαβάζω από εσενα. Κάποιο δεδομένο δεν έχω δει.

 

Όχι snoob δεν υπάρχουν στατιστικα. Για την περίπτωση που αναφέρω. Μην επαναλαμβάνεσαι δεν χρειάζεται. 

 

Ο όρος δεν είναι αδοκιμος, ίσως είναι το context που χρησιμοποιείται. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν μου βρεις έναν άντρα με τρεις δουλειές δηλαδή να δουλεύει το λειψότερο 16 ώρες την ημέρα, εδώ είναι για να σου απαντήσω και στα υπόλοιπα…

Εχω δουλέψει για πολλά χρόνια  16 ώρες την ημέρα και χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου, σε περιβάλλον που δεν ήταν και το πιο ασφαλες, ομολογουμένως σε μία δουλειά ... πιάνεται;

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrLo είπε

Εχω δουλέψει για πολλά χρόνια  16 ώρες την ημέρα, ομολογουμένως σε μία δουλειά ... πιάνεται;

Όχι είπες για μια κοινωνία που ωθεί έναν άντρα να κάνει 3 δουλειές υπονοώντας βέβαια όχι για μια η δυο φορές αλλά για όλη του την ζωή… 

Για βρες μου…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όχι είπες για μια κοινωνία που ωθεί έναν άντρα να κάνει 3 δουλειές υπονοώντας βέβαια όχι για μια η δυο φορές αλλά για όλη του την ζωή… 

Για βρες μου…

Παίζεις με τις λέξεις ;

ΟΚ, να το θέσω αλλιώς

Αν μια κοινωνία ωθεί έναν άνδρα επειδή "πρέπει να είναι ο κουβαλητής του σπιτιού" να δουλέυει 16 ωρες τη μέρα, να παίρνει ρίσκα στην υγεία του ή την ασφάλειά του που μπορεί αν η ίδια κοινωνία είχε την ίδια "απαίτηση" από μια γυναίκα να είναι "η κουβαλήτρια του σπιτού" να μην ήταν το ίδιο, είναι "έμφυλη βία";

ή με λιγότερες λέξεις για όσουν δυσκολευονται:

Μια κοινωνία που πιστεύει ότι οι "δύσκολες και κακές" δουλειές είναι για τους άντρες, ασκεί "έμφυλη βία"

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αν μια γυναίκα ωθεήσει μια άλλη γυναίκα σε πορνεία είναι "έμφυλη βία"; (και μη μου πεις ότι δεν υπάρχει)

Αν μια κοινωνία ωθεί έναν άνδρα επειδή "πρέπει να είναι ο κουβαλητής του σπιτιού" να δουλέυει 3 δουλειές, να παίρνει ρίσκα στην υγεία του ή την ασφάλειά του που μπορεί αν η ίδια κοινωνία είχε την ίδια "απαίτηση" από μια γυναίκα να είναι "η κουβαλήτρια του σπιτού" να μην ήταν το ίδιο, είναι "έμφυλη βία";

Αν μια κοινωνία απαιτεί τον από τον άνδρα να να ρισκάρει τη ζωή του σε μια ένοπλη σύγκρουσή - ή ακόμα και να παρατήσει τη ζωή του για 1-2 χρόνια για να μπει στο στρατό, αλλά δεν έχει την ίδια απαίτηση από μια γυναίκα είναι "έμφυλη βία";

Εχει να κανει απο ποια πλευρα του «δημοσιογραφικου ταμειου πολιτικης κορρεκτιλας» καθεσαι, απο αυτη που πουλαει ή απο αυτη που της πουλιεται κατι. 
 

Αυτο που προσπαθει να μας μαθει το σχολειο και η κοινωνια, ειναι οτι ολοι ειμαστε ισοι ή οτι ολοι θα επρεπε να ειμαστε ισοι. Επισης, οτι το συστημα δικαιοσυνης υπαρχει για να διορθωνει τις αδικιες ήτοι να προστατευει τον αδυνατο/αδικημενο.

Αυτο που συμβαινει τον τελευταιο καιρο, εξ Αμερικης ορμωμενο, ειναι να στοχοποιειται συστηματικα ο λευκος ανδρας γιατι, κατα αυτες τις σχολες σκεψεις, δεν φτανει απλα να επιτυγχανεται εξισωση μεταξυ των ανισων (υπαρχουν σαφως διακρισεις και πρεπει να εξαλειφθουν) αλλα να τιμωρηθουν για το «λευκο πλεονεκτημα»(white privilege) οσοι ειναι σημερα λευκοι (περισσοτερο δε, αν ειναι ανδρες) για να διορθωθουν αδικιες αιωνων. Σε αυτη την περιπτωση, ο ορος γυναικοκτονια (νομικα) στοχευει να καταδειξει οτι η γυναικα ειναι πιο αδυναμη αρα η ποινη πρεπει ειναι μεγαλυτερη αποτι σε μια πχ ανδροκτονια. Διοτι αν δεν ειναι αυτος ο στοχος των εφευρετων του ορου (ως νομικου και οχι ως γλωσσολογικου), τοτε ποιος ειναι.

Θα ηθελα να κανω εδω μια σαφη δηλωση, οτι η στοχοποιηση των λευκων σημερα (δειτε λιγο Netflix και θα καταλαβετε) ειναι κατι που κατανοω απο πλευρας κινητρων, εν μερει το αποδεχομαι γιατι οντως υπηρξαν αδικιες αιωνων αλλα οπως δεν αρεσει σε ενα μαυρο ή Αραβα η γενικευση «εγκληματιας» και «τρομοκρατης» αντιστοιχα, δεν μου αρεσει ουτε κι εμενα. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Παίζεις με τις λέξεις ;

ΟΚ, να το θέσω αλλιώς

Αν μια κοινωνία ωθεί έναν άνδρα επειδή "πρέπει να είναι ο κουβαλητής του σπιτιού" να δουλέυει 16 ωρες τη μέρα, να παίρνει ρίσκα στην υγεία του ή την ασφάλειά του που μπορεί αν η ίδια κοινωνία είχε την ίδια "απαίτηση" από μια γυναίκα να είναι "η κουβαλήτρια του σπιτού" να μην ήταν το ίδιο, είναι "έμφυλη βία";

Καθοκου δεν παίζω με τις λέξεις εσύ επέλεξες να υπερβάλεις μπας και ισχυροποιήσεις τα ήδη αδύναμα επιχειρήματα σου… 

δυστυχώς το μόνο που κατάφερες είναι να γελοιοποιήσεις τα ίδια σου τα επιχειρήματα… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

Επισης δεν είδα ποτέ άνδρα να βγαίνει και να καταγγέλει ξυλοδαρμό από γυναίκα ο ξυλοδαρμός είναι καθαρά ανδρικό “άθλημα”… 

Το ότι εσύ δεν είδες και δεν άκουσες, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει. Υπάρχουν περιπτώσεις που συμβαίνει και αυτό, το γιατί δεν βγαίνουν άνδρες να το καταγγειλλουν, μάντεψε γιατί συμβαίνει, είναι τα στερεότυπα για τα οποία γογγυζουν και καγχαζουν κάθε τρεις και λίγο οι φεμινιστριες πως αυτά δρουν εις βάρος των γυναικών, έλα όμως που και εις βάρος των ανδρών κάνουν το ίδιο, διότι ο άλλος ντρέπεται να βγει και να πει ότι τρώει ξύλο ή του ασκείται βία από γυναίκα, οι μεν γυναίκες θα τον κοροϊδεύουν και οι μεν άνδρες θα του λένε ότι δεν είσαι άνδρας ρίξε της καμία μπουνιά εκεί και θα μπει στην θέση της. Επίσης πέραν της καθαρά σωματικης βίας υπάρχει και η ψυχολογική, την οποία έβλεπα και εγώ μέσα στην δική μου οικογένεια από την μητέρα μου προς τον πατέρα μου αλλά και σε εμένα με διαφορα προβλήματα που υπήρχαν και δεν καταφέραμε να επιλύουμε. Ανετα η ψυχολογική βία από τον έναν στον άλλον μπορεί να προκαλέσει σωματική βία από τον δεύτερο στον πρώτο, δράση αντίδραση δηλαδή. 

Συμφωνώ με τα λεγόμενα του aizensama στην τελική, οι σχέσεις έχουν καταστεί τόσο δύσκολες και συνθέτες, ο θεσμός της οικογένειας έχει χτυπηθεί τόσο και έχει πληγεί, η κοινωνία έχει μπαχαλοποιηθει σε τέτοιον βαθμό, που καλύτερα να μενει κάποιος μόνος του και να έχει την ηρεμία του μέχρι εκεί που μπορεί, δεν αξίζει η όλη ταλαιπωρία, και ναι η κοινωνία θα εκμηδενιστει κάποια στιγμή στο μακρυνο μέλλον. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Εχει να κανει απο ποια πλευρα του «δημοσιογραφικου ταμειου πολιτικης κορρεκτιλας» καθεσαι, απο αυτη που πουλαει ή απο αυτη που της πουλιεται κατι. 
 

Αυτο που προσπαθει να μας μαθει το σχολειο και η κοινωνια, ειναι οτι ολοι ειμαστε ισοι ή οτι ολοι θα επρεπε να ειμαστε ισοι. Επισης, οτι το συστημα δικαιοσυνης υπαρχει για να διορθωνει τις αδικιες ήτοι να προστατευει τον αδυνατο/αδικημενο.

Αυτο που συμβαινει τον τελευταιο καιρο, εξ Αμερικης ορμωμενο, ειναι να στοχοποιειται συστηματικα ο λευκος ανδρας γιατι, κατα αυτες τις σχολες σκεψεις, δεν φτανει απλα να επιτυγχανεται εξισωση μεταξυ των ανισων (υπαρχουν σαφως διακρισεις και πρεπει να εξαλειφθουν) αλλα να τιμωρηθουν για το «λευκο πλεονεκτημα»(white privilege) οσοι ειναι σημερα λευκοι (περισσοτερο δε, αν ειναι ανδρες) για να διορθωθουν αδικιες αιωνων. Σε αυτη την περιπτωση, ο ορος γυναικοκτονια (νομικα) στοχευει να καταδειξει οτι η γυναικα ειναι πιο αδυναμη αρα η ποινη πρεπει ειναι μεγαλυτερη αποτι σε μια πχ ανδροκτονια. Διοτι αν δεν ειναι αυτος ο στοχος των εφευρετων του ορου (ως νομικου και οχι ως γλωσσολογικου), τοτε ποιος ειναι.

Θα ηθελα να κανω εδω μια σαφη δηλωση, οτι η στοχοποιηση των λευκων σημερα (δειτε λιγο Netflix και θα καταλαβετε) ειναι κατι που κατανοω απο πλευρας κινητρων, εν μερει το αποδεχομαι γιατι οντως υπηρξαν αδικιες αιωνων αλλα οπως δεν αρεσει σε ενα μαυρο ή Αραβα η γενικευση «εγκληματιας» και «τρομοκρατης» αντιστοιχα, δεν μου αρεσει ουτε κι εμενα. 

11 γυναίκες δολοφονήθηκαν από τον Γενάρη μέχρι και σήμερα, άσε λοιπόν τα πολιτικά και τις ατζέντες από έξω και συνειδητοποίησε το πρόβλημα που οξύνεται, αντί να το δικαιολογείς!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, AtiX είπε

Επισης δεν είδα ποτέ άνδρα να βγαίνει και να καταγγέλει ξυλοδαρμό από γυναίκα ο ξυλοδαρμός είναι καθαρά ανδρικό “άθλημα”… 

Φυσικά και δε θα δεις αφού η "έμφυλη βία" που δέχονται οι άντρες από τη κοινωνία που θα τους πει ξεφτίλες που τους έδειρε γυναίκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το ότι εσύ δεν είδες και δεν άκουσες, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει. Υπάρχουν περιπτώσεις που συμβαίνει και αυτό, το γιατί δεν βγαίνουν άνδρες να το καταγγειλλουν, μάντεψε γιατί συμβαίνει, είναι τα στερεότυπα για τα οποία γογγυζουν και καγχαζουν κάθε τρεις και λίγο οι φεμινιστριες πως αυτά δρουν εις βάρος των γυναικών, έλα όμως που και εις βάρος των ανδρών κάνουν το ίδιο, διότι ο άλλος ντρέπεται να βγει και να πει ότι τρώει ξύλο ή του ασκείται βία από γυναίκα, οι μεν γυναίκες θα τον κοροϊδεύουν και οι μεν άνδρες θα του λένε ότι δεν είσαι άνδρας ρίξε της καμία μπουνιά εκεί και θα μπει στην θέση της. Επίσης πέραν της καθαρά σωματικης βίας υπάρχει και η ψυχολογική, την οποία έβλεπα και εγώ μέσα στην δική μου οικογένεια από την μητέρα μου προς τον πατέρα μου αλλά και σε εμένα με διαφορα προβλήματα που υπήρχαν και δεν καταφέραμε να επιλύουμε. Ανετα η ψυχολογική βία από τον έναν στον άλλον μπορεί να προκαλέσει σωματική βία από τον δεύτερο στον πρώτο, δράση αντίδραση δηλαδή. 

Συμφωνώ με τα λεγόμενα του aizensama στην τελική, οι σχέσεις έχουν καταστεί τόσο δύσκολες και συνθέτες, ο θεσμός της οικογένειας έχει χτυπηθεί τόσο και έχει πληγεί, η κοινωνία έχει μπαχαλοποιηθει σε τέτοιον βαθμό, που καλύτερα να μενει κάποιος μόνος του και να έχει την ηρεμία του μέχρι εκεί που μπορεί, δεν αξίζει η όλη ταλαιπωρία, και ναι η κοινωνία θα εκμηδενιστει κάποια στιγμή στο μακρυνο μέλλον. 

Φίλε μου το ξέρεις ότι σε όλα αυτά η απλή απάντηση είναι χωρίζεις αλλά δεν σκοτώνεις… βάλε κάτω τα στοιχεία και δες πιο φύλλο έχει τις περισσότερες απώλειες από την ενδοοικογενειακή βία…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...