Προς το περιεχόμενο

Ειναι τα ΜΜΕ τοσο αξιοπιστα ωστε να εφευρισκουν νεους ορους και κατηγοροποιησεις?


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

11 γυναίκες δολοφονήθηκαν από τον Γενάρη μέχρι και σήμερα, άσε λοιπόν τα πολιτικά και τις ατζέντες από έξω και συνειδητοποίησε το πρόβλημα που οξύνεται, αντί να το δικαιολογείς!!!!

Στατιστικά για την αύξηση σε σύγκριση με άλλες χρονιές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, DrLo είπε

Φυσικά και δε θα δεις αφού η "έμφυλη βία" που δέχονται οι άντρες από τη κοινωνία που θα τους πει ξεφτίλες που τους έδειρε γυναίκα.

Έχεις επαφή με το θέμα ή κουβεντιάζουμε καφενιακα???

2 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Στατιστικά για την αύξηση σε σύγκριση με άλλες χρονιές;

Αν ανατρέξεις και σε προηγούμενες χρονιές θα δεις ότι η αύξηση είναι μικρή… η δημοσιότητα έχει πολλαπλασιαστεί γιατί πλέον κάποιοι ασχολήθηκαν…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Έχεις επαφή με το θέμα ή κουβεντιάζουμε καφενιακα???

γιατί ή / ή

ΚΑΙ έχω επαφή με το θέμα ΚΑΙ κουβεντιάζουμε καφενειακά.

Εσύ τι νομίζεις ότι είναι το insomnia, η Ακαδημία Αθηνών;

Δε μου απαντησες στο παραπάνω.

Βαριέμαι να ρωτήσω 3η φορά, μπορείς να πυεκφευγεις με τέτοιες χαζομαρίτσες όσο θες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrLo είπε

γιατί ή / ή

ΚΑΙ έχω επαφή με το θέμα ΚΑΙ κουβεντιάζουμε καφενειακά.

Εσύ τι νομίζεις ότι είναι το insomnia, η Ακαδημία Αθηνών;

Δε μου απαντησες στο παραπάνω.

Βαριέμαι να ρωτήσω 3η φορά, μπορείς να πυεκφευγεις με τέτοιες χαζομαρίτσες όσο θες. 

Να σου απαντήσω σε τι αν υπάρχουν άνδρες που υπομένουν την κακοποιήσει από τις γυναίκες τους????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει όλα τα σχόλια, βαριόμουν.

Για μένα δεν υφίσταται όρος γυναικοκτονία. Είναι μια ξεκάθαρη περίπτωση ανθρωποκτονίας. Αν θέλουμε να αυξήσουμε τις ποινές προς άνδρες/γυναίκες που σκοτώνουν το έτερον ήμισυ, συμφωνώ. Αν θέλετε να αυξήσουμε αυτές τις ποινές μόνο στους άνδρες κι όχι στις γυναίκες διαφωνώ.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ξεφεύγουμε γενικότερα από το "Όλοι είμαστε ίδιοι - Όλοι είμαστε ίσοι" και πάμε στο "Κανένας δεν είναι ίδιος - Κανένας δεν είναι ίσος". Όλοι θέλουν να βάζουν ταμπέλες είτε στους εαυτούς τους είτε στους άλλους. Επίσης διαφωνώ με αυτούς που βγαίνουν και λένε "Συγγνώμη που είμαι άντρας γι αυτά που περνάς κλπ"

Συγγνώμη να ζητήσετε/ουμε όλοι για τις ανισότητες και τις αδικίες σε όλο τον κόσμο. 

Και στην τελική επειδή κάποιοι σταρδοιμπα σκότωσαν τις γυναίκες τους δεν σημαίνει ότι ζούμε σε μια κοινωνία που υποθάλπει αυτές τις καταστάσεις και μεγαλώνει τέτοιους άνδρες. 

Κατά 99% είμαι άκυρος, ίσως λέω και βλακείες. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Για μένα δεν υφίσταται όρος γυναικοκτονία. Είναι μια ξεκάθαρη περίπτωση ανθρωποκτονίας.

Για σένα φίλε μου…

διαβασε λίγο αυτό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Για σένα φίλε μου…

διαβασε λίγο αυτό

 

Με όλο το σεβασμό, δεν αντιλέγω ότι δεν έχουν γίνει εγκλήματα κατά γυναικών. Απλά το κάνουν άρρωστοι άνθρωποι, κανένας άνθρωπος με σώα τα φρένα δεν θα σκότωνε έναν άλλον άνθρωπο. Γυναίκες επίσης σκοτώνουν τους συζύγους τους. Ούτε εγώ συμφωνώ με το έγκλημα πάθους. Στο πάθος δεν σκοτώνεις άνθρωπο. 

Δεν με πειράζει να μην συμφωνείς με την άποψη μου, άλλωστε είναι προσωπική άποψη και μόνο. 

Από εκεί και πέρα, καλό θα ήταν όλοι μας να κοιτάξουμε να αλλάξουμε την κοινωνία ως προς το πως να διαπαιδαγωγηθεί καλύτερα κι όχι ως προς το πως θα αλλάξει ο όρος ανθρωποκτονία σε γυναικοκτονία. Να κοιτάξουμε ΟΛΑ τα παιδιά ανεξαιρέτως να μάθουν να αγαπούν τον συνάνθρωπο τους και όλα τα άλλα είναι εύκολα.

Δεν ξέρω αν περνάω το μήνυμα που θέλω να περάσω. Γενικότερα διαφωνώ με τις ταμπέλες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Με όλο το σεβασμό, δεν αντιλέγω ότι δεν έχουν γίνει εγκλήματα κατά γυναικών. Απλά το κάνουν άρρωστοι άνθρωποι, κανένας άνθρωπος με σώα τα φρένα δεν θα σκότωνε έναν άλλον άνθρωπο. Γυναίκες επίσης σκοτώνουν τους συζύγους τους. Ούτε εγώ συμφωνώ με το έγκλημα πάθους. Στο πάθος δεν σκοτώνεις άνθρωπο. 

Δεν με πειράζει να μην συμφωνείς με την άποψη μου, άλλωστε είναι προσωπική άποψη και μόνο. 

Από εκεί και πέρα, καλό θα ήταν όλοι μας να κοιτάξουμε να αλλάξουμε την κοινωνία ως προς το πως να διαπαιδαγωγηθεί καλύτερα κι όχι ως προς το πως θα αλλάξει ο όρος ανθρωποκτονία σε γυναικοκτονία. Να κοιτάξουμε ΟΛΑ τα παιδιά ανεξαιρέτως να μάθουν να αγαπούν τον συνάνθρωπο τους και όλα τα άλλα είναι εύκολα.

Δεν ξέρω αν περνάω το μήνυμα που θέλω να περάσω. Γενικότερα διαφωνώ με τις ταμπέλες.

Πόσο λογικό θα σου φαινότανε αν κάποιος σου έλεγε ότι δεν συμφωνεί με τον όρο παιδοκτόνος? Και αυτός δεν είναι “άρρωστος” άνθρωπος?

Σε ρωτάω γιατί μάλλον δεν διάβασες το link που ποσταρα, ο όρος είναι αναγνωρισμένος και από την κοινωνιολογία αλλά και στα δικαστήρια… πιστεύεις ότι απέναντι σε ένα δικαστή, έναν δικηγόρο ή έναν κοινωνιολόγο έχει βάρος αν δεν το ήξερες ή τι σου αρέσει και τι όχι???? Εδώ δεν μιλάμε για ταμπέλες αλλά για εγκλήματα…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, michael92 είπε

Προσωπικά έχω αποδεχθεί τον θάνατο της δύσης ως κάτι μη αναστρέψιμο.

Δυτικοκτονία!!! Νέος όρος και δεν είμαι αρδ 😂😂😂

 

Αυτή την περίοδο πάντως δύο λέξεις/εκφράσεις  ανακάλυψαν οι δημοσιογράφοι - απόφοιτοι ΙΕΚ "γυναικοκτονία" και  "καθ' ομολογίαν δράστης"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Γελάω με το επιχείρημα η κοινωνία με πιέζει, ας ξεσπάσω στην γυναίκα μου…

Δεν είδα πουθενά να γράφει κάποιος κάτι τέτοιο. Δε χρειάζεται να κιτρινιζουμε τη γλώσσα αν διαφωνούμε με κάποιον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, primeragt είπε

Δεν είδα πουθενά να γράφει κάποιος κάτι τέτοιο. Δε χρειάζεται να κιτρινιζουμε τη γλώσσα αν διαφωνούμε με κάποιον.

Όταν ο άλλος σου βάζει στην ζυγαριά την γυναικοκτονία με το την κοινωνική απαίτηση και στο ονομάζει έμφυλη βία εσένα που πηγαίνει το μυαλό σου… 

διαβασε πως ακριβώς εκφράζεται ο συμφορητης μας και βρες απολογίες/συνεντεύξεις δραστών ή συγγενών* που αναφέρονται ακριβώς με αυτά τα δικαιολογίες/επιχείρημα…

*πριν λίγες μέρες βγήκε θείος δράστη να δικαιολογήσει τον ανιψιό του… θα τρομάξεις με τις ομοιότητες αρκετών ποστ εδώ μέσα…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

 

διαβασε πως ακριβώς εκφράζεται ο συμφορητης μας και βρες απολογίες/συνεντεύξεις δραστών ή συγγενών* που αναφέρονται ακριβώς με αυτά τα δικαιολογίες/επιχείρημα…

*πριν λίγες μέρες βγήκε θείος δράστη να δικαιολογήσει τον ανιψιό του… θα τρομάξεις με τις ομοιότητες αρκετών ποστ εδώ μέσα…

Τι περίμενες να ακούσεις δηλαδή από κάποιον που προσπαθεί να καλύψει έναν συγγενή του; Ότι καλά να πάθει; Ελάχιστοι είναι αυτοί που θα το πουν. Μια μάνα, ένας πατέρας ένας θείο κοντινός θα πουν και θα κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους μπας και δώσουν ελαφρυντικά στο δράστη. Όσο λάθος και να είναι ,όσο και να το ξέρουν αυτό θα κάνουν γιατί είναι παιδί/αίμα τους.

Από την άλλη εδώ δεν βρήκα κάποιον που να συμφωνεί με τις πράξεις αυτές κάθε αυτές. Αλλά μονο με τη χρήση συγκεκριμένου όρου. Δεν βλέπω κάτι μεμπτό σε αυτό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, primeragt είπε

Τι περίμενες να ακούσεις δηλαδή από κάποιον που προσπαθεί να καλύψει έναν συγγενή του; Ότι καλά να πάθει; Ελάχιστοι είναι αυτοί που θα το πουν. Μια μάνα, ένας πατέρας ένας θείο κοντινός θα πουν και θα κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους μπας και δώσουν ελαφρυντικά στο δράστη. Όσο λάθος και να είναι ,όσο και να το ξέρουν αυτό θα κάνουν γιατί είναι παιδί/αίμα τους.

Από την άλλη εδώ δεν βρήκα κάποιον που να συμφωνεί με τις πράξεις αυτές κάθε αυτές. Αλλά μονο με τη χρήση συγκεκριμένου όρου. Δεν βλέπω κάτι μεμπτό σε αυτό. 

 

Βρε φίλε μου, τώρα ειλικρινά, ο όρος γυναικοκοκτονια υπάρχει δεκαετίες, το φαινόμενο επίσης, οι λόγοι του φαινομένου αναλυμένοι εδώ και πολλά χρόνια… το να λέμε εμένα δεν μου αρέσει ο όρος είναι σαν να μην αποδεχόμαστε το γεγονός, σαν να το υποτιμούμε… 

είναι ντροπή για το ανδρικό φύλλο να μου “λες” γιατί δεν υπάρχει αδροκτονία ή ότι πρέπει να ντρέπεσαι αν η γυναίκα σου σου ασκεί ψυχολογική βία και λοιπές ανοησίες…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις μήνες πριν, στις 29 Ιουνίου και με αφορμή τον φόνο της Καρολάιν από τον Μπάμπη, έγινε μεγάλη διαδήλωση στο Σύνταγμα ενάντια στις "γυναικοκτονίες" και στην πατριαρχία που υποτίθεται ότι τις πυροδοτεί.

Ανάμεσα στα πολλά συνθήματα και πανό υπήρχε σε δεσπόζουσα θέση το παρακάτω επιχείρημα το οποίο κυκλοφόρησε ευρύτατα στα μέσα ενημέρωσης:

1189835741_206565965_965257747594926_3439557830506200903_n-.jpg.2f4cd7dd187fc726ee03106b7429eeda.jpg

Από τα περίπου 65 ονόματα γυναικών που παρατίθενται σαν αποτέλεσμα φόνου από σεξιστική πρόθεση, τα τουλάχιστον 34 είναι... ανώνυμα! Δηλαδή βρέθηκε ένα πτώμα γυναίκας που δεν αναγνωρίστηκε ποτέ, και άρα δεν υπάρχει κανένας τρόπος να πέσει φως στα αίτια και στα κίνητρα. Παρόλα αυτά το φεμινιστικό κίνημα αποφάσισε ότι το κίνητρο ήταν η έμφυλη βία και η πατριαρχία και τα έβαλε εκεί ώστε να μεγαλώσει η λίστα και να γίνει πιο πιστευτό το παραμύθι περί γυναικοκτονίας.

Σε μια δεύτερη ανάγνωση δε, κοιτώντας τα ονόματα θα παρατηρήσει κανείς πολλά που δεν εμφανίζουν αποτέλεσμα στο google οπότε τίθεται αμφιβολία για την εγκυρότητά τους.

Με μια τρίτη θα δει κανείς το όνομα της μικρής Άννυς η οποία δολοφονήθηκε/σκοτώθηκε από τον πατριό της όσο αυτός ήταν υπό την επήρεια ουσιών και δεν ήξερε τι έκανε. Παρότι πρόκειται για πολύ γνωστή υπόθεση που παίχτηκε χιλιάδες φορές στις ειδήσεις, και που τα κίνητρα σε καμία περίπτωση δεν είχαν σχέση με το φύλο του θύματος, κάποιοι αχαρακτήριστοι το έβαλαν εκεί ώστε τα θύματα να φαίνονται πολλά και άρα το πρόβλημα πολύ μεγάλο.

Το ότι κανένας με λόγο στην δημόσια σφαίρα δεν τόλμησε καν να σχολιάσει αυτά τα ασύστολα ψεύδη οφείλεται στον φόβο ότι θα τον καταπιεί και θα τον περιθωριοποιήσει σαν μισογύνη η πολιτική ορθότητα και οι υποστηρικτές της.

Και αυτό είναι η μεγαλύτερη κατάκτηση του φεμινιστικού κινήματος. Ότι κατάφερε να γκλαμουροποιήσει τους αγώνες υπέρ συγκεκριμένων ομάδων ενώ ταυτόχρονα κανείς δεν τολμάει έστω να ασκήσει κριτική στα επιχειρήματα του.

Και αυτό το κατάφερε μέσω συνεχούς, massive προπαγάνδας όπως εκφράζεται στην παραπάνω εικόνα. Πλέον κάθε φεμινιστής/φεμινίστρια έχει το ελεύθερο να διαδίδει μερικές αλήθειες ή κατάφωρα ξεδιάντροπα ψέματα χωρίς να τον πειράζει κανείς. Και η ύπαρξη αυτών των ψεμάτων είναι που έφτασε μεγάλο μέρος της κοινωνίας να πειστεί για τον υποτιθέμενο σύγχρονο μισογυνισμό φτάνοντας στο σήμερα.

Υ.γ. Επειδή ξέρω ότι θα προσπαθήσει να το πει κάποιος, αυτό το πανό δεν το έβγαλε ένας τυχαίος που εντάξει μωρέ είναι γραφικός και είπε δυο μπούρδες, αλλά το έβαλαν στο κέντρο του συντάγματος οι κύριοι εκφραστές του κινήματος

  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Βρε φίλε μου, τώρα ειλικρινά, ο όρος γυναικοκοκτονια υπάρχει δεκαετίες, το φαινόμενο επίσης, οι λόγοι του φαινομένου αναλυμένοι εδώ και πολλά χρόνια… το να λέμε εμένα δεν μου αρέσει ο όρος είναι σαν να μην αποδεχόμαστε το γεγονός, σαν να το υποτιμούμε… 

είναι ντροπή για το ανδρικό φύλλο να μου “λες” γιατί δεν υπάρχει αδροκτονία ή ότι πρέπει να ντρέπεσαι αν η γυναίκα σου σου ασκεί ψυχολογική βία και λοιπές ανοησίες…

Καλώς η κακώς όσα χρόνια και να υπάρχει σαν ορολογία, δεν χρησιμοποιούταν ευρέως. Δεν σημαίνει αυτομάτως ότι όποιος δεν συμφωνεί με την ξαφνική, γιατί αυτό όντως συμβαίνει, αύξηση της χρήσης του ότι συμφωνεί και με τις πράξεις που υπονοεί. Ίσα ίσα που οι περισσότεροι εδώ λένε ότι διαφωνούν κάθετα με αυτές καθώς αποτελούν δολοφονίες ανθρώπων. Θεωρούν περιτο το πλεόνασμα στην ορολογία καθεαυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...