Προς το περιεχόμενο

Ειναι τα ΜΜΕ τοσο αξιοπιστα ωστε να εφευρισκουν νεους ορους και κατηγοροποιησεις?


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, AtiX said:

Ειλικρινά τα σκέφτεστε αυτά που γραφετε???

Εδω και πολλες σελιδες, προφανεστατα οχι. Απλα πεταμε ο,τι μας κατεβει πονταροντας ειτε οτι θα περασει στο ντουκου, ειτε οτι δεν θα το τσεκαρει κανενας

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/9/2021 στις 12:53 ΠΜ, Land-decked είπε

  Εμένα με νευριάζει που θέλουν ορισμένοι να παρουσιάζουν την Ελλάδα σαν την χώρα με τους ανώμαλους άντρες που σκοτώνουν τις γυναίκες τους. Που τίς δέρνουν. Που οι γυναίκες δεν έχουν κανένα λόγο πουθενά. Με λίγα λόγια παρουσιάζουν την χώρα μας λες και είναι Τουρκία.

Ενώ στα περισσότερα σπίτια στην Ελλάδα οι γυναίκες κάνουν κουμάντο. Στο δικό μου σπίτι ότι ήθελε η μάνα μου γινόταν πάντα και είχε τον τελευταίο λόγο.

 

Δεν μπορουν. Η τάση βίας εναντίων των αδύναμων, υπάρχει παραδοσιακά. Έχει μειωθεί σε σχέση με το παρελθόν, ομως πλέον υπάρχουν τα social που δεν αφήνουν τέτοιες υποθέσεις να κρυφτούν.

Πολλά χρόνια πριν, πιτσιρικάδες βιάζουν σε λύκειο μια κοπέλα. Η τοπικη κοινωνία υποστηριζει πως η κοπέλα τους προκάλεσε. Οι πιτσιρικάδες αθωώνονται και η κοπέλα εξαφανιζεται απο τα μάτια των ΜΜΕ.

Κορίτσι 15 ετών πεθαίνει απο υπερβολικη κατανάλωση αλκοόλ πολλά χρόνια πριν και αφου έχει βιαστεί. Γίνεται ντόρος και κυκλοφορεί έντονα η άποψη πως "τα θελε", "οι λεβέντες προκληθηκαν" κτλ κτλ. Δεν ειναι τυχαίο ποια πολιτικη παράταξη γινεται "μόδα" εκείνη τη περίοδο.

10 χρόνια αργότερα, καταδικάζονται ειτε απο τα δικαστηρια είτε απο τα social, άτομα που ειχαν ασελγήσει σε κάποια κοπέλα, πριν 20 χρόνια.

Αυτό δειχνει μια αλλαγή, η οποία μονο καλό μπορεί να κάνει. 

11 υποθέσεις θανάτων με αφορμή το ερωτικό πάθος απο άνδρα σε γυναίκα, ειναι πολύ για μια τοσο μικρή χωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, AtiX είπε

Από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι αυτοί που έρχονται στην Ελλάδα υποστηρίζουν του λιθοβολισμούς και το πέταγμα από ταράτσες? Από το χρώμα, την εθνικότητα, την θρησκεία, το κεφάλι σου? 

Σε τεχνολογικα θεματα συμφωνω συνηθως μαζι σου αλλα τωρα πραγματικα με εκπλησεις με την επιτιδευμενη αφελεια σου..... Δηλαδη θες να δεις λιθοβολισμο ή ριψη απο ταρατσα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Εδω και πολλες σελιδες, προφανεστατα οχι. Απλα πεταμε ο,τι μας κατεβει πονταροντας ειτε οτι θα περασει στο ντουκου, ειτε οτι δεν θα το τσεκαρει κανενας

Εμένα μου κάνει εντύπωση που υπάρχουν και likes σε αυτή την απέραντη ασχετοσύνη… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν έχεις άδικο, αλλά για στάσου αυτές οι γυναίκες ήταν σε σχέση με άνδρα… μήπως ξέρεις την κρυφή ή μη συνειδητοποιημένη σεξουαλικη ταυτότητα των θυμάτων???

Ειλικρινά τα σκέφτεστε αυτά που γραφετε???

Ούτε εσύ τη ξέρεις όμως ούτε ο αναφερομένος στο θύμα ως ''γυναίκα''. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Δεν ειπα πως υπερασπιζονται τους λιθοβολισμους σαν ενεργεια αλλα τα ατομα που τους κανουν, ατομα που ερχονται στην Ελλαδα, εγκληματουν και λαμβανουν ειδικης μεταχειρησης. ΑΝ δεν το βλεπεις ζεις σε αλλη κοινωνια.

Τι να δει ρε το άτομο;;; Μου έστειλε λινκ για μια μικρή ομάδα Αφγανών ακτιβίστριων στην Καμπούλ!!!!!!!!!!!!!! Δεν πάμε καθόλου καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Σε τεχνολογικα θεματα συμφωνω συνηθως μαζι σου αλλα τωρα πραγματικα με εκπλησεις με την επιτιδευμενη αφελεια σου..... Δηλαδη θες να δεις λιθοβολισμο ή ριψη απο ταρατσα; 

Όχι θέλω να δω μια ψύχραιμη αντιμετώπιση χωρίς ακροβασίες λογικής και κουβάδιασμα ανθρώπων…

αν παρατηρήσεις το όλο θέμα ξεκινάει από την αίσθηση ορισμένων ότι ο όρος γυναικοκτονία επιτίθεται στο σύνολο του ανδρικού πληθυσμού… αυτό είναι που τους ενοχλεί και τους ενοχλεί γιατί είναι τόσο ανώριμοι που νομίζουν ότι υπάρχει πόλεμος φύλων…

κανένας άνδρας δεν θα έπρεπε να αντιδρά σε κάτι που περιγράφει μια πραγματικότητα. Αλλά μέχρι εκεί φτάνουν, να φαντάζονται αόρατους εχθρούς και να ετοιμάζονται για πόλεμο ως γνήσια αρσενικά…

14 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Ούτε εσύ τη ξέρεις όμως ούτε ο αναφερομένος στο θύμα ως ''γυναίκα''. 

Το ότι ήταν ζευγάρι με έναν άνδρα που την σκότωσε δεν σου λέει τίποτα?
Ρε φίλε μου, μήπως το έκαψες τελείως???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Δεν ξέρετε πόσο χαίρομαι να βλέπω να ξεβολεύονται καλομαθημένοι κληρονόμοι μιας περιουσίας που την κατάντησαν βάλτο… καιρός είναι να συνειδητοποιήσετε ότι πλέον λόγο έχουν όλοι και νομοτελειακά ότι κάνατε θα υποστείτε…  

 

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όχι θέλω να δω μια ψύχραιμη αντιμετώπιση χωρίς ακροβασίες λογικής και κουβάδιασμα ανθρώπων…

Προφανώς το κουβαδιασμα ανθρώπων το σιχαίνεσαι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, randomcat είπε

Τι να δει ρε το άτομο;;; Μου έστειλε λινκ για μια μικρή ομάδα Αφγανών ακτιβίστριων στην Καμπούλ!!!!!!!!!!!!!! Δεν πάμε καθόλου καλά.

Από εσένα περιμένω ένα link… στο λέω γιατί σε προηγούμενα ποστ μου κλαψούριζες ότι δεν βαζω link ενώ είχα βάλει… 

8 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

 

Προφανώς το κουβαδιασμα ανθρώπων το σιχαίνεσαι 

Τι δεν καταλαβαίνεις από το “καλομαθημένοι κληρονόμοι” που αναφέρω??? Ρε παιδιά μάθετε να κατανοείτε δεν φτάνει μόνο η ανάγνωση…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όχι θέλω να δω μια ψύχραιμη αντιμετώπιση χωρίς ακροβασίες λογικής και κουβάδιασμα ανθρώπων…

αν παρατηρήσεις το όλο θέμα ξεκινάει από την αίσθηση ορισμένων ότι ο όρος γυναικοκτονία επιτίθεται στο σύνολο του ανδρικού πληθυσμού… αυτό είναι που τους ενοχλεί και τους ενοχλεί γιατί είναι τόσο ανώριμοι που νομίζουν ότι υπάρχει πόλεμος φύλων…

κανένας άνδρας δεν θα έπρεπε να αντιδρά σε κάτι που περιγράφει μια πραγματικότητα. Αλλά μέχρι εκεί φτάνουν, να φαντάζονται αόρατους εχθρούς και να ετοιμάζονται για πόλεμο ως γνήσια αρσενικά…

Σιγουρα προκειται για μια κατασταση δυσαρεστη και αν καποιος δεν το βλεπει τοτε εχει προβλημα. Μου δινει την αισθηση αλυσιδωτης αντιδρασης. Παρατηρω το φαινομενο αυτο εδω και μια 15ετια τουλαχιστον στην Ιταλια, πριν καν παρει διαστασεις στη χωρα μας. Και εκει χρησιμοποιουν τον ιδιο ορο, γυναικοκτονια.

Η ενδοοιγενειακη βια υπαρχει διαχρονικα ομως και δεν κανει διακρισεις σε αντρες και γυναικες. Απλα οι πριπτωσεις που το θυμα ειναι γυναικα και ισως ειναι και οι περισσοτερες παιρνει διαστασεις ενω στην περιπτωση του αντρα ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα. Η κακοποιηση του αντρα ειναι δυστυχως ενα μεγαλο ταμπου γιατι ερχεται σε κοντρα με την εικονα του αρσενικου οπως εχει καλλιεργηθει ανεκαθεν. Εχω περιπτωση παιδικου και πολυ καλου φιλου που εδω και 13 χρονια ειναι θυμα τοσο σωματικης κακοποιησης απο την γυναικα του και τα πεθερικα του, οσο και ψυχολογικης. Μονοε λογος που παραμενει ειναι τα παιδια. Αν αυτος ο αντρας αυριο πεσει θυμα δολοφονιας τι θα γινει; θα βγει καποιο κινημα να μιλησει για την βια κατα των αντρων; Θα υιοθετηθει ο ορος ανδροκτονια;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τι δεν κατάλαβε εις από το “καλομαθημένοι κληρονόμοι” που αναφέρω??? Ρε παιδιά μάθετε να κατανοητέ δεν φτάνει μόνο η ανάγνωση…

Οκ φίλος , μέσα εισαι 👍🏻

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vastegial_74 είπε

Σιγουρα προκειται για μια κατασταση δυσαρεστη και αν καποιος δεν το βλεπει τοτε εχει προβλημα. Μου δινει την αισθηση αλυσιδωτης αντιδρασης. Παρατηρω το φαινομενο αυτο εδω και μια 15ετια τουλαχιστον στην Ιταλια, πριν καν παρει διαστασεις στη χωρα μας. Και εκει χρησιμοποιουν τον ιδιο ορο, γυναικοκτονια.

Η ενδοοιγενειακη βια υπαρχει διαχρονικα ομως και δεν κανει διακρισεις σε αντρες και γυναικες. Απλα οι πριπτωσεις που το θυμα ειναι γυναικα και ισως ειναι και οι περισσοτερες παιρνει διαστασεις ενω στην περιπτωση του αντρα ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα. Η κακοποιηση του αντρα ειναι δυστυχως ενα μεγαλο ταμπου γιατι ερχεται σε κοντρα με την εικονα του αρσενικου οπως εχει καλλιεργηθει ανεκαθεν. Εχω περιπτωση παιδικου και πολυ καλου φιλου που εδω και 13 χρονια ειναι θυμα τοσο σωματικης κακοποιησης απο την γυναικα του και τα πεθερικα του, οσο και ψυχολογικης. Μονοε λογος που παραμενει ειναι τα παιδια. Αν αυτος ο αντρας αυριο πεσει θυμα δολοφονιας τι θα γινει; θα βγει καποιο κινημα να μιλησει για την βια κατα των αντρων; Θα υιοθετηθει ο ορος ανδροκτονια;

Συμφωνώ όπως και έχω πει αρκετές φορές και με τον όρο ανδροκτονία…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, AtiX είπε

Από εσένα περιμένω ένα link… στο λέω γιατί σε προηγούμενα ποστ μου κλαψούριζες ότι δεν βαζω link ενώ είχα βάλει… 

Λινκ και ό,τι να 'ναι όπως εσύ? Λινκ είπες ε; Πάρε ορίστε https://www.youtube.com/watch?v=593WWQPGtYY

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, randomcat είπε

Λινκ και ό,τι να 'ναι όπως εσύ? Λινκ είπες ε; Πάρε ορίστε https://www.youtube.com/watch?v=593WWQPGtYY

 

 

Δεν περίμενα τίποτα περισσότερο από αυτό και από εσένα… να κόψεις το συνήθειο όταν σε στριμώχνουν να το ρίχνεις στην πλάκα, 12χρονα το κάνουν, όχι ενήλικες που θέλουν να συμμετέχουν και να λένε την άποψη τους…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, randomcat είπε

Το θράσος τους είναι τόσο τεράστιο που συνήθως δεν βγάζουν άχνα για τις προβληματικές δυστοπικές κοινωνίες όπου καταπιέζονται οι γυναίκες (το "καταπιέζονται" είναι πολύ λάιτ λέξη). "Μα ΕιΝαΙ η ΘρΗσΚεΙα ΤοΥς ΕιΝαΙ η ΚοΥλΤοΥΡα ΤοΥς"... Μόνο τον δυτικό άντρα (και πολύ περισσότερο τον λευκό) στοχοποιούν για να βγάλουν τα ψυχολογικά τους και για να τον εκμεταλλευτούν. Και το καλύτερο είναι ότι δεν μπορούν ούτε να εξηγήσουν τι ακριβώς είναι αυτή η πατριαρχεία την οποία έχουν κάνει καραμέλα.

Έχεις 1000% δίκιο σε αυτά που γράφεις. Την ίδια στιγμή που υποκριτικά κόπτονται για τα δικαιώματα των γυναικών στο Αφγανιστάν ΚΑΝΕΙΣ δεν μιλάει για τις μπούργκες στην Αθήνα. Άχνα. ΚΑΝΕΙΣ δεν ενοχλείται με το να βλέπει ανήλικα κορίτσια με μπούργκα. Φυσικά κανείς δεν ενοχλείται με την σαρία στην Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...