Προς το περιεχόμενο

Ειναι τα ΜΜΕ τοσο αξιοπιστα ωστε να εφευρισκουν νεους ορους και κατηγοροποιησεις?


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το ότι μερικοί βάζουν την λεκτική κακοποίηση, την σωματική κακοποίηση και τον θάνατο στο ίδιο τσουβάλι νομίζοντας ότι μαθηματικά θα μειώσουν την πράξη της γυναικοκτονιες, όχι ότι με εκπλήσσει…

ικανοποιήστε λοιπόν τον εγωισμό σας και βγείτε στο μπαλκόνι και φωνάξτε ότι καταφέρατε να γίνετε το χειρότερο είδος ανθρώπου, συνήγοροι δολοφόνων…

Δεν παίρνει κανένας στο ελαφρύ τις ''γυναικόκτονίες''. Το θέμα άνοιξε όταν άρχισε , για άλλη μια φορά , ο ψαλμός για την πατριαρχία και πως ο δυτικός λευκός άντρας καταπιέζει την γυναίκα και εργαλειοποιήθηκε για άλλη μια φορά η τελευταία.

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, Dakonblackblade said:

Δεν παίρνει κανένας στο ελαφρύ τις γυναικόκτονίες. Το θέμα άνοιξε όταν άρχισε , για άλλη μια φορά , ο ψαλμός για την πατριαρχία και πως ο δυτικός λευκός άντρας καταπιέζει την γυναίκα. 

Χωρις να ειμαι σιγουρος, νομιζω ειναι λιγο καταπιεστικο να σκοτωνουμε οποια δεν ψηνεται να την εχουμε γκομενα

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dakonblackblade είπε

Δεν παίρνει κανένας στο ελαφρύ τις γυναικόκτονίες. Το θέμα άνοιξε όταν άρχισε , για άλλη μια φορά , ο ψαλμός για την πατριαρχία και πως ο δυτικός λευκός άντρας καταπιέζει την γυναίκα. 

Το οποίο βέβαια δεν ισχύει και όλα αυτά είναι παραπληροφόρηση… 

για να καταλάβεις τις παρωπίδες σου, (θα στο πω μπας και τις αντιληφθείς) κανένας δεν ανέφερε το λευκός άνδρας, ούτε καν το άνδρας όπως εσύ το αντιλαμβάνεσαι…

αν εσύ βάζεις τον αυτό σου μαζί με αυτούς (τους γυναοκοκτονους) και πρέπει να τους δικαιολογήσεις είναι δικιά σου επιλογή που προέρχεται καθαρά από την ανασφάλεια του πως αντιλαμβάνεσαι τον εαυτό σου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Το οποίο βέβαια δεν ισχύει και όλα αυτά είναι παραπληροφόρηση… 

για να καταλάβεις τις παρωπίδες σου, (θα στο πω μπας και τις αντιληφθείς) κανένας δεν ανέφερε το λευκός άνδρας, ούτε καν το άνδρας όπως εσύ το αντιλαμβάνεσαι…

αν εσύ βάζεις τον αυτό σου μαζί με αυτούς (τους γυναοκοκτονους) και πρέπει να τους δικαιολογήσεις είναι δικιά σου επιλογή που προέρχεται καθαρά από την ανασφάλεια του πως αντιλαμβάνεσαι τον εαυτό σου…

Η τελευταία παράγραφος μάλλον ήταν και η τελευταία απέλπιδα προσπάθειας διάσωσης του εγωισμού.  Τα λέμε στην άλλη πλευρά σε μερικά χρόνια όταν θα σου σκάσει η επιφοίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Χωρις να ειμαι σιγουρος, νομιζω ειναι λιγο καταπιεστικο να σκοτωνουμε οποια δεν ψηνεται να την εχουμε γκομενα

Ενώ να σκοτώνουμε όποιον δεν ψήνεται να μας έχει γκόμενα, ή και γενικότερα να σκοτώνουμε ΟΠΟΙΟΝ για οποιόνδηποτε λόγο κομπλέ...? Καταλαβαίνεις το πρόβλημα του να εστιάζουμε σε μια συγκεκριμένη κατηγορία φόνων, αυτή μιας γυναίκας από έναν άντρα, όταν αποτέλει την απόλυτη μειοψηφία, είναι ολίγον τι υποκριτικό? Πέρυσι δολοφονήθηκαν 80 άντρες. Πρόπερυσι άλλοι τόσοι. Παραπρόπερσυ άλλοι 100. Και τα ίδια εδώ και δεκαετίες. Δυστηχώς στο twitter δεν έκανε trend ο όρος ανδροκτονία. Φέτος είχαμε 11 γυναίκες, και προκλήθηκε σάλος οργή και αγανάκτηση. Θες, αν μπορείς, με λογικά επιχειρήματα, να μου εξηγήσεις το γιατί? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dakonblackblade είπε

Η τελευταία παράγραφος μάλλον ήταν και η τελευταία απέλπιδα προσπάθειας διάσωσης του εγωισμού.  Τα λέμε στην άλλη πλευρά σε μερικά χρόνια όταν θα σου σκάσει η επιφοίτηση.

Συνήθως τέτοια αντίδραση έχουν οι έφηβοι, το έχω συνηθίσει μετά από τόσα χρόνια εμπειρίας και δεν παίρνω στα σοβαρά τέτοιου είδους επιθέσεις… 

Θα σε έβαζα και ένα στοίχημα, αλλά δεν ξέρω την ηλικία σου, για να σου πω σε ποσα χρόνια θα έρθεις και θα μου πεις έλα ρε AtiX πόσο δίκιο είχες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Sad fact #1: Δεν καταλαβες ουτε καν τι εννοουσα οταν ειπα scholar, γιατι προφανως η σχεση σου με την επιστημη ειναι ιδια με την δικια μου με την lifo. 

Sad fact #2: Θεωρεις οτι εσυ, με μεγαλυτερο φιλοσοφικο κατορθωμα στη ζωουλα σου κατι ποστ στο μπλα-μπλα του insomnia, μπορεις να "δικασεις" ανθρωπο με 16 χιλιαδες citation σε βαθος >30 χρονων. 

Καλύτερα "φιλοσοφικό κατόρθωμα" στο ινσομνια παρά λάθος appeal to authority (είναι στην Γιουνγκιανη ψυχολογία όχι στην ιστορία, πολιτική κλπ) και ad hominem αντί για διάλογο στο ίδιο μέρος.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Ενώ να σκοτώνουμε όποιον δεν ψήνεται να μας έχει γκόμενα, ή και γενικότερα να σκοτώνουμε ΟΠΟΙΟΝ για οποιόνδηποτε λόγο κομπλέ...? Καταλαβαίνεις το πρόβλημα του να εστιάζουμε σε μια συγκεκριμένη κατηγορία φόνων, αυτή μιας γυναίκας από έναν άντρα, όταν αποτέλει την απόλυτη μειοψηφία, είναι ολίγον τι υποκριτικό? Πέρυσι δολοφονήθηκαν 80 άντρες. Πρόπερυσι άλλοι τόσοι. Παραπρόπερσυ άλλοι 100. Και τα ίδια εδώ και δεκαετίες. Δυστηχώς στο twitter δεν έκανε trend ο όρος ανδροκτονία. Φέτος είχαμε 11 γυναίκες, και προκλήθηκε σάλος οργή και αγανάκτηση. Θες, αν μπορείς, με λογικά επιχειρήματα, να μου εξηγήσεις το γιατί? 

Θέλεις λογική απάντηση, πάρε μια…

φέτος δεν σκοτώθηκε κανένας άνδρας από την γυναίκα του…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, randomcat είπε

Η ΓΓΟΙΦ και η έρευνα αφορά καταγγελίες από γραμμή καταγγελιών για γυναίκες (δικό τους το https://womensos.gr/) Το παίζουμε τρελίτσα; Και έχεις και απαιτήσεις; (για κάτι μάλιστα που συζήταγες με άλλο άτομο!)

Δεν πειράζει που διαφωνείς με τα ποσοστά, μπορείς να δημιουργήσεις τα δικά σου.
Για το 50-50 δεν βλέπω κάτι ακόμα. Τα επίσημα στοιχεία είναι αυτά που παρέθεσα, εσύ μέχρι τώρα παλεύεις να εξομοιώσεις μήλα με πορτοκάλια, κάτι που δεν μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, newlynx είπε

Δεν πειράζει που διαφωνείς με τα ποσοστά, μπορείς να δημιουργήσεις τα δικά σου.
Για το 50-50 δεν βλέπω κάτι ακόμα. Τα επίσημα στοιχεία είναι αυτά που παρέθεσα, εσύ μέχρι τώρα παλεύεις να εξομοιώσεις μήλα με πορτοκάλια, κάτι που δεν μπορεί να γίνει.

Αν ποτέ σε υπηρεσία με γραμμή καταγγελιών που απευθύνεται σε γυναίκες, βγει 50-50 να κάτσω να με γ.....!!! Όχι βασικά, scratch that, τζογάρω όλα μου τα υπάρχοντα ότι ούτε το 70-30 δεν είναι εφικτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, randomcat είπε

Αν ποτέ σε υπηρεσία με γραμμή καταγγελιών που απευθύνεται σε γυναίκες, βγει 50-50 να κάτσω να με γ.....!!! Όχι βασικά, scratch that, τζογάρω όλα μου τα υπάρχοντα ότι ούτε το 70-30 δεν είναι εφικτό!

Γιατί κάτι μου λέει ότι ούτε που θυμάσαι τι είναι αυτό το 50-50…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Θέλεις λογική απάντηση, πάρε μια…

φέτος δεν σκοτώθηκε κανένας άνδρας από την γυναίκα του

Είσαι μέγας ψεύτης. Έχω δει τουλάχιστον για δύο στα δελτία ειδήσεων, αλλά ούτε που θυμάμαι τα ονόματά τους και δεν έγινε ντόρος. Είναι προσβολή για τους νεκρούς να λες κάτι τέτοιο.

Ψάχνω για ανδροκτονίες για να τους βρω και μου βγάζει τα ίδια αναδημοσιευμένα σοκ για γυναικοκτονίες, οπότε κάπως έτσι είσαι ελεύθερος να λες τις καφρίλες σου. Όχι ότι αν έβρισκα κάτι θα άλλαζες τη ρητορική σου - εδώ συνεχίζεις να επιμένεις για την τηλεφωνική γραμμή καταγγελιών ότι δεν είναι αποκλειστικά για γυναίκες.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, randomcat είπε

Είσαι μέγας ψεύτης. Έχω δει τουλάχιστον για δύο στα δελτία ειδήσεων, αλλά ούτε που θυμάμαι τα ονόματά τους και δεν έγινε ντόρος. Είναι προσβολή για τους νεκρούς να λες κάτι τέτοιο.

Ψάχνω για ανδροκτονίες για να τους βρω και μου βγάζει τα ίδια αναδημοσιευμένα σοκ για γυναικοκτονίες, οπότε κάπως έτσι είσαι ελεύθερος να λες τις καφρίλες σου. Όχι ότι αν έβρισκα κάτι θα άλλαζες τη ρητορική σου - εδώ συνεχίζεις να επιμένεις για την τηλεφωνική γραμμή καταγγελιών ότι δεν είναι αποκλειστικά για γυναίκες.

Κάτι μου λέει ότι πρώτον αυτά τα δυο ή θα είναι στο εξωτερικό ή θα ξεκίνησε η δίκη τους, δεύτερον δεν γίνεται να μου λες να ντραπώ εγώ για τους δυο όταν εσύ δεν ντρέπεσαι για τις 11 και τρίτον και σημαντικότερο είμαι υπέρ του όρου ανδροκτονια και τον χρησιμοποιώ χρόνια…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, AtiX είπε

Θέλεις λογική απάντηση, πάρε μια…

φέτος δεν σκοτώθηκε κανένας άνδρας από την γυναίκα του…

So fucking what ρε αδερφέ? Πέθαναν δεκαπλάσιοι από διάφορες άλλες αιτίες. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ο δεκαπλάσιος ντόρος για τις ανδροκτονίες εδώ και τόσα χρόνια?? Δεν θα έπρεπε να θεσπιστεί νομικά αυστηρότερη τιμωρία αν δολοφονήσεις άντρα??? Φέτος θα δολοφονηθούν ~100 άτομα στην Ελλάδα. Τα 10 θα είναι γυναίκες. Τα υπόλοιπα 90 τι θα είναι? 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γιατί κάτι μου λέει ότι ούτε που θυμάσαι τι είναι αυτό το 50-50…

Υποστηρίζουν μερικοί ότι τα θύματα της ενδοοικογενειακής βίας είναι 50-50 μεταξύ ανδρών και γυναικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...