Προς το περιεχόμενο

Ειναι τα ΜΜΕ τοσο αξιοπιστα ωστε να εφευρισκουν νεους ορους και κατηγοροποιησεις?


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Πόσταρες αυτή τη παπαριά, τι αναφέρει για τους άντρες? Πάρε τώρα το παρακάτω για αρχή για να καταλάβεις τι γίνεται με τις αναφορές ως θύματα ενδοοικογενειακής βίας, ΚΑΙ αν έχεις όρεξη να ψάξεις να βρεις μια επίσημη ανάλυση για τους άντρες , στείλε και σε μένα γιατί όταν βάζεις domestic abuse στο google μάντεψε που τους γράφουν τους άντρες. Στα @@ τους.  Θα επανέλθουμε όμως. Untitled.png.b8cf7607f63c81b4b042c030de002aac.png

Και η Google στο κόλπο, βρε τι πόλεμο τραβάτε και εσείς… όταν επανέλθετε βάλτε τα καλά σας, μην σας πουν αγριάνθρωπους…

ΥΓ: όπως βλέπεις το παίρνω στο χαλαρό και δεν σχολιάζω την τραγικότητα των απόψεων σας που νομίζετε ότι πρέπει να επανέλθετε επειδή κάποιος σας στέρησε κάτι…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και η Google στο κόλπο, βρε τι πόλεμο τραβάτε και εσείς… όταν επανέλθετε βάλτε τα καλά σας, μην σας πουν αγριάνθρωπους…

Μην αγχώνεσαι, θα το πάμε μέχρι τέρμα. Μέχρι να ξυπνήσεις και εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Μην αγχώνεσαι, θα το πάμε μέχρι τέρμα. Μέχρι να ξυπνήσεις και εσύ

Λάθος λέξη χρησιμοποιείς, το “τέρμα” κάνε το “πάτο”… 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

https://www.mankind.org.uk/statistics/statistics-on-male-victims-of-domestic-abuse/
 

1 στους 6 άντρες και 1 στις 4 γυναίκες λαμβάνοντας υπόψιν πως οι άντρες δεν κάνουν ούτε  τις μισές καταγγελίες.  Δεν έχω χρόνο να το αναλύσω παραπάνω, αλλά θα επανέρθουμε. Για να καταλαβαίνει ο κόσμος τις γίνεται εκεί έξω.

Το link λέει καθαρά πως: 

  • The Office for National Statistics figures show every year that one in the three victims of domestic abuse are male equating to 757,000 men (1.561m women).

  • One in 6-7 men and one in 4 women will be a victim of domestic abuse in their lifetime.

Δεν καταλαβαίνω πως το παραπάνω το μεταφράζεις ότι οι άντρες είναι περισσότεροι ως θύματα ενδοοικογενειακής βίας, εφόσον λέει καθαρά πως ο αριθμός γυναικών είναι διπλάσιος κάθε χρόνο και σχεδόν διπλάσιος για "life time". Μπορείς να εξηγήσεις το σκεπτικό σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DrKo είπε

Το link λέει καθαρά πως: 

  • The Office for National Statistics figures show every year that one in the three victims of domestic abuse are male equating to 757,000 men (1.561m women).

  • One in 6-7 men and one in 4 women will be a victim of domestic abuse in their lifetime.

Δεν καταλαβαίνω πως το παραπάνω το μεταφράζεις ότι οι άντρες είναι περισσότεροι ως θύματα ενδοοικογενειακής βίας, εφόσον λέει καθαρά πως ο αριθμός γυναικών είναι διπλάσιος κάθε χρόνο και σχεδόν διπλάσιος για "life time". Μπορείς να εξηγήσεις το σκεπτικό σου;

Βασικά δεν καταλαβαίνουν μαθηματικά, μέσα στο μυαλό τους το 757.000 είναι ισοδύναμο με το 1.561.000… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν ο άντρας πεθάνει, ζωή σε μας.

Αν η γυναίκα πάθει κάτι, γινεται ειδηση και ο αντρας πρεπει να πεθανει

2 μετρα και 2 σταθμα

Επίσης

η γυναικα μου μπορει να με βαρεθεί, να με χωρίσει, να μου παρει το παιδί και να πληρώνω διατροφή χωρίς καν να διαλεγω που θα πανε αυτα τα χρηματα. Ταυτόχρονα μπορει να πιασει γκομενο, να με χωρισει και παλι να γινει αυτο. Επισης επειδη ειμαι αντρας θα ζησω λιγοτερο, θα δουλευω περισσοτερο και θα μου την πουν κιολας οτι ολο ελειπα απο το σπιτι εχω απαιτηση απο το παιδι να μαγαπαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Μην αγχώνεσαι, θα το πάμε μέχρι τέρμα. Μέχρι να ξυπνήσεις και εσύ

Σύμφωνα με τον newlynx και τον AtiX το σάιτ http://womensos.gr/en/15900-24ori-tilefoniki-grammi-2/ έχει τηλεφωνική γραμμή που απευθύνεται και σε άνδρες και το 15% των θυμάτων μάλιστα είναι άνδρες. Δες το σάιτ, γέλασε ή κλάψε, και όταν θα ηρεμήσεις θα καταλάβεις ότι για κάποια άτομα είναι ήδη πολύ αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrKo είπε

Το link λέει καθαρά πως: 

  • The Office for National Statistics figures show every year that one in the three victims of domestic abuse are male equating to 757,000 men (1.561m women).

  • One in 6-7 men and one in 4 women will be a victim of domestic abuse in their lifetime.

Δεν καταλαβαίνω πως το παραπάνω το μεταφράζεις ότι οι άντρες είναι περισσότεροι ως θύματα ενδοοικογενειακής βίας, εφόσον λέει καθαρά πως ο αριθμός γυναικών είναι διπλάσιος κάθε χρόνο και σχεδόν διπλάσιος για "life time". Μπορείς να εξηγήσεις το σκεπτικό σου;

Ο 1 στους 6 μεχρι τον 1 στους 4 δεν ειναι διπλασιο παντως. 

Ο αριθμός λογικός ειναι, πιο ευκολα θα υποστεις βία από εναν αντρα παρα απο μια γυναικα. Ομολογω η διαφορα περιμενα να ειναι πολυ μεγαλυτερη. Αμα φαω ενα μπουκετο απο μια γυναικα με ολη της την δυναμη, σε 1 ωρα θα το ξεχασω. Αν φαει μια γυναικα απο μενα με ολη μου τη δυναμη θα ξυπνήσει 3 μερες μετα στο νοσοκομειο. Στη μια περίπτωση θα γινει καταγγελια στην αλλη μπορει να το πω σε καναν φίλο μου οταν παμε για μπύρες. Οποτε τα νουμερα δεν δειχνουν καποιο ιδιαίτερο προβλημα, ουτε μια πατριαρχικη κοινωνια που θεωρει τις γυναικες επιπλα. 

Πρέπει να ζει καποιος στο δικο του πλανήτη για να θεωρεί τη βια κατα των γυναικων εστω προβλημα, ποσο μαλλον μείζον που χρειάζεται και ειδικη μεταχειριση. Καποιος εβαλε ενα λινκ πιο πισω που μας δείχνει 116 δολοφονιες γυναικων τα τελευταια 6 χρονια. Μη τρομαξω κανεναν αλλα πανω απο 80 γινονται το ΕΤΟΣ και αφορουν ΑΝΤΡΕΣ. Πως διαολο εστιαζουμε στο δεντρο και δεν βλεπουμε την πυρηνη λαιλαπα που καιει το δασος? 

Απο παντα, καθαρά λογω βιολογίας, ο αντρας ειναι αναλωσιμος και η ζωη του είναι το ιδιο πολύτιμη με αυτη ενος σκουλικιου. Καθαρα βιολογικα. 100 γυναικες και 1 αντρας μπορούν να αυξησουν τον πληθυσμό και να διατηρήσουν το ειδος, το αναποδο δεν γινεται. Αυτος ειναι και ο λογος που ο αντρας εβγαινε για κυνηγι και εφερνε το φαγητό στο σπιτι. Γιατι εξω εχει λιονταρια που σε τρωνε. Οποτε ποιον προτιμαμε να φανε? Τους αντρες. Γιαυτο αλλωστε εχουμε και την μυικη δυναμη που δεν έχουν οι γυναίκες. Αυτο εχει μεινει κατάλοιπο και στις σημερινες κοινωνιες. Σε δυσκολες καταστασεις ποιον σωζουμε πρώτα? Αυτους που θα διατηρησουν το ειδος, δηλαδη γυναικες  και παιδιά. Εχετε ακουσει ποτε κανεναν να λεει σωστε τους αντρες πρώτα? ΠΟΤΕ. Καμια φεμινιστρια που διψάει για ισότητα δεν υπηρξε στον Τιτανικο? Γιατι αραγες.... 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο 1 στους 6 μεχρι τον 1 στους 4 δεν ειναι διπλασιο παντως. 

Θα ήταν καλό να διαβάζεις προσεχτικά και μην μεροληπτείς σε τι σχολιάζεις. Έγραψα: 

1 ώρα πριν, DrKo είπε

ο αριθμός γυναικών είναι διπλάσιος κάθε χρόνο

και έγραψα:

1 ώρα πριν, DrKo είπε

και σχεδόν διπλάσιος για "life time".

Το 2/3 είναι ακριβώς διπλάσιο από το 1/3 και αναφέρεται στο: 

  • The Office for National Statistics figures show every year that one in the three victims of domestic abuse are male equating to 757,000 men (1.561m women).

Ενώ το 1 στους 4 είναι **σχεδόν** διπλάσιο από το 1 στους 6-7 (1/6 = 0.17 και 1.7 = 0.14, 1/4 = 0.25, και 0.25/2 = 0.12), που αναφέρεται στο:

  • One in 6-7 men and one in 4 women will be a victim of domestic abuse in their lifetime.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrKo είπε

Θα ήταν καλό να διαβάζεις προσεχτικά και μην μεροληπτείς σε τι σχολιάζεις. Έγραψα: 

και έγραψα:

Το 2/3 είναι ακριβώς διπλάσιο από το 1/3 και αναφέρεται στο: 

  • The Office for National Statistics figures show every year that one in the three victims of domestic abuse are male equating to 757,000 men (1.561m women).

Ενώ το 1 στους 4 είναι **σχεδόν** διπλάσιο από το 1 στους 6-7 (1/6 = 0.17 και 1.7 = 0.14, 1/4 = 0.25, και 0.25/2 = 0.12), που αναφέρεται στο:

  • One in 6-7 men and one in 4 women will be a victim of domestic abuse in their lifetime.

 

Ο 1 στους 6 απο τον 1 στους 4 απέχει τοσο απο το διπλασιο (100%) οσο και απο το 0. Εισαι το ιδιο λαθος με το να γραφεις διπλασιο οσο θα ήμουν και εγω αν εγραφα οτι τα νουμερα ειναι ακριβως τα ίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο 1 στους 6 απο τον 1 στους 4 απέχει τοσο απο το διπλασιο (100%) οσο και απο το 0. Εισαι το ιδιο λαθος με το να γραφεις διπλασιο οσο θα ήμουν και εγω αν εγραφα οτι τα νουμερα ειναι ακριβως τα ίδια. 

1/4 = 0.25

1/6 = 0.17

1/7 = 0.14

0.25/0.17 = 1.47

0.25/0.14 = 1.78

Παίρνεις την ακραία περίπτωση του 1/6, γιατί σε συμφέρει και μεροληπτείς, ενώ το αρχικό αγγλικό κείμενο έλεγε για 6 ΚΑΙ 7. Μετά, καταργείς την λέξη ΣΧΕΔΟΝ, όπου την έχω γράψει και με αστερίσκους, δηλαδή ως **σχεδόν**. Ακόμα και έτσι, το 1.5 και 1.78 είναι σχεδόν 2. 

Δεν πειράζει όμως, γιατί με την παραπάνω συλλογιστική σου φανερώνεις ακριβώς ποια είναι η συλλογιστική σου και στα άλλα θέματα. 

Υ.Γ. Και για την ακρίβεια, χωρίς στρογγυλοποιήσεις σε δύο δεκαδικά:

(1/4)/(1/6) = 1.5

(1/4)/(1/7) = 1.75

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, DrKo είπε

1/4 = 0.25

1/6 = 0.17

1/7 = 0.14

0.25/0.17 = 1.47

0.25/0.14 = 1.78

Παίρνεις την ακραία περίπτωση του 1/6, γιατί σε συμφέρει και μεροληπτείς, ενώ το αρχικό αγγλικό κείμενο έλεγε για 6 ΚΑΙ 7. Μετά, καταργείς την λέξη ΣΧΕΔΟΝ, όπου την έχω γράψει και με αστερίσκους, δηλαδή ως **σχεδόν**. Ακόμα και έτσι, το 1.5 και 1.78 είναι σχεδόν 2. 

Δεν πειράζει όμως, γιατί με την παραπάνω συλλογιστική σου φανερώνεις ακριβώς ποια είναι η συλλογιστική σου και στα άλλα θέματα. 

Πως ειναι το 1/6 που αναφερει το ΔΙΚΟ σου λινκ ακραία περιπτωση???? 

Επαναλαμβάνω, το να γραφεις εστω λοιπόν σχεδον διπλάσια ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΆ το ιδιο λαθος με το να έγραφα εγω σχεδον ιδια. Για να επιλεγεις λοιπόν το σχεδον διπλασια αντι για το σχεδον ιδια, τη στιγμη που και τα δύο είναι ακριβως το ιδιο λαθος, φανερωνεις την δικια σου συλλογιστικη. Σορρυ κιολας ρε φιλε, αλλα τα νουμερα ειναι αμειλικτα

Εκανες και τις πραξεις βλεπω. Το 1.47 ειναι πιο κοντα στο 1 παρα στο 2. Αρα σχεδον ιδια ειναι η βία μεταξυ αντρων και γυναικων. Σωστα? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Πως ειναι το 1/6 που αναφερει το ΔΙΚΟ σου λινκ ακραία περιπτωση???? 

Επαναλαμβάνω, το να γραφεις εστω λοιπόν σχεδον διπλάσια ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΆ το ιδιο λαθος με το να έγραφα εγω σχεδον ιδια. Για να επιλεγεις λοιπόν το σχεδον διπλασια αντι για το σχεδον ιδια, τη στιγμη που και τα δύο είναι ακριβως το ιδιο λαθος, φανερωνεις την δικια σου συλλογιστικη. Σορρυ κιολας ρε φιλε, αλλα τα νουμερα ειναι αμειλικτα

 

Η ίδια συλλογιστική παραποίησης και επιλογής στοιχείων, αρκεί να βολεύει το διήγημα που θέλεις να υπερασπιστείς. 

1. Το link δεν είναι "δικό μου", άλλος το έκανε post. 

2. Όταν κανείς λέει 1 στους 6-7, το να εστιάσεις στο ένα από τα δύο είναι ακραία περίπτωση. Η μέση περίπτωση είναι να εστιάσεις στο 6.5 (ας πούμε). Όπου

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Σορρυ κιολας ρε φιλε, αλλα τα νουμερα ειναι αμειλικτα

μιας και ΕΙΝΑΙ σχεδόν 2, αφού είναι μεγαλύτερο του 1.5. 

Ας είναι, για μία ακόμα φορά αποδεικνύεται ότι άνθρωποι σαν και εσένα συζητάνε για να υπερασπίσουν το παραμυθάκι τους, όποιο και εάν είναι αυτό, με οτιδήποτε παράλογο επιχείρημα. Δεν είναι κανένα νόημα η συζήτηση μου μαζί σου. 

Υ.Γ. Και όλα τα παραπάνω κάνοντας γαργάρα το 1/3 και 2/3 όπου ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ διπλάσιο. Τι επιλεκτική γαργάρα όμως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Herald είπε

Πρέπει να ζει καποιος στο δικο του πλανήτη για να θεωρεί τη βια κατα των γυναικων εστω προβλημα, ποσο μαλλον μείζον που χρειάζεται και ειδικη μεταχειριση. Καποιος εβαλε ενα λινκ πιο πισω που μας δείχνει 116 δολοφονιες γυναικων τα τελευταια 6 χρονια. Μη τρομαξω κανεναν αλλα πανω απο 80 γινονται το ΕΤΟΣ και αφορουν ΑΝΤΡΕΣ. Πως διαολο εστιαζουμε στο δεντρο και δεν βλεπουμε την πυρηνη λαιλαπα που καιει το δασος? 

Αναγειασου εκεί ειναι το θεμα….Η βία γενικοτερα ειναι το πρόβλημα αλλα για να μη βγει μπροστά στο φως,διχάζουμε ακομα τον κόσμο τετραγωνίζοντας τον κύκλο.….….

……και που’στε ακομα…

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DrKo είπε

Η ίδια συλλογιστική παραποίησης και επιλογής στοιχείων, αρκεί να βολεύει το διήγημα που θέλεις να υπερασπιστείς. 

1. Το link δεν είναι "δικό μου", άλλος το έκανε post. 

2. Όταν κανείς λέει 1 στους 6-7, το να εστιάσεις στο ένα από τα δύο είναι ακραία περίπτωση. Η μέση περίπτωση είναι να εστιάσεις στο 6.5 (ας πούμε). Όπου

μιας και ΕΙΝΑΙ σχεδόν 2, αφού είναι μεγαλύτερο του 1.5. 

Ας είναι, για μία ακόμα φορά αποδεικνύεται ότι άνθρωποι σαν και εσένα συζητάνε για να υπερασπίσουν το παραμυθάκι τους, όποιο και εάν είναι αυτό, με οτιδήποτε παράλογο επιχείρημα. Δεν είναι κανένα νόημα η συζήτηση μου μαζί σου. 

Εντάξει, εγώ παραποίω τα γεγόνοτα και τα στοιχεία, όχι εσύ.

Γυρνάς σπίτι μετά το διαγώνισμα

-Πώς έγραψες Τάκη?
-Σχεδόν άριστα

-Δηλαδή?

-47%

- Πσσσσ, ιατρική αθήνα περνάς δηλαδή


Γυρνάς σπίτι από τη δουλειά

-Τι μισθό παίρνεις Τάκη?
-Σχεδόν 1000αρικό

-Δηλαδή?

-470€

 

Αναφορά σε κείμενο

Υ.Γ. Και όλα τα παραπάνω κάνοντας γαργάρα το 1/3 και 2/3 όπου ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ διπλάσιο. Τι επιλεκτική γαργάρα όμως!

Δεν τα κάνω γαργάρα. Εσύ απλά δεν καταλαβαίνεις τι είναι το 1/3 και το 2/3. Πραγματικά, ιδέα δεν πήρες. Βάλε την κούτρα σου λίγο να δουλέψει (στο ρελαντί, δεν χρειάζεται τέρμα) και θα καταλάβεις τι σημαίνει και γιατί είναι λάθος το 1/3 και 2/3 να το χρησιμοποιείς ώς απόδειξη. Αν δεν τα καταφέρεις μόνος σου θα σε βοηθήσω. Δεν αναρωτήθηκες πως γίνεται να ισχύει ταυτόχρονα το 1/3 και το 1/6 έναντι το 1/4????? Η το bias δεν σε αφήνει να σκεφτείς καθαρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...