Προς το περιεχόμενο

Ειναι τα ΜΜΕ τοσο αξιοπιστα ωστε να εφευρισκουν νεους ορους και κατηγοροποιησεις?


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε  Ατιξ, 

Μπαίνω στο κόπο να κάνω login και να σου απαντήσω διότι πάσχεις! Πάσχεις από οξεία redditίαση. Παπαγαλίζεις τις ίδιες ανοησίες που γράφονται εκεί,  αντιγράφονται από το επίσης καθυστερημένο buzzfeed και φτάνουν και στη Ψαροκώσταινα μετέπειτα από τους βαρεμένους αντιγραφείς της Lifo, της Popaganda και της Athens Voice.

Ωστόσο οκ καλή η αντιγραφή και σίγουρα εύκολη και γρήγορη λύση αλλά πρέπει να καταλάβετε επιτέλους ότι άλλο η Αμερική κι άλλο η Ελλάδα!!! Όταν βλέπω να αναλύουν κοινωνικά φαινόμενα μέσα από το πρίσμα της αμερικανικής κοινωνίας και νομοθεσίας (και προπαγάνδας) μού ανάβουν τα λαμπάκια!!! 

 

Και πιστέψτε με οι περισσότεροι μπορεί να μη δίνουν σημασία στην αντιγραφή αλλά όποιος αφιερώσει 1 λεπτό να διαβάσει αυτές τις ανοησίες και δε παραμείνει μόνο στις επικεφαλίδες πού είναι φτιαγμένες για να κερδίζουν κλικ, το ποσό σάπιο είναι αυτό το οικοδόμημα κάνει μπαμ!! Κι αυτό γιατί για τα περισσότερα από όλα αυτά τα θέματα με τα οποία καταπιάνονται (οπλοχρησία/οπλοκατοχή, τομέας υγείας κτλ) τα πράγματα που ισχύουν στην Ελλάδα είναι τα ακριβώς αντίθετα από την Αμερική!!!!

Λοιπόν επειδή έπασχα κι εγώ από την ίδια νόσο θα κάνεις το εξής για να βρεις την υγεία σου:

1. Δε ξανά μπαίνεις reddit.

2. Κάνεις unfollow Lifo, Popaganda και λοιπές lifestyle (sic) φυλλάδες

3. Αρχίζεις να εξετάζεις τα κοινωνικά φαινόμενα με το δικό σου μυαλό, και όχι με αυτά που σκέφτηκε ένα asexual γκρι άτομο κάπου στη Καλιφόρνια πίνοντας 5 μπάφους 

4. Κερδίζεις +5 χρόνια στη ζωή σου επειδή παύουν να σε αναστατώνουν τα manufactured controversies και είσαι πλέον carefree 

 

Φιλικά από κάποιον που αντιμετώπιζε την ίδια ασθένεια με σένα!!!

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 λεπτά πριν, randomcat είπε

Σύμφωνα με τον newlynx και τον AtiX το σάιτ http://womensos.gr/en/15900-24ori-tilefoniki-grammi-2/ έχει τηλεφωνική γραμμή που απευθύνεται και σε άνδρες και το 15% των θυμάτων μάλιστα είναι άνδρες. Δες το σάιτ, γέλασε ή κλάψε, και όταν θα ηρεμήσεις θα καταλάβεις ότι για κάποια άτομα είναι ήδη πολύ αργά.

Ρε φίλε μου εξήγησε μου από που βγαίνει όλη αυτή η βεβαιότητα ότι λες κάτι που αποδεικνύει ότι είπαμε κάτι λάθος? 

5 λεπτά πριν, ifollowrivers είπε

Φίλε  Ατιξ, 

Μπαίνω στο κόπο να κάνω login και να σου απαντήσω διότι πάσχεις! Πάσχεις από οξεία redditίαση. Παπαγαλίζεις τις ίδιες ανοησίες που γράφονται εκεί,  αντιγράφονται από το επίσης καθυστερημένο buzzfeed και φτάνουν και στη Ψαροκώσταινα μετέπειτα από τους βαρεμένους αντιγραφείς της Lifo, της Popaganda και της Athens Voice.

Ωστόσο οκ καλή η αντιγραφή και σίγουρα εύκολη και γρήγορη λύση αλλά πρέπει να καταλάβετε επιτέλους ότι άλλο η Αμερική κι άλλο η Ελλάδα!!! Όταν βλέπω να αναλύουν κοινωνικά φαινόμενα μέσα από το πρίσμα της αμερικανικής κοινωνίας και νομοθεσίας (και προπαγάνδας) μού ανάβουν τα λαμπάκια!!! 

 

Και πιστέψτε με οι περισσότεροι μπορεί να μη δίνουν σημασία στην αντιγραφή αλλά όποιος αφιερώσει 1 λεπτό να διαβάσει αυτές τις ανοησίες και δε παραμείνει μόνο στις επικεφαλίδες πού είναι φτιαγμένες για να κερδίζουν κλικ, το ποσό σάπιο είναι αυτό το οικοδόμημα κάνει μπαμ!! Κι αυτό γιατί για τα περισσότερα από όλα αυτά τα θέματα με τα οποία καταπιάνονται (οπλοχρησία/οπλοκατοχή, τομέας υγείας κτλ) τα πράγματα που ισχύουν στην Ελλάδα είναι τα ακριβώς αντίθετα από την Αμερική!!!!

Λοιπόν επειδή έπασχα κι εγώ από την ίδια νόσο θα κάνεις το εξής για να βρεις την υγεία σου:

1. Δε ξανά μπαίνεις reddit.

2. Κάνεις unfollow Lifo, Popaganda και λοιπές lifestyle (sic) φυλλάδες

3. Αρχίζεις να εξετάζεις τα κοινωνικά φαινόμενα με το δικό σου μυαλό, και όχι με αυτά που σκέφτηκε ένα asexual γκρι άτομο κάπου στη Καλιφόρνια πίνοντας 5 μπάφους 

4. Κερδίζεις +5 χρόνια στη ζωή σου επειδή παύουν να σε αναστατώνουν τα manufactured controversies και είσαι πλέον carefree 

 

Φιλικά από κάποιον που αντιμετώπιζε την ίδια ασθένεια με σένα!!!

Έχω αναφέρει πιο είναι το αντικείμενο της εργασίας μου, φιλικά μα και ουσιαστικά σταματά να αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο σαν να είναι όλοι σαν εσένα…

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν τα κάνω γαργάρα. Εσύ απλά δεν καταλαβαίνεις τι είναι το 1/3 και το 2/3. Πραγματικά, ιδέα δεν πήρες. Βάλε την κούτρα σου λίγο να δουλέψει (στο ρελαντί, δεν χρειάζεται τέρμα) και θα καταλάβεις τι σημαίνει και γιατί είναι λάθος το 1/3 και 2/3 να το χρησιμοποιείς ώς απόδειξη. Αν δεν τα καταφέρεις μόνος σου θα σε βοηθήσω. Δεν αναρωτήθηκες πως γίνεται να ισχύει ταυτόχρονα το 1/3 και το 1/6 έναντι το 1/4????? Η το bias δεν σε αφήνει να σκεφτείς καθαρά?

Σορρυ αλλά εδώ είσαι λάθος μιας και δεν μιλάμε για τον ίδιο παρανομαστή, μιας και το κάθε κλάσμα αναφερθείτε σε διαφορετικό σύνολο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σορρυ αλλά εδώ είσαι λάθος μιας και δεν μιλάμε για τον ίδιο παρανομαστή, μιας και το κάθε κλάσμα αναφερθείτε σε διαφορετικό σύνολο…

Μαθηματικά είναι ρε μαν. Αν 1/6 άντρες έχει υποστεί ενδοοικογενειακή κακοποίηση και αυτό αποτελεί το 1/3 των θυμάτων κακοποίησης αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν περισσότερες γυναίκες σε μια οικογένεια (περισσότερα παιδιά που είναι γένους θηλυκού). Οπότε είναι βλακώδες να λές ότι επειδή τα 2/3 των θυμάτων είναι γυναίκες, άρα οι γυναίκες πέφτουν θύματα κακοποίησης 2 φορές πιο συχνά από τους άντρες.

Είναι ουσιαστικά σαν να λές ότι οι άντρες προκαλούν τρακαρισμάτα 10 φορές πιο συχνά από τις γυναίκες. Ε όταν υπάρχουν 10 πλάσιοι άντρες οδηγοί, το να προκαλούν και 10πλάσια τρακαρισμάτα σημαίνει ότι και οι 2 τρακάρουν με τον ίδιο ρυθμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Είναι ουσιαστικά σαν να λές ότι οι άντρες προκαλούν τρακαρισμάτα 10 φορές πιο συχνά από τις γυναίκες. Ε όταν υπάρχουν 10 πλάσιοι άντρες οδηγοί, το να προκαλούν και 10πλάσια τρακαρισμάτα σημαίνει ότι και οι 2 τρακάρουν με τον ίδιο ρυθμό. 

Συμφωνώ, αν όμως η έρευνα δείξει ότι  η μικρότερη ομάδα κάνει τα περισσότερα τρακαρίσματα, τι σημαίνει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, AtiX είπε

Συμφωνώ, αν όμως η έρευνα δείξει ότι  η μικρότερη ομάδα κάνει τα περισσότερα τρακαρίσματα, τι σημαίνει?

Πολύ καλή ερώτηση και σε ευχαριστώ, νομίζω η ερώτηση σου κάνει αρκετά εύγλωτο το που πηγάζει η διαφωνία μας.

Εσύ υποστηρίζεις ότι σημαίνει ότι οι άντρες είναι χειρότεροι οδηγοί. Εγώ υποστηρίζω ότι απλά σημαίνει ότι κάνουν περισσότερα τρακαρίσματα. Μπορεί να οφείλεται στο ότι είναι χειρότεροι οδηγοί, μπορεί να οφείλεται στο ότι έχουν πιο γρήγορα οχήματα, μπορεί να οφείλονται στο ότι κάνουν ελλιπές service, μπορεί να οφείλεται στο ότι καταναλώνουν περισσότερο αλκοόλ, μπορεί να οφείλεται στο ότι τρέχουν πιο γρήγορα. 

Το ίδιο ισχύει και με την ενδοοικογενειακή βία. Ναι οι γυναικές (σύμφωνα τουλάχιστον με τα νούμερα για τα οποία συζητάμε)  είναι πιο συχνά τα θύματα ενδοοικογενειακής βίας (1/4 έναντι 1/6 στους άντρες). Αυτό δεν σημαίνει ότι οφείλεται στην πατριαρχική οικογένεια και στους άντρες που θεωρούν τις γυναίκες έπιπλα. Μπορεί να οφείλεται σε 1580 αιτίες. Μία προφανής αιτία είναι η συχνότερη καταγγελία από γυναίκες. Και λογικό είναι, το είπα και πρίν, αν φάω μπουκέτο από γυναίκα το πολύ πολύ να το πώ σε έναν φίλο μου. Αν ρίξω μπουκέτο σε γυναίκα θα νοσηλευτεί και θα ξυπνήσει 3 μέες μετά. Πoιο από τα 2 παρόμοια γεγονότα θα καταγράφει σαν ενδοοικογενείακη βία, το μπουκέτο που έριξα εγώ στη γυναίκα μου ή αυτό που μου έριξε εκείνη? 

Άλλη αιτία είναι ότι αν υπάρξει μια έντονη διαφωνία η οποία θα οδηγήσει σε βία και τις 2 πλεύρες, ποιός είναι αυτός που θα φάει το ξύλο? Ε λόγω βιολογικών διαφορών, μάλλον η γυναίκα. Δεν είναι ότι δεν θέλει να ασκήσει βία, είναι οτι δεν μπορεί να την ασκήσει σε άντρα (μην πιάσουμε ακραία σενάρια, averagely οι άντρες είναι ακραία πιο δυνατοί από τις γυναίκες). 

Για να το θεώρησω πρόβλημα που οφείλεται στην κοινωνία (πατριαρχική οικογένεια και τα ρέστα) θα πρέπει να υπάρχουν περισσότεροι άντρες που θέλουν να ασκήσουν βία στις γυναίκες τους από ότι γυναίκες που θέλουν να ασκήσουν βία στον άντρα τους. Ε αυτό με το χέρι στην καρδιά δεν πιστεύω ότι ισχύει επουδενί. Αν έπρεπε να βάλω το χέρι μου στη φωτιά θα έλεγα ότι μάλλον το ανάποδο ισχύει. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Άλλη αιτία είναι ότι αν υπάρξει μια έντονη διαφωνία η οποία θα οδηγήσει σε βία και τις 2 πλεύρες, ποιός είναι αυτός που θα φάει το ξύλο? Ε λόγω βιολογικών διαφορών, μάλλον η γυναίκα. Δεν είναι ότι δεν θέλει να ασκήσει βία, είναι οτι δεν μπορεί να την ασκήσει σε άντρα (μην πιάσουμε ακραία σενάρια, averagely οι άντρες είναι ακραία πιο δυνατοί από τις γυναίκες). 

Για να το θεώρησω πρόβλημα που οφείλεται στην κοινωνία (πατριαρχική οικογένεια και τα ρέστα) θα πρέπει να υπάρχουν περισσότεροι άντρες που θέλουν να ασκήσουν βία στις γυναίκες τους από ότι γυναίκες που θέλουν να ασκήσουν βία στον άντρα τους. Ε αυτό με το χέρι στην καρδιά δεν πιστεύω ότι ισχύει επουδενί. Αν έπρεπε να βάλω το χέρι μου στη φωτιά θα έλεγα ότι μάλλον το ανάποδο ισχύει. 

(απλά μέτριο αστειάκι, οπότε μην πέσετε να με φάτε)

Αν ήταν να επιλέξω να αντιμετωπίσω δολοφονική βία από άνδρα ή από γυναίκα, ίσως και να προτιμούσα τον άνδρα από την άποψη ότι είναι πολύ πιθανό να επιλέξει τα χέρια του ως όπλο και ίσως τη γλυτώσω με τσακιτσανιές χρησιμοποιώντας ό,τι αντικείμενο βρω... από γυναίκα θα πρέπει να περιμένω πισώπλατο τσεκούρι στο κεφάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Herald είπε

Πολύ καλή ερώτηση και σε ευχαριστώ, νομίζω η ερώτηση σου κάνει αρκετά εύγλωτο το που πηγάζει η διαφωνία μας.

Εσύ υποστηρίζεις ότι σημαίνει ότι οι άντρες είναι χειρότεροι οδηγοί. Εγώ υποστηρίζω ότι απλά σημαίνει ότι κάνουν περισσότερα τρακαρίσματα. Μπορεί να οφείλεται στο ότι είναι χειρότεροι οδηγοί, μπορεί να οφείλεται στο ότι έχουν πιο γρήγορα οχήματα, μπορεί να οφείλονται στο ότι κάνουν ελλιπές service, μπορεί να οφείλεται στο ότι καταναλώνουν περισσότερο αλκοόλ, μπορεί να οφείλεται στο ότι τρέχουν πιο γρήγορα. 

Το ίδιο ισχύει και με την ενδοοικογενειακή βία. Ναι οι γυναικές (σύμφωνα τουλάχιστον με τα νούμερα για τα οποία συζητάμε)  είναι πιο συχνά τα θύματα ενδοοικογενειακής βίας (1/4 έναντι 1/6 στους άντρες). Αυτό δεν σημαίνει ότι οφείλεται στην πατριαρχική οικογένεια και στους άντρες που θεωρούν τις γυναίκες έπιπλα. Μπορεί να οφείλεται σε 1580 αιτίες. Μία προφανής αιτία είναι η συχνότερη καταγγελία από γυναίκες. Και λογικό είναι, το είπα και πρίν, αν φάω μπουκέτο από γυναίκα το πολύ πολύ να το πώ σε έναν φίλο μου. Αν ρίξω μπουκέτο σε γυναίκα θα νοσηλευτεί και θα ξυπνήσει 3 μέες μετά. Πιο από τα 2 παρόμοια γεγονότα θα καταγράφει σαν ενδοοικογενείακη βία, το μπουκέτο που έριξα εγώ στη γυναίκα μου ή αυτό που μου έριξε εκείνη? 

Άλλη αιτία είναι ότι αν υπάρξει μια έντονη διαφωνία η οποία θα οδηγήσει σε βία και τις 2 πλεύρες, ποιός είναι αυτός που θα φάει το ξύλο? Ε λόγω βιολογικών διαφορών, μάλλον η γυναίκα. Δεν είναι ότι δεν θέλει να ασκήσει βία, είναι οτι δεν μπορεί να την ασκήσει σε άντρα (μην πιάσουμε ακραία σενάρια, averagely οι άντρες είναι ακραία πιο δυνατοί από τις γυναίκες). 

Για να το θεώρησω πρόβλημα που οφείλεται στην κοινωνία (πατριαρχική οικογένεια και τα ρέστα) θα πρέπει να υπάρχουν περισσότεροι άντρες που θέλουν να ασκήσουν βία στις γυναίκες τους από ότι γυναίκες που θέλουν να ασκήσουν βία στον άντρα τους. Ε αυτό με το χέρι στην καρδιά δεν πιστεύω ότι ισχύει επουδενί. Αν έπρεπε να βάλω το χέρι μου στη φωτιά θα έλεγα ότι μάλλον το ανάποδο ισχύει. 

Για να καταλάβεις στο πόσο λάθος αντιλαμβάνεσαι τα λεγόμενα μου, θεωρείς ότι πιστεύω ότι οι άνδρες είναι χειρότεροι από τις γυναίκες… ποτέ δεν θα διαβάσεις τέτοιο πράγμα σε ποστ μου… αν είναι δυνατόν να βγάλω συμπέρασμα με βάση την ενδοοικογενειακή βία, την οδήγηση, τον αλκοολισμό…

το μόνο που λέω και θα λέω βρε παιδιά είναι, για να κοιτάξουμε και το φαινόμενο των γυναικοκτονιων που ενώ θα έπρεπε να μειώνεται λόγο της εξομάλυνση των σχέσεων των δυο φύλων αυτή χειροτερεύει…

ΥΓ: στα επίσημα στοιχεία, όταν υπάρχει σωματική βία και από τους δυο, το γεγονός καταγράφετε δυο φορές και για τους δυο…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, randomcat είπε

Ακριβώς. Η νόρμα είναι πλέον ο άνθρωπος να είναι ένα συναισθηματικό εγωιστικό σκουπίδι που επικαλείται αξίες και ιδανικά, και υποκρίνεται ότι τον ενδιαφέρει το κοινωνικό σύνολο ενώ στην πραγματικότητα τον ενδιαφέρει μόνο η πάρτη του και γαβγίζει κάθε φορά όπου τον παίρνει. Στο παρόν μας παίρνει να είμαστε τοξικοί εναντίον δυτικών ανδρών.

Όχι ακριβώς. Δεν έχετε καταλάβει τι συμβαίνει στο μυαλό των (νέο)φιλελεδων.

Τώρα βρίσκονται σε δίλημμα που δεν γνωρίζουν πως να επιλύσουν. Απτην μια Ιμπεριαλισμός, ατελείωτοι πόλεμοι(έτσι ονομάζονται οι πόλεμοι της Αμερικής τα τελευταία 30; χρόνια σύμφωνα με ιστορικούς κλπ endless wars) με βάση ένα εμφανώς αποτυχημένο όνειρο εκπολιτισμού των  ιθαγενών ...και απτην άλλη τα παγκοσμιοποιημένα ατομικά δικαιώματα. 

Αν δεν είχε βάλει μπρος τις διαδικασίες αποχώρησης απτό Αφγανιστάν ο Τραμπ δεν θα έφευγαν ποτέ.

Δεν άλλαξε όμως η στάση τους απέναντι στον Μουσουλμανικό κόσμο, απλά αυτή τη στιγμή μπορεί να νιώθουν λίγο περίεργα.

6 ώρες πριν, vs_skg είπε

ρε μαν, τοσες πολλες λεξεις για να πεις οτι οι παρωπιδες σου ειναι τετοιες που ακους νεομαρξισμος (ο οποιος ειναι valid φιλοσοφικος ορος, καμια σχεση με τα υπολοιπα αστεια) και βλεπεις κοκκινο πανι; Ναι, και; Εν τελει επι του θεματος δεν ειπες τιποτα. 

Οσο για τον Peterson στα μισα που λεει διαφωνω καθως δεν ειμαι τοσο συντηρητικος στα θεματα των διαπροσωπικων σχέσεων, αλλα "δηθεν αναλυτης" ειναι αστειο, ο άνθρωπος εχει παραγει πακτωλο επιστημονικου εργου, ψαξτον στο scholar. Ενα κομματι του εργου του ειναι να εργαλειοποιει χαζους αριστερους που ειναι το αντιστοιχο των χαζων δεξιων που περιγραφεις οι οποιοι παπαγαλιζουν χωρις στοιχεια και context muh gender gap, muh pronouns κλπ και να βγαζει εξτρα λεφτα μεσω βιβλίων, talking tours κλπ. 

Ισα ισα, που οι ανθρωποι που βαρεθηκαν να νιωθουν καταπιεσμενοι και το στατους κβο και τους βγηκε, ελλειψει γνωσεων και ερμηνευτικου πλαισιου ακριβως οπως λες, σε black lives matter, να παιζουν τρανς με τις γυναικες στα αθληματα, πατριαρχια κλπ δεν εχουν δυστυχως τετοιους πολους συγκεντρωσης και καταληγουν ερμαιο, με χαρακτηριστικο παραδειγμα της ενασχολησης με οτι ειναι trending στο Twitter, μεχρι να ερθει το επομενο. Οσοι αναπαραγουν τα talking points της lifo η του cnn, δεν ακολουθουν τυφλα νομιζεις; 

Το θέμα έχει επιμέρους υποθεματα τα οποία αξίζουν να τα αγγίξει κανείς ένα ένα ώστε να ξεκαθαρίσει τα πράγματα. Παραπάνω π.χ. αγγίζω την παρανόηση που βλέπω ξανά και ξανά στο θρεντ πως δεν ενοχλεί ο σεξισμος κλπ στον Μουσουλμανικό κόσμο.

Ο Πίτερσον είναι ένας ψυχολόγος με βάση τον Γιουνγκ. Βασισμένος σε αυτό φτιάχνει ομολογουμένως διασκεδαστικά λογιδρια τα οποία μετά κάποιοι τα παίρνουν και τα κόβουν σε εύκολα προς κατανάλωση κλιπάκια. Δεν είναι σε καμία περίπτωση πολιτικός αναλυτής, φιλόσοφος, ιστορικός κλπ. Απλά είναι ο πιο σοβαροφανης άνθρωπος που μπορεί να βρει κάποιος εύκολα στο γιουτιουμπ, στο Φατσοβιβλιο κλπ να κράζει ορισμένα πράγματα που τον ενοχλούν. Αυτή είναι η ωμή πραγματικότητα.

Πως όμως είναι "valid" ο όρος; Μάλλον δεν έχεις επιχειρήματα(ιδέα δεν έχεις γενικότερα γιατί χρησιμοποίησες τον όρο αυτό απλά τον παπαγαλιζεις) και το μόνο που μπορείς να πετάξεις ως απάντηση είναι κενές λέξεις όπως scholar και valid. Απλα sad. Sad και για τα τυφλά λαηκ που πήρε το post σου.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://domesticviolenceresearch.org/domestic-violence-facts-and-statistics-at-a-glance/

Για διάβασμα και γνώση.  Non physical Domestic Violence. 

Και μετά το Non physical υπάρχει το Non Lethal Domestic Abuse. Μιλάμε βέβαια για εκατομμύρια cases και όχι 10 φόνους σε σύγκριση με 3. 

Δεν είναι οι γυναίκες λιγότερο aggresive. Απλά δεν είναι τόσο δυνατές. Να σημειωθεί επίσης πως το Physical abuse των γυναικών προς άντρες είναι undereported για ευνόητους λόγους.

Perpetration
  • Overall, 25.3% of individuals have perpetrated IPV
  • Rates of female-perpetrated violence higher than male-perpetrated (28.3% vs. 21.6%)
  • Wide range in perpetration rates:  1.0% to 61.6% for males; 2.4% to 68.9% for women,
  • Range of findings due to variety of samples and operational definitions of PV
Επεξ/σία από Dakonblackblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

https://domesticviolenceresearch.org/domestic-violence-facts-and-statistics-at-a-glance/

Για διάβασμα και γνώση.  Non physical Domestic Violence. 

Και μετά το Non physical υπάρχει το Non Lethal Domestic Abuse. Μιλάμε βέβαια για εκατομμύρια cases και όχι 10 φόνους σε σύγκριση με 3. 

Δεν είναι οι γυναίκες λιγότερο aggresive. Απλά δεν είναι τόσο δυνατές. Να σημειωθεί επίσης πως το Physical abuse των γυναικών προς άντρες είναι undereported για ευνόητους λόγους.

Perpetration
  • Overall, 25.3% of individuals have perpetrated IPV
  • Rates of female-perpetrated violence higher than male-perpetrated (28.3% vs. 21.6%)
  • Wide range in perpetration rates:  1.0% to 61.6% for males; 2.4% to 68.9% for women,
  • Range of findings due to variety of samples and operational definitions of PV

Eίναι σαν τη σύγκριση τσιουάουα με ροτβαίλερ. Πολύ πιο επιθετικά τα πρώτα, μόνο για τα 2α βλέπεις στις ειδήσεις. Γιατί τα 1α όσο και να θέλουν, ε δεν μπορούν να κάνουν ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Herald είπε

Eίναι σαν τη σύγκριση τσιουάουα με ροτβαίλερ. Πολύ πιο επιθετικά τα πρώτα, μόνο για τα 2α βλέπεις στις ειδήσεις. Γιατί τα 1α όσο και να θέλουν, ε δεν μπορούν να κάνουν ζημιά.

Εν τω μεταξύ , δε θέλουμε να μειώσουμε τις γυναίκες. Είναι όσο επιθετικές είμαστε και εμείς , απλά δεν μας σκοτώνουν τόσο εύκολα. 

Θα βρούν όμως την ανισότητα σε κάτι πολύ συγκεκριμένο , και μέσω αυτού θα σπρώξουν όποια πολιτική υπέρ τους μπορούν, οι φεμινίστριες, όχι οι γυναίκες, να ξεκαθαρίζουμε. 

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Herald είπε

Μπορεί να οφείλεται σε 1580 αιτίες. Μία προφανής αιτία είναι η συχνότερη καταγγελία από γυναίκες. Και λογικό είναι, το είπα και πρίν, αν φάω μπουκέτο από γυναίκα το πολύ πολύ να το πώ σε έναν φίλο μου. Αν ρίξω μπουκέτο σε γυναίκα θα νοσηλευτεί και θα ξυπνήσει 3 μέες μετά. Πoιο από τα 2 παρόμοια γεγονότα θα καταγράφει σαν ενδοοικογενείακη βία, το μπουκέτο που έριξα εγώ στη γυναίκα μου ή αυτό που μου έριξε εκείνη? 

Άλλη αιτία είναι ότι αν υπάρξει μια έντονη διαφωνία η οποία θα οδηγήσει σε βία και τις 2 πλεύρες, ποιός είναι αυτός που θα φάει το ξύλο? Ε λόγω βιολογικών διαφορών, μάλλον η γυναίκα. Δεν είναι ότι δεν θέλει να ασκήσει βία, είναι οτι δεν μπορεί να την ασκήσει σε άντρα (μην πιάσουμε ακραία σενάρια, averagely οι άντρες είναι ακραία πιο δυνατοί από τις γυναίκες). 

Για να το θεώρησω πρόβλημα που οφείλεται στην κοινωνία (πατριαρχική οικογένεια και τα ρέστα) θα πρέπει να υπάρχουν περισσότεροι άντρες που θέλουν να ασκήσουν βία στις γυναίκες τους από ότι γυναίκες που θέλουν να ασκήσουν βία στον άντρα τους. Ε αυτό με το χέρι στην καρδιά δεν πιστεύω ότι ισχύει επουδενί. Αν έπρεπε να βάλω το χέρι μου στη φωτιά θα έλεγα ότι μάλλον το ανάποδο ισχύει. 

Θα προσθέσω και εγώ μια αιτία μιας και ανέφερες βιολογικές διαφορές.

Κακή κρίση ή λάθος προτεραιότητες κατά την επιλογή συντρόφου.

Οι γυναίκες βιάζονται πολύ περισσότερο από τους άνδρες για να κάνουν οικογένεια, επειδή η γονιμότητά τους έχει ημερομηνία λήξης. Συχνά λοιπόν η πρώτη προτεραιότητά τους γίνεται η εφικτότητα της δημιουργίας οικογένειας και καταλήγουν να βάζουν σε λάθος σειρά τα κριτήρια με τα οποία αξιολογούν τον σύντροφό τους π.χ. μπαίνει πρώτα η σταθερότητα που μπορεί να προσφέρει, η αυτοπεποίθησή του για το όλο εγχείρημα, διάφορα άλλα, και έπειτα ο χαρακτήρας του. Και έτσι ανακαλύπτουν στην πορεία ότι δεν γουστάρουν να βλέπουν άλλο τα μούτρα του και η συμβίωση δεν αντισταθμίζει τα υπόλοιπα οφέλη και ζητούν διαζύγιο. Αυτή είναι μια σχετικά καλή εξέλιξη. Η κακή εξέλιξη είναι να αγνοήσουν ότι ο Τάκης ήταν κακό παιδί, επειδή είχε άλλα καλά, και ο κακός χαρακτήρας του να γίνει χειρότερος και επικίνδυνος.

Περισσότεροι από το ένα τρίτο των γάμων στη χώρα μας καταλήγουν σε διαζύγιο. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων η γυναίκα είναι εκείνη που ζητάει το διαζύγιο. Αυτό δεν λέει τίποτα για το ποιος ήταν ο μεγαλύτερος κακός της υπόθεσης στη σχέση, αλλά μαρτυρά το περισσότερο δυσαρεστημένο φύλο και που συνήθως δεν είναι ευχαριστημένο με τις επιλογές που έκανε για τον εαυτό του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορούσες να κάνεις την υπόθεση πως ο περισσότερο ωφελούμενος από το διαζύγιο , θα κάνει και την αίτηση. 

Και πρόσεξε και το κουλό . Οι επιθετικότεροι άντρες είναι και πιο ελκυστικοί.

 

''What did the researchers find? Women preferred aggressive men as short-term mates, and particularly during ovulation. This finding builds on previous work demonstrating that women find male characteristics such as dominance and masculine facial features especially attractive when they are fertile. What's more, this study shows that the male signals of genetic fitness are not just physical, but behavioral as well. At the same time, it is important to underscore that these men were preferred as short-term mates. Dominant men who derive pleasure from being aggressive deliver scant relationship benefits because they pose a threat to the family, show decreased parental investment, and have affairs. Consequently, and as expected, the women in this study preferred less aggressive men for long-term relationships''

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μερικοί βάζουν την λεκτική κακοποίηση, την σωματική κακοποίηση και τον θάνατο στο ίδιο τσουβάλι νομίζοντας ότι μαθηματικά θα μειώσουν την πράξη της γυναικοκτονιες, όχι ότι με εκπλήσσει…

ικανοποιήστε λοιπόν τον εγωισμό σας και βγείτε στο μπαλκόνι και φωνάξτε ότι καταφέρατε να γίνετε το χειρότερο είδος ανθρώπου, συνήγοροι δολοφόνων…

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Όχι ακριβώς. Δεν έχετε καταλάβει τι συμβαίνει στο μυαλό των (νέο)φιλελεδων.

Τώρα βρίσκονται σε δίλημμα που δεν γνωρίζουν πως να επιλύσουν. Απτην μια Ιμπεριαλισμός, ατελείωτοι πόλεμοι(έτσι ονομάζονται οι πόλεμοι της Αμερικής τα τελευταία 30; χρόνια σύμφωνα με ιστορικούς κλπ endless wars) με βάση ένα εμφανώς αποτυχημένο όνειρο εκπολιτισμού των  ιθαγενών ...και απτην άλλη τα παγκοσμιοποιημένα ατομικά δικαιώματα. 

Αν δεν είχε βάλει μπρος τις διαδικασίες αποχώρησης απτό Αφγανιστάν ο Τραμπ δεν θα έφευγαν ποτέ.

Δεν άλλαξε όμως η στάση τους απέναντι στον Μουσουλμανικό κόσμο, απλά αυτή τη στιγμή μπορεί να νιώθουν λίγο περίεργα.

Το θέμα έχει επιμέρους υποθεματα τα οποία αξίζουν να τα αγγίξει κανείς ένα ένα ώστε να ξεκαθαρίσει τα πράγματα. Παραπάνω π.χ. αγγίζω την παρανόηση που βλέπω ξανά και ξανά στο θρεντ πως δεν ενοχλεί ο σεξισμος κλπ στον Μουσουλμανικό κόσμο.

Ο Πίτερσον είναι ένας ψυχολόγος με βάση τον Γιουνγκ. Βασισμένος σε αυτό φτιάχνει ομολογουμένως διασκεδαστικά λογιδρια τα οποία μετά κάποιοι τα παίρνουν και τα κόβουν σε εύκολα προς κατανάλωση κλιπάκια. Δεν είναι σε καμία περίπτωση πολιτικός αναλυτής, φιλόσοφος, ιστορικός κλπ. Απλά είναι ο πιο σοβαροφανης άνθρωπος που μπορεί να βρει κάποιος εύκολα στο γιουτιουμπ, στο Φατσοβιβλιο κλπ να κράζει ορισμένα πράγματα που τον ενοχλούν. Αυτή είναι η ωμή πραγματικότητα.

Πως όμως είναι "valid" ο όρος; Μάλλον δεν έχεις επιχειρήματα(ιδέα δεν έχεις γενικότερα γιατί χρησιμοποίησες τον όρο αυτό απλά τον παπαγαλιζεις) και το μόνο που μπορείς να πετάξεις ως απάντηση είναι κενές λέξεις όπως scholar και valid. Απλα sad. Sad και για τα τυφλά λαηκ που πήρε το post σου.

Κοιτα, θα το κανω οσο πιο λιανα γινεται γιατι προφανως βρισκεσαι στο τοπικο μεγιστο της καμπυλης Dunning-Kruger οποτε καταλαβαινω οτι you don't know what you don't know. 

1. Οσοι ειμαστε επιστήμονες και οχι αναγνωστες της lifo σαν εσενα, οταν ακουμε "ψαξτον στο scholar" καταλαβαινουμε οτι μιλαμε για το google scholar, το οποιο κανει index ολες τις επιστημονικες εργασιες καποιου συγγραφεα. Οριστε του Peterson

https://scholar.google.co.uk/citations?user=wL1F22UAAAAJ&hl=en

Sad fact #1: Δεν καταλαβες ουτε καν τι εννοουσα οταν ειπα scholar, γιατι προφανως η σχεση σου με την επιστημη ειναι ιδια με την δικια μου με την lifo. 

Sad fact #2: Θεωρεις οτι εσυ, με μεγαλυτερο φιλοσοφικο κατορθωμα στη ζωουλα σου κατι ποστ στο μπλα-μπλα του insomnia, μπορεις να "δικασεις" ανθρωπο με 16 χιλιαδες citation σε βαθος >30 χρονων. 

Sad fact #3: Προσωπικα δεν τον ανέφερα πουθενα, δεν ειμαι καν θεατης του, οπως ειπα διαφωνω στα μισα που λεει, και εχω καταφερθει εναντιον του ακομα και εδω στο φορουμ. Αλλα σε εχει τρομπονιασει τοσο ασχημα ο Peterson που τον βλεπεις παντου φαινεται. 

Σχετικα με το validity, μπορεις να το ψαξεις σε καποιο αγγλοελληνικο λεξικο αν δυσκολευεσαι, εγγυροτητα μεταφραζεται. Ο ορος νεομαρξισμος με μια γρηγορη αναζητηση στο google θα δεις οτι προυπαρχει της ζωης, ποσο μαλλον του εργου του Peterson. Το αν ειναι κενος νοηματος δεν θα το κρινει ο Sanjuro, αυτη η παρεξηγημενη ιδιοφυια, λυπαμαι

Sad fact #4: καθεσαι και μετρας λαικ, ουτε καν στα δικα σου ποστ, στα ποστ αλλων. Τετοιο τρομπονιασμα ρε δικε μου;

Επανερχομενος στην θεση σου στην καμπυλη Dunning-Kruger, αφιερωσε λιγο χρονο να φυγεις απ την κορυφη του mount stupid, πρεπει να χει κρυο εκει. Φιλακια και καλη διαμονη στην ignore list μου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...