Προς το περιεχόμενο

Aύξηση τιμών Eλίν Electricon


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το Οικιακο 365 με 24μηνο συμβόλαιο (παγιο 4.5€)  που ληγει αρχες Δεκεμβριου.

Δεν μου εχει ερθει email αναπροσαρμογης τιμης

Δεν εχω νυχτερινο  ρολοι.....

 

Καταρχην εχει λαβει κανεις ενημέρωση με αυτο το προγραμμα τι εγινε? πηρε ή δεν πηρε αύξηση?

Σκεφτομαι το online της Δεη αφου ειναι και η μονη κατ ουσια εναλλακτικη... και για μπορεσω να κερδισω κατι παραπανω  εκανα αιτηση για νυχτερινο ρολοι (για να προετοιμαζομαι)...

Γνωριζουμε ποσες μερες κανουν για να το εγκαταστησουν?

Μια απορια επισης ειναι οτι αν πχ εμενα Ελιν ξεκιναει νεο συμβολαιο? αρα κλειδωνει η οποια τιμη για 6 μηνες ...ή συνεχιζει κατ ουσια το παλιο και ειμαι στον αερα για νεα αυξηση οποιαδηποτε στιγμη?

 

οπως φτασανε τα πραγματα η κατασταση ειναι μπρος γκεμος και πισω ρεμα...

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, bill999r είπε

Δεν ξέρω τι παίζει.... Πάντως εχτές κάποιος φίλος που μίλησε με εκπρόσωπο έγραψε ότι δεν πειράζουν τα fixed προς το παρον.

Πάντως αν τα πειράξουν υπάρχει η λύση της ΔΕΗ. Αυτοί θα χάσουν....

ΤΙ εννοεις οτι δεν πειραζουν τα fixed; Σε εμας που ηρθε το e-mail fixed εχουμε. Οχι απλα η κιλοβατωρα παει σταθερα 0,12 ακομα και στο νυχτερινο, αλλα θα εχουμε και παγιο 12 ευρω το μηνα!

fasd.JPG.63f70c21e794634283274fd3c375daef.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Lazostat είπε

αλλα θα εχουμε και παγιο 12 ευρω το μηνα!

έχεις ήδη απο 1/9 , αυτό είναι και το πρόβλημα , όχι οτι αυξάνεται (που είναι αναμενόμενο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

έχεις ήδη απο 1/9 , αυτό είναι και το πρόβλημα , όχι οτι αυξάνεται (που είναι αναμενόμενο)

Οκ αν γινει ετσι πληρωνουμε το 12αρι και βουρ για ΔΕΗ home online. Αν ερθει στον επομενο εναντι ισως προλαβουμε την ΔΕΗ, Home online ισχυει μεχρι τελος του ετους(αν δεν αλλαξει κατι και εκει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Lazostat είπε

ΤΙ εννοεις οτι δεν πειραζουν τα fixed; Σε εμας που ηρθε το e-mail fixed εχουμε. Οχι απλα η κιλοβατωρα παει σταθερα 0,12 ακομα και στο νυχτερινο, αλλα θα εχουμε και παγιο 12 ευρω το μηνα!

fasd.JPG.63f70c21e794634283274fd3c375daef.JPG

Νόμιζα ότι δεν πειράζουν τα fixed αλλά μόνο τα υπόλοιπα. Το ξαναδιάβασα το ποστ κ είδα ότι ορισμένοι δέχτηκαμε αυξήσεις προ μηνός περίπου ενώ οι υπόλοιποι έλαβαν το παραπάνω μειλ.

Φαντάζομαι σταδιακά θα έρθει κ σε εμάς ώστε να καταργηθούν τελείως τα Fixed.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lazostat είπε

Οντως. Νομιζα θα ισχυει απο τον Οκτωβριο..

Οσοι εχουμε το fixed φευγουμε χωρις καποια επιβαρυνση, σωστα; Δεν εχει δεσμευση.

Όχι δεν υπάρχει καμία δέσμευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα μια βοήθεια μιας και που βγήκε ο εκκαθαριστικος Ελίν:

Πρώτον η σειρά λογαριασμών μου είναι έτσι :

25€ Εναντι 30/7

20€ εναντι 25/8

29/09 ekatharistikos 196-19€ έναντι=177€ 90 ημέρες κατανάλωση 

Γιατί 19€ έναντι αφαίρεση αντί για 45€, δεύτερον μέρες  πριν γίνει το μπαχαλο με τις αναπροσαρμογές είχα μιλήσει με Ελίν ότι ποτέ δεν μου έβαλαν έκπτωση συνέπειας οπότε να πάει 0,075 η kw και με χρεώναν  με 0,085 ,και είχαν πει στον επόμενο θα φενονται αναδρομικά όλες οι εκπτώσεις συνέπειας για όλους τους μήνες, αν βλέπετε κάτι εσείς τέτοιο βοηθήστε με γιατί εγώ βλέπω μόνο για αυτό το. Λογαριασμό ,όπως επίσης βλέπω 3 κατηγορίες χρέωσης kw, για αυτήν που λέει επί 0,099 εγώ δεν ενημερώθηκα ποτέ , σας ευχαριστώ  

Edit1: επίσης  εγκεκριμένη αίτηση από 19/09/21 επίσης δεν βλέπω να έχει περάσει μέσα αλλά εντάξει είναι θέμα χρόνου λογικά ..

IMG_20210929_193824.jpg

IMG_20210929_193758.jpg

Επεξ/σία από scarface5323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ηρθε και εμενα εκκαθαριστικός  καμια αλλαγη στις χρεωσεις....

Μηπως  οι "βίαιες"  αλλαγες γινονται μονο σε οσους ειχαν τα ανοικτα συμβολαια χωρις παγια??

Για εμας με τα κλειστα με το παγιο εχει κανεις feedback τι μέλι γενέσθαι ?

 

 

Screenshot_20210929-195442_Office.jpg

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

Γιατί 19€ έναντι αφαίρεση αντί για 45€,

άρα σε χρωστάνε 45-19=26€

δες αν στους έναντι οι χρεώσεις δήμου είναι 26€

16 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

είχα μιλήσει με Ελίν ότι ποτέ δεν μου έβαλαν έκπτωση συνέπειας

αυτό το κάνανε πατάτα και στον κολλητό μου , καταρχάς έπρεπε η έκπτωση είτε να έμπαινε συνεχόμενα στους έναντι , είτε καθόλου και να έμπαινε μόνο στον επόμενο μετά τον εκκαθαριστικό

τώρα βγάλε άκρη (είχα μιση ώρα να καταλάβω τι έπαιζε και είχαν κάνει λάθος , μετά του στείλανε διορθωμένο και μετά βγάλανε οι θεοί έναντι την ημερομηνία που θα έδινε μετρήσεις για εκκαθαριστικό )

έχεις 5% 1,96€ που αντιστοιχεί σε 39,2€ (δες 395kw)

έχεις 10% 1,53 που αντιστοιχεί σε 15,3€ (δες 115kw)

και σου λείπει η έκπτωση των 636kw που είναι (0,085-0,075)*636= 6,36€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anergos13 είπε

Μου ηρθε και εμενα εκκαθαριστικός  καμια αλλαγη στις χρεωσεις....

Μηπως  οι "βίαιες"  αλλαγες γινονται μονο σε οσους ειχαν τα ανοικτα συμβολαια χωρις παγια??

Για εμας με τα κλειστα με το παγιο εχει κανεις feedback τι μέλι γενέσθαι ?

 

 

Screenshot_20210929-195442_Office.jpg

Οι αναπροσαρμογες τιμων ειναι στο προγραμμα fixed οικιακο,δεν αφορα το δικο σου που ειναι το 365 νυχτερινο,εμεις αναμενουμε ακομη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον Εκκαθαριστικος μηνα (Με μετρησεις σταλμενες καθε αρχη μηνα) Παγιο 0,13 Ημερα και Νυχτα, 0,12* με το -10% αρχης γενομενης απο 1-9-21 και βεβαια το αναλογουν Παγιο 3,6 δηλαδη το 1/3 για τις 10 μερες του Σεπτεμβρη...

Φυγαμε για Δεη με ελαφρα πηδηματακια νομιζω

Screenshot 2021-09-29 at 21-24-28 electricon - Λογαριασμός Ηλεκτρικής Ενέργειας αντίγραφο.jpg

Επεξ/σία από thyreates
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@scarface5323 Ό,τι πλήρωσες στους έναντι για δημοτικά τέλη είναι χρεώσεις εφάπαξ. Στον εκκαθαριστικό συμψηφίζεται μόνο το ποσό που έχεις προπληρώσει για ρεύμα.

Για τις εκπτώσεις συνέπειες που σου χρωστάνε και για οποιαδήποτε άλλη λάθος χρέωση πρέπει να στέλνετε το έντυπο αμφισβήτησης εντός 15 ημερών απ'την εξόφληση του λογαριασμού.https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/chrisima-entypa/ 

Αυτός είναι ο σωστός τρόπος να ξεμπερδέψεις.Τι σου είπαν, τι σου υποσχέθηκαν... άντε βγάλε άκρη.

Πήρα κι εγώ το λογαριασμό, οι χρεώσεις προμήθειας είναι σωστές 0.085 και 0.099. Ευτυχώς γλύτωσα το 0.133.

Στη συνέπεια κλασικά τα έκαναν λάθος, μου έβαλαν 5%. Ενώ μέχρι 30/6 ίσχυε 10%. Ανυπομονώ να φύγω να ησυχάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...