Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα κλιματιστικά έχουν σαφώς μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης από οτιδήποτε θερμαίνει με αντίσταση. Το συγκεκριμένο θα είναι περίπου 2-4 φορές πιο αποδοτικό. Οπότε δεν υπάρχει καν σύγκριση.

Όσον αφορά με σύγκριση με τα νέου τύπου κλιματιστικά, ένα σύγχρονο inverter θα είναι περίπου 2-3 φορές πιο αποδοτικό από το παλιό κλιματιστικό ( αν το παλιό είναι όντως on-off, δεν κατάφερα να βρω πληροφορίες).

Αρα ακομη και το συγκεκριμενο κλιματιστικο που καει 1200 βατ/ωρα, παλι θα συμφερει σε σχεση με το καλοριφερ λαδιου, γιατι θα εχει μεγαλυτερη αποδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, mindreader είπε

Αρα ακομη και το συγκεκριμενο κλιματιστικο που καει 1200 βατ/ωρα, παλι θα συμφερει σε σχεση με το καλοριφερ λαδιου, γιατι θα εχει μεγαλυτερη αποδοση.

Ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι.

Ομως, 'οικονομια' απο πλευρας χρηματων, τελικα δεν θα κανω, χρησιμοποιωντας τα συγκεκριμενα κλιματιστικα! Θα εχουν τοση καταναλωση, οσο και το καλοριφερ λαδιου! 1200 βατ το ενα, 1200 βατ το αλλο!!!

Καλα τα λεω; Πικρη αληθεια για μενα;

 

----

Ειναι σαν τις 'προσφορες' του σουπερ μαρκετ ενα πραγμα.

Ρε παιδια, εγω ενα τεμαχιο θελω. Τι να την κανω την 'προσφορα' που εχει 3 τεμαχια με μεγαλυτερο κοστος απο το 1 τεμαχιο, οσο και αν τελικα η τιμη ανα μοναδα/τεμαχιο πεφτει; Εγω δεν θελω να πληρωσω για 3, εστω και σε εκπτωτικη τιμη, θελω να πληρωσω για 1!!!!

Ετσι κι εδω.

Αποδοτικοτερη μεν η χρηση a/c, αλλα τι να το κανω, που θα μου καψει (το συγκεκριμενο a/c), οσο και το καλοριφερ λαδιου.... τι λυκος να σε φαει, τι αρκουδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ομως, 'οικονομια' απο πλευρας χρηματων, τελικα δεν θα κανω, χρησιμοποιωντας τα συγκεκριμενα κλιματιστικα! Θα εχουν τοση καταναλωση, οσο και το καλοριφερ λαδιου! 1200 βατ το ενα, 1200 βατ το αλλο!!!

Καλα τα λεω; Πικρη αληθεια για μενα;

 

----

Ειναι σαν τις 'προσφορες' του σουπερ μαρκετ ενα πραγμα.

Ρε παιδια, εγω ενα τεμαχιο θελω. Τι να την κανω την 'προσφορα' που εχει 3 τεμαχια με μεγαλυτερο κοστος απο το 1 τεμαχιο, οσο και αν τελικα η τιμη ανα μοναδα/τεμαχιο πεφτει; Εγω δεν θελω να πληρωσω για 3, εστω και σε εκπτωτικη τιμη, θελω να πληρωσω για 1!!!!

Ετσι κι εδω.

Αποδοτικοτερη μεν η χρηση a/c, αλλα τι να το κανω, που θα μου καψει (το συγκεκριμενο a/c), οσο και το καλοριφερ λαδιου.... τι λυκος να σε φαει, τι αρκουδα....

Όχι, δεν τα λες καλά.

Το κλιματιστικό θα καίει Χ και θα σου δίνει κατά μέσο όρο 3Χ ( βασικά ίσως και παραπάνω).

Το ωμικο σώμα, θα καίει Χ και θα παίρνεις Χ.

Άρα αν ο χώρος θέλει Χ ενέργεια, το σώμα θα είναι συνέχεια on ενώ το κλιματιστικο θα λειτουργεί στο 1/3 του χρόνου καίγοντας το 1/3 των κιλοβατώρων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ομως, 'οικονομια' απο πλευρας χρηματων, τελικα δεν θα κανω, χρησιμοποιωντας τα συγκεκριμενα κλιματιστικα! Θα εχουν τοση καταναλωση, οσο και το καλοριφερ λαδιου! 1200 βατ το ενα, 1200 βατ το αλλο!!!

Καλα τα λεω; Πικρη αληθεια για μενα;

 

----

Ειναι σαν τις 'προσφορες' του σουπερ μαρκετ ενα πραγμα.

Ρε παιδια, εγω ενα τεμαχιο θελω. Τι να την κανω την 'προσφορα' που εχει 3 τεμαχια με μεγαλυτερο κοστος απο το 1 τεμαχιο, οσο και αν τελικα η τιμη ανα μοναδα/τεμαχιο πεφτει; Εγω δεν θελω να πληρωσω για 3, εστω και σε εκπτωτικη τιμη, θελω να πληρωσω για 1!!!!

Ετσι κι εδω.

Αποδοτικοτερη μεν η χρηση a/c, αλλα τι να το κανω, που θα μου καψει (το συγκεκριμενο a/c), οσο και το καλοριφερ λαδιου.... τι λυκος να σε φαει, τι αρκουδα....

Όχι δεν πάει έτσι. Αν υποθέσουμε ότι ζεσταίνουν το ίδιο, τότε με το λαδιού θα έχεις κάψει επί 2 ή 4 φορές ότι κάψεις με το κλιματιστικό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

η υπάρχει μόνο συμβατικό

και το συμβατικό, καλύτερο COP έχει από οποιοδήποτε καλοριφέρ λαδιού / πάνελ υπέρυθρης κλπ αηδίες!!!
 

20 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

με έναν ηλεκτρολόγο που ασχολείται χρόνια με μελέτες θέρμανσης

Ηλεκτρολόγος...μελέτες θέρμανσης... αυτό και μόνο τα λέει όλα!!!

14 ώρες πριν, mindreader είπε

αν ειναι αυτα προτιμοτερα για θερμανση το χειμωνα, σε σχεση με καλοριφερ λαδιου.

ΝΑΙ, είναι!!!

 

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Δηλαδη, το εν λογω κλιματιστικο, σε 1 ωρα λειτουργίας, καίει όσο ενα λιλιπουτειο μικρο καλοριφερακι λαδιου 1200 βατ, με αντισταση;

Καίει όσο ένα καλοριφεράκι, αλλά αποδίδει όσο 3! Αυτό λέει το ταμπελάκι που μας παρέθεσες (13.000BTU/hr =~ 3.800watt) Οπότε πρακτικά, θα κάνει ON-OFF και θα δουλεύει το 1/3 της ώρας που θα δούλευε το καλοριφεράκι. Άντε και με τις απώλειες, να δουλεύει το 1/2. 50% οικονομικότερα. Σε ακραία κρύα βέβαια πέφτει το COP (κοντά στους μηδέν για παράδειγμα). Σε ένα καλό inverter, η απόδοση θα ήταν σχεδόν όσο 5 καροριφεράκια, και δεν θα είχε απώλειες λόγω on-off, θα έμενε εκεί στο 5 καρφί σε όλη την διάρκεια της λειτουργίας. Σε ακραία κρύα ωστόσο θα έπεφτε κι αυτού η απόδοση.
Για εμένα αν δεν υπάρχει οικονομική άνεση, δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να αλλάξεις κλιματιστικό, για τον μικρό χώρο τουλάχιστον.

Και τα λεφτά που θα έδινες για το καλοριφεράκι, δώστα για μια καλή συντήρηση των a/c (κυρίως τον εναλλάκτη της εξωτερικής μονάδας πολύ καλό καθάρισμα, για μέγιστη απόδοση!!!)

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπορειτε δωστε μου και εμενα τα φωτα σας, ειμαι σε παρομοια φαση. Ενα δωματιο μονο του, Αθηνα σε πυλωτη, το εχω για γραφειο και δουλευω 9-5 περιπου. Υπαρχει καλοριφερ αλλα τα τελευταια 1-2 χρονια δεν το χρησιμοποιω γιατι επειδη ειμαι εκει μονο 8 ωρες, φυσικα δεν το αφηνω αναμενο με αποτελεσμα να πεφτει πολυ η θερμοκρασια το βραδυ και μετα να καιω πολυ πετρελαιο για να ξαναζεσταθει κλπ. Πχ φετος με τα πολλα κρυα, οταν κατεβαινα το πρωι κατω ειχα γυρω στους 12-13 βαθμους μεσα.

Υπάρχει air condition 15 ετιας φτηνο, μαλλον οχι inverter το οποιο το χρησιμοποιω τωρα για θερμανση και ψυξη. Σκεφτομαι αν αξιζει να αλλαξω σε νεο aircondition 9αρι παντα μιλαμε, ωστε και θα δω διαφορα στην καταναλωση ρευματος η οχι. ΠΡΟΣΟΧΗ το διλημμα ειναι για αλλαγη σε κατι φτηνο και συγκεκριμενα αυτο γιατι θα το παρω σε πολυ καλη τιμη και δεν θα εχω θεμα support κλπ ειμαι καλυμενος σε ολα. Σας παραθετω και τα τεχνικα στοιχεια απο το site να μου πειτε αν αξιζει να αλλαξω η οχι. 

ΚΥΡΙΩΣ Η ΘΕΡΜΑΝΣΗ με ενδιαφερει

https://metzblue.gr/theme/assets/pdf/metz-ac-marketing-sheet-el.pdf

 

Ευχαριστω προκαταβολικα. 

ΥΓ. Σε σχεση με ενα TCL που ακουω συνεχεια πως το βλεπετε ? Δεν εχω ιδεα απο νουμερα, ευχαριστω και παλι

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Κανεις? Μια γνωμη? Αξιχζει να αλλαξω?

Το κλιματιστικό που έβαλες έχει SCOP 3,1-5,1. Αν το κλιματιστικό που έχεις ήδη είναι εκεί κοντά, δεν θα κάνεις και ιδιαίτερη οικονομία.

Δεν ξέρω αν αναφέρεις περιοχή, αλλά στην θέση σου θα πήγαινε σε κάποιο πιο αποδοτικό.

Επίσης, υπάρχει η λύση του θερμαινόμενου ενδοδαπέδιου φιλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Κανεις? Μια γνωμη? Αξιχζει να αλλαξω?

Δεν αξιζει , δεν νομιζω να ειναι καν ινβερτερ.Λαθος, ειναι.Αποσβεση θα αργησεις να κανεις πααααρα πολυ. Εκτος αν σου κοστισει πχ 200ευρω και η θερμανση στον χωρο ειναι καθημερινη για αρκετες ωρες, οπως λες και το παλιο καταναλωνε πολυ, λογω παλαιοτητας αλλα και μονωσης χωρου.Αν ας πουμε ξερεις τι καταναλωνε σε κιλοβατωρες, υπολογισε οτι θα εχεις χοντρικα μιση καταναλωση και διαιρεσε το δια της τιμης που εσυ πληρωνεις την κιλοβατωρα.Ετσι θα δεις σε ποσο(α) χρονια αποσβενεις

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αθηνα βρισκομαι πειραια, δεν με νοιαζει τοσο η αποσβεση δεν ειναι μεγαλο το ποσο (ετσι και αλλιως θα ερθει σε βαθος χρονου), με νοιαζει αν θα εχω μειωση αισθητη στο ρευμα που καιει λογο παλαιοτητας, δλδ αν ειναι να δωσω 250 ευρω και να το παρω και να εχω την ιδια θερμανση με το παλιο αλλα ας πουμε στο 1/3 της καταναλωσηες ρευματος, σιγουρα με συμφερει. Επειδη δεν βρισκομαι τωρα Αθηνα, θα ειμαι σε καμια εβδομαδα αν ποσταρω οτι βρω στο παλιο να αναγραφεται, θα μπορεουμε να κανουμε μια "συγκριση". Και παλι σορρυ για το ασχετο της υποθεσης.

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Αθηνα βρισκομαι πειραια, δεν με νοιαζει τοσο η αποσβεση δεν ειναι μεγαλο το ποσο, με νοιαζει αν θα εχω μειωση αισθητη στο ρευμα που καιει λογο παλαιοτητας, δλδ αν ειναι να δωσω 250 ευρω και να το παρω και να εχω την ιδια θερμανση με το παλιο αλλα ας πουμε στο 1/3 της καταναλωσηες ρευματος, σιγουρα με συμφερει. Επειδη δεν βρισκομαι τωρα Αθηνα, θα ειμαι σε καμια εβδομαδα αν ποσταρω οτι βρω στο παλιο να αναγραφεται, θα μπορεουμε να κανουμε μια "συγκριση". Και παλι σορρυ για το ασχετο της υποθεσης.

εξαρταται την κατασταση του παλιου και την αποδοση του.Μισο υποθετω θα εχεις κοστος απο δω κ μετα με το νεο, μπακαλικα παντα...

Παντως, στα ιδια λεφτα στο σκρουτζ ειναι αυτο που ειναι καταξιωμενο, με 5 χρονια εγγυηση και υποστηριξη αψογη

https://www.skroutz.gr/s/30087242/Haier-Tide-Green-Plus-AS25THMHRA-C-1U25YEFFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστω , οταν παω αθηνα αν βρω τιποτα νουμερα kw κλπ απο το υπαρχον να σου στειλω ενα pm να μου πεις μια καλυτερη προσεγγιση οικονομιας? Ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Amaretos είπε

Αν μπορειτε δωστε μου και εμενα τα φωτα σας, ειμαι σε παρομοια φαση. Ενα δωματιο μονο του, Αθηνα σε πυλωτη, το εχω για γραφειο και δουλευω 9-5 περιπου. Υπαρχει καλοριφερ αλλα τα τελευταια 1-2 χρονια δεν το χρησιμοποιω γιατι επειδη ειμαι εκει μονο 8 ωρες, φυσικα δεν το αφηνω αναμενο με αποτελεσμα να πεφτει πολυ η θερμοκρασια το βραδυ και μετα να καιω πολυ πετρελαιο για να ξαναζεσταθει κλπ. Πχ φετος με τα πολλα κρυα, οταν κατεβαινα το πρωι κατω ειχα γυρω στους 12-13 βαθμους μεσα.

Υπάρχει air condition 15 ετιας φτηνο, μαλλον οχι inverter το οποιο το χρησιμοποιω τωρα για θερμανση και ψυξη. Σκεφτομαι αν αξιζει να αλλαξω σε νεο aircondition 9αρι παντα μιλαμε, ωστε και θα δω διαφορα στην καταναλωση ρευματος η οχι. ΠΡΟΣΟΧΗ το διλημμα ειναι για αλλαγη σε κατι φτηνο και συγκεκριμενα αυτο γιατι θα το παρω σε πολυ καλη τιμη και δεν θα εχω θεμα support κλπ ειμαι καλυμενος σε ολα. Σας παραθετω και τα τεχνικα στοιχεια απο το site να μου πειτε αν αξιζει να αλλαξω η οχι. 

ΚΥΡΙΩΣ Η ΘΕΡΜΑΝΣΗ με ενδιαφερει

https://metzblue.gr/theme/assets/pdf/metz-ac-marketing-sheet-el.pdf

 

Ευχαριστω προκαταβολικα. 

ΥΓ. Σε σχεση με ενα TCL που ακουω συνεχεια πως το βλεπετε ? Δεν εχω ιδεα απο νουμερα, ευχαριστω και παλι

Αν είναι όπως αναφέρεις είναι κλιματιστικό 15τιας έχει διαφορά με ένα inventer διετίας ας πούμε..Και με διάφορα μεγάλη στην κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι 15ετιας και κινεζια απλα μου τα ειχαν φερει εξευτελιστικη τιμη, του στυλ 2 9ρια και τα 2=> 150 ευρω, ειχα γνωστο που τα κατσκευαζε σε δικο του εργοστασιο κινα, Silk Air η μαρκα νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...