Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, bill_viper είπε

Μέχρι τον Ιούλιο-Αύγουστο θα σου απαντούσα ότι δε με ενδιαφέρει το κόστος. Τώρα με τον τελευταίο εκκαθαριστικό και τη ρήτρα αναπροσαρμογής αρχίζω και το κοιτάζω λίγο και αυτό να είμαι ειλικρινής.
Αν πάμε στην περίπτωση του θερμοπομπού υπάρχει κάποια δοκιμασμένη λύση με ηλεκτρονικό θερμοστάτη που λειτουργεί σωστά;

Atalantic, Nobo, Rohnson, ό,τι φθηνότερο βρεις που να σε καλύπτει. Θα σου έλεγα και της Xiaomi, αλλά με μια επιφύλαξη γιατί διαβάζω αμφιλεγόμενες κριτικές για τον αισθητήρα θερμοκρασίας.

Παιδιά για την οικονομία τα είπαμε. Δεν παίρνεις θερμοπομπό για οικονομία, αλλά κάποια σενάρια τα καλύπτει καλύτερα πως να το κάνουμε. Ο TS θα τα βάλει κάτω και αποφασίζει. Προσωπικά το air condition με την "ψεύτικη" ζέστη που βγάζει αλλά και το θόρυβο -που με ενοχλεί μετά από κάποιο χρονικό σημείο-, δεν μπορώ να το δω σα μόνιμη λύση, αλλά αναγκαστικό ημίμετρο για να γίνει οικονομία. Δεν κάνουν όλα για όλους.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Προσωπικά το air condition με την "ψεύτικη" ζέστη που βγάζει αλλά και το θόρυβο -που με ενοχλεί μετά από κάποιο χρονικό σημείο-, δεν μπορώ να το δω σα μόνιμη λύση, αλλά αναγκαστικό ημίμετρο για να γίνει οικονομία. Δεν κάνουν όλα για όλους.

το έχεις 24ωρο ή το ανάβεις για λίγο ? Ρωτάω γιατί αν δεν τα έχεις 24ωρο δε ζεσταίνονται τα δομικά υλικά και τρως κρύα ρεύματα (edit καις και παραπάνω ρεύμα)

για το θόρυβο πάσο , ευτυχώς πλέον υπάρχουν αθόρυβα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

το έχεις 24ωρο ή το ανάβεις για λίγο ? Ρωτάω γιατί αν δεν τα έχεις 24ωρο δε ζεσταίνονται τα δομικά υλικά και τρως κρύα ρεύματα (edit καις και παραπάνω ρεύμα)

για το θόρυβο πάσο , ευτυχώς πλέον υπάρχουν αθόρυβα

Δοκιμαστικά για λίγες ώρες το έχω κάνει με ζέστη. Δε χρησιμοποιώ air condition για ζέστη ποτέ. Δε με εξυπηρετούν.

Τελείως αθόρυβα δεν έχω δει. Τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Δοκιμαστικά για λίγες ώρες το έχω κάνει με ζέστη. Δε χρησιμοποιώ air condition για ζέστη ποτέ.

άρα γιαυτό και θεωρείς οτι έχουν "ψεύτικη" ζέστη :)

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Τελείως αθόρυβα δεν έχω δει. Τι να πω.

συνήθως αν είναι κάτω απο 20db δεν ενοχλεί τον περισσότερο κόσμο ,αλλά και εγώ είμαι ψείρας με το θόρυβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Δοκιμαστικά για λίγες ώρες το έχω κάνει με ζέστη.

Τα AC στο ζεστό δεν τα βάζεις με τις ώρες, αλλά με τον μήνα. Δεν κλείνουν ποτέ, τα μπετά σου μένουν ζεστά, καίνε πολύ λίγο και κάνουν πολύ λίγο θόρυβο. Δεν είναι αερόθερμα που τα κλείνεις και κρυώνει ο χώρος σε ένα λεπτό. Το τελικό αποτέλεσμα είναι ποιοτική ζέστη από τα δομικά υλικά, όπως και τα καλοριφέρ.

Λογικό είναι σε αυτή την περίπτωση να νομίζεις πως δεν εξυπηρετούν, αν τα χρησιμοποιείς λάθος. Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει ντε και καλά να τα δουλεύεις φυσικά, αν έχεις άλλη εναλλακτική που σου αρέσει ή σε βολεύει περισσότερο. 👍

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά, 7 σελίδες και δεν έχει πει κανείς ακόμη το κλασικό "το ινβέρτερ το ανάβεις μία φορά, στην αρχή της σεζόν, και το κλείνεις μία, στο τέλος της" ; Αυτό βέβαια θα έπρεπε να είναι το μότο για όλα τα συστήματα θέρμανσης που μπορούν να εγκατασταθούν σε ένα σπίτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρωας ο πατέρας μου. Πληρώνει ρεύμα για 2 σπίτια, σύνολο 6 άτομα! Άσχετο.

Λοιπόν, μιλώντας για αερόθερμο, ένα πολύ καλό που ζεσταίνει ουσιαστικά γρήγορα αλλά είναι μόνο για μικρό δωμάτιο (εμένα με βόλεψε φουλ) και όχι να το δουλεύεις όλη μέρα, είναι αυτό. Δεν θυμάμαι να μας ήρθε πολλά το ρεύμα πέρσι που το χρησιμοποίησα (χωρίς να ανάβουμε κλιματιστικά κλπ λόγω καλοριφερ). Μέσος χρόνος χρήσης ήταν 2-3 ώρες τη μέρα. Για αερόθερμο είναι λίγο ακριβό, αλλά κάνει δουλειά. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, korakios είπε

εννοώ το έβαλα κάτω απο το στρώμα γιατί έβγαζε πολύ ζέστη ,δε μόνταρα ηλεκτρική ψησταριά...

Δεν μπορεί  να μην εχει θερμοστάτη.Επίσης μπορεις να το ανάβεις μια ώρα πριν πας στο κρεβάτι και όταν ξαπλώνεις να το κλείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Καλά ρε παιδιά, 7 σελίδες και δεν έχει πει κανείς ακόμη το κλασικό "το ινβέρτερ το ανάβεις μία φορά, στην αρχή της σεζόν, και το κλείνεις μία, στο τέλος της" ; Αυτό βέβαια θα έπρεπε να είναι το μότο για όλα τα συστήματα θέρμανσης που μπορούν να εγκατασταθούν σε ένα σπίτι.

τι εννοείς για όλα ? Προφανώς αν είναι παλιού τύπου δε θα έχεις ρεύμα με τόσο φουσκωμένο λογαριασμό

Ακόμα και inverter , εξαρτάται και το χώρο , αν έχει πχ μεγάλες απώλειες όταν λείπεις δε γίνεται να το έχεις 24 , αναγκαστικά το χαμηλώνεις (για σπίτι που με 8 έξω φτάνει σε 10 ώρες 12 βαθμούς)

το ίδιο και με αέριο/πετρέλαιο , αν είναι μεγάλες οι απώλειες πάλι το χαμηλώνεις (φυσικά δεν κλείνεις τελείως)

Αλλά είναι υποκειμενικά ανάλογα τις απώλειες του σπιτιού , επιθυμητή θερμοκρασία , υγρασία ...

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν μπορεί  να μην εχει θερμοστάτη.Επίσης μπορεις να το ανάβεις μια ώρα πριν πας στο κρεβάτι και όταν ξαπλώνεις να το κλείνεις.

δεν ξέρω , στην πρώτη σκάλα το είχα και δεν το άντεχα. Έβαλα και κουβέρτες απο πάνω μπας και κόψει κάπως αλλά μπα

Το να το ανάβω για λίγο πριν κοιμηθώ και να ξυπνάω κουκουλωμένος/διπλωμένος απο το κρύο δε μου λέει κάτι

αυτό είχα πάρει σε crazy

https://www.e-shop.gr/ilektriko-ypostroma-mono-60w-life-ubl-001-p-HAP.001198

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

τι εννοείς για όλα ? Προφανώς αν είναι παλιού τύπου δε θα έχεις ρεύμα με τόσο φουσκωμένο λογαριασμό

Ακόμα και inverter , εξαρτάται και το χώρο , αν έχει πχ μεγάλες απώλειες όταν λείπεις δε γίνεται να το έχεις 24 , αναγκαστικά το χαμηλώνεις (για σπίτι που με 8 έξω φτάνει σε 10 ώρες 12 βαθμούς)

το ίδιο και με αέριο/πετρέλαιο , αν είναι μεγάλες οι απώλειες πάλι το χαμηλώνεις (φυσικά δεν κλείνεις τελείως)

Αλλά είναι υποκειμενικά ανάλογα τις απώλειες του σπιτιού , επιθυμητή θερμοκρασία , υγρασία ...

δεν ξέρω , στην πρώτη σκάλα το είχα και δεν το άντεχα. Έβαλα και κουβέρτες απο πάνω μπας και κόψει κάπως αλλά μπα

Το να το ανάβω για λίγο πριν κοιμηθώ και να ξυπνάω κουκουλωμένος/διπλωμένος απο το κρύο δε μου λέει κάτι

αυτό είχα πάρει σε crazy

https://www.e-shop.gr/ilektriko-ypostroma-mono-60w-life-ubl-001-p-HAP.001198

Μηπως  η πρώτη σκάλα ήταν το φουλ δυνατό;Γιατί λεει ότι έχει επιλογές θερμοκρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Μηπως  η πρώτη σκάλα ήταν το φουλ δυνατό;Γιατί λεει ότι έχει επιλογές θερμοκρασίας.

όχι  , τις δοκίμασα με βατόμετρο 😁

ή θα ψάξω με ροοστάτη αν υπάρχει πχ να ξεκινά απο 5W ή αυτό που είπες με θερμοστάτη θα ήταν το ιδανικό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

όχι  , τις δοκίμασα με βατόμετρο 😁

ή θα ψάξω με ροοστάτη αν υπάρχει πχ να ξεκινά απο 5W ή αυτό που είπες με θερμοστάτη θα ήταν το ιδανικό

 

Αν εχεις κανενα χρονοδιακόπτη μπορείς να το κοτσαρεις εκεί και να αναβοσβήνει ανα πχ 15 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα η εμπειρία μου με το κλιματιστικό δεν είναι και ιδιαίτερα καλή. Περισσότερο σε επίπεδο ποιότητας θέρμανσης.

Πέρσυ ακολούθησα το μοντέλο που αναφέρθηκε πιο πάνω, και είχα μόνιμα στους 21-23 τα κλιματιστικά και δεν αισθάνθηκα ποτέ το σπίτι ζεστό ζεστό όπως αισθανόμουν σε σπίτια με καλοριφέρ. 

Βέβαια για να είμαι ειλικρινής παίζει και το ρόλο του οτι είμαι σε ρετιρέ σίγουρα και χωρίς καθόλου καλή μόνωση,

Φέτος θα δοκιμάσω σόμπα υγραερίου σε συνδιασμό με τα κλιματστικά μιας και ήδη είδα την αύξηση στο ρέυμα που είναι το μινιμουμ 50% στη δική μου περίπτωση.

Για την ακρίβεια τις ώρες που λείπω θα έχω στους 19 τα κλιματιστικά ώστε να διατηρείται το σπίτι σε μία νορμαλ θεροκρασία και όταν επιστρέφω θα χρησιμοποιώ τη σόμπα. 

Με μία δοκιμαστική χρήση της σόμπα πάντως άμεσα κατάλαβα τη διαφορά της από τα κλιματιστικά. Μένει να φανεί και στο μέλόν όταν θα πέσει και η θερμοκρασία.

 

Επεξ/σία από zmichalakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, zmichalakis είπε

σόμπα υγραερίου

σε συκριση κοστους με τα κλιματιστικα,μερα με νυχτα...οσο για την ποιοτητα θερμανσης εδω μιλαμε και για υποβαθμιση αερα,οχι μονο στην αισθηση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

σε συκριση κοστους με τα κλιματιστικα,μερα με νυχτα...οσο για την ποιοτητα θερμανσης εδω μιλαμε και για υποβαθμιση αερα,οχι μονο στην αισθηση!

Δεν αντιλήφθηκα κάποια μυρωδιά αν για αυτό μιλάμε. Τώρα περί κόστους, δεν είναι το κύριο ζητούμενό μου, αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερα από άποψη ελέγχου, μιας και βλέπεις απτά τα αποτλέσματα και δε σου σκάει ξαφνικα το μπουγιουρντί! 

Θα φανεί στην πορεία πάντως. Πρώτη φορά δουλεύω σόμπα βέβαια και συνήθως αν δεν έχω δοκιμάσει κάτι εκτενώς δεν εκφέρω γνώμη. ΑΠλά γνώμη μου είναι οτι γενικά η θέρμανση με αέρα δεν είναι καλή για τα γούστα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...