Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, mindreader είπε

fredd0 και Basilhs23___ , ευχαριστω για τις κατατοπιστικοτατες διευκρινησεις. Ξεκαθαρο το τι ειναι τι.

Αρα και το μετριο κλιματιστικο (ουτε χάλι, ουτε σουπερ) που υπαρχει στο χωρο, ειναι προτιμοτερο απο οτιδηποτε εχει αντισταση, συμπεριλαμβανομενου και του καλοριφερ λαδιου φυσικα.

Να κανω μια εντελως χαζη ερωτηση;

Το ιδιο ρευμα που καταναλωνει ενα κλιματιστικο-πχ λεμε εδω στην περιπτωση μου /μη inverter/συμβατικο, στην ψυξη(καλοκαιρι), το ιδιο καιει και οταν το χρησιμοποιεις για θερμανση; Ιδιο κοστος;

Αν είναι συμβατικό μηχάνημα, δες τους συντελεστές EER και COP. Πρακτικά πάντα στην θέρμανση υπάρχει περισσότερη κατανάλωση. Εξαρτάται φυσικά από τις θερμικές απαιτήσεις του χώρου σου και το μέρος που βρίσκεσαι. Αν κάνει πολύ κρύο, δεν αποκλείεται το κλιματιστικό λόγω των συνεχόμενων παθήσεων για defrost να μην μπορεί να θερμάνει τον χώρο και να παγώσετε, έτσι με ένα αερόθερμο η καλοριφέρ λαδιού να είστε καλύτερα. Αλλά για ένα σωστά επιλεγόμενο κλιματιστικο για τον χώρο με τους συντελεστές ανάλογα το κρύο που κάνει εξω, νικάει κατά κράτος έστω και συμβατικό όλες τις υπόλοιπες τεχνολογίες θέρμανσης. 

10 ώρες πριν, mindreader είπε

Και μιας και ειμαι ένα χάλι με την αριθμητική, βρηκα στα αρχεια μου φωτο με τα specs των 2 κλιματιστικων που υπαρχουν στο σπιτι.

Ελπιζω ενας καλος χριστιανος, να μου υπολογισει ποσο καιει σε θερμανση(=ιδιο και για ψυξη), με τις τωρινες τιμες κιλοβατωρας, ωστε να δουμε κατα ποσο % συμφεροτερο ειναι απο μια συσκευη με αντισταση.

spacer.png

12αρι κλιματιστικο έχεις. 

Σε θέρμανση και ψύξη έχεις ίδια ισχύ 1.2 με 1.3kw, οπότε θεωρώ μέση ισχυς 1.25kw. Αυτό θα καταναλώνεις για όσες ώρες εργάζεται ο συμπιεστής, όταν σταματήσει έχεις μόνο την ισχύ του ανεμιστήρα. 

Τώρα για εκτίμηση κατανάλωσης ενέργειας μόνο με παλαιές μετρήσεις από μετρητή ενέργειας μόνιμα στην πρίζα και καταγραφή του χρόνου λειτουργίας για να υπολογιστεί η μέση ισχύς ανά ώρα λειτουργίας σε συγκεκριμένη εποχή. 

8 ώρες πριν, mindreader είπε

Ομως, 'οικονομια' απο πλευρας χρηματων, τελικα δεν θα κανω, χρησιμοποιωντας τα συγκεκριμενα κλιματιστικα! Θα εχουν τοση καταναλωση, οσο και το καλοριφερ λαδιου! 1200 βατ το ενα, 1200 βατ το αλλο!!!

Καλα τα λεω; Πικρη αληθεια για μενα;

 

----

Ειναι σαν τις 'προσφορες' του σουπερ μαρκετ ενα πραγμα.

Ρε παιδια, εγω ενα τεμαχιο θελω. Τι να την κανω την 'προσφορα' που εχει 3 τεμαχια με μεγαλυτερο κοστος απο το 1 τεμαχιο, οσο και αν τελικα η τιμη ανα μοναδα/τεμαχιο πεφτει; Εγω δεν θελω να πληρωσω για 3, εστω και σε εκπτωτικη τιμη, θελω να πληρωσω για 1!!!!

Ετσι κι εδω.

Αποδοτικοτερη μεν η χρηση a/c, αλλα τι να το κανω, που θα μου καψει (το συγκεκριμενο a/c), οσο και το καλοριφερ λαδιου.... τι λυκος να σε φαει, τι αρκουδα...

Λάθος. Τα 1200 W είναι η ηλεκτρική ισχύς του συμπιεστή, για να δεις πόση θερμική ενέργειας αποδιδει στον χώρο, είτε βρίσκεις το γινόμενο ισχύος με τους EER COP, που στην ταμπέλα σου δεν αναφέρονται είτε το γινόμενο από τα BTU της θερμικής ισχύος με τον συντελεστή 0.2923 για να βρεις τα kW. Τα 12000 BTU είναι 3.5kw όταν με το καλοριφέρ θα έχεις 2kw. Με 1.2 kW από θερμική αντίσταση ζήτημα είναι αν θα μπορέσεις να ζεστάνεις ένα μπάνιο σε μεγαλα κρύα. Για 3.5kw αν ήταν με θερμική αντίσταση δηλαδή 1 προς 1 θα σου έριχνε την ασφάλεια με μεγάλη πιθανότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/8/2022 στις 10:24 ΜΜ, fredd0 είπε

εχει αναλυθει τοσο διεξοδικα σε τοσα θεματα που πλεον εχει γινει κουραστικο

μια συσκευη θερμανσης με αντισταση (βαλε οτι συσκευη θες, καλοριφερ λαδιου, αεροθερμο, θερμομοπομπος κλπ) σε μια ωρα θα καταναλωσει 2.5 Kw ενεργεια απο την πριζα και θα αποδωσει 2.5 kw θερμικη ενεργεια στον χωρο. Ενα (μετριο οχι σουπερ ντουπερ νταικιν του  τριχιλιαρου) κλιματιστικο σε μια ωρα, για να αποδωσει αυτα τα ιδια 2.5kw θερμικης ενεργειας θα καταναλωσει 750W

με τις τρεχουσες τιμες ενεργειας, η KW με ολες τις χρεωσεις [Δεδδηε, υκο μυκο συκο κλπ] (και ολες τις κρατικες επιδοτησεις) σου κοστιζει περιπου 40 cents. Αρα καθε ωρα που καιει η συσκευη θερμανσης με αντισταση εχεις κοστος 1 ευρω, αντιστοιχα το κλιματιστικο σου κοστιζει 30 σεντς.

Αν υπολογισεις 120 μερες θερμανση, με 5 ωρες την ημερα λειτουργια, η αντισταση θα σου κοστισει 5*120*1 = 600 ευρω, το κλιματιστικο 5*120*0,3 = 180 ευρω

 

βαζεις τους αριθμους κατω και αποφασιζεις.

 

Νομιζω διαφευγει μια παραμετρος...της πραγματικοτητας.

Οταν το καλοριφερ λαδιου πιανει θερμοκρασια και σταματα να καταναλωνει ρευμα, ζεσταινει ακομη για πολυ ωρα! Αναδυει ζεστό αέρα ακομη και για 15 λεπτα!

Αντιθετως αν κλεισεις πχ το αεροθερμο, στο 5λεπτο εχει κρυωσει ο χώρος.

Αρα, ειναι τοσο ασυμφορο οικονομικα σε σχεση με τα κλιματιστικα, απο τη στιγμη που θα δουλεψει μες σε μια ωρα (οχι την 1η που θα παλεψει να πιασει θερμοκρασια) πες 20 λεπτα, αλλα θα 'βγαλει' την υπολοιπη ωρα -40 λεπτα- ως 'σβηστο- βγαζοντας ομως ζεστη;

Καταλαβαινετε τι λεω, τι εννοω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mindreader είπε

 

Νομιζω διαφευγει μια παραμετρος...της πραγματικοτητας.

Οταν το καλοριφερ λαδιου πιανει θερμοκρασια και σταματα να καταναλωνει ρευμα, ζεσταινει ακομη για πολυ ωρα! Αναδυει ζεστό αέρα ακομη και για 15 λεπτα!

Αντιθετως αν κλεισεις πχ το αεροθερμο, στο 5λεπτο εχει κρυωσει ο χώρος.

Αρα, ειναι τοσο ασυμφορο οικονομικα σε σχεση με τα κλιματιστικα, απο τη στιγμη που θα δουλεψει μες σε μια ωρα (οχι την 1η που θα παλεψει να πιασει θερμοκρασια) πες 20 λεπτα, αλλα θα 'βγαλει' την υπολοιπη ωρα -40 λεπτα- ως 'σβηστο- βγαζοντας ομως ζεστη;

Καταλαβαινετε τι λεω, τι εννοω;

Ενεργειακά είναι το ίδιο. Μην σου πω και χειρότερο, διότι αν θερμάνεις τον χώρο παραπάνω από όσο ζητάει ο θερμοστάτης, είναι ενέργεια που την καις και την σπαταλάς, ενώ μετά θα αργήσει να πάρει πάλι ο θερμοστάτης έχοντας παγώσει παραπάνω ο χώρος από όσο θέλεις. Με το αερόθερμο μπορεί να κάνει πιο συχνά on-off αλλά ο χώρος παραμένει πιο κοντά στην επιθυμητή θερμοκρασία. Σαν απόδοση και τα 2 λόγω ηλεκτρικών αντιστάσεων, 1 kw ηλεκτρική ισχύ καίνε, 1 kw θερμική δίνουν. Και αυτά και τα φουρφούρια υπερύθρων και τα ιοντικά λεβητόνια κλπ λύσεις.
Βάζεις a/c καις 1 παίρνεις 2 έως 5. The end.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ενεργειακά είναι το ίδιο. Μην σου πω και χειρότερο, διότι αν θερμάνεις τον χώρο παραπάνω από όσο ζητάει ο θερμοστάτης, είναι ενέργεια που την καις και την σπαταλάς, ενώ μετά θα αργήσει να πάρει πάλι ο θερμοστάτης έχοντας παγώσει παραπάνω ο χώρος από όσο θέλεις. Με το αερόθερμο μπορεί να κάνει πιο συχνά on-off αλλά ο χώρος παραμένει πιο κοντά στην επιθυμητή θερμοκρασία. Σαν απόδοση και τα 2 λόγω ηλεκτρικών αντιστάσεων, 1 kw ηλεκτρική ισχύ καίνε, 1 kw θερμική δίνουν. Και αυτά και τα φουρφούρια υπερύθρων και τα ιοντικά λεβητόνια κλπ λύσεις.
Βάζεις a/c καις 1 παίρνεις 2 έως 5. The end.

Προσπαθω να φωτισω πτυχες του θεματος, γι'αυτο επανερχομαι!

Λεω λοιπον, οκ, με a/c καις 1 και παιρνεις 2 ως 5, σωστα.

Την ωρα ομως που σβηνει το a/c, -ασε που δεν εχω δει ποτε να πιανουν θερμοκρασια/αλλα αντε πες την πιανουν, την ωρα που σβηνει λοιπον, δεν θα αναδυει θερμοτητα στον χωρο, οπως κανει το λαδιου! Πειτε μου. Κανω λαθος;;;;; Αλλα και οπως ειπα, δεν εχω δει a/c να σταματα τελειως, ολα, παντου, διαρκως δουλευουν ή δειχνουν οτι δουλευουν...οκ, καταναλωνει λιγο, αλλα παντως δουλευει...ενω το αλλο καιει μεν, αλλα σβηνει κιολας....κι επιπλεον αναδυει θερμοτητα στο ενδιαμεσο....

Πειτε μου, γιατι η ουσια ειναι στις λεπτομερειες. Οχι σε ξερα specs σαν  να λεμε 'η δικη μου καρτα γραφικων βγαχει τοσα fps'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mindreader είπε

Προσπαθω να φωτισω πτυχες του θεματος, γι'αυτο επανερχομαι!

Λεω λοιπον, οκ, με a/c καις 1 και παιρνεις 2 ως 5, σωστα.

Την ωρα ομως που σβηνει το a/c, -ασε που δεν εχω δει ποτε να πιανουν θερμοκρασια/αλλα αντε πες την πιανουν, την ωρα που σβηνει λοιπον, δεν θα αναδυει θερμοτητα στον χωρο, οπως κανει το λαδιου! Πειτε μου. Κανω λαθος;;;;; Αλλα και οπως ειπα, δεν εχω δει a/c να σταματα τελειως, ολα, παντου, διαρκως δουλευουν ή δειχνουν οτι δουλευουν...οκ, καταναλωνει λιγο, αλλα παντως δουλευει...ενω το αλλο καιει μεν, αλλα σβηνει κιολας....κι επιπλεον αναδυει θερμοτητα στο ενδιαμεσο....

Πειτε μου, γιατι η ουσια ειναι στις λεπτομερειες. Οχι σε ξερα specs σαν  να λεμε 'η δικη μου καρτα γραφικων βγαχει τοσα fps'.

Ναι, το καλοριφέρ λαδιού συνεχίζει να είναι ζεστό όταν κλείσει ο θερμοστάτης. Και αν αγνοήσουμε τα κόστη, είναι καλύτερη ποιότητα θέρμανσης. Αλλά θες να αγνοήσεις τα κόστη θέρμανσης; Το καλοριφέρ λαδιού καίει όσο ένας θερμοσίφωνας για όσο δουλεύει. Ενώ, το χειρότερο κλιματιστικό αν πάρεις, θα σου διατηρεί θερμοκρασία στο δωμάτιο/σπίτι με λιγότερο κόστος.



 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

 

Νομιζω διαφευγει μια παραμετρος...της πραγματικοτητας.

Οταν το καλοριφερ λαδιου πιανει θερμοκρασια και σταματα να καταναλωνει ρευμα, ζεσταινει ακομη για πολυ ωρα! Αναδυει ζεστό αέρα ακομη και για 15 λεπτα!

Αντιθετως αν κλεισεις πχ το αεροθερμο, στο 5λεπτο εχει κρυωσει ο χώρος.

Αρα, ειναι τοσο ασυμφορο οικονομικα σε σχεση με τα κλιματιστικα, απο τη στιγμη που θα δουλεψει μες σε μια ωρα (οχι την 1η που θα παλεψει να πιασει θερμοκρασια) πες 20 λεπτα, αλλα θα 'βγαλει' την υπολοιπη ωρα -40 λεπτα- ως 'σβηστο- βγαζοντας ομως ζεστη;

Καταλαβαινετε τι λεω, τι εννοω;

Ναι αλλά αντίστροφα, το καλοριφέρ λαδιού αργεί να πιάσει θερμοκρασία. Μη το σκέφτεσαι, ενεργειακά είναι ακριβώς το ίδιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Ναι, το καλοριφέρ λαδιού συνεχίζει να είναι ζεστό όταν κλείσει ο θερμοστάτης. Και αν αγνοήσουμε τα κόστη, είναι καλύτερη ποιότητα θέρμανσης. Αλλά θες να αγνοήσεις τα κόστη θέρμανσης; Το καλοριφέρ λαδιού καίει όσο ένας θερμοσίφωνας για όσο δουλεύει. Ενώ, το χειρότερο κλιματιστικό αν πάρεις, θα σου διατηρεί θερμοκρασία στο δωμάτιο/σπίτι με λιγότερο κόστος.



 

Οχι, τα κοστη θερμανσης με ενδιαφερουν, γι'αυτο και το συζητω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα το εξηγήσω περιγραφικά.

Φαντάσου τον χώρο που θέλεις να θερμάνεις, σαν ένα δοχείο με νερό που είναι τρύπιο και χάνει.

Με το καλοριφέρ λαδιού, έχεις έναν κουβά και γεμίζεις ένα άλλο δοχείο, που ρίχνει μέσα στο τρύπιο. Ρίχνεις ρίχνεις, κάποια στιγμή φτάνεις στην επιθυμητή στάθμη και σταματάς, αλλά το δοχείο που γεμίζεις έχει πάρει λίγο παραπάνω νερό από όσο χρειαζόταν μέσα, οπότε μέχρι να αδειάσει συντηρεί την στάθμη του τρύπιου, να πέσει με αργότερο ρυθμό. Το απαιτούμενο νερό εσύ το έχεις ρίξει, όμως. Όταν αδειάσει το ενδιάμεσο δοχείο, και πέσει η στάθμη του τρύπιου, θα χρειαστεί άμεσα να αρχίσεις να ρίχνεις κουβαδιές.

Με το αερόθερμο, ρίχνεις με τον κουβά κατευθείαν μέσα στο τρύπιο. Όταν φτάσεις την στάθμη κόβεις, άμεσα όμως θα πέσει η στάθμη οπότε θα ξαναρίξεις. Θες όμως το ίδιο νερό.

Με το κλιματιστικό ινβερτερ τώρα, έχεις ένα ποτιστήρι και ρίχνεις σιγά σιγά όσο χρειάζεται, απευθείας μέσα στο δοχείο για να κρατάς τη στάθμη σχεδόν σταθερή. Μάλιστα, για κάθε ποτιστηριά που ρίχνεις, σου προσφέρει και η ατμόσφαιρα, άλλες 2-3-4, δωρεάν.

Το δοχείο χάνει με συγκεκριμένο ρυθμό, άρα το νερό που πρέπει να του ρίχνεις συνέχεια, ανεξαρτήτως μέσου, είναι το ίδιο! Εκτός αν θες να το ξεχειλίσεις, ή να το αφήσεις να αδειάσει...οπότε σε ενδιαφέρει βασικά η πρόσβαση σε φθηνό νερό... επιλέγεις το ποτιστήρι.

Αλλά το βασικό που δεν λέει κανείς...ρε παιδιά...δεν κλείνουμε καλύτερα την τρύπα!!!! <--- ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω!!! γιατί το νερό σταμάτησε να είναι τζάμπα που ήταν το '90 και το '00 :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Αλλά το βασικό που δεν λέει κανείς...ρε παιδιά...δεν κλείνουμε καλύτερα την τρύπα!!!! <--- ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω!!!

Σε πολυκατοικίες ακατόρθωτο, αφού δεν πληρώνουν κοινόχρηστα ούτε για αυτά που χρωστάνε...
Για εσωτερική θερμομόνωση, μέχρι στιγμής δεν έχω δει αρκετές γνώμες online που να με πείσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ison_ είπε

Σε πολυκατοικίες ακατόρθωτο, αφού δεν πληρώνουν κοινόχρηστα ούτε για αυτά που χρωστάνε...
Για εσωτερική θερμομόνωση, μέχρι στιγμής δεν έχω δει αρκετές γνώμες online που να με πείσουν.

Ναι, άστα να πάνε! 

Εσωτερική σαν λύση ανάγκης, σου κόβει τετραγωνικά και θέλει και μερεμέτι τρελό, αλλά αν δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά, είναι μια λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εσωτερική σαν λύση ανάγκης, σου κόβει τετραγωνικά και θέλει και μερεμέτι τρελό, αλλά αν δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά, είναι μια λύση...

H απορια που εχω για εσωτερικη μονωση ειναι περαν οσων αναφερεις, η ποιοτητα του αερα με τα υλικα αυτα εσωτερικα πλεον ποια θα ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

H απορια που εχω για εσωτερικη μονωση ειναι περαν οσων αναφερεις, η ποιοτητα του αερα με τα υλικα αυτα εσωτερικα πλεον ποια θα ειναι?

Άριστη. Δεν παίζει τέτοιο θέμα! Βάζεις πετροβάμβακα/ορυκτοβάμβακα, τον καλύπτεις  με γυψοσανίδα, βάφεις και είσαι ωραίος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχαν βγάλει και έτοιμες γυψοσανίδες με μονωτικό κολλημένο.

Μεταφέρω την απορία μου και εδώ, μια που το θεμα λέει για θέρμανση για το χειμώνα. 

Αυτό που λένε πόρτα για το χειμώνα , μπορει να μου το εξηγήσει κάποιος αναλυτικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2022 στις 4:23 ΜΜ, mindreader είπε

 

Νομιζω διαφευγει μια παραμετρος...της πραγματικοτητας.

Οταν το καλοριφερ λαδιου πιανει θερμοκρασια και σταματα να καταναλωνει ρευμα, ζεσταινει ακομη για πολυ ωρα! Αναδυει ζεστό αέρα ακομη και για 15 λεπτα!

Αντιθετως αν κλεισεις πχ το αεροθερμο, στο 5λεπτο εχει κρυωσει ο χώρος.

Αρα, ειναι τοσο ασυμφορο οικονομικα σε σχεση με τα κλιματιστικα, απο τη στιγμη που θα δουλεψει μες σε μια ωρα (οχι την 1η που θα παλεψει να πιασει θερμοκρασια) πες 20 λεπτα, αλλα θα 'βγαλει' την υπολοιπη ωρα -40 λεπτα- ως 'σβηστο- βγαζοντας ομως ζεστη;

Καταλαβαινετε τι λεω, τι εννοω;

Πφφφφ. 

Το έχουμε πει και αυτό αρκετές φορές σε παλαιά thread. 

Το καλοριφέρ λαδιού που θα σου βγάζει ζέστη για 15 λεπτά, θα σου πάρει αλλα 15 για να θερμανθεί το διαθερμικο λάδι του, πρακτικά δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα σωματα με αντίσταση. 

Ο λόγος που θα το προτιμήσει κάποιος είναι μόνο ότι δεν έχει έλικα δεν κάνει θόρυβο και δεν σηκώνει σκόνη, είναι εντελώς αθόρυβο δηλαδή μαζί με τους θερμοπομπους. 

2 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Ειχαν βγάλει και έτοιμες γυψοσανίδες με μονωτικό κολλημένο.

Μεταφέρω την απορία μου και εδώ, μια που το θεμα λέει για θέρμανση για το χειμώνα. 

Αυτό που λένε πόρτα για το χειμώνα , μπορει να μου το εξηγήσει κάποιος αναλυτικά;

Τι εννοεις ως πόρτα για τον Χειμώνα, δεν κατάλαβα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Πφφφφ. 

Το έχουμε πει και αυτό αρκετές φορές σε παλαιά thread. 

Το καλοριφέρ λαδιού που θα σου βγάζει ζέστη για 15 λεπτά, θα σου πάρει αλλα 15 για να θερμανθεί το διαθερμικο λάδι του, πρακτικά δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα σωματα με αντίσταση. 

Ο λόγος που θα το προτιμήσει κάποιος είναι μόνο ότι δεν έχει έλικα δεν κάνει θόρυβο και δεν σηκώνει σκόνη, είναι εντελώς αθόρυβο δηλαδή μαζί με τους θερμοπομπους. 

Τι εννοεις ως πόρτα για τον Χειμώνα, δεν κατάλαβα. 

Αυτό προσπαθώ να καταλάβω κι εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...