Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Όλο τον φετινό χειμώνα τον έβγαλα με ένα 9αρι inverter, που καλούνταν θα θερμάνει ενιαίο ισόγειο χώρο 25τμ. (σε πολυκατοικία του 1985) στο κέντρο της Αθήνας. Κουφώματα αλουμινίου, παλαιάς όμως γενιάς (πολύ παλαιάς, για την ακρίβεια). Το κλιματιστικό ήταν συνδεδεμένο σε "έξυπνη" πρίζα, προκειμένου να παρακολουθώ καταναλώσεις. Στο 8ωρο (φυσιολογικά κρύα Αθήνας) είχα κατανάλωση έως 1-1.2kWh ημερησίως. Στα χιόνια δε, έδωσε 2-2.2kWh ημερησίως. 

Ελπίζω να σας βοήθησα κάπως. 

Χωνευτά κουφώματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, mindreader είπε

Υπαρχει ενα δωματιο στο σπιτι, με ανημπορο κατακοιτο δικο μου ανθρωπο.
Ενταξει, παπλωματα και γενικως ζεστα κλίνοσκεπασματα θα παιξουν.
Αλλα σκεφτομαι για τον χειμωνα, επειδη ακριβως δεν ειμαστε για να μας στησει στον τοιχο η δεη,
να βαλω στο δωματιο, ενα μικρο ηλεκτρικο καλοριφερακι 1200 βατ, με το θερμοστατη καπου στη μεση,
ισα να σπαει το κρυο στο δωματιο.
Αυτο, να ειναι αναμενο, σχεδον ολη μερα, σβηστο τη νυχτα.
Δεν μπορω να σκεφτω κατι οικονομικοτερο, που να μην θελει αλλα εξοδα/επενδυσεις.
Το μικρο καλοριφερακι, θα καψει ρευμα, αλλα ελπιζω σχετικα λιγοστο, ισα να σπαει το κρυο οπως ειπα, ο χωρος να μην ειναι πολυ κρυος.

Να βάλετε κλιματιστικό inverter μόνο.. Τίποτα άλλο.. Με όνομα καλό.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Χωνευτά κουφώματα;

Ο ένας τοίχος (είσοδος) συνορεύει με τον κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας (μη θερμαινόμενος), ο άλλος τοίχος βλέπει κατά το ήμισυ στον δρόμο (άνω τμήμα) και κατά το άλλο ήμισυ κάτω από αυτόν (κάτω τμήμα), ο τρίτος βλέπει στα γειτονικά υπόγεια της όμορης πολυκατοικίας (μη θερμαινόμενοι χώροι), ενώ ο τέταρτος διαθέτει επάλληλα (κουφώματα) και μάλιστα στην μισή περίπου έκταση του ενός τοίχου, τα οποία βλέπουν σε ακάλυπτο χώρο. Η μονή επαφή με θερμαινόμενο χώρο είναι αυτή με το ακριβώς πάνω διαμέρισμα, του πρώτου ορόφου. 

Φανταστείτε είναι ημυπόγειος χώρος σε σχέση με τη στάθμη εδάφους και ισόγειος σε σχέση με την πολυκατοικία. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα αργούμε για τον Χειμώνα. 

Αλλά είτε το πούμε τωρα είτε μετά, το κλιματιστικό παραμένει και πάλι μονόδρομος για την θέρμανση του Χειμώνα. 

Όσοι μένουν επαρχία η σε πολύ κρύα μέρη ίσως συνδυασμός πετρελαίου η ξύλου αν έχουν κανένα τζάκι μαζί με κλιματιστικο. 

Τωρα τις προάλλες είχα συζήτηση με έναν ηλεκτρολόγο που ασχολείται χρόνια με μελέτες θέρμανσης κατα τα λεγόμενα του και μου λέει ο βέλτιστος τρόπος θέρμανσης είναι  μόνο σωματα υπέρυθρης θέρμανσης στο 50% του σπιτιού και το άλλο 50% με κλιματιστικά.

Μου ήρθε να του πω σε πιο μαγαζί εργάζεται και πόσα παίρνει για να λέει τέτοιες φανφάρες και να προωθεί αυτά τα προϊόντα, επειδή δεν είχα όρεξη για τσακωμό του είπα απλά ότι διαφωνώ διότι και μόνο ότι ένα σοβαρό σώμα υπερύθρων 1kw κοστίζει όσο ένα μέτριο η φθηνιαρικο 9αρι, το θέμα έχει ήδη τελειώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εδωσα χρηματα και πηρα ψυγειο inverter. Γιατι το ψυγειο στο σπιτι ηταν 35 ετων, και ειναι η μονη συσκευη που δουλευει 24x7.

Και τωρα να πρεπει να παρω και κλιματιστικο inverter; Ελπιζα σε καποια λυση, χωρις να πρεπει παλι να σκασω εκατονταδες ευρω για νεα αγορα. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μολις εδωσα χρηματα και πηρα ψυγειο inverter. Γιατι το ψυγειο στο σπιτι ηταν 35 ετων, και ειναι η μονη συσκευη που δουλευει 24x7.

Και τωρα να πρεπει να παρω και κλιματιστικο inverter; Ελπιζα σε καποια λυση, χωρις να πρεπει παλι να σκασω εκατονταδες ευρω για νεα αγορα. :(

Ε καλά, το κλιματιστικό inverter δεν ανακαλύφτηκε τώρα. Αν χρειαζόσουν και άλλα πράγματα, κάνεις μια προτεραιοποιηση των αγαθών που έχεις ανάγκη και ζυγίζεις τα οικονομικά σου. 

Για μόνιμη θέρμανση αλλά και ψύξη το κλιματιστικό inverter είναι μονόδρομος, αν δεν υπάρχει η υπάρχει μόνο συμβατικό καλύτερα πετρέλαιο θερμανσης με επιδότηση. 

Αν το ψυγείο σας πάντως δούλευε 24/24 ο συμπιεστής, καλά έκανες και αγόρασες άλλο. Το δικό μας είναι πολύ παλαιότερο και δουλεύει αρκετά, ζορίζεται το καλοκαίρι ειδικά, τον χειμώνα πιο χαλαρά. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ε καλά, το κλιματιστικό inverter δεν ανακαλύφτηκε τώρα. Αν χρειαζόσουν και άλλα πράγματα, κάνεις μια προτεραιοποιηση των αγαθών που έχεις ανάγκη και ζυγίζεις τα οικονομικά σου. 

Για μόνιμη θέρμανση αλλά και ψύξη το κλιματιστικό inverter είναι μονόδρομος, αν δεν υπάρχει η υπάρχει μόνο συμβατικό καλύτερα πετρέλαιο θερμανσης με επιδότηση. 

Αν το ψυγείο σας πάντως δούλευε 24/24 ο συμπιεστής, καλά έκανες και αγόρασες άλλο. Το δικό μας είναι πολύ παλαιότερο και δουλεύει αρκετά, ζορίζεται το καλοκαίρι ειδικά, τον χειμώνα πιο χαλαρά. 

Προλαβες την σκεψη-απορια μου.

Ναι, κλιματιστικα υπαρχουν στο σπιτι. Δεν ειναι και αρχαια, αλλα δεν ειναι νεα, ουτε inverter. Μιλαμε για κλιματιστικα της εποχης του 2007.

Αναρωτιεμαι, αν ειναι αυτα προτιμοτερα για θερμανση το χειμωνα, σε σχεση με καλοριφερ λαδιου.

-----

Παντως, βλεπω οτι δεν υπαρχει προτιμηση πολλων στα καλοριφερ λαδιου. Δεν ειμαι σιγουρος γιατι.

Εγω βλεπω οτι δινουν ποιοτικη ζεστη. Με το θερμοστατη δε, δεν δουλευουν ολη την ωρα. Δηλαδη αναλογικα, δεν καινε και τρελα (δεν ειναι πχ αεροθερμο).

Εκτος και αν η μη προτιμηση πολλων, ειναι γιατι εχουν βρει οικονομικοτερο τροπο θερμανσης.

Αλλα για ενα δωματιο, ενα μεμονωμενο καλοριφερ λαδιου, δεν εχω καταληξει αν ειναι τοσο ενεργοβορο οσο λετε, αν το βαλει κανεις σε μια νορμαλ τιμη το θερμοστατη, ωστε απλα να σπαει το κρυο στο δωματιο. (αν μιλαμε για χρηση σχεδον ολη τη μερα εκτος νυχτας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Προλαβες την σκεψη-απορια μου.

Ναι, κλιματιστικα υπαρχουν στο σπιτι. Δεν ειναι και αρχαια, αλλα δεν ειναι νεα, ουτε inverter. Μιλαμε για κλιματιστικα της εποχης του 2007.

Αναρωτιεμαι, αν ειναι αυτα προτιμοτερα για θερμανση το χειμωνα, σε σχεση με καλοριφερ λαδιου.

-----

Παντως, βλεπω οτι δεν υπαρχει προτιμηση πολλων στα καλοριφερ λαδιου. Δεν ειμαι σιγουρος γιατι.

Εγω βλεπω οτι δινουν ποιοτικη ζεστη. Με το θερμοστατη δε, δεν δουλευουν ολη την ωρα. Δηλαδη αναλογικα, δεν καινε και τρελα (δεν ειναι πχ αεροθερμο).

Εκτος και αν η μη προτιμηση πολλων, ειναι γιατι εχουν βρει οικονομικοτερο τροπο θερμανσης.

Αλλα για ενα δωματιο, ενα μεμονωμενο καλοριφερ λαδιου, δεν εχω καταληξει αν ειναι τοσο ενεργοβορο οσο λετε, αν το βαλει κανεις σε μια νορμαλ τιμη το θερμοστατη, ωστε απλα να σπαει το κρυο στο δωματιο. (αν μιλαμε για χρηση σχεδον ολη τη μερα εκτος νυχτας)

Κλιματιστικο έστω και συμβατικού τύπου είναι απείρως προτιμότερο από οποιοδήποτε συσκευή η τεχνολογία που περιέχει ηλεκτρική αντίσταση, μέσα σε αυτές συμπεριλαμβάνονται και τα καλοριφέρ λαδιού. Ουτε με παναγίες για μόνιμη θέρμανση γιατί θα γίνεις μέτοχος της ΔΕΗ. Αερόθερμα, καλοριφέρ λαδιού κτλ είναι μόνο για γρήγορη και προσωρινή θέρμανση πχ τα κρύα πρωινά του Χειμώνα που έχει παγωσει όλο το δωματιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mindreader είπε

Προλαβες την σκεψη-απορια μου.

Ναι, κλιματιστικα υπαρχουν στο σπιτι. Δεν ειναι και αρχαια, αλλα δεν ειναι νεα, ουτε inverter. Μιλαμε για κλιματιστικα της εποχης του 2007.

Αναρωτιεμαι, αν ειναι αυτα προτιμοτερα για θερμανση το χειμωνα, σε σχεση με καλοριφερ λαδιου.

-----

Παντως, βλεπω οτι δεν υπαρχει προτιμηση πολλων στα καλοριφερ λαδιου. Δεν ειμαι σιγουρος γιατι.

Εγω βλεπω οτι δινουν ποιοτικη ζεστη. Με το θερμοστατη δε, δεν δουλευουν ολη την ωρα. Δηλαδη αναλογικα, δεν καινε και τρελα (δεν ειναι πχ αεροθερμο).

Εκτος και αν η μη προτιμηση πολλων, ειναι γιατι εχουν βρει οικονομικοτερο τροπο θερμανσης.

Αλλα για ενα δωματιο, ενα μεμονωμενο καλοριφερ λαδιου, δεν εχω καταληξει αν ειναι τοσο ενεργοβορο οσο λετε, αν το βαλει κανεις σε μια νορμαλ τιμη το θερμοστατη, ωστε απλα να σπαει το κρυο στο δωματιο. (αν μιλαμε για χρηση σχεδον ολη τη μερα εκτος νυχτας)

εχει αναλυθει τοσο διεξοδικα σε τοσα θεματα που πλεον εχει γινει κουραστικο

μια συσκευη θερμανσης με αντισταση (βαλε οτι συσκευη θες, καλοριφερ λαδιου, αεροθερμο, θερμομοπομπος κλπ) σε μια ωρα θα καταναλωσει 2.5 Kw ενεργεια απο την πριζα και θα αποδωσει 2.5 kw θερμικη ενεργεια στον χωρο. Ενα (μετριο οχι σουπερ ντουπερ νταικιν του  τριχιλιαρου) κλιματιστικο σε μια ωρα, για να αποδωσει αυτα τα ιδια 2.5kw θερμικης ενεργειας θα καταναλωσει 750W

με τις τρεχουσες τιμες ενεργειας, η KW με ολες τις χρεωσεις [Δεδδηε, υκο μυκο συκο κλπ] (και ολες τις κρατικες επιδοτησεις) σου κοστιζει περιπου 40 cents. Αρα καθε ωρα που καιει η συσκευη θερμανσης με αντισταση εχεις κοστος 1 ευρω, αντιστοιχα το κλιματιστικο σου κοστιζει 30 σεντς.

Αν υπολογισεις 120 μερες θερμανση, με 5 ωρες την ημερα λειτουργια, η αντισταση θα σου κοστισει 5*120*1 = 600 ευρω, το κλιματιστικο 5*120*0,3 = 180 ευρω

 

βαζεις τους αριθμους κατω και αποφασιζεις.

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fredd0 και Basilhs23___ , ευχαριστω για τις κατατοπιστικοτατες διευκρινησεις. Ξεκαθαρο το τι ειναι τι.

Αρα και το μετριο κλιματιστικο (ουτε χάλι, ουτε σουπερ) που υπαρχει στο χωρο, ειναι προτιμοτερο απο οτιδηποτε εχει αντισταση, συμπεριλαμβανομενου και του καλοριφερ λαδιου φυσικα.

Να κανω μια εντελως χαζη ερωτηση;

Το ιδιο ρευμα που καταναλωνει ενα κλιματιστικο-πχ λεμε εδω στην περιπτωση μου /μη inverter/συμβατικο, στην ψυξη(καλοκαιρι), το ιδιο καιει και οταν το χρησιμοποιεις για θερμανση; Ιδιο κοστος;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mindreader είπε

fredd0 και Basilhs23___ , ευχαριστω για τις κατατοπιστικοτατες διευκρινησεις. Ξεκαθαρο το τι ειναι τι.

Αρα και το μετριο κλιματιστικο (ουτε χάλι, ουτε σουπερ) που υπαρχει στο χωρο, ειναι προτιμοτερο απο οτιδηποτε εχει αντισταση, συμπεριλαμβανομενου και του καλοριφερ λαδιου φυσικα.

Να κανω μια εντελως χαζη ερωτηση;

Το ιδιο ρευμα που καταναλωνει ενα κλιματιστικο-πχ λεμε εδω στην περιπτωση μου /μη inverter/συμβατικο, στην ψυξη(καλοκαιρι), το ιδιο καιει και οταν το χρησιμοποιεις για θερμανση; Ιδιο κοστος;

Εξαρτάται από το σπίτι. Πχ στο δικό μου θέλω το τριπλάσιο περίπου ρεύμα για θέρμανση. Ο αδερφός μου θέλει περίπου το μισό για θέρμανση από ότι για ψύξη.

ΥΓ Στη γενική περίπτωση πάντως, τα κλιματιστικά καίνε περισσότερο σε θέρμανση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και ειμαι ένα χάλι με την αριθμητική, βρηκα στα αρχεια μου φωτο με τα specs των 2 κλιματιστικων που υπαρχουν στο σπιτι.

Ελπιζω ενας καλος χριστιανος, να μου υπολογισει ποσο καιει σε θερμανση(=ιδιο και για ψυξη), με τις τωρινες τιμες κιλοβατωρας, ωστε να δουμε κατα ποσο % συμφεροτερο ειναι απο μια συσκευη με αντισταση.

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mindreader είπε

Και μιας και ειμαι ένα χάλι με την αριθμητική, βρηκα στα αρχεια μου φωτο με τα specs των 2 κλιματιστικων που υπαρχουν στο σπιτι.

Ελπιζω ενας καλος χριστιανος, να μου υπολογισει ποσο καιει σε θερμανση(=ιδιο και για ψυξη), με τις τωρινες τιμες κιλοβατωρας, ωστε να δουμε κατα ποσο % συμφεροτερο ειναι απο μια συσκευη με αντισταση.

spacer.png

On-off πρέπει να είναι αυτό.

Αν είναι όσο λειτουργεί καίει όσο γράφει στο power input.

ΥΓ Προσωπικά θα το έστελνα για ανακύκλωση και αγορά ενός σύγχρονου inverter πχ TCL.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

On-off πρέπει να είναι αυτό.

Αν είναι όσο λειτουργεί καίει όσο γράφει στο power input.

ΥΓ Προσωπικά θα το έστελνα για ανακύκλωση και αγορά ενός σύγχρονου inverter πχ TCL.

Δηλαδη, το εν λογω κλιματιστικο, σε 1 ωρα λειτουργίας, καίει όσο ενα λιλιπουτειο μικρο καλοριφερακι λαδιου 1200 βατ, με αντισταση;

Δηλαδη οσα ειπαμε πιο πανω ισχυουν για αλλα νεοτερα αποδοτικοτερα κλιματιστικα;

Στην περιπτωση μου, δεν θα εχει τελικα διαφορα στην καταναλωση ρευματος, ή το εν λογω κλιματιστο βαλω, ή το καλοριφερακι λαδιου; Ενα και το αυτο;

:(

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Δηλαδη, το εν λογω κλιματιστικο, σε 1 ωρα λειτουργίας, καίει όσο ενα λιλιπουτειο μικρο καλοριφερακι λαδιου 1200 βατ, με αντισταση;

Δηλαδη οσα ειπαμε πιο πανω ισχυουν για αλλα νεοτερα αποδοτικοτερα κλιματιστικα;

Στην περιπτωση μου, δεν θα εχει τελικα διαφορα στην καταναλωση ρευματος, ή το εν λογω κλιματιστο βαλω, ή το καλοριφερακι λαδιου; Ενα και το αυτο;

:(

Τα κλιματιστικά έχουν σαφώς μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης από οτιδήποτε θερμαίνει με αντίσταση. Το συγκεκριμένο θα είναι περίπου 2-4 φορές πιο αποδοτικό. Οπότε δεν υπάρχει καν σύγκριση.

Όσον αφορά με σύγκριση με τα νέου τύπου κλιματιστικά, ένα σύγχρονο inverter θα είναι περίπου 2-3 φορές πιο αποδοτικό από το παλιό κλιματιστικό ( αν το παλιό είναι όντως on-off, δεν κατάφερα να βρω πληροφορίες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...