Προς το περιεχόμενο

God of War [PC][2022]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

SHIIEETT

Ε φθηνές είναι οι ραμ πλέον ( σε DDR4 ) από 100€ 32GB, αλλά τσιγκουνευονται ορισμένοι τα 30€-40€ παραπάνω ενώ έδωσαν πολλά περισσότερα επιπλέον για μια GPU; 🤣 

Προφανώς αν φτιάξεις τώρα δυνατό σύστημα, θα βάλεις 32GB. Εγώ που έχω 16GB 3600C15 όμως και δεν θέλω να πάρω χειρότερες, πρέπει να δώσω 300Ε για 32GB. Για ποιο λόγο να το κάνω απ' τη στιγμή που κανένα παιχνίδι προς το παρόν δεν χρειάζεται 32GB ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 658
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, firepc είπε

εγω θα ελεγα 64gb το λιγοτερο

Σε high-end σύστημα τώρα όπου θα δωσεις κάνα 2000αρο+ μόνο για τη GPU, δεν θα βάλεις 32GB RAM ; Σε budget σύστημα προφανώς θα βάλεις 16GB DDR4 λόγω κόστους. Όμως έγραψα ξεκάθαρα ''δυνατό σύστημα'' εννοώντας high-end rig.

Τέσπα βγαίνουμε εκτός θέματος.

Στα του παιχνιδιού, διαβάζω ότι εξακολουθεί να έχει θέμα με memory leak και μετά το update 1.03

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Σε high-end σύστημα τώρα όπου θα δωσεις κάνα 2000αρο+ μόνο για τη GPU, δεν θα βάλεις 32GB RAM ; Σε budget σύστημα προφανώς θα βάλεις 16GB DDR4 λόγω κόστους. Όμως έγραψα ξεκάθαρα ''δυνατό σύστημα'' εννοώντας high-end rig.

Τέσπα βγαίνουμε εκτός θέματος.

240€ για 64GB Ram πιστευω οτι τα δινεις γενικα

https://www.amazon.de/-/en/Patriot-Memory-Viper-Elite-Gaming/dp/B0957W3DMM/

https://www.amazon.nl/Corsair-CMK64GX4M2E3200C16-Vengeance-high-performance-geheugenmodule/dp/B07Y4ZZ7LQ/

Θελω να πω οτι δεν ειναι και κανενα τρελο ποσό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, firepc είπε

Α, το εννοείς. Νόμιζα είναι ειρωνικό το σχόλιό σου. Άχρηστα εντελώς είναι τα 64GB για games και μάλλον θα είναι για αρκετά χρόνια ακόμα. Καλύτερα γρήγορα 32GB να πάρεις κάνα frame.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Α, το εννοείς. Νόμιζα είναι ειρωνικό το σχόλιό σου. Άχρηστα εντελώς είναι τα 64GB για games και μάλλον θα είναι για αρκετά χρόνια ακόμα. Καλύτερα γρήγορα 32GB να πάρεις κάνα frame.

Εννοειται και δεν ειναι ειρωνικο. Τσπ, εγω αν εκανα τωρα το δυνατο συστημα που λες, θα εβαζα 64gb ram

Απο κει και περα, καλες αγορες σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Προφανώς αν φτιάξεις τώρα δυνατό σύστημα, θα βάλεις 32GB. Εγώ που έχω 16GB 3600C15 όμως και δεν θέλω να πάρω χειρότερες, πρέπει να δώσω 300Ε για 32GB. Για ποιο λόγο να το κάνω απ' τη στιγμή που κανένα παιχνίδι προς το παρόν δεν χρειάζεται 32GB ;

Πόσοι έχουν ακριβές B die Samsung για single player games. Οι περισσότεροι εδώ μέσα με τέτοιες μνήμες για benchmark και τίποτε άλλο τις φοράνε, άντε και κανα παιχνίδι στο τσακιρ κέφι, και ακόμη λιγότεροι σαν εσένα και μένα που παίζουμε και single & mp games σε ανταγωνιστικό επίπεδο και όντως έχουν νόημα τέτοιες μνήμες. Οι περισσότεροι δεν ανήκουν σε καμία εκ των άνωθεν περιπτώσεων. Τσιμπανε Crucial Ballistix 32gb που παίξανε έναν ολόκληρο μήνα συνεχώς στο 100αρι με 130€ ( δεν αναφέρω καν περιπτώσεις με τιμoλογιαρες που 7 στους 10 χώνουν  ) // 3200, 3600 (  Micron E die, micron b die κλπ ανάλογα το batch ) που τα πάνε καλά με τους Ryzen και τέλος. 2 στους 10 ασχολούνται με πειράγματα ή με oc ΚΑΙ παίζουν παιχνίδια. 

Αν ούτε αυτό, τη βγάζεις φθηνά με ένα τέτοιο σετ που πάλι είναι Samsung b die και κατά μεγάλο ποσοστό θα κλοκαρουν αρκετά κοντά για τη δική σου περίπτωση. 

 

https://www.skroutz.gr/s/20438900/G-Skill-Trident-Z-Neo-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Συχνότητα-3600MHz-για-Desktop-F4-3600C16D-32GTZN.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/19013841/Patriot-Viper-Steel-16GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x8GB-και-Συχνότητα-4400MHz-για-Desktop-PVS416G440C9K.html (χ2) 

https://www.skroutz.gr/s/8572850/G-Skill-Ripjaws-V-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Συχνότητα-3200MHz-για-Desktop-F4-3200C14D-32GVK.html?from=account_favorites

Χώνεις τη τιμολογιαρα, δίνεις τις παλιές σου και τέλος.

Όπως και να χει, good day..

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Πόσοι έχουν ακριβές B die Samsung για single player games. Οι περισσότεροι εδώ μέσα με τέτοιες μνήμες για benchmark και τίποτε άλλο τις φοράνε, άντε και κανα παιχνίδι στο τσακιρ κέφι, και ακόμη λιγότεροι σαν εσένα και μένα που παίζουμε και single & mp games σε ανταγωνιστικό επίπεδο και όντως έχουν νόημα τέτοιες μνήμες. Οι περισσότεροι δεν ανήκουν σε καμία εκ των άνωθεν περιπτώσεων. Τσιμπανε Crucial Ballistix 32gb που παίξανε έναν ολόκληρο μήνα συνεχώς στο 100αρι με 130€ ( δεν αναφέρω καν περιπτώσεις με τιμoλογιαρες που 7 στους 10 χώνουν  ) // 3200, 3600 (  Micron E die, micron b die κλπ ανάλογα το batch ) που τα πάνε καλά με τους Ryzen και τέλος. 2 στους 10 ασχολούνται με πειράγματα ή με oc ΚΑΙ παίζουν παιχνίδια. 

Αν ούτε αυτό, τη βγάζεις φθηνά με ένα τέτοιο σετ που πάλι είναι Samsung b die και κατά μεγάλο ποσοστό θα κλοκαρουν αρκετά κοντά για τη δική σου περίπτωση. 

 

https://www.skroutz.gr/s/20438900/G-Skill-Trident-Z-Neo-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Συχνότητα-3600MHz-για-Desktop-F4-3600C16D-32GTZN.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/19013841/Patriot-Viper-Steel-16GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x8GB-και-Συχνότητα-4400MHz-για-Desktop-PVS416G440C9K.html (χ2) 

https://www.skroutz.gr/s/8572850/G-Skill-Ripjaws-V-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Συχνότητα-3200MHz-για-Desktop-F4-3200C14D-32GVK.html?from=account_favorites

Χώνεις τη τιμολογιαρα, δίνεις τις παλιές σου και τέλος.

Όπως και να χει, good day..

Τις πρώτες που έβαλες σκεφτόμουν να πάρω, αν βγει παιχνίδι που δεν φτάνουν τα 16 σ' αυτές θα πάω.

Anyway, βγήκε mod που απενεργοποιεί το sharpening με DLSS.

https://www.nexusmods.com/godofwar/mods/58

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος στις 25 ώρες περίπου. Από τη μέση του παιχνιδιού το πήγα σερί. Άφησα στην άκρη τα side quest για άλλη φορά.

Το παιχνίδι είναι έπος κατά τη γνώμη μου. Η πιο κινηματογραφική εμπειρία σε video game που έχω βιώσει.

Όλα τα στοιχεία δένουν αρμονικά για ένα τέλειο σύνολο.

  • Πολύ όμορφα γραφικά, υπέροχος ο κόσμος με ποικιλία στα περιβάλλοντα. Επίσης τρομερό το animation.
  • Επική μουσική και εφέ, τρομερό voice cast (πέρα από τους πρωταγωνιστές, προσωπικά ξεχωρίζω τον Mimir και τους 2 νάνους, οι διάλογοί τους όλα τα λεφτά).
  • Η ιστορία και το σενάριο ξεδιπλώνονται άψογα. Η αλληλεπίδραση Kratos-Atreus από τις πιο ξεχωριστές στην ιστορία των video games.
  • Οι μάχες έχουν ποικιλία, ενώ τα όπλα και τα διάφορα upgrades προσφέρουν πολλές επιλογές για χρήση.
  • Πολύ περιεχόμενο, με μυστικά, puzzle, optional bosses κλπ.
  • Πολύ καλό port, έπαιζε μια χαρά με Original ρυθμίσεις στο σύστημά μου. Memory leak δεν παρατήρησα αλλά δε παίζω πάνω από 2 ώρες.

Απλά μην το χάσετε. Περιμένω το Ragnarok με αγωνία.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρωτο memory leak το παρατηρησα 

Spoiler

στην προσπαθεια να φυγω απο το Hellheim για δευτερη φορα μετα την μαχη με τον γιο της Freya.. 17Gb ram και 18Gb vram rofl..

Iσως να εχει και μια μικρη πτωση σε framerate αλλα οχι αισθητη παραμενει constantly πανω απο 75fps. Και ναι ειναι με το τελευταιο update oποτε ακομη εχει issues..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Στα του παιχνιδιού, διαβάζω ότι εξακολουθεί να έχει θέμα με memory leak και μετά το update 1.03

Ισχύει, το διαπιστωσα χθες. Μετα το 2ωρο βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την δεδομένη στιγμή αν ένα game είναι optimized τα 16gb ram είναι more than enough. Τώρα αν θέλεις να δώσεις στο σύστημα λίγο space να ανασάνει, γιατί όχι 32Gb. 

Εδώ αναφερόμαστε για gaming κυρίως χρήση+να ανοίγουμε και 2-3 *αλακίες εδώ και εκεί στο pc μας. Aυτοί που stremάρουν ίσως θέλουν να δώσουν και αυτοί με την σειρά τους μια ανάσα παραπάνω στο σύστημα τους, πόσο μάλλον αν δεν έχουν δεύτερο πύργο ξεχωριστά να κάνει αυτή την δουλειά + capture card.

Αυτοί που βάζουν 64Gb+ ram είναι κυρίως για επαγγελματική χρήση και συνήθως είναι για μουσική, editing/mastering engineers τα χρειάζονται αυτά τα specs. Για μουσική επίσης θα δεις χαώδη διαφορά με m2 δίσκο, είναι τα loading times που θέλεις να μηδενίσες όταν φορτώνεις πολλά GB compressed libraries με plugins.

Ήταν λίγο off topic, παρασύρθηκα μεταλαμπαδεύοντας την γνώση  :P 

Στα του game, λογικά το memory leak θα το φτιάξουν όπως συνήθως γίνεται με update.

Τώρα αν είναι από τις περιπτώσεις που ο κώδικας είναι δυσκοίλιος και δεν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο δυστυχώς θα πρέπει να το αποδεχτούμε. Ένα από τα παιχνίδια που παίζω ακόμα (αν και αρκετά αραιά πλέον), το Division 2 ακόμα έχει θέματα με memory leak και crashes με το dx12, το οποίο δεν έχει λυθεί και ούτε πρόκειται xD. Το GoW είναι dx11 (αν δεν κάνω λάθος) βέβαια, μπορεί κάτι να γίνει και για αυτό. 

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Τις πρώτες που έβαλες σκεφτόμουν να πάρω, αν βγει παιχνίδι που δεν φτάνουν τα 16 σ' αυτές θα πάω.

Anyway, βγήκε mod που απενεργοποιεί το sharpening με DLSS.

https://www.nexusmods.com/godofwar/mods/58

Εγώ πάντως πήρα αυτές στα 272 ευρώ στις 4 Δεκεμβρίου, ξέρω ότι δεν είναι τίποτα κορυφαίο αν και το Typhoon βγάζει κατασκευαστή Samsung και μάλιστα με B-die κωδικό, συχνό στις Corsair αφού έχω άλλο ένα 4 x 8 gb set που είχε πάλι Samsung κατασκευαστή και μάλλον b-die κωδικό, αλλά το σύστημα ξεμπούκωσε, ειδικά όταν ανοίγεις Magixx Vegas, πλέον δεν κολλάει τίποτα,. Πριν, με 16 gb όταν έβαζα κάποια εφέ σε video ή δεν τα έπαιζε ή κολλούσε η εφαρμογή. Πλέον μπορώ να κάνω rendering σε δύο βίντεο ταυτόχρονα (ένα με cpu, ένα με gpu) και να παίζω και κανα λολ.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μονο σε ένα game έχω δει χρήση μέχρι και 12GB ram, το οποιο δεν φημίζεται για το optimization του.

Παρόλα αυτά προτείνω να βάλετε 128GB ram ώστε χαλαρά να έχετε και καμια 1000 tabs ανοιχτά στον browser καθώς παίζεται, χρειάζονται. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...