Προς το περιεχόμενο

Ποσό ανθυγιεινό είναι να τρως κάθε μέρα πίτα γύρο?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν βλέπω αρκετά λαχανικά στη διατροφή που μας έγραψε ο φίλος. Πχ κάποιες μέρες την εβδομάδα θα ήταν καλύτερο να μειώσει την ποσότητα του μεσημεριανού φαγητού και τα φρούτα ή τα γλυκά (καθώς λαμβάνει ήδη αρκετή ζάχαρη) και να προσθέσει λαχανικά, είτε ωμά πχ καρότα , μαρούλι, λάχανο, ρόκα, πιπεριές είτε βρασμένα πχ κολοκυθάκια, μπρόκολο, σπανάκι, φασολάκια, χόρτα κτλ

Επίσης ας μην είναι καθημερινό το πιτόγυρο.

Από την άλλη, καλό είναι να αυξάνουμε το προσδόκιμο ζωής, όμως να αναλογιζόμαστε ότι η ζωή αξίζει και μέσα από τις μικρές της απολαύσεις. Μέτρον άριστον, όπως έγραψαν και άλλοι. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς κοψε τον γυρο και παίρνε με καλαμάκι χοίρινο. Στον γύρο παίζουν πολλές "απατεωνιές" όπως παγωμα-ξεπαγωμα, ανακάτεμα μπαγιατικου με νέου, πολύ λίπος μέσα, σάπια κρέατα. Προτίμησε τουλάχιστον να ειναι απο μαγαζι που εχει μεγαλη κατανάλωση για να μην πέσεις σε μπαγιάτικο.

Εγώ έχω βρει σουβλατζιδικο που δεν εχει γυρο, αλλα καλαμάκια που τα ψήνει πάντα εκείνη την ωρα, δηλαδή δεν τα εχει προ-ψημενα οπως κάνουν οι ποιο πολλοί.

Παντα παω απο εκει (σπανια να πάρω delivery) και περιμένω 10-15 λεπτά να ψηθούν. Τουλάχιστον ξέρω οτι εχει ξεπαγώσει μια φορα και επίσης εχει ψηθεί και μια φορα. Στο καλαμακι δεν μπορει να σε "κλέψει" πολυ σε αναλογία κρέατος και λίπους. Θα το καταλάβεις. Στον γύρο μπορεί και βαζει μπόλικο ξίγκι μέσα. Τελος το κοτόπουλο σε γυρο μπορει να ειναι πολυ επικίνδυνο αν ειναι μπαγιάτικο η χαλασμένο.

Θείος μου πήγε να πεθάνει απο δηλητηρίαση παλια. Αν σου αρεσει το κοτόπουλο παλι σε καλαμακι και να ειναι και αυτο αν γίνεται της ωρας.. Το αν κανει να τρως καθημερινά η οχι, δεν παιζει τοσο ρολο αν εχεις καλες εξετασεις.

Πχ μερικοι άνθρωποι καπνίζανε μεχρι τα 100 τους, ενω άλλοι πρόσεχαν και πεθάναν νεοι. Τυχερα ειναι αυτα, απλα καλο ειναι να μην το παρακάνουμε. Η ασκηση παντα βοηθαει.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, johnnieinlab είπε

Από την άλλη, καλό είναι να αυξάνουμε το προσδόκιμο ζωής, όμως να αναλογιζόμαστε ότι η ζωή αξίζει και μέσα από τις μικρές της απολαύσεις. Μέτρον άριστον, όπως έγραψαν και άλλοι. 

Το θέμα δεν είναι να αυξηθεί το προσδόκιμο ζωής αλλά να ζεις και καλά. Τι να το κάνω αν φτάσω τα 100 και είμαι μέσα στη μιζέρια και τρώω κάθε μέρα βραστά λαχανικά 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν βαριέσαι να τρως το ίδιο κάθε μέρα;

Μαλλον οχι, εγω εχω φιλο διανομεα σε σουβλατζιδικο που τρωει καθημερινα 2 πιτογυρα με 2πλη πιτα. Δεν τα βαριεται ποτε. Ακομα θα παει να παρει και απο αλλα σουβλατζιδικα εκτος απο αυτο που δουλευει. Αρκει να ειναι σουβλακι με πιτα.

ΥΓ. Είναι 145κ/170υψος 😬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρεας κοτοπουλο ψαρι περι τα 3,4 κιλα στην καταψυξη κ συντηρηση, καλο ψωμι ολικης, και σαλατες.

αν αυξησεις λιγες μερες το κρεας σε λιγο καιρο δεν θα θελεις σουβλακι.

το αλευρι με το λαδι της πιτας κ γενικα τα ασπρα αλευρια ειναι εκ των χειροτερων στη διατροφη.

η καρδια φθειρεται απο τα τριγλυκεριδια, το βρωμικο αιμα. δημιουργουνται φλεγμονες προβληματα  κ στο εντερο κ μετα για να φτιαξουν αυτα κ να καθαρισουν ...πρεπει να πηξεις σε πρασινα, αλιπα κ να σκαρφαλωνεις βουνα κ ανηφοριες ..νηστικος κ πολλα τετοια

κ μετα λεει ο γιατρος φαε μεχρι 160 γραμμαρια ψωμι, 120 κοτα, κ αφου τρωμε τα διπλα τριπλα, πατα κ μια ινσουλινη, μετρα τα ζαχαρα πριν κ μετα κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Τυχερα ειναι αυτα, απλα καλο ειναι να μην το παρακάνουμε

Όχι ακριβώς τυχερά. Αυτός που πρόσεχε και πέθανε στα 50 αν δεν πρόσεχε θα πέθαινε στα 30.

Θέλει συχνές εξετάσεις, παρακολούθηση από παθολόγο καρδιολόγο, καλή διατροφή, όχι τσιγάρα και άθληση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, adi32 είπε

Όχι ακριβώς τυχερά. Αυτός που πρόσεχε και πέθανε στα 50 αν δεν πρόσεχε θα πέθαινε στα 30.

Θέλει συχνές εξετάσεις, παρακολούθηση από παθολόγο καρδιολόγο, καλή διατροφή, όχι τσιγάρα και άθληση 

Φιλε μου όλα ειναι μολυσμένα πλεον.. Και τα λαχανικά και τα ψάρια.. Πρόσφατα σε ντοκιμαντερ ειδα οτι το πλαστικό στους ωκεανούς εχει περάσει μεσα στα ψαρια και κάποιος που τρωει ψάρια μεσο ορο καθε χρόνο τρώει και πλαστικό οσο ισοδυναμεί με μια πιστωτική καρτα. Οποτε ανοίγουμε μεγαλο θεμα με την διατροφή. Άλλος Θειος μου επίσης πέθανε απο καρκινο στους πνεύμονες διχως να εχει καπνίσει ποτε στην ζωη του και ουτε να εχει κανει εργασια που να τον έκθετε σε τέτοιο κίνδυνο..

Οκ ας τρωει ενα σουβλάκι ο TS τουλάχιστον να ειναι οσο γίνεται να ειναι "καθαρό", και ας προσεχει στα υπόλοιπα (οσο μπορει). Το σουβλακι αποτελει πληρη διατροφη οταν δεν εχει πατάτες, ειναι αλάδωτη η πιτα και εχει μαρούλι και ντομάτα.Εγώ πρόσεχα χρονια την διατροφή μου λογω ασκησης με βάρη, (χωρίς στεροειδή και μλκς) και στο τελος σάλεψα και τωρα τρώω απο ολα, με μετρο φυσικά.

ΥΓ Και δεν ειμαι και πιτσιρικας.. Ζωη να εχω.. ;)

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η επιστημη σημερα σε βοηθαει να φτασεις το προσδοκιμο, και σου λεει τι πρεπει να κανεις και τι οχι. Οποιος δεν ακουει, κακο του κεφαλιου του.

Για το ντελιβερα με τα 145 κιλα που τρωει απο το καταστημα που δουλευει καθε μερα πιτογυρα, πες του οτι θετει τις βασεις για το μελλον του.

Ενας φιλος ειχε μαγαζι πιτσαρια στην οποια δουλευε και ο πατερας του. Ο πατερας του 60 χρονων κατεβαζε καθε βραδυ μια πιτσα και καπνιζε. Παω τη μια χρονια να τους δω του λεω πηγαινε τον σε ενα γιατρο για και πες του να τα κοψει, παω την επομενη χρονια του το ξαναλεω, την τριτη χρονια με παιρνει αυτος τηλεφωνο και μου λεει ξερεις ο πατερας μου λιποθυμισε και τον πηγα στο νοσοκομειο με εμφραγμα. Ολοι νομιζουμε οτι μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε, και οτι αυτα συμβαινουν σε αλλους και οχι σε εμας. Το σακχαρο και η χοληστερινη ειναι σιωπηλοι δολοφονοι, αυτοκτονεις με δοσεις.

Για τον εθισμο στη σαβουρα, δειτε το παρακατω βιντεο (βαλτε υποτιτλους):

 

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοτα κρεας ψαρι σαλατες ειναι πολυ βασικα για μειωση υδατανθρακα,ψωμιου, χοληστερινη αδυνατισμα

ειναι πολυ δυσκολο να τρως ψωμι αλευρια γλυκα κ να εχεις χαμηλο βαρος μετα τα 50.

κανονικα πρεπει να περπαταμε, κινουμαστε αρκετα καθημερινα. πχ 5,7 χιλιομετρα

πολλοι στην τηλεοραση κ αθλητες που ειναι αδυνατοι συνηθως αθλουνται κ αλευρια γλυκα  σουβλακια μπυρες μακαρονια  τα βλεπουν με το κυαλι

πηζουν σε μπροκολο σπανακι καροτο κοτοπουλο ρυζι 

αλλα μπορει να τρωνε 2,3 κιλα κρεατικα τη βδομαδα, κοτα μοσχαρι χοιρινο ψαρια 

δεν μπορω να καταλαβω πως μερικοι τρωνε κετονικη διατροφη, μονο κρεατικα,αβγα ψαρια , πρασινα κλπ κ δεν φοβουνται καρκινο η πολλα αβγα  καθε μερα.

πχ ισως τρωνε μισο κοτοπουλο την ημερα

αμα τρως πολυ αλευρι, ο διαβητης σε γυρευει. πολυδιψια, πολυνερο, πολυουρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, papoys1 είπε

Θυμάμαι φίλε πιτσιρικάς με μαύρα πολλά μαλλιά στο κεφάλι ,😁 όταν άνοιξε το πρώτο γυράδικο στα Γιάννενα στην 28ης Οκτωβρίου απέναντι από τα ΕΛΤΑ , ειδικά μετά από κάθε ματς του ΠΑΣ την ατελείωτη ουρά να πάρουμε μία πίτα με γύρο. Τι νοστιμιά ήταν αυτή. Μου έχει μείνει για πάντα στον εγκέφαλο και κανένα πιτόγυρο μέχρι σήμερα δεν μπόρεσε  να την αντικαταστήσει

Θα συμφωνήσω όλα με μέτρο. Προσωπικά το πιτόγυρο το έχω κόψει χρόνια (το μαύρο 2010 πολλά μας έκοψε)  απλά όταν παραγγέλνει η οικογένεια (γυναίκα - παιδιά) να μην τους σνομπάρω , η τους τη σπάσω όπως θα έλεγαν οι πιο νεαροί , παίρνω ένα καλαμάκι , άντε σουβλάκι να μην τη σπάσω και στους Θεσσαλονικείς.😇

το καλαμάκι είναι για τον φραπέ !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Η επιστημη σημερα σε βοηθαει να φτασεις το προσδοκιμο, και σου λεει τι πρεπει να κανεις και τι οχι. Οποιος δεν ακουει, κακο του κεφαλιου του.

Για το ντελιβερα με τα 145 κιλα που τρωει απο το καταστημα που δουλευει καθε μερα πιτογυρα, πες του οτι θετει τις βασεις για το μελλον του.

Ενας φιλος ειχε μαγαζι πιτσαρια στην οποια δουλευε και ο πατερας του. Ο πατερας του 60 χρονων κατεβαζε καθε βραδυ μια πιτσα και καπνιζε. Παω τη μια χρονια να τους δω του λεω πηγαινε τον σε ενα γιατρο για και πες του να τα κοψει, παω την επομενη χρονια του το ξαναλεω, την τριτη χρονια με παιρνει αυτος τηλεφωνο και μου λεει ξερεις ο πατερας μου λιποθυμισε και τον πηγα στο νοσοκομειο με εμφραγμα. Ολοι νομιζουμε οτι μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε, και οτι αυτα συμβαινουν σε αλλους και οχι σε εμας. Το σακχαρο και η χοληστερινη ειναι σιωπηλοι δολοφονοι, αυτοκτονεις με δοσεις.

ο ντελιβερας την εχει βαψει, το αδυνατισμα θελει λεφτα για κρεας κοτοπουλο, εξετασεις, κ αυτος κοιταζει το χαρτζηλικι για να ζησει.

οταν τιγκαρει κ κλαταρει θα αγοραζει μπροκολα ψαρικα με τα λεφτα των γονιων του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Molpadia είπε

το καλαμάκι είναι για τον φραπέ !!!!!

Το καταλαβα πριν πολλά χρονια οταν πηγα στην Σαλονικη και τους λεω φτιάξε ενα πιτα καλαμάκι περιποιημένο.. και μου λεει "Απο την Αθήνα εισαι??!!" 😂.

PS. Το καλύτερο πιτογυρο το έφαγα στην Ροδο. Πουθενά άλλου. Ο τυπος έφτιαχνε τον γυρο χειροποίητο με φρέσκο κρεας μπροστά στον πάγκο, δεν ειχε αλλο σημείο. Τρομερό. Όποιος βρεθεί εκει στην παλιά πόλη το γωνιακό στην πιάτσα των κτελ και θα με θυμηθεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, peiraiask είπε

ο ντελιβερας την εχει βαψει, το αδυνατισμα θελει λεφτα για κρεας κοτοπουλο, εξετασεις, κ αυτος κοιταζει το χαρτζηλικι για να ζησει.

οταν τιγκαρει κ κλαταρει θα αγοραζει μπροκολα ψαρικα με τα λεφτα των γονιων του 

Ναι εχεις δικιο.. εκει ειναι η υπερβολή που λεγαμε παραπάνω. Και εγω πχ δούλευα παλια στα Wendy's αλλα δεν έτρωγα καθε μερα burger.. και ηταν και ωραια τα άτιμα.. Οσοι τα προλαβαν θα ξερουνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...