Προς το περιεχόμενο

Ποσό ανθυγιεινό είναι να τρως κάθε μέρα πίτα γύρο?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, peiraiask είπε

ο ντελιβερας την εχει βαψει, το αδυνατισμα θελει λεφτα για κρεας κοτοπουλο, εξετασεις,

Όχι, δεν χρειάζεσαι πολλά παραπάνω λεφτά για να ακολουθήσεις ισορροπημένη διατροφή. Ειδικά αν ακολουθείς την μεσογειακή διατροφή. 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, peiraiask είπε

αφου ανταλλαξαμε διαιτες κ υγιεινες αποψεις, παμε να φαμε κανα πιτογυρο τωρα. απο αυριο διαιτα😌

Εγω εφαγα κοκορετσι σημερα και κοντοσουβλι, Κυριακή ειπα να το ρίξω λιγο στο εξω και να μην μαγειρέψω

1 λεπτό πριν, Dante80 είπε

Όχι, δεν χρειάζεσαι πολλά παραπάνω λεφτά για να ακολουθήσεις ισορροπημένη διατροφή. Ειδικά αν ακολουθείς την μεσογειακή διατροφή. 

Οχι δεν χρειάζεσαι, την εκανα χρονια αυτη την διατροφή. Θέλει χρονο ομως να διαθέτεις και πολλοί δεν τον έχουν για αυτο το ρίχνουν στο ευκολο και στο σαβουρο-φαι. Επίσης εγω εφτιαχνα γεύματα για ολη την βδομάδα κρεας, κοτοπουλο, γαλοπουλα, ψαρι, λαχανικα και κάστανο ρύζι. Ολα αλάδωτα και ανάλατα εκει να σε δω.. 5-4% αναλογία λίπους ειχα φτασει.. Τωρα.. αστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να τρώει κάποιος ένα πιτόγυρο την ημέρα αυτό καθέ αυτό δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα εφόσον καίει τις θερμίδες που του δίνει. Μιλάμε βέβαια για κάποιον "υγιή".

Το καλό πιτόγυρο δεν είναι και τόσο άσχημο σαν τροφή. Έχει πολύ αλάτι συνήθως (και κάποιος με οριακή υπέρταση που συνήθως έχει και μια ευαισθησία το αλάτι πρέπει να το προσέξει). Επίσης δεν έχει πολλές φυτικές ίνες.

Αλλά εφόσον είναι όντως ένα την ημέρα και κατά τα άλλα κάποιος έχει α) καλή διατροφή με φρούτα και λαχανικά και β) κινείται, ένα πιτόγυρο δεν είναι το τέλος του κόσμου.

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχουμε και λεμε

Οχι κρεατα,οχι υδατανθρακες,οχι γαλα,οχι γιαουρτι,οχι τυρια βεβαια,οχι φρουτα πολλα (υδατανθρακες ειπαμε) .Τελικα τι μενει;Κατι χορτα να βοσκαμε.Νερο μπορω να πινω ή επειδη εχει χλωριο απογορευεται;Ματι να παιρνω κανενα γλυκο επιτρεπεται ή θα παθω καρκινο μονο που το κοιταξα;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, nickolas είπε

To να τρώει κάποιος ένα πιτόγυρο την ημέρα αυτό καθέ αυτό δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα εφόσον καίει τις θερμίδες που του δίνει. Μιλάμε βέβαια για κάποιον "υγιή".

Το καλό πιτόγυρο δεν είναι και τόσο άσχημο σαν τροφή. Έχει πολύ αλάτι συνήθως (και κάποιος με οριακή υπέρταση που συνήθως έχει και μια ευαισθησία το αλάτι πρέπει να το προσέξει). Επίσης δεν έχει πολλές φυτικές ίνες.

Αλλά εφόσον είναι όντως ένα την ημέρα και κατά τα άλλα κάποιος έχει α) καλή διατροφή με φρούτα και λαχανικά και β) κινείται, ένα πιτόγυρο δεν είναι το τέλος του κόσμου.

Δεν ειναι μόνο το κάψιμο των θερμίδων, αυτό είναι η μισή αλήθεια, διάφορες άλλες ουσίες και συστατικά εναποτιθεντε μέσα στον οργανισμό και απαιτείται περαιτέρω προσπάθεια για να αφαιρεθούν και να καθαρίσει ο οργανισμός. 

Κατι εξίσου απλό και σημαντικό που δεν αναφέρθηκε, είναι πως παρα πολλοί πλέον δεν καταναλώνουμε τις απαιτούμενες ποσότητες νερού σύμφωνα με τις προτάσεις των γιατρών. Ένας ενήλικας χρειάζεται από 1.5 ως 3 λίτρα καθαρό νερό την ημέρα χωρίς να λαμβάνουμε υπόψην ροφήματα. Οι περισσότεροι γύρω στο 1 καταναλώνουν η και λιγότερο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 minutes ago, cumulus said:

Λοιπον εχουμε και λεμε

Οχι κρεατα,οχι υδατανθρακες,οχι γαλα,οχι γιαουρτι,οχι τυρια βεβαια,οχι φρουτα πολλα (υδατανθρακες ειπαμε) .Τελικα τι μενει;Κατι χορτα να βοσκαμε.

Πες τα φιλε.

Καποιοι εχουν μπερδεψει την υγιεινη διατροφη με την διατροφη του μποντυμπλιντερα που ο μονος σκοπος του ειναι να χασει λιπος..

ΜΑΛΑΚΙΕΣ

Να τρωτε απ ολα με μετρο.

Περιοριζεις τα επεξεργασμενα τροφιμα και το πολυ κοκκινο κρεας και τα τηγανιτα και τρως απ ολα με μετρο.

H ζωη ειναι ωραια ρε σεις και το φαι ακομα καλυτερο. Φατε πιειτε με μετρο, τι ζωη σαπια ειναι αυτη με βραστα κοτοπουλα και μπροκολα. 

Επεξ/σία από giwfys
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Petros Electron said:

Εγω εφαγα κοκορετσι σημερα και κοντοσουβλι, Κυριακή ειπα να το ρίξω λιγο στο εξω και να μην μαγειρέψω

Οχι δεν χρειάζεσαι, την εκανα χρονια αυτη την διατροφή. Θέλει χρονο ομως να διαθέτεις και πολλοί δεν τον έχουν για αυτο το ρίχνουν στο ευκολο και στο σαβουρο-φαι. Επίσης εγω εφτιαχνα γεύματα για ολη την βδομάδα κρεας, κοτοπουλο, γαλοπουλα, ψαρι, λαχανικα και κάστανο ρύζι. Ολα αλάδωτα και ανάλατα εκει να σε δω.. 5-4% αναλογία λίπους ειχα φτασει.. Τωρα.. αστα..

Εσύ βρε φίλε στο avatar μια χαρά παιδί φαίνεσαι…τι κοκορέτσια και τέτοια;…α δεν είσαι εσυ; 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν ειναι μόνο το κάψιμο των θερμίδων, αυτό είναι η μισή αλήθεια, διάφορες άλλες ουσίες και συστατικά εναποτιθεντε μέσα στον οργανισμό και απαιτείται περαιτέρω προσπάθεια για να αφαιρεθούν και να καθαρίσει ο οργανισμός. 

Κατι εξίσου απλό και σημαντικό που δεν αναφέρθηκε, είναι πως παρα πολλοί πλέον δεν καταναλώνουμε τις απαιτούμενες ποσότητες νερού σύμφωνα με τις προτάσεις των γιατρών. Ένας ενήλικας χρειάζεται από 1.5 ως 3 λίτρα καθαρό νερό την ημέρα χωρίς να λαμβάνουμε υπόψην ροφήματα. Οι περισσότεροι γύρω στο 1 καταναλώνουν η και λιγότερο. 

Και μετα απο τοσα υγρα,αν δεν τα χρειαζεσαι βεβαια,εφυγες με ωραια υπονατριαιμια στο νοσοκομειο,αν σε προλαβουν βεβαια.Αυτα φιλε μου ειναι history στο εξωτερικο και μονο στην Ελλαδα τα ακολουθουν ακομη.

Αλλα εδω βεβαια γιατροι μιλανε για αυχενικο συνδρομο που εδω και μια δεκαετια εχει καταργηθει ο ορος αυτος στο εξωτερικο,αφου αυτο το συνδρομο δεν υπαρχει .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πλάκα, αν δεν μπορείς να κόψεις τα πιτογυρα, άλλαξε χώρα. Κάνεις κακό στον οργανισμό σου και θα φανεί μετά τα 45-50.

Αν ήμουν Ελλάδα και έπαιρνα την απόφαση να πάω σε διαιτολόγο για να χάσω κιλά, ούτε θα μισά δεν θα έχανα. Επειδή όμως μένω εξωτερικό, χωρίς πρόσβαση σε γύρους, τυρόπιτα το πρωί, σουβλάκια κλπ, έχασα παραπάνω από όσα πίστευα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, cumulus είπε

Και μετα απο τοσα υγρα,αν δεν τα χρειαζεσαι βεβαια,εφυγες με ωραια υπονατριαιμια στο νοσοκομειο,αν σε προλαβουν βεβαια.Αυτα φιλε μου ειναι history στο εξωτερικο και μονο στην Ελλαδα τα ακολουθουν ακομη.

Αλλα εδω βεβαια γιατροι μιλανε για αυχενικο συνδρομο που εδω και μια δεκαετια εχει καταργηθει ο ορος αυτος στο εξωτερικο,αφου αυτο το συνδρομο δεν υπαρχει .

Οι ποσότητες που λέω είναι οι μέσες ποσότητες που απαιτούνται για την δραστηριότητα που έχει ο μέσος ενήλικας, όχι κάτι ακραίο λοιπόν. Άμα ψάξεις βέβαια σε διάφορες πηγές θα βρεις πληροφορίες για ποσότητα νερού ανά κιλό βάρους και ηλικία όπως και καιρικές συνθήκες, και αν τα υπολογίσεις πχ για έναν μέσο άνθρωπο 70 κιλά προκύπτει κατ' ελάχιστο 2-3 λίτρα την μέρα, αλλά διάφοροι γιατροί που ρώτησα μου λένε κατ' ελάχιστο 1.5 λίτρο έως όσο μπορείς. Νάτριο πρέπει να παίρνεις από το αλάτι το οποίο υπάρχει σε πλειάδα τροφών η εναλλακτικά να το βάζεις στο φαγητό σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Makis38 είπε

Εσύ βρε φίλε στο avatar μια χαρά παιδί φαίνεσαι…τι κοκορέτσια και τέτοια;…α δεν είσαι εσυ; 🙂

Ο agent Smith (Hugo Weaving) ειναι στο avatar απο το matrix. Καλα και εγω ομορφόπαιδο ειμαι 😅😛

ΥΓ. Σιγά μην αλλάξουμε και χωρα για να μην τρώμε πιτογυρα!. Ολα με μετρο χρειάζονται, η διατροφή μας (η μεσογειακή) ειναι απο τις καλύτερες. Αντε βρες πχ εσυ το λαδι που βγαζει η χωρα μας και αλλα ειδη στο εξωτερικο. Το αναφερω γιατι δεν εχω παει και σε λιγες χωρες και τα εχω δει εκει.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, vorlon68 said:

Insomnia.gr μετα τις νομικες συμβουλές σας παρέχουμε και ιατρικές εντελώς δωρεάν. Τρεχάτε το αφεντικό τρελάθηκε και τα έχει όλα τσαμπα.....

Ορισμένοι τραβάτε ζόρια και αυτό  βγαίνει προς τα έξω

3 hours ago, Bitbit said:

Το θέμα δεν είναι να αυξηθεί το προσδόκιμο ζωής αλλά να ζεις και καλά. Τι να το κάνω αν φτάσω τα 100 και είμαι μέσα στη μιζέρια και τρώω κάθε μέρα βραστά λαχανικά 

Ε ναι, χίλιες φορές να ζήσω ως τα 36 και να τα τερματίσω όλα τα κοντέρ 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Ορισμένοι τραβάτε ζόρια και αυτό  βγαίνει προς τα έξω

Ετσι ακριβώς.. Αλλο ενα θεμα που "ξεχείλωσε" και παει για κλείδωμα.. soon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...