Προς το περιεχόμενο

Ποσό ανθυγιεινό είναι να τρως κάθε μέρα πίτα γύρο?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Bitbit είπε

Το θέμα δεν είναι να αυξηθεί το προσδόκιμο ζωής αλλά να ζεις και καλά. Τι να το κάνω αν φτάσω τα 100 και είμαι μέσα στη μιζέρια και τρώω κάθε μέρα βραστά λαχανικά 

Δεν έγραψα κάτι διαφορετικό. Το αντίθετο, ανέφερα τις μικρές απολαύσεις της ζωής, τις οποίες αν θέλουμε να διαρκέσουν καλό είναι να τις απολαμβάνουμε με μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Πιτα ολικης με καλαμακι κοτοπουλο και μεσα μονο ντοματα κρεμμυδι.

Καθαρο και νοστιμο.

Καντο με αραβικη μικρη ολικης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομως ρε παιδια το σουβλακι ειναι κατι συγκεκριμενο

Αν το τρως με αραβικη πιτα, με κοτοπουλο, με light γιαουρτι και γλυκοπατατα ξερω γω δεν ειναι σουβλακι. Ο φιλος εδω παιρνει ενα σουβλακι απο ενα σουβλατζιδικο που εχει τα γνωστης ποιοτητας κρεατα και πατατούλες σε χιλιοχρησιμοποιημενο ηλιελαιο. Αν ηθελε να τρωει υγιεινα θα το εκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Choutas είπε

Έντονες μυρωδιές που μυρίζουν καμμένο.

Κανονικά το πιτόγυρο δεν μυρίζει καθώς δεν μπαίνουν βότανα ή μυρωδικά όσο μηδενική μυρωδιά έχει τόσο καλύτερο για εσένα αν μυρίζει έντονα τότε είναι κακό.

Όχι, ούτε έντονες μυρωδιές/ γεύσεις, ούτε περίεργα χρώματα ή σχήματα. Το λάδι τους το βλέπω από τη θέση που παραγγέλνω, είναι χρυσαφί.

14 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Ομως ρε παιδια το σουβλακι ειναι κατι συγκεκριμενο

Αν το τρως με αραβικη πιτα, με κοτοπουλο, με light γιαουρτι και γλυκοπατατα ξερω γω δεν ειναι σουβλακι. Ο φιλος εδω παιρνει ενα σουβλακι απο ενα σουβλατζιδικο που εχει τα γνωστης ποιοτητας κρεατα και πατατούλες σε χιλιοχρησιμοποιημενο ηλιελαιο. Αν ηθελε να τρωει υγιεινα θα το εκανε.

Σωστά! Και επίσης δεν ρώτησε ''τι εναλλακτικές έχω αντί για το γνωστό πιτόγυρο'' ή ''πως να το κάνω πιο υγιεινό'' ή ''πιτόγυρο στο σπίτι, τι να βάλω μέσα''.

Βέβαια, έχουν προταθεί αξιόλογες ιδέες κι ας είναι κάπως εκτός θέματος.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Όχι, ούτε έντονες μυρωδιές/ γεύσεις, ούτε περίεργα χρώματα ή σχήματα. Το λάδι τους το βλέπω από εκεί που παραγγέλνω, είναι χρυσαφί.

Σωστά! Και επίσης δεν ρώτησε ''τι εναλλακτικές έχω αντί για το γνωστό πιτόγυρο'' ή ''πως να το κάνω πιο υγιεινό'' ή ''πιτόγυρο στο σπίτι, τι να βάλω μέσα''.

Βέβαια, έχουν προταθεί αξιόλογες ιδέες κι ας είναι κάπως εκτός θέματος.

Αξιόλογες είναι, αλλα η απαντηση που θέλει είναι "όχι δεν πειράζει φάε".

Εγώ όταν τρώω σουβλάκι απεξω παίρνω πιτα γυρο κοτοπουλο με τζατζικι μονο (οχι πατατες κτλ) και βγαζω την πιτα και παιρνω και μια μεριδα πατατες που τη μοιραζομαι με τον αδερφο μου.--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχισε το τρέξιμο κανει θαυματα. Η εμμονή που εχεις ομως με το πιτογυρο είναι κυρίως ψυχολογική, ίσως ενας μικρος εθισμός. Εφόσον περνάς απο  το γυράδικο μετά τον καφέ οπως λες, δοκίμασε να αλλάξεις στέκι για καφέ ή ακόμα και να ελαττώσεις τις εξόδους για καφε γιατί οπως φαίνεται αυτό σε κάνει να περνάς μπροστά απο τα γυραδικα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Μην το λες καλαμάκι θα μας βάλει η υπόλοιπη Ελλάδα χέρι!! (Πλακα κανω μην παρεξηγηθεί ο φιλος, καποιες περιοχες το λενε αλλιως, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας!)

Χαβαλε κανω,ειπα να προσπαθησω να κλειδωθει το θεμα με την κλασσικη κοντρα σουβλακι-καλαμακι.

Πισω στο 2008 ειχαν φτιαξει και ενα γκρουπακι στο φβ που λεγοταν "το σουβλακι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑΜΑΚΙ" και γινοτανε χαμος μεσα.

 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το μέλι άφοβα σε μια με δυο φέτες του τοστ, και μπορείς να προσθέσεις κ ταχίνι ολικής, είναι πολύ ωραίο συνδυαστικά με το μέλι για πρωινό. Το γαλα όχι κ τόσο αλλά οκ, αλλά φρέσκο χυμό πορτοκαλιού η ροδιου η τσάι, και δεν χρειάζεται γλυκάκι, καλύτερα φάε ένα φρούτο αν θες για γλυκό. Πρόσθεσε φρούτο για δεκατιανό και απόγευμα. Μεσημεριανό ότι μαγειρευτό βγάλει η κουζίνα με μπόλικη πράσινη σαλάτα. Το βράδυ όμως κάθε μέρα είναι βάρβαρο το πιτόγυρο. Μείωσε το σε μια φορά την εβδομάδα, και ξεκινα να τρως πιο υγιεινά. Και άλλαζε το κάθε μέρα, σε μικρή ποσότητα. Φτιάξε μια σαλάτα, η βαλε δυο πιτες με λίγο κέτσαπ από πάνω κ μια φέτα τυρί για τοστ κ γαλοπούλα, και ψησε το, ή τρία αυγά αλλά με ένα κρόκο, και κάνε το ομελέτα με σαλάτα, ή τόνο με φρέσκο λάδι και ρύζι. Θες βρωμικο;; Πάρε δυο καλαμάκια χωρίς πατάτες, με μια πίτα αλάδωτη, πολύ καλύτερο ποιοτικά από γύρο με πατάτες και κετσαπ σωσ κλπ..αποφεύγεις παρα πολλά έτσι, σίγουρα όμως η γυμναστική σε βοηθάει.  Και πάντα μια ώρα++ πριν τον ύπνο..

Επεξ/σία από xippotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο μύθος ότι το μέλι είναι υγιεινό πότε θα σταματήσει... 

82% ζάχαρη είναι. Όσο για τις "βιταμίνες και τα μέταλλα" που διαφημίζουν στα διάφορα ατεκμηρίωτα άρθρα, calorie per calorie το σουβλάκι έχει πολλαπλάσια καλύτερη διατροφική αξία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Αυτός ο μύθος ότι το μέλι είναι υγιεινό πότε θα σταματήσει... 

82% ζάχαρη είναι. Όσο για τις "βιταμίνες και τα μέταλλα" που διαφημίζουν στα διάφορα ατεκμηρίωτα άρθρα, calorie per calorie το σουβλάκι έχει πολλαπλάσια καλύτερη διατροφική αξία. 

Είναι υγιεινό και θρεπτικό σε μικρές ποσότητες πχ 2 κουτ την μέρα, εάν είναι φυσικό. Όλα χρειάζονται φίλε μου, και τα φρούτα κ το μέλι και το κρέας κλπ κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, xippotis είπε

Είναι υγιεινό και θρεπτικό σε μικρές ποσότητες πχ 2 κουτ την μέρα, εάν είναι φυσικό. Όλα χρειάζονται φίλε μου, και τα φρούτα κ το μέλι και το κρέας κλπ κλπ 

Τι θρεπτικό έχουν δύο κουταλιές μέλι δηλαδή; Τι προσφέρουν;

(Εδώ να τονίσω ότι το μέλι είναι πολύ πιο βαρύ από την ζάχαρη, οπότε 1 κουταλιά μέλι έχει περισσότερη ζάχαρη από μια κουταλιά ζάχαρη). 

Επεξ/σία από Μακιαβέλλι
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, merphi είπε

Γενικά δεν υπάρχει fast food που αν το τρως συστηματικά δεν θα σου δημιουργήσει θέμα σε βάθος χρόνου (ή και σύντομα).

Ένα μυστικό της καλής διατροφής που αγνοούν πολλοί είναι ότι οι υγιεινές τροφές είναι το ίδιο νόστημες με τις ανθυγιεινές. Στην πραγματικότητα εκπαιδεύουμε το πεπτικό μας σύστημα και αυτό δίνει εντολή για το τι μας είναι αρεστό και τι όχι. Υπάρχει η ψευδαίσθηση ότι αυτοί που προσέχουν και επιλέγουν πχ σαλάτες αντί για λουκουμάδες, είναι μίζεροι και περνάν άσχημα. Στην πραγματικότητα δεν θα αλλάζανε την σαλάτα τους με τίποτα γιατί η γεύση τους έχει αλλάξει και η υγιεινή διατροφή έχει γίνει απόλαυση.

επέτρεψε μου να σου αναφέρω πως έχεις ένα μεγάλο λάθος εδώ..δεν εκπαιδεύουμε το πεπτικό μας σύστημα (τουλάχιστον οχι άμεσα, αλλα έμμεσα) στην ουσία εκπαιδεύουμε τους γευστικούς μας κάλυκες σε γλυκά και έντονα στοιχεία ή όχι.

να σου δώσω ένα παράδειγμα, κάποιος που δε τρώει ζάχαρη για 1 μήνα, ΚΑΘΟΛΟΥ προσθετη ζάχαρη όμως, δεν θα την επιζητεί μετά.. κάποιος που τρώει ζάχαρη καθε 2-3 μέρες πχ ενα μεγαλο κομάτι σοκολάτα ή κεικ όπως ο TS, ο οργανισμός του θα περιμένει πως και πως την επόμενη φορά που θα ξανα-φάει ζάχαρη..

δεν μπορεί κανείς να αποφευγει μια ζωη τη ζάχαρη και τα λιπαρά, όσο εγκρατής και να είναι..το θέμα είναι ο καθένας μας να μπορεί να κρατάει σωστές ισορροπίες.. δεν εχω σπουδάσει διατροφολόγος, αλλα λόγο της ενασχόλησης μου με άρση βαρών εδώ και 6 χρόνια περίπου έχω μάθει περισσότερα απο έναν μέσο διατροφολόγο που έχει σπουδάσει σε ΙΕΚ.. ενα παράδειγμα και σταματάω, γνωρίζετε οτι ο στημένος φυσικός χυμός πορτοκαλιού εκτός απο ανθυγιεινός μπορεί να τινάξει το σακχαρο σας στα ύψη και να το ρίξει το ίδιο γρήγορα;; βλέπω ''διατροφές΄΄ γραμμένες απο ανίδεους στο ίντερνετ και ξεκινάνε κάπως έτσι ''πρωινό ενα τοστ γαλοπουλα κασερι και ενα ποτηρι φυσικό χυμο πορτοκαλι στημένο'' και απλά σταματάω εκεί.

ΔΕΝ είναι μόνο θερμίδες όπως προ-αναφέρθηκε πάνω απο καποιον ''αν τις καις εισαι οκ'' είναι θεμα μικρο-συστατικών αλλα και μακρο-συστατικών που βάζουμε στον οργανισμό μας..

το ανθρώπινο σώμα είναι τοσο έξυπνο και παράλληλα τόσο περίπλοκο!

1 ώρα πριν, xippotis είπε

Είναι υγιεινό και θρεπτικό σε μικρές ποσότητες πχ 2 κουτ την μέρα, εάν είναι φυσικό. Όλα χρειάζονται φίλε μου, και τα φρούτα κ το μέλι και το κρέας κλπ κλπ 

αυτή τη θεωρία του ''όλα χρειάζονται'' αρχίζω να σκέφτομαι πως την έχουν ''γεννήσει'' οι παππούδες μας απο την κατοχή.. γενήθηκα και μεγάλωσα με αυτή τη θεωρία (ειμαι 30+ ετών) και τα τελευταία 5 χρόνια τρώω σχεδόν τα ίδια σε καθημερινή βάση, και το μόνο που ακούω απο οικογένεια και φίλους είναι ''δε βαρέθηκες;''

η ουσία είναι να βρείς τι δουλέυει στον δικό σου οργανισμό, καθώς δεν είναι όλα για όλους, και όχι, δεν χρειάζονται όλα και ούτε θα προσφέρουν τίποτα 2-3-4-100 κουταλιές μέλι,ούτε διατροφικά, ούτε θρεπτικά συστατικά, μόνο άσχετες θερμίδες (σε περίπτωση που δεν αποσκοπείς να τις χρισημοποιήσεις για ενέργεια κάπου, πχ βάρη είτε τρέξιμο κλπ)

 

μην είστε θύματα του μάρκετινγκ παιδιά σας παρακαλώ, φιλικά πάντα

 

(ο κολλητός μου και η κοπέλα του θεώρησαν οτι η γύρη τους βοηθάει και δίνουν νομίζω 10-15 ευρώ για ενα μικρο μικρό μπουκαλάκι γύρης, έχουμε μαλώσει άπειρες φορές και προσπαθώ να του εξηγήσω πως είναι ψυχολογικό placebo όλο αυτό, και εκείνος επιμένει πως με μια σταγόνα νιώθει σχεδόν άλλος άνθρωπος! μου θυμίζει την παπάτζα με τα βιβλία του Βελόπουλου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και εντελώς off-topic)

 

 

@topic starter: προσπάθησε να το κόψεις το πιτόγυρο, έχω εργαστεί σε τεράστιο εργοστάσιο στη βόρειο Ελλάδα που ετοίμαζε και κατάψυχε γύρο για σχεδόν όλη την Ελλάδα, τόνους μιλάμε.. αν δεις σε τι συνθήκες γίνονται θα θέλεις απο μόνος σου να το ελαττώσεις, γιατι δεν κόβονται σίγουρα...εγώ το έκανα, αν και είμαι λάτρης, μπορείς και εσύ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...