Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με το 2bshop.gr ~ Αμφισβήτηση συναλλαγής


Billator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 312
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Vasilis_ing είπε

Παθών και εγώ.

Η ιστορία μου και τι ενέργειες έκανα: Στις 12 Οκτ. παρήγγειλα μία κάρτα Crucial 16GB DDR4, λαμβάνοντας κανονικά e-mail επιβεβαίωσης κτλ.
Σημειωτέον η παραγγελία έγινε μετά από αναζήτηση στο σκρουτζ που την πάτησα και εγώ με την "άριστη" αξιολόγηση του καταστήματος.
Στις 20 Οκτ. καλώ στο τηλέφωνο 2103007335 και το σηκώνει μία κοπέλα. Τη ρωάτω γιατί δεν έχω λάβει ακόμη tracking code αφού στο σκρουτζ έλεγε διαθεσιμότητα σε 2-4 ημέρες και μου απαντάει πως και άλλοι πελάτες έχουν κάνει την ίδια ερώτηση στο παρελθόν και ότι είναι λάθος του σκρουτζ(!).
Κλείνοντας μου είπε ότι δε γνωρίζει περισσότερα γιατί εκεί είναι τηλεφωνικό κέντρο και όχι φυσικό κατάστημα(!) και πως θα λάβω e-mail με tracking code στις 27 Οκτ. και την ίδια ημέρα θα παραδωθεί η παραγγελία μου μέσω ACS.

Από την Τετάρτη μέχρι σήμερα έχω καλέσει αρκετές φορές στο ίδιο τηλέφωνο, έχω στείλει email αλλά μάταια. Μέχρι που έψαξα και βρήκα το thread αυτό.

Κατευθείαν έκανα chargeback μέσω Revolut με screenshot όλες τις κλήσεις και τα email.

Ελπίζω μέσα στους επόμενους 2 μήνες να έχει επιλυθεί το θέμα, 62,61€ δεν είναι λίγα!

Παθούσα και εγώ, χάρη στην ιστοσελίδα έκανα καταγγελία στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος. Εννοείται ότι έκανα και αμφισβήτηση συναλλαγής μέσω της τράπεζας. Τελικά μόνο με αντικαταβολή αξίζει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

παρομοίως θύμα. Αμφισβήτηση συναλλαγής στην Πειραιώς. Αγόρασα μία οθόνη στα 380 ευρώ. Θα γράψω και μία αναφορά στο συνήγορο του καταναλωτή. Δεν γνωρίζω τι άλλο μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, μαγαζί που "δεν το ξέρει η μάνα του"

Site για τα πανηγύρια

Αρνητικές αξιολογήσεις

Καμμία διαθεσιμότητα

Δεν δέχεται αντικαταβολή

Προπληρώνετε προιόντα

Γιατί το κάνετε αυτό στον εαυτό σας?

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, UncleKim είπε

Ειλικρινά, μαγαζί που "δεν το ξέρει η μάνα του"

Site για τα πανηγύρια

Αρνητικές αξιολογήσεις

Καμμία διαθεσιμότητα

Δεν δέχεται αντικαταβολή

Προπληρώνετε προιόντα

Γιατί το κάνετε αυτό στον εαυτό σας?

Δεν θα διαφωνήσω. Αλλα! Μολις περιέγραψες το 80% των ελληνικών σκρουτζομαγαζων, πολλά εκ των οποίων είναι legit

Παρόλα αυτά, για να είμαι δίκαιος, πολύ σωστό το point περί αντικαταβολής

Επεξ/σία από dnikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dnikos είπε

Δεν θα διαφωνήσω. Αλλα! Μολις περιέγραψες το 80% των ελληνικών σκρουτζομαγαζων, πολλά εκ των οποίων είναι legit

Legit ξε-legit, δεν θα αγόραζα με αυτόν τον τρόπο από κανέναν. Πόσο μάλλον προιόν μεγάλη αξίας, χωρίς διαθεσιμότητα, με προπληρωμή. Εγώ δεν είπα να μυριστούν την απάτη. Να σεβαστούν τα χρήματα τους είπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πω και ας με κράξετε, όλοι αυτοί η απατεώνες πατανε στο ότι ο κλασσικός Έλληνας δεν θα σκεφτεί και θα την πατήσει με την πολύ πολύ χαμηλότερη τημη, ε και καλά κάνουν αφου έχει κόσμο που δεν μπορεί να καταλάβει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα 100 ευρω παραγγελια στο 2bshop.gr τηλ κ εμαιλ τπτ, απο 13/10/21 με εμβασμα στην ευροβανκ και η εθνικη μου λεει να δωσο 25 ευρω για αμφισβήτηση και δεν ειναι σιγουρο πως θα επιστραφουν. Την πατησαμε, αν κανει καποιος διαδικασια ειμαι μεσα . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Douzinas είπε

Και εμενα 100 ευρω παραγγελια στο 2bshop.gr τηλ κ εμαιλ τπτ, απο 13/10/21 με εμβασμα στην ευροβανκ και η εθνικη μου λεει να δωσο 25 ευρω για αμφισβήτηση και δεν ειναι σιγουρο πως θα επιστραφουν. Την πατησαμε, αν κανει καποιος διαδικασια ειμαι μεσα . 

Ολοι έχουμε κανει, παίζει να ειμαι και ο πρώτος που το θεμα το έχω προωθήσει σε εισαγγελέα, έχω στείλει παντού για το οτιδήποτε, μόνο η δίωξη εμεινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα μην περιμενουμε τιποτα απο διωξη του ηλεκτρονικου εγκληματος και συνηγορο του καταναλωτη.

Οι καταγγελιες που εχουν καθε μερα μπορει να ειναι και εκατονταδες οποτε τρεχα γυρευε.

Φανταστειτε ποσες καταγγελιες τους εχουν κανει εδω και 1 χρονο και συνεχιζουν ανενοχλητοι να τρωνε λεφτα.

Το θεμα ειναι να καθαρισουν οι τραπεζες και να μας επιστρεψουν τα λεφτα πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, grnikos78 είπε

Ολοι έχουμε κανει, παίζει να ειμαι και ο πρώτος που το θεμα το έχω προωθήσει σε εισαγγελέα, έχω στείλει παντού για το οτιδήποτε, μόνο η δίωξη εμεινε

εμένα πάντως στην δίωξη μου είπαν απλά να κάνω μήνυση και ότι τα χρήματα λογικά με την αμφισβήτηση συναλλαγής δε θα τα πάρω αν τα έχουν ήδη λάβει.. έλεος! και η μυνηση από όσο ξέρω θέλει παράβολο ..ήταν 50 ευρώ τώρα δε ξέρω αν άλλαξε.. αν όντως θέλει παράβολο 50 ευρώ δλδ να τα δώσω και  πάλι να μη πάρω τα χρήματα μου στα σίγουρα? Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ..ο μόνος τρόπος νομίζω είναι μέσω τραπεζης αν γίνει αποδεκτή η αμφισβήτηση ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, anastasiaio είπε

εμένα πάντως στην δίωξη μου είπαν απλά να κάνω μήνυση και ότι τα χρήματα λογικά με την αμφισβήτηση συναλλαγής δε θα τα πάρω αν τα έχουν ήδη λάβει.. έλεος! και η μυνηση από όσο ξέρω θέλει παράβολο ..ήταν 50 ευρώ τώρα δε ξέρω αν άλλαξε.. αν όντως θέλει παράβολο 50 ευρώ δλδ να τα δώσω και  πάλι να μη πάρω τα χρήματα μου στα σίγουρα? Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ..ο μόνος τρόπος νομίζω είναι μέσω τραπεζης αν γίνει αποδεκτή η αμφισβήτηση ..

ηταν 50 και πηγε 100 νομιζω αλλα και παλι και μηνυση να κανεις τρεχα γυρευε μπορει να τρεχεις δικαστικα για μια δεκαετια δεν εχει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα τυχαία το thread και είπα να πω και εγώ αυτά που θυμάμαι. Κάποιοι παλιότεροι θα θυμούνται πριν 2 χρόνια περίπου που είχε γίνει το ίδιο ακριβώς με το mxstores. 

Από αυτά που θυμάμαι λοιπόν είναι πως όσοι είχαν πληρώσει με κάρτες (πιστωτικές ή χρεωστικές) αποζημιώθηκαν κανονικά από την τράπεζα τους στο ακέραιο. Όσοι είχαν πληρώσει με έμβασμα τα έχασαν τα λεφτά τους. 

Ας απαντήσουν τα παιδιά (που ήταν και πολλά) για την τότε εμπειρία τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία 2 eshop παντως τα άνοιξαν με την ίδια διεύθυνση, που από ότι καταλαβαίνω είχε και βιτρίνα. Ενδιαφέρον είναι να δούμε αν σε 3-4 μήνες που θα ηρεμήσουν τα πράγματα, ανοίξει και άλλο eshop στην ίδια διεύθυνση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...