Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με το 2bshop.gr ~ Αμφισβήτηση συναλλαγής


Billator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον πρέπει να μαζευτούμε όλοι οποίος έχει πρόβλημα με το 2bshop.gr να αφήσουμε μια μερα και να κάνουμε ομαδική καταγγελία στο αστυνομικό τμήμα Καρατσινιου αυτή ήταν η άποψη του δικηγόρου μου . περιμένω προτάσεις τι μπορούμε να κάνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 312
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Προσέξτε τι γράφετε γιατί ξεφευγει το πράγμα,θα  βρείτε το μπελά σας αν μπερδέψετε άτομα που δεν έχουν σχέση .

Εσύ, φίλε, είσαι παθών; Τι ζόρι έχεις; Με ποιανού το μέρος είσαι; 

Επεξ/σία από avougio
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια περαστικός και εγω απο νήμα, λυπάμαι που σας συνέβησαν ολα αυτα. Μην δημοσιεύετε προσωπικά στοιχειά γιατι μπορει να μπλεξετε. Μεχρι τουλαχιστον να παρει τον δρομο του αυτο το θεμα (νομικα).

Εγω θα πρότεινα επειδή ειστε αρκετοί μηπως να ανταλλάσσατε pm (να κανετε μια ομαδα) και να ορισετε εναν δικηγόρο ο οποιος θα προβει στις απαραίτητες αγωγές.

Καλο ειναι που κανατε και καταγγελία μονοι σας, αλλα ενας νομικός ξερει καλυτερα πως να κινηθεί.

Και παλι μια γνωμη εκφραζω, ελπιζω να πανε ολα καλα και να παρετε πισω τα χρηματα σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα άλλος ένας παθών με ποσό 258 ευρώ εχω κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα που μπορεί να πάρει και 2 μήνες μου είπανε έκανα προστασία καταναλωτή καταγγελία που μου είπανε οτι έχουν κάνει κι αλλοι για το συγκεκριμένο και απο την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος μου ειπαν με οτι μαιλ και στοιχεία εχω να πάω στο τμήμα και να κάνω μήνυση και οτι δν εχει κόστος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, avougio είπε

Εσύ, φίλε, είσαι παθών; Τι ζόρι έχεις; Με ποιανού το μέρος είσαι; Όποιος είναι Αθηναίος, ας κάνει τον κόπο να αναζητήσει τους υπαίτιους και να πιέσει. Αν μείνουμε στα τηλέφωνα και τα emails, θα χάσουμε τα λεφτά μας, φοβάμαι. 

Εγω δεν τραβάω ζόρι και δεν παίρνω κανένα μέρος.Εσύ όμως αν έβγαζες το όνομα μου στον αέρα και ότι σχετίζομαι με κάποιον που τον αποκαλείς απατεώνα θα έτρεχες και δεν θα έφτανες.Για αυτό προσέξτε τι γράφετε και ποιον κατηγορείτε και διαπομπευετε πίσω απο την "ανωνυμία" σας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εγω δεν τραβάω ζόρι και δεν παίρνω κανένα μέρος.Εσύ όμως αν έβγαζες το όνομα μου στον αέρα και ότι σχετίζομαι με κάποιον που τον αποκαλείς απατεώνα θα έτρεχες και δεν θα έφτανες.Για αυτό προσέξτε τι γράφετε και ποιον κατηγορείτε και διαπομπευετε πίσω απο την "ανωνυμία" σας. 

Δε θυμάμαι να αποκάλεσα κανέναν απατεώνα, αλλά ο λαός μας λέει "όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται". Εσύ δεν είσαι ανώνυμος; Δεν επιτρέπω σε κανέναν να με εκφοβίζει και να με απειλεί, το οποίο εμπίπτει σε άλλη κατηγορία του ηλεκτρονικού εγκλήματος, όχι αυτήν της απάτης για προσπορισμό κέρδους, αλλά του ηλεκτρονικού bullying και της παρενόχλησης. Οι ψηφιακές ταυτότητες όμως να ξέρεις ότι αποκαλύπτονται, όπως και τα ψηφιακά ίχνη του οικονομικού εγκλήματος. Άρα, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε, έτσι δεν είναι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, avougio είπε

Δε θυμάμαι να αποκάλεσα κανέναν απατεώνα, αλλά ο λαός μας λέει "όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται". Εσύ δεν είσαι ανώνυμος; Δεν επιτρέπω σε κανέναν να με εκφοβίζει και να με απειλεί, το οποίο εμπίπτει σε άλλη κατηγορία του ηλεκτρονικού εγκλήματος, όχι αυτήν της απάτης για προσπορισμό κέρδους, αλλά του ηλεκτρονικού bullying και της παρενόχλησης. Οι ψηφιακές ταυτότητες όμως να ξέρεις ότι αποκαλύπτονται, όπως και τα ψηφιακά ίχνη του οικονομικού εγκλήματος. Άρα, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε, έτσι δεν είναι;;;

Χαλάρωσε φίλε, το παιδί είναι καιρό στο φόρουμ σε αντίθεση με σένα και κάτι άλλους που εμφανίζεστε σαν διάττοντες αστέρες κάθε φορά που την πατάτε επειδή δεν προσέχετε και δεν γνωρίζετε τα βασικά. 

  • Like 11
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, karnezis είπε

 ....οι ιδιοκτήτες δηλώνουν ότι δεν έχουν κανένα περιουσιακό στοιχείο, λογαριασμούς σε τράπεζες κ.τ.λ. Και η μη επιστροφή των χρημάτων παραμένει αστικό ζήτημα παρ’ εκτός αν παρέμβει εισαγγελέας ή γίνουν μηνύσεις, οι οποίες πια κοστίζουν, και το ζήτημα μετατραπεί σε ποινικό. Ακόμα και τότε όμως, οι εξαπατημένοι καταναλωτές δεν θα αποζημιωθούν, αφήστε που πολλές φορές, στην 3ετία ή την 5ετια η υπόθεση παραγράφεται. Αν δηλώσει η εταιρεία, που τις περισσότερες φορές είναι εταιρεία-φάντασμα, πτώχευση, τότε δεν υπάρχει πιθανότητα επιστροφής χρημάτων.

 

Απο παλαιοτερη υποθεση σκρουτζομαγαζου που βρηκα στο ιντερνετ.

Ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης έχει τουλάχιστον έναν γνωστό λογαριασμό, αυτόν στον οποίο του κατέθεσα το τραπεζικό έμβασμα. Η συγκεκριμένη υπόθεση θα γίνει γρήγορα ποινικό θέμα με τόσες μηνύσεις που έχουν κατατεθεί και σε εισαγγελίες και στη Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος. Η συγκεκριμένη εταιρεία επίσης ΔΕΝ είναι φάντασμα. Έχει δημόσια όλα τα στοιχεία της. ΑΡΑ, το μόνο που απομένει στον ιδιοκτήτη της, αν θέλει να γλιτώσει τη φυλακή, είναι να επιστρέψει τα χρήματα στους παθόντες, για να αποσύρουν τις μηνύσεις. Οι υποθέσεις παραγράφονται στην πενταετία, αλλά η απάτη αποτελεί κακούργημα, δηλαδή παραγράφεται στην εικοσαετία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, avougio είπε

Ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης έχει τουλάχιστον έναν γνωστό λογαριασμό, αυτόν στον οποίο του κατέθεσα το τραπεζικό έμβασμα. Η συγκεκριμένη υπόθεση θα γίνει γρήγορα ποινικό θέμα με τόσες μηνύσεις που έχουν κατατεθεί και σε εισαγγελίες και στη Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος. Η συγκεκριμένη εταιρεία επίσης ΔΕΝ είναι φάντασμα. Έχει δημόσια όλα τα στοιχεία της. ΑΡΑ, το μόνο που απομένει στον ιδιοκτήτη της, αν θέλει να γλιτώσει τη φυλακή, είναι να επιστρέψει τα χρήματα στους παθόντες, για να αποσύρουν τις μηνύσεις. Οι υποθέσεις παραγράφονται στην πενταετία, αλλά η απάτη αποτελεί κακούργημα, δηλαδή παραγράφεται στην εικοσαετία. 

Ο δηλωμένος ιδιοκτήτης μπορεί να είναι οποιοσδήποτε, ακόμα και ένας τυχαίος άστεγος που του είπαν δώσει το ΑΦΜ και πάρε 50.000€ το πολύ πολύ να χρειαστεί να κάνεις κανα δυο χρόνια φυλακή. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο, δεν θα είναι ούτε η τελευταία, για αυτό άσε τις δικαστικές αναλύσεις, κάνε αυτά που πρέπει εσύ και όποιος άλλος την έπαθε να κάνει, και το τι επιλογές ή όχι έχει ο εν δυνάμει απατεώνας είναι δική του δουλειά.

Ξαναλέω πριν βγάλατε φάτσα φόρα όνομα που ΘΕΩΡΕΙΤΕ οτι έχει σχέση, κατηγορώντας τη και για συνέργεια, και εγώ αν την ήξερα έστω και φατσικά, θα της είχα στείλει το link εδώ να σας  κάνει μια ομαδική αγωγή για βγάλει τις διακοπες της για τα επόμενα 30 χρόνια.

Αν δεν ξέρετε τις επιπτώσεις των πράξεων σας, να τις μάθετε, και να μην πουλάτε δωρεάν συμβουλές. 

Μήνυση, συνήγορο καταναλωτή, και τράπεζα, αυτά είναι που σε ενδιαφέρουν, εκτός και αν είσαι δικαστής, και μπορεί να πάρεις και την υπόθεση, οπότε πάσο.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Ήρθα σε επικοινωνία με τη διωξη του ηλεκτρονικού εγκλήματος και με ενημέρωσε ότι από τη στιγμή που είναι φυσικό κατάστημα και καταχωρημένο στο ΓΕΜΗ και δεν γνωρίζουμε το λόγο που συντέλεσε στο να κλείσει, ίσως οριστικά, δεν μπορεί να θεωρηθεί ποινικό αδίκημα. Δεν υπάρχει απόδειξη ότι έχει καταπατήσει κάποιο νόμο. 

Με παρέπεμψε στον συνήγορο του καταναλωτή. 

 

Παίδες πολύ πιθανό να χάσαμε τα λεφτά επειδή δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις των πράξεών του. Από την άλλη βέβαια η αγαπημένη τράπεζα του καθενός θα ελέγξει αν τελικά έγινε αυτή η συναλλαγη (χρήμα για είδος) και θα λάβει τα μέτρα της, τα οποίο δεν γνωρίζω ποια είναι βέβαια. 

Επεξ/σία από teohat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, avougio είπε

Δε θυμάμαι να αποκάλεσα κανέναν απατεώνα, αλλά ο λαός μας λέει "όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται". Εσύ δεν είσαι ανώνυμος; Δεν επιτρέπω σε κανέναν να με εκφοβίζει και να με απειλεί, το οποίο εμπίπτει σε άλλη κατηγορία του ηλεκτρονικού εγκλήματος, όχι αυτήν της απάτης για προσπορισμό κέρδους, αλλά του ηλεκτρονικού bullying και της παρενόχλησης. Οι ψηφιακές ταυτότητες όμως να ξέρεις ότι αποκαλύπτονται, όπως και τα ψηφιακά ίχνη του οικονομικού εγκλήματος. Άρα, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε, έτσι δεν είναι;;;

Βλέπεις συνωμοσίες παντού ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, teohat είπε

Παίδες πολύ πιθανό να χάσαμε τα λεφτά επειδή δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις των πράξεών του. Από την άλλη βέβαια η αγαπημένη τράπεζα του καθενός θα ελέγξει αν τελικά έγινε αυτή η συναλλαγη (χρήμα για είδος) και θα λάβει τα μέτρα της, τα οποίο δεν γνωρίζω ποια είναι βέβαια. 

ΑΝ έχετε πληρώσει με κάρτα, αργά η γρήγορα θα πάρετε τα λεφτά σας πίσω, κατα 99.99%. Παίρνει λίγο χρόνο αλλα τα λεφτά θα τα πάρετε πίσω. Όσοι κάνατε κατάθεση έχετε δρόμο μπροστά σας, αν δεν έχει βαρέσει απλά κανόνι δηλαδή και τα επιστρέψει τα λεφτά μονος του. Αν πράγματι τα τσέπωσε και εξαφανίστηκε είναι δύσκολα τα πράγματα για τις καταθέσεις.

Δεν χρειάζονται αποδείξεις. Κατάστημα είναι, έλαβε χρήματα δεν παρέδωσε προϊόν είναι υπόλογος, δεν χρειάζεται να έχει φτιάξει ολόκληρο κύκλωμα για να καταδικαστεί ή/και να φάει πρόστιμο.

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας παθών. Συναλλαγή 165 ευρώ περίπου για μια οθόνη lg. Έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής στην εθνική τράπεζα και ελπίζω σε ένα θαύμα! Προσωπικά τα θεωρώ ξεγραμμενα τα χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλο το καλοκαίρι πούλαγε τηλεορασεις με προκαταβολα μαρούλι ευρώ και παράδοση κατόπιν παραγγελίας 30 χρόνια ....... Εεεεεε μέρες ήθελα να πω ,την μυριστηκα την δουλειά ,και ενημέρωσα τον εμπενιζερ .

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...